Postępowanie przy wykonywaniu kontroli nad fachową działalnością resortowych służb geodezyjnych i postępowanie pokontrolne.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH
z dnia 16 kwietnia 1958 r.
o postępowaniu przy wykonywaniu kontroli nad fachową działalnością resortowych służb geodezyjnych i o postępowaniu pokontrolnym.

Na podstawie § 11 ust. 3 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 13 czerwca 1956 r. w sprawie zakresu działania organów państwowej służby geodezyjnej i kartograficznej (Dz. U. Nr 40, poz. 182) oraz § 1 ust. 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 17 listopada 1956 r. w sprawie właściwości niektórych naczelnych organów administracji państwowej (Dz. U. Nr 54, poz. 249) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Główny Urząd Geodezji i Kartografii przeprowadza kontrolę fachowej działalności resortowych służb geodezyjnych w zakresie określonym w § 10 ust. 2 i w § 11 ust. 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 13 czerwca 1956 r. w sprawie zakresu działania organów państwowej służby geodezyjnej i kartograficznej (Dz. U. Nr 40, poz. 182) z własnej inicjatywy lub na wniosek zainteresowanych.
2.
O zamierzonej kontroli Główny Urząd Geodezji i Kartografii zawiadamia jednostkę nadrzędną nad jednostką kontrolowaną.
§  2.
1.
Osoby upoważnione przez Główny Urząd Geodezji i Kartografii do przeprowadzenia kontroli w jednostkach resortowych służb geodezyjnych uprawnione są do:
1)
wstępu do pomieszczeń biurowych kontrolowanej jednostki oraz na teren robót przez nią wykonywanych w celu dokonania czynności kontrolnych,
2)
wglądu do materiałów w zakresie niezbędnym do przeprowadzenia kontroli oraz dokonywania odpisów i kopii z tych materiałów,
3)
stwierdzania posiadanych kwalifikacji kadr fachowych kontrolowanej jednostki, właściwego ich wykorzystania oraz stanu zaopatrzenia w sprzęt geodezyjny,
4)
żądania informacji i wyjaśnień pracowników jednostki w zakresie objętym kontrolą,
5)
wglądu w poszczególne roboty geodezyjne w toku ich wykonywania.
2.
Osoby przeprowadzające kontrolę nie wydają w związku z nią żadnych zarządzeń.
§  3.
1.
Przed przystąpieniem do czynności kontrolnych osoba delegowana do przeprowadzenia kontroli zawiadamia kierownika jednostki o wszczęciu kontroli.
2.
Kierownik jednostki kontrolowanej obowiązany jest wydać w porozumieniu z osobami przeprowadzającymi kontrolę niezbędne zarządzenia w celu zapewnienia sprawnego przeprowadzenia kontroli.
§  4.
1.
Kontrolę przeprowadza się w obecności kierownika jednostki kontrolowanej lub upoważnionego przez niego pracownika; ich nieobecność nie jest przeszkodą do rozpoczęcia i przeprowadzenia kontroli.
2.
Przy wglądzie w robotę geodezyjną w toku jej wykonywania powinien być obecny bezpośredni wykonawca lub kierownik jednostki kontrolowanej bądź wyznaczony przez niego pracownik.
§  5.
Osoby przeprowadzające kontrolę obowiązane są do zapoznania się z wynikami inspekcji nadzoru resortowego, dotyczącej kontrolowanej jednostki, a w przypadku potrzeby wglądu w roboty geodezyjne - do zapoznania się z dokumentacją projektowo-kosztorysową robót.
§  6.
1.
Z czynności kontrolnych sporządza się protokół, którego odpis pozostawia się w jednostce kontrolowanej.
2.
Jeśli w toku kontroli zostaną stwierdzone fakty uzasadniające wstrzymanie roboty geodezyjnej zgodnie z § 10 ust. 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 13 czerwca 1956 r. w sprawie zakresu działania organów państwowej służby geodezyjnej i kartograficznej, odpis protokołu przesyła się jednostce bezpośrednio nadrzędnej w stosunku do jednostki kontrolowanej.
3.
W treści protokołu powinny być podane jasno i wyczerpująco stwierdzone w toku kontroli konkretne fakty naruszeń i uchybień, ze wskazaniem przyczyn ich powstania na podstawie aktów i dokumentów, wyjaśnień i informacji pracowników kontrolowanej jednostki oraz na podstawie naocznie stwierdzonego stanu rzeczy.
4.
Do protokołu należy załączyć odpisy i kopie z akt i dokumentów zebrane w toku kontroli, a także protokoły kontroli geodezyjnej w wypadku jej przeprowadzenia.
§  7.
1.
Protokół kontroli bezpośrednio po jego sporządzeniu podpisują osoby przeprowadzające kontrolę i kierownik jednostki kontrolowanej lub osoby przez niego upoważnione obecne przy kontroli.
2.
Jeżeli po sporządzeniu, a przed podpisaniem protokołu kierownik jednostki kontrolowanej zgłasza zastrzeżenia do konkretnych faktów ustalonych w protokole, osoby przeprowadzające kontrolę są obowiązane dodatkowo zbadać zgłoszone zastrzeżenia.
3.
Kierownik jednostki kontrolowanej, który odmówił podpisania protokołu, jest obowiązany złożyć pisemne wyjaśnienie przyczyn odmowy, które załącza się do protokołu, podpisywanego wówczas jednostronnie przez osoby przeprowadzające kontrolę.
§  8.
1.
W razie stwierdzenia w toku kontroli okoliczności, o których mowa w § 10 ust. 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 13 czerwca 1956 r. w sprawie zakresu działania organów państwowej służby geodezyjnej i kartograficznej, Główny Urząd Geodezji i Kartografii może wydać decyzję o wstrzymaniu roboty geodezyjnej.
2.
W decyzji wstrzymującej wykonanie robót powinny być podane stwierdzone uchybienia oraz warunki, po spełnieniu których robota może być wznowiona. O wydanej decyzji powiadamia się naczelny organ administracji państwowej kontrolowanej jednostki, jednostkę bezpośrednio nadrzędną w stosunku do jednostki wykonującej roboty oraz bezpośredniego zleceniodawcę.
3.
Po spełnieniu warunków podanych w decyzji o wstrzymaniu robót decyzję o ich podjęciu wydaje właściwy organ służby resortowej w porozumieniu z Głównym Urzędem Geodezji i Kartografii. O wznowieniu robót Główny Urząd Geodezji i Kartografii zawiadamia zleceniodawcę.
§  9.
W razie ujawnienia w toku kontroli wykroczeń, o których mowa w art. 16 i 17 dekretu z dnia 13 czerwca 1956 r. o państwowej służbie geodezyjnej i kartograficznej (Dz. U. Nr 25, poz. 115), przeprowadzający kontrolę powinien wystąpić do właściwych organów o pociągnięcie winnych do odpowiedzialności.
§  10.
1.
Na podstawie protokołu kontroli Główny Urząd Geodezji i Kartografii kieruje wnioski pokontrolne do jednostki kontrolowanej oraz do jej jednostki nadrzędnej.
2.
Wnioski pokontrolne zawierają zwięzły opis wyników kontroli z powołaniem się na ustalenia zawarte w protokole kontroli oraz sformułowane na ich podstawie uwagi i wnioski. We wnioskach pokontrolnych powinny być określone terminy do usunięcia stwierdzonych uchybień.
§  11.
Jednostka nadrzędna w stosunku do jednostki kontrolowanej jest obowiązana najpóźniej w ciągu 30 dni po upływie terminów określonych we wnioskach pokontrolnych zawiadomić Główny Urząd Geodezji i Kartografii o sposobie wykonania wniosków pokontrolnych bądź o zachodzących przeszkodach.
§  12.
Tryb kontroli fachowej działalności górniczej służby geodezyjnej w zakresie pomiarów dołowych (podziemnych) zostanie uregulowany odrębnym zarządzeniem.
§  13.
Przepisy niniejszego zarządzenia nie mają zastosowania do jednostek resortowej służby geodezyjnej w naczelnych organach administracji państwowej.
§  14.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1958.31.176

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Postępowanie przy wykonywaniu kontroli nad fachową działalnością resortowych służb geodezyjnych i postępowanie pokontrolne.
Data aktu: 16/04/1958
Data ogłoszenia: 02/05/1958
Data wejścia w życie: 02/05/1958