Współdziałanie organów do spraw komunikacji prezydiów rad narodowych z organami Milicji Obywatelskiej w sprawach bezpieczeństwa drogowego.

ZARZĄDZENIE
MINISTRÓW KOMUNIKACJI I SPRAW WEWNĘTRZNYCH
z dnia 25 stycznia 1963 r.
w sprawie współdziałania organów do spraw komunikacji prezydiów rad narodowych z organami Milicji Obywatelskiej w sprawach bezpieczeństwa drogowego.

Na podstawie art. 21 ust. 2 ustawy z dnia 27 listopada 1961 r. o bezpieczeństwie i porządku ruchu na drogach publicznych (Dz. U. Nr 53, poz. 295) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Właściwe do spraw komunikacji organy prezydiów wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw) oraz powiatowych rad narodowych (rad narodowych miast stanowiących powiaty miejskie) i organy Milicji Obywatelskiej równorzędnego stopnia obowiązane są w miarę potrzeby, a co najmniej raz na kwartał, odbywać wspólne narady w celu:
1)
rozpatrzenia dokonanych przez siebie badań stanu bezpieczeństwa na drogach publicznych,
2)
wspólnego ustalania zamierzeń w zakresie:
a)
organizowania ruchu drogowego,
b)
poprawy warunków ruchu drogowego,
c)
propagandy bezpieczeństwa ruchu drogowego,
d)
kontroli ruchu drogowego,
e)
inwestycji drogowych dotyczących rozwiązań komunikacyjnych.
2.
Narady organizują i prowadzą właściwe do spraw komunikacji organy prezydiów rad narodowych.
3.
W czasie narad określonych w ust. 1:
1)
właściwe do spraw komunikacji organy prezydiów wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw) i organy Milicji Obywatelskiej równorzędnego stopnia powinny zaznajamiać się wzajemnie z wytycznymi w sprawach bezpieczeństwa i porządku ruchu na drogach publicznych, wydawanymi przez organy nadrzędne oraz przez siebie dla organów niższego stopnia,
2)
właściwe do spraw komunikacji organy prezydiów wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw) powinny zaznajamiać organy Milicji Obywatelskiej z wytycznymi w sprawach związanych z wydawaniem i cofaniem praw jazdy, szkoleniem i egzaminowaniem kierowców oraz dopuszczaniem pojazdów samochodowych do ruchu na drogach publicznych, wydawanymi przez organy nadrzędne oraz przez siebie dla organów niższego stopnia.
4.
Sprawy wymienione w ust. 1 i ust. 3 pkt 1 mogą być rozpatrywane, ustalane lub omawiane przez właściwe do spraw komunikacji organy prezydiów rad narodowych i organy Milicji Obywatelskiej również w czasie narad organizowanych w sprawach bezpieczeństwa i porządku ruchu na drogach publicznych z udziałem innych zainteresowanych organów, instytucji, organizacji itp.
§  2.
1.
Właściwe do spraw komunikacji organy prezydiów rad narodowych obowiązane są:
1)
uzgadniać z organami Milicji Obywatelskiej zamierzenia dotyczące zamknięcia lub ograniczenia ruchu w przypadkach uzasadnionych jego bezpieczeństwem i sprawnością, a zawiadamiać te organy o zamierzonym zamknięciu lub ograniczeniu ruchu w związku z prowadzonymi robotami na drodze,
2)
udostępniać organom Milicji Obywatelskiej dane dotyczące pojazdów samochodowych i kierowców,
3)
informować organy Milicji Obywatelskiej o zatrzymanych i cofniętych prawach jazdy.
2.
Niezależnie od przepisów ust. 1 właściwe do spraw komunikacji organy prezydiów powiatowych rad narodowych (rad narodowych miast stanowiących powiaty miejskie) obowiązane są podawać do wiadomości organom Milicji Obywatelskiej wyniki inspekcji gospodarki samochodowej, jeżeli wyniki te zawierają materiały mogące przyczynić się do wyjaśnienia przyczyn wypadków drogowych.
3.
Właściwe do spraw komunikacji organy prezydiów rad narodowych występują do organów Milicji Obywatelskiej na podstawie poczynionych obserwacji i spostrzeżeń z wnioskami dotyczącymi kontroli ruchu drogowego i kierowania tym ruchem, zatrzymywania praw jazdy oraz stosowanych zasad postępowania w dziedzinie wykroczeń przeciwko przepisom o ruchu drogowym.
§  3.
1.
Organy Milicji Obywatelskiej obowiązane są:
1)
uzgadniać z właściwymi do spraw komunikacji organami prezydiów rad narodowych zamierzenia dotyczące zamknięcia lub ograniczenia ruchu w innych przypadkach niż określone w § 2 ust. 1 pkt. 1,
2)
informować właściwe do spraw komunikacji organy prezydiów rad narodowych o poważniejszych wypadkach drogowych (w szczególności z ofiarami śmiertelnymi) bezpośrednio po ich zaistnieniu i ułatwiać tym organom udział w badaniach przyczyn tych wypadków,
3)
udostępniać właściwym do spraw komunikacji organom prezydiów powiatowych rad narodowych (rad narodowych miast stanowiących powiaty miejskie) miesięczne zestawienia dotyczące wypadków na drogach publicznych,
4)
podawać do wiadomości właściwym do spraw komunikacji organom prezydiów rad narodowych wyniki przeprowadzonych kontroli ruchu drogowego i kontroli stanu technicznego pojazdów będących w eksploatacji na drogach publicznych,
5)
informować właściwe do spraw komunikacji organy prezydiów rad narodowych o stosowanych zasadach postępowania w dziedzinie wykroczeń przeciwko przepisom o ruchu drogowym.
2.
Organy Milicji Obywatelskiej zgłaszają właściwym do spraw komunikacji organom prezydiów rad narodowych, wnioski:
1)
w sprawie poprawy warunków ruchu drogowego,
2)
w sprawach cofania praw jazdy kierowcom nie przestrzegającym przepisów o ruchu drogowym i o zakazie znajdowania się w stanie wskazującym na użycie alkoholu lub innego podobnie działającego środka oraz w sprawach szkolenia i egzaminowania kierowców,
3)
o przeprowadzenie inspekcji w jednostkach gospodarujących taborem samochodowym.
§  4.
Zakres i zasady kontroli ruchu drogowego wykonywanej przez właściwe do spraw komunikacji organy prezydiów rad narodowych oraz przez organy Milicji Obywatelskiej określają odrębne przepisy.
§  5.
Zarządzenie wchodzi w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Renta wdowia będzie dużo kosztować

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak obecnie, decydować się na wybór tylko jednego świadczenia. Nowe przepisy miałyby wejść w życie od początku 2025 roku. Koszt wprowadzenia renty wdowiej dla państwa wyniesie tylko na początku ok. 4 mld zł rocznie.

Beata Dązbłaż 23.07.2024
Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024