Zatrudnianie młodocianych w zawodach, których wykonywanie wymaga ukończenia szkoły zawodowej lub odbycia nauki zawodu oraz zasady i tryb przeprowadzania egzaminu z nauki zawodu.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA LEŚNICTWA I PRZEMYSŁU DRZEWNEGO
z dnia 17 czerwca 1959 r.
w sprawie zatrudniania młodocianych w zawodach, których wykonywanie wymaga ukończenia szkoły zawodowej lub odbycia nauki zawodu oraz zasad i trybu przeprowadzania egzaminu z nauki zawodu.

Na podstawie art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 2 lipca 1958 r. o nauce zawodu, przyuczaniu do określonej pracy i warunkach zatrudniania młodocianych w zakładach pracy oraz o wstępnym stażu pracy (Dz. U. Nr 45, poz. 226) - w porozumieniu z Ministrem Oświaty - zarządza się, co następuje:
§  1.
Wykonywanie następujących zawodów wymaga ukończenia szkoły zawodowej lub odbycia nauki zawodu w zakładach pracy:
1)
wszystkie zawody zaszeregowane do 7 i wyższej kategorii płac oraz wymienione w ust. 2 i 3, bez względu na kategorię zaszeregowania;
2)
zawody wspólne dla wszystkich zakładów pracy:
a)
grupa budowlana - betoniarz-zbrojarz, cieśla, dekarz, hydraulik, malarz, murarz, sztukator, zdun,
b)
grupa chemiczna - aparatowy przemysłu chemicznego, farbiarz,
c)
grupa drzewna - stolarz, bednarz, galanteria drzewna, stolarz-kołodziej, koszykarz, lutnik, rzeźbiarz, snycerz, tapicer,
d)
grupa elektroenergetyczna - elektromonter, elektromechanik, elektroenergetyk,
e)
grupa mechaniczna - blacharz, frezer, galwanizer, grawer, kowal, mechanik rolniczy, ślusarz, spawacz, tokarz, mechanik samochodowo-ciągnikowy,
f)
grupa odlewnicza - formierz-odlewnik, modelarz,
g)
grupa poligraficzna - chemigraf, kopista, fotograf reprodukcyjny, maszynista typograficzny, maszynista offsetowy, retuszer, introligator,
h)
grupa spożywcza - masarz, przetwórstwo owoców i warzyw,
i)
grupa skórzana - rymarz,
k)
grupa ekonomiczna i gospodarcza - sprzedawca sklepowy, kucharz,
l)
inne grupy - maszynista parowozowy, metalizator, palacz przy kotłach wysokoprężnych, sternik-mechanik łodzi motorowej, toromistrz, wulkanizator;
3)
pozostałe zawody nie wymienione w ust. 1 i 2, a wymagające nauki zawodu według wykazu określonego w rozporządzeniu Przewodniczącego Komitetu Drobnej Wytwórczości z dnia 21 stycznia 1959 r. w sprawie czasu trwania nauki zawodu w zakładach rzemieślniczych (Dz. U. Nr 9, poz. 48).
§  2.
1.
Młodociani, którzy odbyli naukę zawodu w rozumieniu art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 2 lipca 1958 r. o nauce zawodu, przyuczaniu do określonej pracy i warunkach zatrudniania młodocianych w zakładach pracy oraz o wstępnym stażu pracy (Dz. U. Nr 45, poz. 226), składają egzamin z odbytej nauki zawodu.
2.
Egzamin po ukończeniu nauki zawodu przeprowadza w zakładzie produkcyjnym komisja kwalifikacyjna, powołana do określania kwalifikacji i kategorii zaszeregowania osobistego robotników z zakresu objętego programem nauki zawodu.
3.
Tryb przeprowadzania egzaminu jest uzależniony od specjalności i programu nauki zawodu. W zasadzie powinien to być egzamin przy warsztacie pracy, sprawdzający wiadomości zarówno teoretyczne, jak i praktyczne. Jeżeli program wymaga znajomości wykonywania pewnych prac pisemnych, np. obliczania zarobków, odczytywania rysunków, umiejętności sporządzania szkiców rysunkowych itd., to komisja egzaminująca młodocianego może zażądać odpowiedzi na piśmie.
4.
Po złożeniu egzaminu z wynikiem pozytywnym młodociany otrzymuje zaświadczenie, że naukę zawodu ukończył z wynikiem pomyślnym.
5.
Jeżeli wynik egzaminu młodocianego jest negatywny, młodociany powinien uzupełnić naukę zawodu. Komisja kwalifikacyjna przeprowadzająca egzamin powinna w tym przypadku ustalić kierunek, w jakim młodociany ma uzupełnić wiadomości, biorąc równocześnie pod uwagę, że okres uzupełniający nie może być dłuższy niż 6 miesięcy.
6.
Jeżeli po okresie wyznaczonym przez komisję kwalifikacyjną wynik powtórnego egzaminu młodocianego będzie również negatywny, komisja kwalifikacyjna orzeka, czy okres nauki zawodu można uznać za ukończony okres przyuczania do określonej pracy, czy też młodocianego tego należy w dalszym ciągu zaliczyć do pracowników nie posiadających kwalifikacji.
7.
Jeżeli młodociany rozpoczął, lecz nie ukończył nauki zawodu, to obowiązuje decyzja komisji kwalifikacyjnej podobnie jak w ust. 6.
§  3.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Sejm uchwalił rentę wdowią z poprawkami rządu

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak...

Beata Dązbłaż 26.07.2024
Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1959.69.362

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Zatrudnianie młodocianych w zawodach, których wykonywanie wymaga ukończenia szkoły zawodowej lub odbycia nauki zawodu oraz zasady i tryb przeprowadzania egzaminu z nauki zawodu.
Data aktu: 17/06/1959
Data ogłoszenia: 08/08/1959
Data wejścia w życie: 08/08/1959