Uiszczanie opłat paszportowych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH
z dnia 24 grudnia 1959 r.
w sprawie uiszczania opłat paszportowych.

Na podstawie art. 24 ust. 3 ustawy z dnia 17 czerwca 1959 r. o paszportach (Dz. U. Nr 36, poz. 224) oraz w związku z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 27 czerwca 1959 r. o opłatach za paszporty wydane w kraju oraz wkładki paszportowe do dowodów osobistych i dokumenty podróży (Dz. U. Nr 46, poz. 281) w porozumieniu z Ministrem Finansów zarządza się, co następuje:
§  1.
1. 1
Opłaty paszportowe za paszporty, wkładki paszportowe do dowodów osobistych i dokumenty podróży oraz za wznawianie ich ważności i dokonywania w nich zmian uiszcza się - z wyjątkiem przypadków określonych w § 3 ust. 1 - na konto właściwej komendy wojewódzkiej (równorzędnej) Milicji Obywatelskiej w Narodowym Banku Polskim - gotówką w kasach tego banku lub trzyodcinkowym przekazem za pośrednictwem urzędów (agencji) pocztowych.
2.
Opłatę paszportową od podań o wydanie paszportu, wkładki paszportowej do dowodu osobistego i dokumentu podróży oraz o poczynienie w nich zmian lub wznowienie ich ważności, jak również od odwołań w tych sprawach uiszcza się w formie znaczków skarbowych, z wyjątkiem przypadków określonych w § 3 ust. 1.
3.
Przy uiszczaniu opłaty znaczkami skarbowymi mają odpowiednie zastosowanie przepisy §§ 10 i 11 zarządzenia Ministra Finansów z dnia 11 stycznia 1958 r. w sprawie pobierania i uiszczania opłaty skarbowej oraz prowadzenia rejestrów opłaty skarbowej (Monitor Polski Nr 3, poz. 12).
§  2.
1. 2
Dowodem uiszczenia gotówką opłat paszportowych za paszporty, wkładki paszportowe do dowodów osobistych i dokumenty podróży oraz za wznawianie ich ważności i dokonywanie w nich zmian jest pokwitowanie Narodowego Banku Polskiego, a w razie wniesienia opłaty w urzędzie pocztowym - odcinek przekazu, na którym przyjęcie wpłaty stwierdzone zostało przez urząd pocztowy. Pokwitowanie to lub odcinek należy złożyć organom paszportowym w chwili odbioru któregokolwiek z wyżej wymienionych dokumentów.
2. 3
Organy paszportowe mogą odmówić przyjęcia pokwitowania wydanego przez Narodowy Bank Polski lub odcinka przekazu pocztowego, jeżeli nazwisko osoby zobowiązanej do wpłaty, cel wniesionej opłaty lub konto, na które opłata ta powinna być przekazana, nie zostało wypełnione lub wypełnione zostało w sposób nieczytelny.
§  3.
1. 4
Urzędy, instytucje oraz jednostki gospodarki uspołecznionej upoważnione do występowania w sprawach paszportowych do Biura Paszportów Ministerstwa Spraw Wewnętrznych lub komend wojewódzkich (równorzędnych) Milicji Obywatelskiej uiszczają opłatę paszportową za podania, paszporty, wkładki paszportowe do dowodów osobistych i dokumenty podróży, jak również za wznawianie ich ważności i dokonywanie w nich zmian przelewem, odpowiednio na rachunek dochodów Zarządu Administracyjno-Gospodarczego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych albo wydziału finansowego komendy wojewódzkiej (równorzędnej) Milicji Obywatelskiej w Narodowym Banku Polskim - po otrzymaniu noty przewidzianej w § 4 ust. 2.
2.
Listę urzędów, instytucji oraz jednostek gospodarki uspołecznionej dokonujących opłat paszportowych w tym trybie ustali Dyrektor Biura Paszportów Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.
§  4.
1. 5
Wysokość należności z tytułu opłat paszportowych regulowanych w trybie określonym w § 3 niniejszego zarządzenia ustala się na podstawie "rejestru opłat paszportowych" prowadzonego przez Biuro Paszportów Ministerstwa Spraw Wewnętrznych lub komendy wojewódzkie (równorzędne) Milicji Obywatelskiej.
2. 6
W okresach piętnastego i ostatniego dnia każdego miesiąca Biuro Paszportów Ministerstwa Spraw Wewnętrznych lub właściwa komenda wojewódzka (równorzędna) Milicji Obywatelskiej wystawiać będzie noty obciążające urzędy, instytucje oraz jednostki gospodarki uspołecznionej (§ 3 ust. 2) należnością z tytułu opłat paszportowych za okres ubiegły. Noty te wystawiać należy w trzech egzemplarzach, z których jeden przesyła się urzędowi, instytucji lub jednostce gospodarki uspołecznionej, drugi do organu finansowego jednostki, na której konto wpłata ma być dokonana, trzeci pozostaje w Biurze Paszportów Ministerstwa Spraw Wewnętrznych lub we właściwej komendzie wojewódzkiej (równorzędnej) Milicji Obywatelskiej.
3.
W aktach właściwej sprawy paszportowej należy odnotować numer pozycji rejestru, wymienionego w ust. 1, pod którą wpisana została należność z tytułu opłaty paszportowej.
§  5.
1.
Uiszczenie w tych przypadkach (§ 4) należności z tytułu opłaty paszportowej powinno być dokonywane w terminie dni dziesięciu od daty doręczenia noty obciążającej.
2.
Organy paszportowe mogą uzależnić dokonywanie dalszych czynności paszportowych od uregulowania należności z tytułu opłat paszportowych za okres ubiegły.
§  6.
1.
Opłata paszportowa podlega zwrotowi, jeżeli została uiszczona nienależnie lub w kwocie wyższej od ustawowo przewidzianej albo jeżeli mimo uiszczenia opłaty nie wydano dokumentu lub nie wprowadzono w nim zmiany.
2.
Opłata paszportowa od podań i odwołań nie podlega zwrotowi.
§  7.
1.
Zwrotu opłaty paszportowej dokonuje na wniosek zainteresowanej osoby organ finansowy jednostki, na której rachunek opłata paszportowa została uiszczona.
2.
Podstawą do zwrotu opłaty paszportowej jest zaświadczenie właściwych organów paszportowych, stwierdzające, że pobrana opłata podlega zwrotowi, oraz dowód dokonania wpłaty.
§  8.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1960 r.
1 § 1 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia z dnia 14 lutego 1966 r. (M.P.66.6.53) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 28 lutego 1966 r.
2 § 2 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. a) zarządzenia z dnia 14 lutego 1966 r. (M.P.66.6.53) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 28 lutego 1966 r.
3 § 2 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. b) zarządzenia z dnia 14 lutego 1966 r. (M.P.66.6.53) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 28 lutego 1966 r.
4 § 3 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 3 zarządzenia z dnia 14 lutego 1966 r. (M.P.66.6.53) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 28 lutego 1966 r.
5 § 4 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 4 lit. a) zarządzenia z dnia 14 lutego 1966 r. (M.P.66.6.53) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 28 lutego 1966 r.
6 § 4 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 4 lit. b) zarządzenia z dnia 14 lutego 1966 r. (M.P.66.6.53) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 28 lutego 1966 r.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1959.103.555

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Uiszczanie opłat paszportowych.
Data aktu: 24/12/1959
Data ogłoszenia: 30/12/1959
Data wejścia w życie: 01/01/1960