Postępowanie przy wykonywaniu kontroli nad fachową działalnością resortowych służb geodezyjnych i postępowanie pokontrolne.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH
z dnia 16 kwietnia 1958 r.
o postępowaniu przy wykonywaniu kontroli nad fachową działalnością resortowych służb geodezyjnych i o postępowaniu pokontrolnym.

Na podstawie § 11 ust. 3 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 13 czerwca 1956 r. w sprawie zakresu działania organów państwowej służby geodezyjnej i kartograficznej (Dz. U. Nr 40, poz. 182) oraz § 1 ust. 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 17 listopada 1956 r. w sprawie właściwości niektórych naczelnych organów administracji państwowej (Dz. U. Nr 54, poz. 249) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Główny Urząd Geodezji i Kartografii przeprowadza kontrolę fachowej działalności resortowych służb geodezyjnych w zakresie określonym w § 10 ust. 2 i w § 11 ust. 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 13 czerwca 1956 r. w sprawie zakresu działania organów państwowej służby geodezyjnej i kartograficznej (Dz. U. Nr 40, poz. 182) z własnej inicjatywy lub na wniosek zainteresowanych.
2.
O zamierzonej kontroli Główny Urząd Geodezji i Kartografii zawiadamia jednostkę nadrzędną nad jednostką kontrolowaną.
§  2.
1.
Osoby upoważnione przez Główny Urząd Geodezji i Kartografii do przeprowadzenia kontroli w jednostkach resortowych służb geodezyjnych uprawnione są do:
1)
wstępu do pomieszczeń biurowych kontrolowanej jednostki oraz na teren robót przez nią wykonywanych w celu dokonania czynności kontrolnych,
2)
wglądu do materiałów w zakresie niezbędnym do przeprowadzenia kontroli oraz dokonywania odpisów i kopii z tych materiałów,
3)
stwierdzania posiadanych kwalifikacji kadr fachowych kontrolowanej jednostki, właściwego ich wykorzystania oraz stanu zaopatrzenia w sprzęt geodezyjny,
4)
żądania informacji i wyjaśnień pracowników jednostki w zakresie objętym kontrolą,
5)
wglądu w poszczególne roboty geodezyjne w toku ich wykonywania.
2.
Osoby przeprowadzające kontrolę nie wydają w związku z nią żadnych zarządzeń.
§  3.
1.
Przed przystąpieniem do czynności kontrolnych osoba delegowana do przeprowadzenia kontroli zawiadamia kierownika jednostki o wszczęciu kontroli.
2.
Kierownik jednostki kontrolowanej obowiązany jest wydać w porozumieniu z osobami przeprowadzającymi kontrolę niezbędne zarządzenia w celu zapewnienia sprawnego przeprowadzenia kontroli.
§  4.
1.
Kontrolę przeprowadza się w obecności kierownika jednostki kontrolowanej lub upoważnionego przez niego pracownika; ich nieobecność nie jest przeszkodą do rozpoczęcia i przeprowadzenia kontroli.
2.
Przy wglądzie w robotę geodezyjną w toku jej wykonywania powinien być obecny bezpośredni wykonawca lub kierownik jednostki kontrolowanej bądź wyznaczony przez niego pracownik.
§  5.
Osoby przeprowadzające kontrolę obowiązane są do zapoznania się z wynikami inspekcji nadzoru resortowego, dotyczącej kontrolowanej jednostki, a w przypadku potrzeby wglądu w roboty geodezyjne - do zapoznania się z dokumentacją projektowo-kosztorysową robót.
§  6.
1.
Z czynności kontrolnych sporządza się protokół, którego odpis pozostawia się w jednostce kontrolowanej.
2.
Jeśli w toku kontroli zostaną stwierdzone fakty uzasadniające wstrzymanie roboty geodezyjnej zgodnie z § 10 ust. 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 13 czerwca 1956 r. w sprawie zakresu działania organów państwowej służby geodezyjnej i kartograficznej, odpis protokołu przesyła się jednostce bezpośrednio nadrzędnej w stosunku do jednostki kontrolowanej.
3.
W treści protokołu powinny być podane jasno i wyczerpująco stwierdzone w toku kontroli konkretne fakty naruszeń i uchybień, ze wskazaniem przyczyn ich powstania na podstawie aktów i dokumentów, wyjaśnień i informacji pracowników kontrolowanej jednostki oraz na podstawie naocznie stwierdzonego stanu rzeczy.
4.
Do protokołu należy załączyć odpisy i kopie z akt i dokumentów zebrane w toku kontroli, a także protokoły kontroli geodezyjnej w wypadku jej przeprowadzenia.
§  7.
1.
Protokół kontroli bezpośrednio po jego sporządzeniu podpisują osoby przeprowadzające kontrolę i kierownik jednostki kontrolowanej lub osoby przez niego upoważnione obecne przy kontroli.
2.
Jeżeli po sporządzeniu, a przed podpisaniem protokołu kierownik jednostki kontrolowanej zgłasza zastrzeżenia do konkretnych faktów ustalonych w protokole, osoby przeprowadzające kontrolę są obowiązane dodatkowo zbadać zgłoszone zastrzeżenia.
3.
Kierownik jednostki kontrolowanej, który odmówił podpisania protokołu, jest obowiązany złożyć pisemne wyjaśnienie przyczyn odmowy, które załącza się do protokołu, podpisywanego wówczas jednostronnie przez osoby przeprowadzające kontrolę.
§  8.
1.
W razie stwierdzenia w toku kontroli okoliczności, o których mowa w § 10 ust. 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 13 czerwca 1956 r. w sprawie zakresu działania organów państwowej służby geodezyjnej i kartograficznej, Główny Urząd Geodezji i Kartografii może wydać decyzję o wstrzymaniu roboty geodezyjnej.
2.
W decyzji wstrzymującej wykonanie robót powinny być podane stwierdzone uchybienia oraz warunki, po spełnieniu których robota może być wznowiona. O wydanej decyzji powiadamia się naczelny organ administracji państwowej kontrolowanej jednostki, jednostkę bezpośrednio nadrzędną w stosunku do jednostki wykonującej roboty oraz bezpośredniego zleceniodawcę.
3.
Po spełnieniu warunków podanych w decyzji o wstrzymaniu robót decyzję o ich podjęciu wydaje właściwy organ służby resortowej w porozumieniu z Głównym Urzędem Geodezji i Kartografii. O wznowieniu robót Główny Urząd Geodezji i Kartografii zawiadamia zleceniodawcę.
§  9.
W razie ujawnienia w toku kontroli wykroczeń, o których mowa w art. 16 i 17 dekretu z dnia 13 czerwca 1956 r. o państwowej służbie geodezyjnej i kartograficznej (Dz. U. Nr 25, poz. 115), przeprowadzający kontrolę powinien wystąpić do właściwych organów o pociągnięcie winnych do odpowiedzialności.
§  10.
1.
Na podstawie protokołu kontroli Główny Urząd Geodezji i Kartografii kieruje wnioski pokontrolne do jednostki kontrolowanej oraz do jej jednostki nadrzędnej.
2.
Wnioski pokontrolne zawierają zwięzły opis wyników kontroli z powołaniem się na ustalenia zawarte w protokole kontroli oraz sformułowane na ich podstawie uwagi i wnioski. We wnioskach pokontrolnych powinny być określone terminy do usunięcia stwierdzonych uchybień.
§  11.
Jednostka nadrzędna w stosunku do jednostki kontrolowanej jest obowiązana najpóźniej w ciągu 30 dni po upływie terminów określonych we wnioskach pokontrolnych zawiadomić Główny Urząd Geodezji i Kartografii o sposobie wykonania wniosków pokontrolnych bądź o zachodzących przeszkodach.
§  12.
Tryb kontroli fachowej działalności górniczej służby geodezyjnej w zakresie pomiarów dołowych (podziemnych) zostanie uregulowany odrębnym zarządzeniem.
§  13.
Przepisy niniejszego zarządzenia nie mają zastosowania do jednostek resortowej służby geodezyjnej w naczelnych organach administracji państwowej.
§  14.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1958.31.176

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Postępowanie przy wykonywaniu kontroli nad fachową działalnością resortowych służb geodezyjnych i postępowanie pokontrolne.
Data aktu: 16/04/1958
Data ogłoszenia: 02/05/1958
Data wejścia w życie: 02/05/1958