Zasady i tryb sporządzania wykazów gruntów przewidzianych do zalesienia.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA ROLNICTWA
z dnia 6 lutego 1961 r.
w sprawie zasad i trybu sporządzania wykazów gruntów przewidzianych do zalesienia.

Na podstawie art. 24 ust. 2 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. o zagospodarowaniu lasów i nieużytków nie stanowiących własności Państwa oraz niektórych lasów i nieużytków państwowych (Dz. U. Nr 29, poz. 166) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Wykazami gruntów nieleśnych przewidzianych do zalesienia powinny być objęte nadające się do zalesienia, a nie przeznaczone na inne cele grunty, wymienione w art. 22 ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. o zagospodarowaniu lasów i nieużytków nie stanowiących własności Państwa oraz niektórych lasów i nieużytków państwowych (Dz. U. Nr 29, poz. 166).
2.
Ponadto wykazami wymienionymi w ust. 1 obejmuje się:
1)
na terenach, na których przeprowadzona została gleboznawcza klasyfikacja gruntów, stosownie do przepisów rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 4 czerwca 1956 r. w sprawie klasyfikacji gruntów (Dz. U. z 1956 r. Nr 19, poz. 97 i z 1957 r. Nr 5, poz. 21) - grunty, które zostały określone w ramach klasyfikacji jako przeznaczone do zalesienia i oznaczone w operatach klasyfikacyjnych symbolami "RZ VI" i "PsZ VI",
2)
na terenach, na których gleboznawcza klasyfikacja gruntów na podstawie rozporządzenia wymienionego w pkt 1 nie została jeszcze przeprowadzona:
a)
najgorsze grunty orne o bardzo niskiej produkcyjności, nie uprawiane zupełnie lub uprawiane raz na kilka lat, o glebach za suchych i niespójnych, na których udaje się tylko łubin, a żyto po łubinie raz na kilka lat,
b)
piaski słabo gliniaste, zawierające w podłożu piasek luźny oraz piaski wietrzeniowe bardzo płytkie, powstałe ze zwietrzenia piaskowców,
c)
najgorsze pastwiska, położone na glebach zbyt suchych i niespójnych, porośniętych szczotlichą siwą,
d)
najgorsze pastwiska, położone na glebach torfowych bardzo silnie zdegradowanych (zmurszałych - rozpylonych), na których roślinność nie tworzy zwartej darni, pozostawiając puste płaty bez porostu,
e)
pasy gruntów na terenach lessowych, położone wzdłuż wąwozów wytworzonych na skutek erozji (bez względu na klasę bonitacyjną), przy czym szerokość pasa gruntu do zalesienia nie może być większa od podwójnej głębokości wąwozu,
f)
grunty położone na terenach górskich, na stromych stokach o spadku ponad 30°,
g)
grunty kamieniste i przez to trudne do uprawy.
§  2.
1.
Grunty nieleśne, które powinny być objęte wykazami gruntów przewidzianych do zalesienia, ustala wydział rolnictwa i leśnictwa prezydium powiatowej rady narodowej na podstawie oględzin dokonanych na gruncie przez pracownika tego wydziału (agronoma lub klasyfikatora gruntów) przy współudziale:
1)
przedstawiciela właściwego terenowo nadleśnictwa,
2)
przedstawiciela prezydium właściwej terenowo gromadzkiej rady narodowej,
3)
pracownika do spraw leśnictwa z wydziału rolnictwa i leśnictwa prezydium powiatowej rady narodowej.
2.
Ustalając grunty, które powinny być objęte wykazami gruntów, należy opierać się na mapach ewidencyjnych i rejestrach ewidencji gruntów. W razie braku map ewidencyjnych należy wykorzystać inne odpowiednie podkłady mapowe, będące w dyspozycji składnicy materiałów geodezyjnych i kartograficznych prezydium powiatowej rady narodowej.
3.
Z dokonanych oględzin gruntów należy sporządzić protokół.
4.
Protokół powinien zawierać następujące dane:
1)
nazwy miejscowości, wsi, gromady, osiedla, powiatu,
2)
wymienienie osób uczestniczących w oględzinach,
3)
określenie terenu poddanego oględzinom,
4)
nazwę mapy ewidencyjnej (obrębu) bądź innego podkładu mapowego oraz co do każdego gruntu, który ma być przeznaczony do zalesienia:
a)
oznaczenie położenia gruntu (nr działki lub inne cechy),
b)
dotychczasowy rodzaj użytku i klasę gruntu,
c)
powierzchnię gruntu przewidzianego do zalesienia (jeżeli nie jest wiadoma dokładnie, podaje się w przybliżeniu),
d)
nazwisko i imię właściciela bądź posiadacza.
5.
Odpis protokołu oględzin wydział rolnictwa i leśnictwa prezydium powiatowej rady narodowej przesyła do biura gromadzkiej rady narodowej.
§  3.
1.
Biuro gromadzkiej rady narodowej po otrzymaniu odpisu protokołu (§ 2 ust. 5) sporządza na podstawie ustaleń w nim zawartych wykaz gruntów przewidzianych do zalesienia, który powinien zawierać dane wymienione w § 2 ust. 4 pkt 1 i 4, i przedstawia go do zatwierdzenia prezydium gromadzkiej rady narodowej.
2.
W zawiadomieniu o terminie i miejscu wyłożenia na okres 2 tygodni wykazu do publicznej wiadomości biuro gromadzkiej rady narodowej wskaże na przysługujące zainteresowanym prawo zgłoszenia w ciągu 1 miesiąca od upływu terminu wyłożenia wykazu zastrzeżeń z uzasadnieniem na piśmie.
§  4.
Przepisy dotyczące:
1)
prezydium powiatowej rady narodowej - stosuje się odpowiednio do prezydium dzielnicowej rady narodowej miasta wyłączonego z województwa i prezydium rady narodowej miasta stanowiącego powiat,
2)
prezydium gromadzkiej rady narodowej - stosuje się odpowiednio do prezydium rady narodowej osiedla, rady narodowej miasta nie stanowiącego powiatu oraz dzielnicowej rady narodowej,
3)
biura gromadzkiej rady narodowej - stosuje się odpowiednio do właściwego do spraw rolnych organu prezydium rady narodowej osiedla, rady narodowej miasta nie stanowiącego powiatu oraz dzielnicowej rady narodowej.
§  5.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1961.18.89

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Zasady i tryb sporządzania wykazów gruntów przewidzianych do zalesienia.
Data aktu: 06/02/1961
Data ogłoszenia: 28/02/1961
Data wejścia w życie: 28/02/1961