Tymczasowy sposób rozliczeń za roboty budowlano-montażowe wykonywane przez przedsiębiorstwa państwowe i spółdzielnie pracy w pierwszym kwartale 1961 r., nie posiadające kosztorysów przeliczonych na ceny obowiązujące od 1 lipca 1960 r.

ZARZĄDZENIE
PRZEWODNICZĄCEGO KOMITETU BUDOWNICTWA, URBANISTYKI I ARCHITEKTURY ORAZ MINISTRA FINANSÓW
z dnia 21 stycznia 1961 r.
w sprawie tymczasowego sposobu rozliczeń za roboty budowlano-montażowe wykonywane przez przedsiębiorstwa państwowe i spółdzielnie pracy w pierwszym kwartale 1961 r., nie posiadające kosztorysów przeliczonych na ceny obowiązujące od 1 lipca 1960 r.

Na podstawie § 2 ust. 1 pkt 6 lit. e) rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 4 sierpnia 1960 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Komitetu Budownictwa, Urbanistyki i Architektury (Dz. U. Nr 38, poz. 225) oraz .z uchwały nr 503 Rady Ministrów z dnia 22 grudnia 1959 r. w sprawie ustalania wysokości odsetek, prowizji i opłat bankowych banków państwowych (Monitor Polski z 1960 r. Nr 5, poz. 21) zarządza się, co następuje:
§  1.
Zarządzenie dotyczy tymczasowego sposobu dokonywania rozliczeń za kontynuowane roboty budowlano-montażowe, na które zamawiający nie dostarczył wykonawcy kosztorysów opracowanych według zasad i cen obowiązujących od dnia 1 lipca 1960 r., wykonywane przez przedsiębiorstwa państwowe i spółdzielnie pracy:
1)
w elementach kończonych w pierwszym kwartale 1961 r.,
2)
w okresie pierwszego kwartału 1961 r., a rozliczane na podstawie obmiaru lub procentowego zaawansowania.
§  2.
1.
Roboty, o których mowa w § 1, do czasu opracowania i uzgodnienia kosztorysów zamiennych, opracowanych według zasad i cen obowiązujących od dnia 1 lipca 1960 r., można rozliczać tymczasowo fakturami wystawionymi na podstawie kosztorysów opracowanych według zasad i cen obowiązujących przed dniem 1 lipca 1960 r., z tym że w odniesieniu do robót rozliczanych za zakończone i odebrane elementy nie należy sporządzać kosztorysów wykonawczych, przyjmując za podstawę ich wyceny wartość określoną w kosztorysie umownym (tabeli elementów).
2.
Do wartości robót rozliczanych w sposób określony w ust. 1 nie stosuje się mnożników przeliczeniowych podanych w załączniku do zarządzenia Ministra Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych z dnia 21 czerwca 1960 r. w sprawie kosztorysów i rozliczeń za roboty budowlano-montażowe wykonywane w drugim półroczu 1960 r. (Monitor Polski Nr 59, poz. 281).
3.
Korektę wartości robót rozliczonych w sposób określony w ust. 1 należy przeprowadzić w pierwszych fakturach wystawionych na podstawie kosztorysów zamiennych opracowanych według zasad i cen obowiązujących od dnia 1 lipca 1960 r. Terminy opracowania tych kosztorysów i uzgodnienia pomiędzy zamawiającym a wykonawcą określają przepisy zarządzenia Przewodniczącego Komitetu Budownictwa, Urbanistyki i Architektury z dnia 21 listopada 1960 r. w sprawie dokumentacji kosztorysowej na roboty budowlano-montażowe wykonywane w 1961 r. (Monitor Polski Nr 90, poz. 408).
§  3.
Sposób rozliczeń określony w § 2 nie dotyczy robót w obiektach, na które wynagrodzenie ustalono na podstawie cen katalogowych. Ceny te - stosownie do przepisu § 2 ust. 2 zarządzenia wymienionego w § 2 ust. 2 niniejszego zarządzenia - zachowują swoją ważność do czasu zakończenia realizacji obiektu, z tym że kosztorysy dodatkowe dla tych obiektów, ujmujące różnice cen materiałów i taryf dla zakresu robót wykonywanych po dniu 30 czerwca 1960 r., powinny być uzgodnione w formie zryczałtowanych dodatków do cen katalogowych, na których podstawie ustalono wynagrodzenie.
§  4.
Wynagrodzenia ustalone w formie ryczałtów umownych należy w zakresie robót, o których mowa w § 1, po uzgodnieniu kosztorysów zamiennych opracowanych według zasad i cen obowiązujących od dnia 1 lipca 1960 r. ponownie ustalić w formie ryczałtów umownych.
§  5.
Na część kosztów robót budowlano-montażowych, nie znajdującą pokrycia w fakturach wystawionych zgodnie z przepisem § 2 ust. 1, banki udzielą wykonawcom na ich wniosek kredytu o ulgowej stopie procentowej w wysokości 2%, podlegającego spłacie po rozliczeniu robót fakturami, o których mowa w § 2 ust. 3, jednakże nie później niż w dniu 15 maja 1961 r.
§  6.
Jednostki nie objęte przepisami niniejszego zarządzenia mogą rozliczać roboty, o których mowa w § 1, jedynie na podstawie kosztorysów przeliczonych na ceny obowiązujące od dnia 1 lipca 1960 r.
§  7.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 stycznia 1961 r.

Zmiany w prawie

Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1961.16.85

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Tymczasowy sposób rozliczeń za roboty budowlano-montażowe wykonywane przez przedsiębiorstwa państwowe i spółdzielnie pracy w pierwszym kwartale 1961 r., nie posiadające kosztorysów przeliczonych na ceny obowiązujące od 1 lipca 1960 r.
Data aktu: 21/01/1961
Data ogłoszenia: 22/02/1961
Data wejścia w życie: 22/02/1961, 01/01/1961