Warunki sanitarne dla hodowli zwierząt futerkowych.

INSTRUKCJA
MINISTRÓW ZDROWIA I OPIEKI SPOŁECZNEJ ORAZ ROLNICTWA
z dnia 3 maja 1961 r.
w sprawie warunków sanitarnych dla hodowli zwierząt futerkowych.

W związku z § 5 ust. 1 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 12 lipca 1951 r. w sprawie utrzymania porządku i czystości w nieruchomościach (Dz. U. z 1951 r. Nr 40, poz. 306 i z 1960 r. Nr 14, poz. 81) ustala się, co następuje:
§  1.
Urządzenia do hodowli zwierząt futerkowych powinny być tak usytuowane, aby hodowla nie była uciążliwa dla otoczenia, a w szczególności nie powodowała zanieczyszczenia powietrza, gleby i wody.
§  2.
1.
Teren hodowli zwierząt futerkowych powinien być otoczony strefą ochronną. W obrębie tej strefy nie mogą znajdować się budynki mieszkalne i inne obiekty, w których stale przebywają ludzie, z wyjątkiem domu jednorodzinnego zajmowanego przez właściciela hodowli.
2.
Strefę ochronną, o której mowa w ust. 1, ustala się według linii prostej od najbardziej na zewnątrz wysuniętego pomieszczenia (klatki) dla zwierząt lub ogrodzenia wybiegu w kierunku budynku (obiektu), który ma być chroniony tą strefą.
3.
Strefę ochronną ustala każdorazowo właściwy miejscowo powiatowy (miejski, dzielnicowy) inspektor sanitarny, z tym że długość linii prostej, o której mowa w ust. 2, powinna wynosić co najmniej:
1)
przy hodowli lisów:
a)
50m, jeżeli liczba samic stada podstawowego nie przekracza 5 sztuk,
b)
100m, jeżeli liczba samic stada podstawowego nie przekracza 10 sztuk,
c)
150m, jeżeli liczba samic stada podstawowego nie przekracza 20 sztuk;
2)
przy hodowli norek, tchórzofretek, junotów, szopów praczy i oposów:
a)
20m, jeżeli liczba samic stada podstawowego nie przekracza 5 sztuk,
b)
50m, jeżeli liczba samic stada podstawowego nie przekracza 20 sztuk,
c)
100m, jeżeli liczba samic stada podstawowego nie przekracza 50 sztuk;
3)
przy hodowli nutrii:
a)
10m, jeżeli liczba samic stada podstawowego nie przekracza 5 sztuk,
b)
20m, jeżeli liczba samic stada podstawowego nie przekracza 20 sztuk,
c)
70m, jeżeli liczba samic stada podstawowego nie przekracza 50 sztuk.
4.
Hodowla zwierząt futerkowych przy większej liczbie samic stada podstawowego niż podana w ust.3 może być prowadzona wyłącznie w warunkach określonych dla danej hodowli przez właściwego powiatowego (miejskiego, dzielnicowego) inspektora sanitarnego w porozumieniu z powiatowym lekarzem weterynarii.
§  3.
Hodowli zwierząt futerkowych o liczbie samic stada podstawowego powyżej 5 sztuk, jeżeli chodzi o hodowlę lisów, oraz powyżej 10 sztuk samic stada podstawowego, jeżeli chodzi o hodowlę innych zwierząt futerkowych, nie może być usytuowana w odległości mniejszej niż 300m od:
1)
wytwórni artykułów żywności, zakładów żywienia zbiorowego, rzeźni, punktów uboju, chłodni, przetwórni mięsnych, zakładów mleczarskich, sklepów z artykułami żywności, urządzeń służących do zaopatrywania w wodę budynków mieszkalnych,
2)
terenów zakładów leczniczych, żłobków, przedszkoli, szkół, internatów, hoteli, ogródków działkowych, cmentarzy, obiektów kultu religijnego (świątyń), pomników męczeństwa,
3)
parków i terenów wypoczynkowych, terenów sportowych, terenów dla półkolonii oraz zakładów leczniczych dla zwierząt.
§  4.
Dla hodowli zwierząt futerkowych powinno być zapewnione własne lub łatwo dostępne źródło wody zdatnej do picia.
§  5.
Teren hodowli zwierząt futerkowych powinien być otoczony ogrodzeniem o wysokości 1,5m zabezpieczającym przed możliwością przedostania się zwierząt na zewnątrz terenu. Zaleca się otoczenie terenu hodowli drzewami.
§  6.
Zwierzęta futerkowe mogą być przetrzymywane jedynie w pomieszczeniach wyłącznie na ten cel przeznaczonych.
§  7.
Karma dla zwierząt futerkowych powinna odpowiadać wymaganiom sanitarnym i weterynaryjnym.
§  8.
1.
Odpadki i nieczystości pochodzące z hodowli zwierząt futerkowych powinny być gromadzone w specjalnych szczelnych zbiornikach zaopatrzonych w dopasowane, szczelne pokrywy.
2.
Ścieki pochodzące z terenu hodowli zwierząt futerkowych nie mogą powodować zanieczyszczenia powietrza, gleby i wody.
§  9.
1.
Teren hodowli zwierząt futerkowych oraz pomieszczenia (klatki) dla zwierząt powinny być utrzymywane w porządku i czystości oraz odkażane zgodnie ze wskazaniami powiatowego lekarza weterynarii.
2.
W każdej hodowli zwierząt futerkowych powinna znajdować się książka kontroli sanitarnej, stosownie do zarządzenia Ministra Zdrowia z dnia 18 grudnia 1954 r. w sprawie książek kontroli sanitarnej (Monitor Polski z 1955 r. Nr 3, poz. 42).
§  10.
Przy wydawaniu decyzji w sprawach przeniesienia lub likwidacji hodowli zwierząt futerkowych należy przestrzegać zasady, iż terminy wykonania tych decyzji powinny przypadać jedynie w okresie od 1 listopada do 31 grudnia.
§  11.
Przepisy niniejszej instrukcji nie mają zastosowania do hodowli królików, szynszyli i zwierząt laboratoryjnych.
§  12.
Instrukcja wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1961.38.178

Rodzaj: Instrukcja
Tytuł: Warunki sanitarne dla hodowli zwierząt futerkowych.
Data aktu: 03/05/1961
Data ogłoszenia: 16/05/1961
Data wejścia w życie: 16/05/1961