Szczegółowe zasady i tryb dokonywania odpisów na fundusze: rezerwowy, rozwoju i inwestycyjno-remontowy przez państwowe przedsiębiorstwa przemysłu terenowego i wykonawstwa inwestycyjnego objęte planowaniem terenowym.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 27 stycznia 1962 r.
w sprawie szczegółowych zasad i trybu dokonywania odpisów na fundusze rezerwowy, rozwoju i inwestycyjno-remontowy przez państwowe przedsiębiorstwa przemysłu terenowego i wykonawstwa inwestycyjnego objęte planowaniem terenowym.

Na podstawie § 25 uchwały nr 289 Rady Ministrów z dnia 26 lipca 1961 r. w sprawie zasad gospodarki finansowej państwowych przedsiębiorstw przemysłu terenowego i wykonawstwa inwestycyjnego objętych planowaniem terenowym (Monitor Polski Nr 64, poz. 276) zarządza się, co następuje:
§  1.
Ilekroć w niniejszym zarządzeniu jest mowa o "przedsiębiorstwach", rozumie się przez to państwowe przedsiębiorstwa przemysłu terenowego i wykonawstwa inwestycyjnego oraz biura konstrukcyjne i laboratoria podległe radom narodowym, określone w § 1 uchwały nr 289 Rady Ministrów z dnia 26 lipca 1961 r. w sprawie zasad gospodarki finansowej państwowych przedsiębiorstw przemysłu terenowego i wykonawstwa inwestycyjnego objętych planowaniem terenowym (Monitor Polski Nr 64, poz. 276), zwanej dalej "uchwałą".
§  2.
1.
Przedsiębiorstwa dokonują:
1)
odpisów zaliczkowych na fundusz rezerwowy w ratach miesięcznych, w wysokości 1/3 odpisu kwartalnego ustalonego planem finansowym, w terminie do dnia 15 każdego miesiąca za miesiąc, na który przypada odpis,
2)
odpisów wynikowych (kwartalnych i rocznych) z zysku wynikającego ze sprawozdań finansowych w wysokości odpowiadającej stosunkowi procentowemu odpisów planowanych na fundusz rezerwowy do zysku planowanego. Odpisy te nie mogą jednak przekraczać w stosunku rocznym 2% planowanego osobowego funduszu płac.
2.
Odpisów, o których mowa w ust. 1 pkt 2, przedsiębiorstwa dokonują w terminach przewidzianych do sporządzania kwartalnych sprawozdań finansowych pod datą kończącą dany kwartał oraz za rok pod datą 31 grudnia.
3.
Przy dokonywaniu odpisów wynikowych koryguje się dokonane odpisy zaliczkowe.
§  3.
Środki funduszu rezerwowego gromadzone są na specjalnym rachunku bankowym "Fundusz rezerwowy" w oddziale banku finansującym działalność eksploatacyjną przedsiębiorstwa.
§  4.
1.
Przekazanie środków z rachunku funduszu rezerwowego na rachunek rozliczeniowy następuje na podstawie dyspozycji przedsiębiorstwa, po uprzednim uzyskaniu zgody właściwego zjednoczenia (zarządu) lub wydziału, któremu jest podporządkowane przedsiębiorstwo.
2.
Przedsiębiorstwo zobowiązane jest składać informacje prezydium właściwej rady narodowej o każdorazowym wydatkowaniu środków z funduszu rezerwowego poprzez właściwe zjednoczenie (zarząd) lub wydział.
3.
W razie poniesienia strat zależnych od przedsiębiorstwa prezydium właściwej rady narodowej przy współudziale zjednoczenia (zarządu) lub wydziału, wspólnie z dyrektorem przedsiębiorstwa i głównym księgowym, zbada przyczyny powstania strat i określi środki zaradcze w celu zapobieżenia dalszemu ich powstawaniu.
§  5.
Przedsiębiorstwo ewidencjonuje odpisy na fundusz rozwoju, o których mowa w § 11 uchylały, na koncie "Fundusz rozwoju".
§  6.
Przedsiębiorstwo dokonuje odpisów na fundusz rozwoju:
1)
zaliczkowych – według zasad i w terminach, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 1,
2)
wynikowych (kwartalnych i rocznych) – według zasad, o których mowa w § 10 uchwały, i w terminach, o których mowa w § 2 ust. 2. Przepis § 2 ust. 3 stosuje się odpowiednio.
§  7.
Nadwyżki środków obrotowych ustalone planem finansowym przedsiębiorstwo przenosi na konto "Fundusz rozwoju" w wysokości i okresach ustalonych planem finansowym przedsiębiorstwa bądź też w wysokości ustalonej w ciągu roku, w wyniku zmian normatywów środków obrotowych lub pasywów stałych określonych planem, w terminie 5 dni po upływie kwartału bądź po powzięciu decyzji przez przedsiębiorstwo o zmianie normatywów lub pasywów stałych.
§  8.
Środki funduszu rozwoju pozostają na rachunku rozliczeniowym przedsiębiorstwa.
§  9.
1.
W terminach przewidzianych do sporządzenia kwartalnego sprawozdania finansowego pod datą kończącą dany kwartał oraz za rok pod datą 31 grudnia przedsiębiorstwa dokonują odpisów z funduszu rozwoju na fundusz inwestycyjno-remontowy.
2.
Wysokość odpisów, o których mowa w ust. 1, określa się w formie różnicy między ustaloną kwotą funduszu rozwoju a planowanym uzupełnieniem środków własnych w obrocie.
3.
Jednocześnie z dokonaniem odpisów, o których mowa w ust. 2, przedsiębiorstwa obowiązane są przekazać środki na rachunek funduszu inwestycyjno-remontowego.
§  10.
Odpisy, wpływy oraz dotacje na fundusz inwestycyjno-remontowy, o których mowa w § 20 ust. 1 uchwały, przedsiębiorstwo ewidencjonuje na koncie "Fundusz inwestycyjno-remontowy".
§  11.
1.
Przedsiębiorstwo dokonuje odpisów części funduszu amortyzacyjnego pozostawionej do dyspozycji przedsiębiorstwa każdego miesiąca w wysokości 1/3 kwoty planowanej na dany kwartał zgodnie ze wskaźnikiem procentowym ustalonym przez prezydium właściwej rady narodowej stosownie do przepisów § 21 uchwały.
2.
Odpisy, o których mowa w ust. 1, przedsiębiorstwa korygują przy sporządzaniu kwartalnego i rocznego sprawozdania finansowego.
3.
Wpływy i dotacje na fundusz inwestycyjno-remontowy ewidencjonuje się na koncie "Fundusz inwestycyjno-remontowy" pod datą otrzymania zawiadomienia o przekazaniu środków bądź uzyskaniu wpływów na ten fundusz.
§  12.
Przedsiębiorstwo gromadzi środki funduszu inwestycyjno-remontowego na odrębnym rachunku bankowym "Fundusz inwestycyjno-remontowy" w oddziale banku finansującym działalność eksploatacyjną przedsiębiorstwa.
§  13.
Przepisy zarządzenia mają zastosowanie do dokonywania przez przedsiębiorstwa odpisów na fundusze rezerwowy, rozwoju i inwestycyjno-remontowy od dnia 21 sierpnia 1961 r.
§  14.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1962.25.104

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Szczegółowe zasady i tryb dokonywania odpisów na fundusze: rezerwowy, rozwoju i inwestycyjno-remontowy przez państwowe przedsiębiorstwa przemysłu terenowego i wykonawstwa inwestycyjnego objęte planowaniem terenowym.
Data aktu: 27/01/1962
Data ogłoszenia: 20/03/1962
Data wejścia w życie: 20/03/1962