Fundusze mieszkaniowe tworzone przez prezydia miejskich i powiatowych rad narodowych.

UCHWAŁA NR 139
RADY MINISTRÓW
z dnia 6 maja 1958 r.
w sprawie funduszów mieszkaniowych tworzonych przez prezydia miejskich i powiatowych rad narodowych.

Na podstawie art. 13 ust. 2 ustawy z dnia 28 maja 1957 r. o sprzedaży przez Państwo domów mieszkalnych i działek budowlanych (Dz. U. Nr 31, poz. 132), w celu dalszego rozwinięcia inicjatywy rad narodowych i rozszerzenia rozmiarów budownictwa mieszkaniowego w miastach i osiedlach oraz mobilizacji środków finansowych dla realizacji tego budownictwa, jak również w celu usprawnienia sposobu finansowania budownictwa mieszkaniowego, Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
1.
Prezydia rad narodowych miast wyłączonych z województw i miast stanowiących powiaty miejskie oraz powiatowych rad narodowych utworzą miejskie i powiatowe fundusze mieszkaniowe.
2.
Za zgodą prezydium wojewódzkiej rady narodowej mogą być tworzone również miejskie fundusze mieszkaniowe w miastach nie stanowiących powiatów miejskich.
§  2.
1.
Na miejskie i powiatowe fundusze mieszkaniowe przeznacza się:
1) 1
wpływy uzyskiwane ze sprzedaży domów mieszkalnych, działek budowlanych i innych gruntów na podstawie ustawy z dnia 28 maja 1957 r. o sprzedaży przez Państwo domów mieszkalnych i działek budowlanych (Dz. U. Nr 31, poz. 132), oraz wpływy uzyskiwane z tytułu przekazania lub odstąpienia przez Państwo mienia nierolniczego na podstawie przepisów dekretu z dnia 6 grudnia 1946 r. o przekazywaniu przez Państwo mienia nierolniczego na obszarze Ziem Odzyskanych i b. Wolnego Miasta Gdańska (Dz. U. Nr 71, poz. 389 z późniejszymi zmianami) oraz dekretu z dnia 10 grudnia 1952 r. o odstępowaniu przez Państwo nieruchomego mienia nierolniczego na cele mieszkaniowe oraz na cele budownictwa indywidualnych domów jednorodzinnych (Dz. U. Nr 49, poz. 326);
2)
dotacje z właściwego budżetu terenowego, przeznaczone na budownictwo mieszkaniowe rad narodowych,
3)
wpływy z tytułu wpłat zakładowych funduszów mieszkaniowych na budowę mieszkań dla określonych pracowników zakładów,
4)
wpływy z tytułu zapisów i darowizn, wpływy pochodzące z czynów lub ofiar społecznych oraz inne wpływy określone odrębnymi przepisami.
2.
Środki uzyskiwane ze sprzedaży domów wybudowanych lub odbudowanych przez zakłady pracy wpływają do zakładowych funduszów mieszkaniowych (ZFM).
§  3.
1.
Środki miejskich i powiatowych funduszów mieszkaniowych przeznaczone są na:
1)
wykup i uzbrojenie działek budowlanych,
2)
dokumentację projektowo-kosztorysową związaną z budownictwem mieszkaniowym prezydiów rad narodowych,
3)
budowę domów mieszkalnych przez prezydia rad narodowych,
4)
inne cele związane z budownictwem mieszkaniowym, określone przez Ministra Gospodarki Komunalnej w porozumieniu z Ministrem Finansów, a stanowiące zgodnie z obowiązującymi przepisami nakłady inwestycyjne.
5) 2
pokrycie kosztów:
a)
ponoszonych przez prezydia rad narodowych w związku ze sprzedażą domów i działek budowlanych w trybie ustawy z dnia 28 maja 1957 r. o sprzedaży przez Państwo domów mieszkalnych i działek budowlanych (Dz. U. Nr 31, poz. 132),
b)
związanych ze sporządzeniem z urzędu planów podziału nieruchomości (parcelacyjnych) i związanych z tym prac geodezyjnych dla celów budownictwa domów jednorodzinnych,
c)
związanych z opracowaniem szczegółowych planów urbanistycznych dla terenów, na których przewiduje się budownictwo ze środków własnych ludności.
2.
Prezydia powiatowych i miejskich rad narodowych mogą upoważnić bank w granicach wolnych środków funduszu mieszkaniowego do:
1)
udzielania kredytów na rozwój produkcji materiałów budowlanych,
2)
przejściowego zwiększenia kredytów bankowych na spółdzielcze i indywidualne budownictwo mieszkaniowe.
§  4.
Plan finansowy funduszu mieszkaniowego uchwala właściwa rada narodowa, jako załącznik do budżetu.
§  5.
1.
Środki miejskich i powiatowych funduszów mieszkaniowych gromadzi się na wyodrębnionych rachunkach bankowych.
2.
O przeznaczeniu środków funduszu mieszkaniowego na cele określone w § 3 decydują prezydia miejskich i powiatowych rad narodowych.
3.
Prezydia powiatowych rad narodowych powinny uwzględniać przy przeznaczeniu środków funduszów mieszkaniowych postulaty rad narodowych niższego szczebla, uwzględniając rozmiary wpływów z danego miasta lub osiedla na rzecz powiatowego funduszu mieszkaniowego.
4.
Nie wykorzystane w ciągu roku środki funduszów mieszkaniowych, łącznie ze środkami pochodzącymi z dotacji budżetowych, przechodzą na rok następny.
§  6.
Środki przeznaczone na sfinansowanie budownictwa mieszkaniowego rad narodowych (ZOR) w planach inwestycyjnych centralnym i terenowym na rok 1958, a nie wykorzystane do dnia 31 grudnia 1958 r., mogą być przekazane przez prezydia wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw) na rachunki bankowe miejskich i powiatowych funduszów mieszkaniowych.
§  7.
Traci moc uchwała nr 284 Rady Ministrów z dnia 31 lipca 1957 r. w sprawie zasad gromadzenia środków na fundusz mieszkaniowy i gospodarowania tymi środkami (Monitor Polski Nr 69, poz. 418).
§  8.
Wykonanie uchwały porucza się Ministrowi Gospodarki Komunalnej i Ministrowi Finansów.
§  9.
Uchwała wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1959 r.
1 § 2 ust. 1 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 uchwały nr 5 z dnia 8 stycznia 1960 r. (M.P.60.5.22) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 19 stycznia 1960 r.
2 § 3 pkt 5 dodany przez § 1 pkt 2 uchwały nr 5 z dnia 8 stycznia 1960 r. (M.P.60.5.22) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 19 stycznia 1960 r.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1958.38.218

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Fundusze mieszkaniowe tworzone przez prezydia miejskich i powiatowych rad narodowych.
Data aktu: 06/05/1958
Data ogłoszenia: 21/05/1958
Data wejścia w życie: 01/01/1959