Wprowadzenie i tryb wydawania kart turystycznych.

ZARZĄDZENIE Nr 15
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 20 stycznia 1960 r.
w sprawie wprowadzenia i trybu wydawania kart turystycznych.

W celu ułatwienia turystom polskim uprawiania turystyki na czechosłowackim obszarze turystycznym określonym umową między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Republiki Czechosłowackiej o turystycznym ruchu pogranicznym z dnia 6 września 1955 r. - na podstawie § 1 uchwały nr 127 Rady Ministrów z dnia 8 marca 1952 r. w sprawie organizacji turystyki (Monitor Polski Nr A-26, poz. 341) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Wprowadza się karty turystyczne według wzoru określonego przez Komitet dla Spraw Turystyki.
2.
Karta turystyczna stanowi dokument, na podstawie którego posiadacz jej ma prawo otrzymać jednorazową przepustkę turystyczną uprawniającą do przebywania i poruszania się na obszarze turystycznym Czechosłowacji; przepustki wydają wszystkie komendy wojewódzkie Milicji Obywatelskiej (Komenda Milicji Obywatelskiej m.st. Warszawy i komendy miejskie Milicji Obywatelskiej w miastach wyłączonych z województw) lub Komenda Miejska Milicji Obywatelskiej w m. Zakopanem.
§  2.
1.
Posiadacz karty turystycznej może uzyskać zezwolenie na prowadzenie wycieczki młodzieży.
2.
Zezwolenie na prowadzenie wycieczki młodzieży organizowanej przez szkołę wydaje w stosunku do szkoły stopnia podstawowego inspektorat oświaty, a w stosunku do innych szkół - kuratorium okręgu szkolnego.
3.
Zezwolenie na prowadzenie wycieczki młodzieży organizowanej przez organizację masową wydaje wojewódzki (miejski) komitet turystyki.
4.
Poza przypadkami określonymi w ust. 2 i 3 zezwolenie na prowadzenie wycieczki młodzieży wydaje wojewódzka (miejska) komenda Milicji Obywatelskiej.
5.
Właściwość miejscową kuratorium okręgu szkolnego i inspektoratu oświaty określa się według siedziby szkoły, a wojewódzkiego komitetu turystyki i wojewódzkiej (miejskiej) komendy Milicji Obywatelskiej według siedziby organizacji masowej lub miejsca zamieszkania osoby ubiegającej się o zezwolenie.
§  3.
1.
Posiadacz karty turystycznej po przedstawieniu zezwolenia (§ 2) ma prawo otrzymać jednorazową przepustkę zbiorową. Na podstawie jednorazowej przepustki zbiorowej uczestnicy wycieczki mają prawo do przebywania i poruszania się na obszarze turystycznym Czechosłowacji.
2.
Uczestnicy wycieczki młodzieży pod kierownictwem osoby pełnoletniej są wolni od obowiązku posiadania karty turystycznej, jeżeli pozostają pod opieką osoby posiadającej zezwolenie na prowadzenie wycieczki zgodnie z § 2.
3.
Każdy uczestnik wycieczki zbiorowej powinien posiadać przy sobie legitymację z fotografią.
§  4.
1.
Karty turystyczne wydają, przedłużają i unieważniają wojewódzkie komitety turystyki.
2.
Karty turystyczne wydawane są z ważnością na dwa lata, licząc od dnia wystawienia karty turystycznej. Po upływie tego okresu ważność karty turystycznej może być przedłużona na dalszy dwuletni okres.
§  5.
Uprawniona do otrzymania karty turystycznej jest osoba, która posiada obywatelstwo polskie i ma ukończony 16 rok życia. Dzieci do lat 16 własne lub przyjęte na wychowanie oraz pozostające na utrzymaniu posiadacza karty turystycznej mogą być wpisane do karty turystycznej i korzystać z uprawnień przewidzianych w § 1 ust. 2.
§  6.
1.
Organy Milicji Obywatelskiej, Wojsk Ochrony Pogranicza oraz celne obowiązane są odebrać kartę turystyczną osobom naruszającym przepisy o turystycznym ruchu pogranicznym. Organy te przesyłają odebraną kartę turystyczną do właściwego wojewódzkiego komitetu turystyki z podaniem przyczyny odebrania karty; w tym przypadku wojewódzki komitet turystyki może odmówić ponownego wydania karty turystycznej w okresie 2 lat od dnia odebrania karty.
2.
Wojewódzki komitet turystyki prowadzi ewidencję odebranych kart turystycznych.
§  7.
Szczegółowy tryb wydawania, przedłużania ważności i unieważniania kart turystycznych określi instrukcja Przewodniczącego Komitetu dla Spraw Turystyki.
§  8.
Karty turystyczne są drukami ścisłego zarachowania.
§  9.
Karty turystyczne wystawione przed dniem wejścia w życie niniejszego zarządzenia zachowują ważność do czasu wygaśnięcia.
§  10.
Traci moc zarządzenie nr 26 Prezesa Rady Ministrów z dnia 1 lutego 1956 r. w sprawie wprowadzenia i trybu wydawania kart turystycznych (Monitor Polski Nr 10, poz. 130).
§  11.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024