Warunki dopuszczenia do obrotu środków ochrony roślin.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA ROLNICTWA
z dnia 16 stycznia 1960 r.
w sprawie warunków dopuszczenia do obrotu środków ochrony roślin.

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 1 dekretu z dnia 29 października 1952 r. o gospodarowaniu artykułami obrotu towarowego i zaopatrzenia (Dz. U. z 1952 r. Nr 44, poz. 301 i z 1956 r. Nr 54, poz. 244) i § 1 zarządzenia nr 122 Prezesa Rady Ministrów z dnia 10 lipca 1959 r. w sprawie przekazania Ministrowi Rolnictwa uprawnień do wydawania przepisów o gospodarowaniu środkami ochrony roślin (Monitor Polski Nr 63, poz. 324) zarządza się, co następuje:
§  1.
Środkami ochrony roślin w rozumieniu niniejszego zarządzenia są wszelkie artykuły pochodzenia syntetycznego i naturalnego, służące do walki z chorobami i szkodnikami roślin oraz z chwastami, do ochrony produktów roślinnych przy ich przechowywaniu oraz do uszlachetniania roślin w czasie wegetacji, a także artykuły i preparaty służące jednocześnie do tych celów i do celów sanitarnych.
§  2.
1.
Zakłady wytwarzające środki ochrony roślin oraz przedsiębiorstwa sprowadzające te środki z zagranicy zobowiązane są do zgłaszania ich w Instytucie Ochrony Roślin do rejestracji, jeżeli środki te przeznaczone są do obrotu. Celem rejestracji jest stwierdzenie przydatności środka ochrony roślin. Rejestracja zagranicznych środków ochrony roślin powinna być dokonana przed ich sprowadzeniem, chyba że Minister Rolnictwa w porozumieniu z Ministrem Zdrowia postanowi inaczej.
2.
Instytut Ochrony Roślin sprawdza przydatność środka w drodze ustalenia, czy zgłoszone środki ochrony roślin posiadają właściwości fizykalne i toksyczne zapewniające skuteczność działania względem chorób i szkodników roślin oraz chwastów, a także czy nie mają one cech powodujących szkodliwe działanie uboczne u roślin i zwierząt.
3.
Sprawdzenie przydatności odbywa się na podstawie istniejących wiarygodnych danych doświadczalnych bądź też na podstawie badania specjalnie zorganizowanego przez Instytut Ochrony Roślin.
4.
Po wykonaniu czynności określonych w ust. 2 i 3 Instytut Ochrony Roślin zwraca się do Państwowego Zakładu Higieny o wydanie opinii:
1)
czy środek ochrony roślin nie ma cech powodujących szkodliwe działanie uboczne dla ludzi, nawet przy zachowaniu ostrożności, przewidzianych w zatwierdzonym opisie sposobu użycia,
2)
czy wzór etykiety, z którą środek ma być wprowadzony do obrotu, zawiera należyty opis sposobu użycia i odpowiada stawianym wymaganiom,
3)
jeśli środek ma służyć również celom sanitarnym - czy przydatny jest do tych celów.
§  3.
1.
Instytut Ochrony Roślin po stwierdzeniu przydatności środka ochrony roślin i uzyskaniu pozytywnej opinii Państwowego Zakładu Higieny przedstawia Ministrowi Rolnictwa wniosek o zarejestrowanie tego środka.
2.
Decyzję w sprawie zarejestrowania środka ochrony roślin wydaje Minister Rolnictwa.
3.
Jeżeli sprawdzenie przydatności środka ochrony roślin, przeprowadzone przez Instytut Ochrony Roślin bądź przez Państwowy Zakład Higieny, dało wynik ujemny, Instytut Ochrony Roślin powiadomi o tym zakład lub przedsiębiorstwo wymienione w § 2 ust. 1, a na jego żądanie, zgłoszone w ciągu 30 dni od dnia doręczenia mu przez Instytut Ochrony Roślin powiadomienia - Instytut Ochrony Roślin obowiązany jest przekazać sprawę komisji, która po ponownym rozpatrzeniu przedstawia Ministrowi Rolnictwa wniosek co do zarejestrowania środka ochrony roślin. Niewystąpienie zakładu lub przedsiębiorstwa w tym terminie o przekazanie sprawy komisji uważa się za rezygnację z przeznaczenia środka ochrony roślin do obrotu.
4.
W skład komisji wchodzą przedstawiciele instytutów naukowo-badawczych określonych przez Ministra Rolnictwa i inni wybitni specjaliści powołani przez Ministra Rolnictwa, a także przedstawiciel Ministerstwa Zdrowia. Z głosem doradczym w skład komisji wchodzą przedstawiciele ministerstw, którym podlegają jednostki wymienione w § 2 ust. 1, oraz ministerstw i central spółdzielczych, którym podporządkowane są jednostki prowadzące obrót tymi środkami. Przewodniczącego komisji powołuje Minister Rolnictwa. Komisja uchwala wniosek większością głosów; w razie równości głosów rozstrzyga głos przewodniczącego. Komisja działa przy Instytucie Ochrony Roślin.
5.
Jeżeli przedstawiciel Ministerstwa Zdrowia zajął odmienne stanowisko niż większość komisji, decyzję w sprawie zarejestrowania środka ochrony roślin wydaje Minister Rolnictwa w porozumieniu z Ministrem Zdrowia.
6.
Środki importowane, a dopuszczone urzędowo do obrotu w krajach eksportujących, mogą być zarejestrowane na podstawie badań laboratoryjnych i po uzyskaniu pozytywnej opinii Państwowego Zakładu Higieny.
7.
Na dowód zarejestrowania środka ochrony roślin Ministerstwo Rolnictwa wydawać będzie świadectwa rejestracyjne.
§  4.
1.
Badanie, o którym mowa w § 2 ust. 3, przeprowadza się w dwóch etapach: etap badania wstępnego i etap badania szczegółowego. Badanie wstępne przeprowadza się w laboratorium oraz w ograniczonym zakresie w uprawach polowych. Badanie szczegółowe przeprowadza się tylko w razie pomyślnego wyniku badania wstępnego.
2.
Badanie wstępne organizują niezależnie: producent przed dokonaniem zgłoszenia nowego środka oraz Instytut Ochrony Roślin. Jednakże Instytut Ochrony Roślin w uzasadnionych przypadkach, po przedstawieniu wyników badań przez producenta, a jeżeli chodzi o środek importowany - przez przedsiębiorstwo importujące, może zaniechać badania wstępnego i poddać środek od razu badaniu szczegółowemu.
3.
W wyjątkowych przypadkach, gdy nowość środka ochrony roślin polega jedynie na zmianie nazwy lub formy użytkowej, sam zaś środek stanowi znaną i zbadaną już substancję toksyczną - Instytut Ochrony Roślin może dokonać sprawdzenia przydatności środka ochrony roślin wyłącznie na podstawie przeprowadzonego badania wstępnego.
4.
Badanie szczegółowe przeprowadza się w celu stwierdzenia skuteczności działania w różnych warunkach i dla różnych upraw, jakie występują w praktyce.
5.
Badań dokonuje Instytut Ochrony Roślin we własnych laboratoriach lub opiera się na badaniach przeprowadzonych przez instytuty badawcze i inne placówki naukowe reprezentujące poszczególne specjalności lub rejony.
§  5.
1.
Obrót środkami ochrony roślin, na które nie zostało wydane świadectwo rejestracyjne, jest niedozwolony.
2.
Do przeprowadzania kontroli, czy środki ochrony roślin będące w obrocie są zarejestrowane, powołane są organy służby kwarantanny i ochrony roślin prezydiów wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw).
§  6.
1.
Środki ochrony roślin, będące w obrocie w chwili wejścia w życie niniejszego zarządzenia, powinny być w terminie 6 tygodni od dnia wejścia w życie niniejszego zarządzenia zgłoszone do Instytutu Ochrony Roślin do rejestracji przez zakład wytwórczy, który je wyprodukował, a jeżeli zakład wytwórczy nie istnieje lub środek ochrony roślin jest pochodzenia zagranicznego - przez centralną instytucję prowadzącą obrót tym środkiem. Nie zgłoszone w tym terminie środki ochrony roślin podlegają wycofaniu z obrotu.
2.
Decyzję w sprawie zarejestrowania środka ochrony roślin będącego w obrocie wydaje Minister Rolnictwa na wniosek komisji, o której mowa w § 3 ust. 4. Podstawą wniosku komisji jest sprawdzenie przydatności środka ochrony roślin dokonane na podstawie wyników dotychczasowych badań naukowych i stosowania środka w praktyce. Przepis § 3 ust. 5 stosuje się odpowiednio.
3.
Do środków ochrony roślin, których skuteczność jest niedostateczna, ale może być poprawiona, stosuje się rejestrację tymczasową, ustalając jednocześnie zasady i terminy poprawy jakości. Jeżeli mimo upływu terminu wyznaczonego w decyzji o rejestracji tymczasowej producent nie poprawi jakości, wytwarzanie środka ochrony roślin podlega wstrzymaniu.
§  7.
1.
Zgłaszanie do rejestracji środków ochrony roślin powinno być dokonane na formularzu ustalonym przez Instytut Ochrony Roślin w porozumieniu z Państwowym Zakładem Higieny, ze wskazaniem sposobu stosowania środka ochrony roślin. Zgłoszenie jednak do rejestracji środków będących w obrocie w chwili wejścia w życie niniejszego zarządzenia może zawierać tylko nazwę środka i nazwę przedsiębiorstwa, w którym środek został wytworzony, a jeżeli środek nie jest już wytwarzany - ponadto ilość remanentu i pochodzenie środka. Do zgłoszenia należy dołączyć niezbędną do badań ilość środka ochrony roślin oraz 3 egzemplarze odpisu etykiety, z którą środek ma być wprowadzony do obrotu.
2.
Koszty związane z badaniem środka ochrony roślin zgłoszonego do rejestracji (robocizna i rzeczowe wydatki związane bezpośrednio z badaniem) ponosi zakład lub przedsiębiorstwo wymienione w § 2 ust. 1. Świadectwo rejestracyjne będzie wydane po uiszczeniu tych kosztów.
§  8.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1960.15.68

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Warunki dopuszczenia do obrotu środków ochrony roślin.
Data aktu: 16/01/1960
Data ogłoszenia: 13/02/1960
Data wejścia w życie: 13/02/1960