Prace typizacyjne w budownictwie.

PISMO OKÓLNE Nr 230
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 25 listopada 1961 r.
w sprawie prac typizacyjnych w budownictwie.

Uchwała nr 285 Rady Ministrów z dnia 2 lipca 1959 r. w sprawie przyjęcia tez dotyczących typizacji w budownictwie (Monitor Polski Nr 70, poz. 365), zwana dalej "uchwałą nr 285 Rady Ministrów", oraz uchwała nr 507 Rady Ministrów z dnia 31 grudnia 1959 r. w sprawie uzupełnienia tez dotyczących typizacji w budownictwie (Monitor Polski z 1960 r. Nr 23, poz. 109), zwana dalej "uchwałą nr 507 Rady Ministrów", ustalają, że głównym celem typizacji jest stworzenie warunków do uprzemysłowienia i obniżenia kosztów budownictwa oraz przyspieszenia realizacji zadań inwestycyjnych.
Osiągnięcie tego celu wymaga w pierwszym rzędzie stosowania we wszystkich projektach typowych elementów funkcjonalnych, konstrukcyjnych, instalacyjnych i wyposażenia oraz stworzenia niezbędnego zasobu projektów typowych (obiektów, sekcji i segmentów) opartych na tych typowych elementach.

W dotychczasowych pracach nad realizacją tez o typizacji osiągnięto poważne wyniki, między innymi polegające na powszechnym stosowaniu w projektowaniu modułu i zasad koordynacji wymiarowej oraz znacznym wzbogaceniu zasobu typowych opracowań elementów i budynków (segmentów, sekcji).

Przygotowano i coraz szerzej realizuje się programy prac typizacyjnych w jednostkach gospodarczych, a realizacja planów typizacji z roku na rok wykazuje pewną poprawę.

Znaczny wpływ na usprawnienie realizacji zadań rad narodowych w zakresie budownictwa wywarło wprowadzenie zaleconej uchwałami nr 285 i 507 Rady Ministrów typizacji lokalnej, stosowanej dość szeroko w niektórych województwach.

Jednocześnie prowadzono prace unifikacyjne w zakresie typowych elementów i projektów. Prace te zostały rozpoczęte i zaawansowane w większych ośrodkach budowlanych, a mianowicie w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Katowicach i Gdańsku.

Znacznym osiągnięciem w zakresie rozszerzenia i upowszechnienia informacji budowlanej jest wprowadzenie Katalogu budownictwa, który stanowi podstawowe źródło niezbędnych wiadomości przy programowaniu, projektowaniu i realizacji inwestycji.

Pomimo wykazanego wyżej postępu w dziedzinie prac typizacyjnych występuje jeszcze szereg braków i niedomagań, w szczególności:

- słaby postęp prac w zakresie unifikacji elementów i przygotowania warunków do ich masowej produkcji,

- niedostateczna koordynacja pomiędzy projektowaniem a produkcją elementów budowlanych,

- brak planu rejonizacji metod wykonawstwa budowlanego opartej na terenowym bilansie materiałów budowlanych,

- nieujmowanie przez resorty przemysłowe w programach prac typizacyjnych w należytym zakresie opracowań projektów obiektów i elementów budowlanych,

- brak opracowań projektów i elementów typowych uwzględniających potrzeby różnych branż i terenów w zakresie budownictwa przemysłowego, ogólnego i wiejskiego,

- opóźnienia w realizacji planów w zakresie typizacji, szczególnie w Ministerstwie Przemysłu Spożywczego i Skupu, Ministerstwie Przemysłu Lekkiego, Ministerstwie Kultury i Sztuki oraz w Głównym Komitecie Kultury Fizycznej i Turystyki (w zakresie urządzeń turystycznych),

- brak systematycznego wdrażania rygorów typizacji przez niektóre służby inwestycyjne, biura projektów, przedsiębiorstwa produkujące dla potrzeb budownictwa oraz terenowe służby nadzoru budowlanego.

Wymienione wyżej braki i niedomagania hamują właściwy rozwój typizacji. W związku z przepisami uchwał nr 285 i 507 Rady Ministrów zwraca się uwagę, że poczynając od roku 1963 wszystkie nowo rozpoczynane inwestycje powinny być realizowane z przestrzeganiem przepisów zawartych w tych uchwałach.

W związku z powyższym ustala się, co następuje:

1.
Ministrowie i kierownicy urzędów centralnych spowodują uzupełnienie programów typizacji (założenia resortowe i generalne typizacji) w zakresie niezbędnym do pełnej realizacji zadań wynikających dla nich z uchwał nr 285 i 507 Rady Ministrów.
2.
Prezydia wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw) przystąpią do ustalenia tematów opracowań typowych niezbędnych dla realizacji zadań inwestycyjnych na ich terenie. Szczegółowe wnioski dotyczące tych tematów przekażą one w terminie do dnia 20 grudnia 1961 r. właściwym resortom z powiadomieniem Komitetu Budownictwa, Urbanistyki i Architektury w celu uzupełnienia tematyki planów typizacji.
3.
Ministrowie i kierownicy urzędów centralnych zapewnią należyte uwzględnienie w planach typizacji opracowań typowych programów użytkowych, sekcji, segmentów itp., a przede wszystkim elementów konstrukcyjnych i budowlanych oraz elementów instalacyjnych, wyposażenia itp.

- zgodnie z warunkami oraz potrzebami branż i terenu.

4.
Ministrowie i kierownicy urzędów centralnych realizujących zadania objęte planami typizacji zapewnią:
1)
wzmożenie przez służby resortowe nadzoru nad terminową i rytmiczną realizacją planu typizacji,
2)
wydanie do końca 1961 r. zleceń na wykonanie projektów i opracowań zgodnie z planem typizacji na rok 1962,
3)
wzmocnienie nadzoru nad służbami inwestycyjnymi w zakresie przestrzegania stosowania projektów i opracowań typowych w realizowanych inwestycjach.
5.
Przewodniczący Komitetu Budownictwa, Urbanistyki i Architektury, ministrowie i kierownicy urzędów centralnych nadzorujący biura projektów, wykonujące zadania określone w planie typizacji:
1)
zapewnią pierwszeństwo dla tych prac i odpowiednie warunki umożliwiające terminową realizację prac typizacyjnych,
2)
zapewnią skoncentrowanie prac biur kierujących na realizacji planu typizacji,
3)
polecą biurom kierującym typizacją w szerszym niż dotychczas zakresie zlecać wybrane tematy objęte planem typizacji, zwłaszcza w zakresie budownictwa ogólnego miejskiego i wiejskiego (mieszkań, szkół, szpitali, agronomówek itp.), do bezpośredniego wykonania terenowym biurom (pracowniom) projektów,
4)
podejmą środki niezbędne do podniesienia jakości typowych projektów elementów i obiektów.
6.
Przewodniczący Komitetu Budownictwa, Urbanistyki i Architektury w porozumieniu z zainteresowanymi ministrami i kierownikami urzędów centralnych dokona niezbędnych uzupełnień i usprawnień w organizacji i zakresie działania biur kierujących typizacją.
7.
Przewodniczący Komitetu Budownictwa, Urbanistyki i Architektury w porozumieniu z Ministrem Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych powoła Ośrodek Typowych Elementów Budownictwa do prowadzenia prac unifikacyjnych oraz koordynacji projektowania i produkcji (prefabrykacji) typowych elementów budowlanych, instalacji, wyposażenia itp.
8.
Minister Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych zapewni wprowadzenie do planu typizacji w roku 1962 niezbędnego asortymentu opracowań elementów budowlanych oraz ich zestawów dla potrzeb budownictwa powszechnego oraz zapewni ich realizację i produkcję.
9.
Minister Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych przedstawi w I kwartale 1962 r. projekt planu rejonizacji uprzemysłowionego budownictwa mieszkaniowego oraz wnioski co do zapewnienia realizacji tego planu.
10.
Prezydia wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw) zapewnią warunki systematycznej i zorganizowanej pracy w zakresie:
1)
wdrażania typizacji w budownictwie danego województwa oraz koordynacji działania podległych organów,
2)
rejonizacji metod budownictwa na swoim terenie,
3)
przeprowadzenia unifikacji elementów na podstawie rozwiązań projektowych, m.in. z typizacji lokalnej,
4)
programowania potrzeb terenu i stawiania wniosków dotyczących tematów opracowań typowych do planów typizacji,
5)
stawiania wniosków w sprawie wyboru projektów indywidualnych do uznania ich za typowe.

Przy realizacji tych zadań należy zapewnić udział służb architektoniczno-budowlanych, inwestorów, biur projektów, zjednoczeń budowlanych oraz stowarzyszeń technicznych (Stowarzyszenie Architektów Polskich "SARP", Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa itp.). Prezydia wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw) zapewnią wzmocnienie nadzoru głównych architektów - dla zaostrzenia dyscypliny stosowania elementów i projektów typowych przez podległe służby nadzoru budowlanego. Przewodniczący Komitetu Budownictwa, Urbanistyki i Architektury zapewni ogólną koordynację i pomoc prezydiom rad narodowych, szczególnie w zakresie prac związanych z unifikacją elementów i zastosowania ich w projektach.

11.
Przewodniczący Komitetu do Spraw Techniki w porozumieniu z Przewodniczącym Komitetu Budownictwa, Urbanistyki i Architektury przedstawi w terminie do dnia 31 grudnia 1961 r. wnioski w sprawie objęcia przez Komitet do Spraw Techniki prac w zakresie typizacji urządzeń technologicznych dla produkcji przemysłowej.
12.
Minister Szkolnictwa Wyższego i Minister Oświaty sprawdzą dotychczasowy przebieg prac i podejmą odpowiednie środki zabezpieczające pełną realizację zadań nałożonych uchwałami nr 285 i 507 Rady Ministrów na oba resorty w zakresie wprowadzenia zagadnień typizacji do programów nauczania wyższych i średnich szkół technicznych.
13.
Minister Finansów w porozumieniu z Przewodniczącym Komitetu Budownictwa, Urbanistyki i Architektury ustali zasady wykorzystania kontroli bankowej dla oceny przebiegu i warunków wdrażania typizacji w realizowanych inwestycjach.
14.
Ministrowie i kierownicy urzędów centralnych usprawnią tryb uzgadniania i zatwierdzania opracowań i projektów typowych należących do ich zakresu działania w uzgodnieniu z Przewodniczącym Komitetu Budownictwa, Urbanistyki i Architektury.
15.
Przewodniczący Komitetu Budownictwa, Urbanistyki i Architektury, ministrowie i kierownicy urzędów centralnych oraz prezydia wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw) zapewnią okresową stabilizację normatywów, standardów i innych dyrektyw wydanych w zakresie budownictwa w celu stworzenia warunków niezbędnych do szerokiego wdrażania typizacji.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1961.90.381

Rodzaj: Pismo okólne
Tytuł: Prace typizacyjne w budownictwie.
Data aktu: 25/11/1961
Data ogłoszenia: 01/12/1961
Data wejścia w życie: 01/12/1961