Zatrudnianie młodocianych w zawodach, których wykonywanie wymaga ukończenia szkoły zawodowej lub odbycia nauki zawodu oraz zasady i tryb przeprowadzania egzaminu z nauki zawodu.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA LEŚNICTWA I PRZEMYSŁU DRZEWNEGO
z dnia 17 czerwca 1959 r.
w sprawie zatrudniania młodocianych w zawodach, których wykonywanie wymaga ukończenia szkoły zawodowej lub odbycia nauki zawodu oraz zasad i trybu przeprowadzania egzaminu z nauki zawodu.

Na podstawie art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 2 lipca 1958 r. o nauce zawodu, przyuczaniu do określonej pracy i warunkach zatrudniania młodocianych w zakładach pracy oraz o wstępnym stażu pracy (Dz. U. Nr 45, poz. 226) - w porozumieniu z Ministrem Oświaty - zarządza się, co następuje:
§  1.
Wykonywanie następujących zawodów wymaga ukończenia szkoły zawodowej lub odbycia nauki zawodu w zakładach pracy:
1)
wszystkie zawody zaszeregowane do 7 i wyższej kategorii płac oraz wymienione w ust. 2 i 3, bez względu na kategorię zaszeregowania;
2)
zawody wspólne dla wszystkich zakładów pracy:
a)
grupa budowlana - betoniarz-zbrojarz, cieśla, dekarz, hydraulik, malarz, murarz, sztukator, zdun,
b)
grupa chemiczna - aparatowy przemysłu chemicznego, farbiarz,
c)
grupa drzewna - stolarz, bednarz, galanteria drzewna, stolarz-kołodziej, koszykarz, lutnik, rzeźbiarz, snycerz, tapicer,
d)
grupa elektroenergetyczna - elektromonter, elektromechanik, elektroenergetyk,
e)
grupa mechaniczna - blacharz, frezer, galwanizer, grawer, kowal, mechanik rolniczy, ślusarz, spawacz, tokarz, mechanik samochodowo-ciągnikowy,
f)
grupa odlewnicza - formierz-odlewnik, modelarz,
g)
grupa poligraficzna - chemigraf, kopista, fotograf reprodukcyjny, maszynista typograficzny, maszynista offsetowy, retuszer, introligator,
h)
grupa spożywcza - masarz, przetwórstwo owoców i warzyw,
i)
grupa skórzana - rymarz,
k)
grupa ekonomiczna i gospodarcza - sprzedawca sklepowy, kucharz,
l)
inne grupy - maszynista parowozowy, metalizator, palacz przy kotłach wysokoprężnych, sternik-mechanik łodzi motorowej, toromistrz, wulkanizator;
3)
pozostałe zawody nie wymienione w ust. 1 i 2, a wymagające nauki zawodu według wykazu określonego w rozporządzeniu Przewodniczącego Komitetu Drobnej Wytwórczości z dnia 21 stycznia 1959 r. w sprawie czasu trwania nauki zawodu w zakładach rzemieślniczych (Dz. U. Nr 9, poz. 48).
§  2.
1.
Młodociani, którzy odbyli naukę zawodu w rozumieniu art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 2 lipca 1958 r. o nauce zawodu, przyuczaniu do określonej pracy i warunkach zatrudniania młodocianych w zakładach pracy oraz o wstępnym stażu pracy (Dz. U. Nr 45, poz. 226), składają egzamin z odbytej nauki zawodu.
2.
Egzamin po ukończeniu nauki zawodu przeprowadza w zakładzie produkcyjnym komisja kwalifikacyjna, powołana do określania kwalifikacji i kategorii zaszeregowania osobistego robotników z zakresu objętego programem nauki zawodu.
3.
Tryb przeprowadzania egzaminu jest uzależniony od specjalności i programu nauki zawodu. W zasadzie powinien to być egzamin przy warsztacie pracy, sprawdzający wiadomości zarówno teoretyczne, jak i praktyczne. Jeżeli program wymaga znajomości wykonywania pewnych prac pisemnych, np. obliczania zarobków, odczytywania rysunków, umiejętności sporządzania szkiców rysunkowych itd., to komisja egzaminująca młodocianego może zażądać odpowiedzi na piśmie.
4.
Po złożeniu egzaminu z wynikiem pozytywnym młodociany otrzymuje zaświadczenie, że naukę zawodu ukończył z wynikiem pomyślnym.
5.
Jeżeli wynik egzaminu młodocianego jest negatywny, młodociany powinien uzupełnić naukę zawodu. Komisja kwalifikacyjna przeprowadzająca egzamin powinna w tym przypadku ustalić kierunek, w jakim młodociany ma uzupełnić wiadomości, biorąc równocześnie pod uwagę, że okres uzupełniający nie może być dłuższy niż 6 miesięcy.
6.
Jeżeli po okresie wyznaczonym przez komisję kwalifikacyjną wynik powtórnego egzaminu młodocianego będzie również negatywny, komisja kwalifikacyjna orzeka, czy okres nauki zawodu można uznać za ukończony okres przyuczania do określonej pracy, czy też młodocianego tego należy w dalszym ciągu zaliczyć do pracowników nie posiadających kwalifikacji.
7.
Jeżeli młodociany rozpoczął, lecz nie ukończył nauki zawodu, to obowiązuje decyzja komisji kwalifikacyjnej podobnie jak w ust. 6.
§  3.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1959.69.362

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Zatrudnianie młodocianych w zawodach, których wykonywanie wymaga ukończenia szkoły zawodowej lub odbycia nauki zawodu oraz zasady i tryb przeprowadzania egzaminu z nauki zawodu.
Data aktu: 17/06/1959
Data ogłoszenia: 08/08/1959
Data wejścia w życie: 08/08/1959