Fundusze mieszkaniowe tworzone przez prezydia miejskich i powiatowych rad narodowych.

UCHWAŁA NR 139
RADY MINISTRÓW
z dnia 6 maja 1958 r.
w sprawie funduszów mieszkaniowych tworzonych przez prezydia miejskich i powiatowych rad narodowych.

Na podstawie art. 13 ust. 2 ustawy z dnia 28 maja 1957 r. o sprzedaży przez Państwo domów mieszkalnych i działek budowlanych (Dz. U. Nr 31, poz. 132), w celu dalszego rozwinięcia inicjatywy rad narodowych i rozszerzenia rozmiarów budownictwa mieszkaniowego w miastach i osiedlach oraz mobilizacji środków finansowych dla realizacji tego budownictwa, jak również w celu usprawnienia sposobu finansowania budownictwa mieszkaniowego, Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
1.
Prezydia rad narodowych miast wyłączonych z województw i miast stanowiących powiaty miejskie oraz powiatowych rad narodowych utworzą miejskie i powiatowe fundusze mieszkaniowe.
2.
Za zgodą prezydium wojewódzkiej rady narodowej mogą być tworzone również miejskie fundusze mieszkaniowe w miastach nie stanowiących powiatów miejskich.
§  2.
1.
Na miejskie i powiatowe fundusze mieszkaniowe przeznacza się:
1) 1
wpływy uzyskiwane ze sprzedaży domów mieszkalnych, działek budowlanych i innych gruntów na podstawie ustawy z dnia 28 maja 1957 r. o sprzedaży przez Państwo domów mieszkalnych i działek budowlanych (Dz. U. Nr 31, poz. 132), oraz wpływy uzyskiwane z tytułu przekazania lub odstąpienia przez Państwo mienia nierolniczego na podstawie przepisów dekretu z dnia 6 grudnia 1946 r. o przekazywaniu przez Państwo mienia nierolniczego na obszarze Ziem Odzyskanych i b. Wolnego Miasta Gdańska (Dz. U. Nr 71, poz. 389 z późniejszymi zmianami) oraz dekretu z dnia 10 grudnia 1952 r. o odstępowaniu przez Państwo nieruchomego mienia nierolniczego na cele mieszkaniowe oraz na cele budownictwa indywidualnych domów jednorodzinnych (Dz. U. Nr 49, poz. 326);
2)
dotacje z właściwego budżetu terenowego, przeznaczone na budownictwo mieszkaniowe rad narodowych,
3)
wpływy z tytułu wpłat zakładowych funduszów mieszkaniowych na budowę mieszkań dla określonych pracowników zakładów,
4)
wpływy z tytułu zapisów i darowizn, wpływy pochodzące z czynów lub ofiar społecznych oraz inne wpływy określone odrębnymi przepisami.
2.
Środki uzyskiwane ze sprzedaży domów wybudowanych lub odbudowanych przez zakłady pracy wpływają do zakładowych funduszów mieszkaniowych (ZFM).
§  3.
1.
Środki miejskich i powiatowych funduszów mieszkaniowych przeznaczone są na:
1)
wykup i uzbrojenie działek budowlanych,
2)
dokumentację projektowo-kosztorysową związaną z budownictwem mieszkaniowym prezydiów rad narodowych,
3)
budowę domów mieszkalnych przez prezydia rad narodowych,
4)
inne cele związane z budownictwem mieszkaniowym, określone przez Ministra Gospodarki Komunalnej w porozumieniu z Ministrem Finansów, a stanowiące zgodnie z obowiązującymi przepisami nakłady inwestycyjne.
5) 2
pokrycie kosztów:
a)
ponoszonych przez prezydia rad narodowych w związku ze sprzedażą domów i działek budowlanych w trybie ustawy z dnia 28 maja 1957 r. o sprzedaży przez Państwo domów mieszkalnych i działek budowlanych (Dz. U. Nr 31, poz. 132),
b)
związanych ze sporządzeniem z urzędu planów podziału nieruchomości (parcelacyjnych) i związanych z tym prac geodezyjnych dla celów budownictwa domów jednorodzinnych,
c)
związanych z opracowaniem szczegółowych planów urbanistycznych dla terenów, na których przewiduje się budownictwo ze środków własnych ludności.
2.
Prezydia powiatowych i miejskich rad narodowych mogą upoważnić bank w granicach wolnych środków funduszu mieszkaniowego do:
1)
udzielania kredytów na rozwój produkcji materiałów budowlanych,
2)
przejściowego zwiększenia kredytów bankowych na spółdzielcze i indywidualne budownictwo mieszkaniowe.
§  4.
Plan finansowy funduszu mieszkaniowego uchwala właściwa rada narodowa, jako załącznik do budżetu.
§  5.
1.
Środki miejskich i powiatowych funduszów mieszkaniowych gromadzi się na wyodrębnionych rachunkach bankowych.
2.
O przeznaczeniu środków funduszu mieszkaniowego na cele określone w § 3 decydują prezydia miejskich i powiatowych rad narodowych.
3.
Prezydia powiatowych rad narodowych powinny uwzględniać przy przeznaczeniu środków funduszów mieszkaniowych postulaty rad narodowych niższego szczebla, uwzględniając rozmiary wpływów z danego miasta lub osiedla na rzecz powiatowego funduszu mieszkaniowego.
4.
Nie wykorzystane w ciągu roku środki funduszów mieszkaniowych, łącznie ze środkami pochodzącymi z dotacji budżetowych, przechodzą na rok następny.
§  6.
Środki przeznaczone na sfinansowanie budownictwa mieszkaniowego rad narodowych (ZOR) w planach inwestycyjnych centralnym i terenowym na rok 1958, a nie wykorzystane do dnia 31 grudnia 1958 r., mogą być przekazane przez prezydia wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw) na rachunki bankowe miejskich i powiatowych funduszów mieszkaniowych.
§  7.
Traci moc uchwała nr 284 Rady Ministrów z dnia 31 lipca 1957 r. w sprawie zasad gromadzenia środków na fundusz mieszkaniowy i gospodarowania tymi środkami (Monitor Polski Nr 69, poz. 418).
§  8.
Wykonanie uchwały porucza się Ministrowi Gospodarki Komunalnej i Ministrowi Finansów.
§  9.
Uchwała wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1959 r.
1 § 2 ust. 1 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 uchwały nr 5 z dnia 8 stycznia 1960 r. (M.P.60.5.22) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 19 stycznia 1960 r.
2 § 3 pkt 5 dodany przez § 1 pkt 2 uchwały nr 5 z dnia 8 stycznia 1960 r. (M.P.60.5.22) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 19 stycznia 1960 r.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1958.38.218

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Fundusze mieszkaniowe tworzone przez prezydia miejskich i powiatowych rad narodowych.
Data aktu: 06/05/1958
Data ogłoszenia: 21/05/1958
Data wejścia w życie: 01/01/1959