Osiągnięcie tego celu wymaga w pierwszym rzędzie stosowania we wszystkich projektach typowych elementów funkcjonalnych, konstrukcyjnych, instalacyjnych i wyposażenia oraz stworzenia niezbędnego zasobu projektów typowych (obiektów, sekcji i segmentów) opartych na tych typowych elementach.W dotychczasowych pracach nad realizacją tez o typizacji osiągnięto poważne wyniki, między innymi polegające na powszechnym stosowaniu w projektowaniu modułu i zasad koordynacji wymiarowej oraz znacznym wzbogaceniu zasobu typowych opracowań elementów i budynków (segmentów, sekcji).
Przygotowano i coraz szerzej realizuje się programy prac typizacyjnych w jednostkach gospodarczych, a realizacja planów typizacji z roku na rok wykazuje pewną poprawę.
Znaczny wpływ na usprawnienie realizacji zadań rad narodowych w zakresie budownictwa wywarło wprowadzenie zaleconej uchwałami nr 285 i 507 Rady Ministrów typizacji lokalnej, stosowanej dość szeroko w niektórych województwach.
Jednocześnie prowadzono prace unifikacyjne w zakresie typowych elementów i projektów. Prace te zostały rozpoczęte i zaawansowane w większych ośrodkach budowlanych, a mianowicie w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Katowicach i Gdańsku.
Znacznym osiągnięciem w zakresie rozszerzenia i upowszechnienia informacji budowlanej jest wprowadzenie Katalogu budownictwa, który stanowi podstawowe źródło niezbędnych wiadomości przy programowaniu, projektowaniu i realizacji inwestycji.
Pomimo wykazanego wyżej postępu w dziedzinie prac typizacyjnych występuje jeszcze szereg braków i niedomagań, w szczególności:
- słaby postęp prac w zakresie unifikacji elementów i przygotowania warunków do ich masowej produkcji,
- niedostateczna koordynacja pomiędzy projektowaniem a produkcją elementów budowlanych,
- brak planu rejonizacji metod wykonawstwa budowlanego opartej na terenowym bilansie materiałów budowlanych,
- nieujmowanie przez resorty przemysłowe w programach prac typizacyjnych w należytym zakresie opracowań projektów obiektów i elementów budowlanych,
- brak opracowań projektów i elementów typowych uwzględniających potrzeby różnych branż i terenów w zakresie budownictwa przemysłowego, ogólnego i wiejskiego,
- opóźnienia w realizacji planów w zakresie typizacji, szczególnie w Ministerstwie Przemysłu Spożywczego i Skupu, Ministerstwie Przemysłu Lekkiego, Ministerstwie Kultury i Sztuki oraz w Głównym Komitecie Kultury Fizycznej i Turystyki (w zakresie urządzeń turystycznych),
- brak systematycznego wdrażania rygorów typizacji przez niektóre służby inwestycyjne, biura projektów, przedsiębiorstwa produkujące dla potrzeb budownictwa oraz terenowe służby nadzoru budowlanego.
Wymienione wyżej braki i niedomagania hamują właściwy rozwój typizacji. W związku z przepisami uchwał nr 285 i 507 Rady Ministrów zwraca się uwagę, że poczynając od roku 1963 wszystkie nowo rozpoczynane inwestycje powinny być realizowane z przestrzeganiem przepisów zawartych w tych uchwałach.
W związku z powyższym ustala się, co następuje: