Pobieranie i uiszczanie opłaty skarbowej za paszporty zagraniczne zwyczajne, za inne zezwolenia na wyjazd za granicę, za klauzule paszportowe i za przedłużenie ważności wymienionych zezwoleń.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 21 kwietnia 1958 r.
w sprawie pobierania i uiszczania opłaty skarbowej za paszporty zagraniczne zwyczajne, za inne zezwolenia na wyjazd za granicę, za klauzule paszportowe i za przedłużenie ważności wymienionych zezwoleń.

Na podstawie art. 6 ust. 5 ustawy z dnia 13 grudnia 1957 r. o opłacie skarbowej (Dz. U. z 1958 r. Nr 1, poz. 1) zarządza się, co następuje:
§  1.
Opłatę skarbową za paszporty zagraniczne zwyczajne, za inne zezwolenia na wyjazd za granicę, za klauzule paszportowe i za przedłużenie ważności wymienionych zezwoleń, jeżeli opłata ta przekracza kwotę 300 zł określoną w przepisach o zobowiązaniach podatkowych, pobierają organy finansowe prezydiów miejskich rad narodowych w siedzibach wojewódzkich komend Milicji Obywatelskiej, a w miastach wyłączonych z województw organy finansowe prezydiów dzielnicowych rad narodowych właściwe dla poboru podatków majątkowych i opłaty skarbowej.
§  2.
Opłatę skarbową określoną w § 1 uiszcza się bezpośrednio w organach finansowych gotówką, chyba że z przepisów o obrocie bezgotówkowym wynika obowiązek uiszczenia opłaty w drodze przelewu.
§  3.
1.
Dowodem uiszczenia opłaty skarbowej określonej w § 1 jest:
1)
przy wpłatach wnoszonych w gotówce - pokwitowanie wydane przez organ finansowy,
2)
przy wpłatach wnoszonych przez jednostki budżetowe, podmioty gospodarki uspołecznionej oraz organizacje polityczne, społeczne i zawodowe, obowiązane do uczestniczenia w obrocie bezgotówkowym - wydane przez Narodowy Bank Polski potwierdzenie wykonania przelewu na rachunek organu finansowego.
2.
Przy wpłatach opłaty skarbowej wnoszonych za paszporty zagraniczne zwyczajne zbiorowe i za klauzule paszportowe organ finansowy wymienia w pokwitowaniu ilość osób, których dotyczy uiszczona opłata, według złożonej przy wpłacie listy zawierającej imiona i nazwiska tych osób.
3.
Na poleceniu przelewu w rubryce "tytułem" jednostki określone w ust. 1 pkt 2 wymieniają imię i nazwisko osoby, za którą wnoszą opłatę, przy paszportach zaś zagranicznych zbiorowych - ilość osób, za które wnoszą opłatę skarbową.
4.
Przy paszportach zagranicznych zbiorowych jednostki określone w ust. 1 pkt 2 łącznie z potwierdzeniem wykonania polecenia przelewu składają bezpośrednio w organach paszportowych (Biuro Paszportów Zagranicznych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, sekcje paszportów zagranicznych wojewódzkich komend Milicji Obywatelskiej) - wykaz osób (z podaniem imion i nazwisk), za które opłata skarbowa została uiszczona.
§  4.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 maja 1958 r.

Zmiany w prawie

Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Nowe wzory wniosków o wydanie interpretacji podatkowych

Nowe wzory dotyczą zarówno wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, interpretacji ogólnej przepisów prawa podatkowego, jak i wniosku wspólnego o wydanie w indywidualnej sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego. Oparto je na wzorach dotychczas obowiązujących z 2022 roku. Wprowadzono do nich jednak zmiany porządkujące i aktualizujące.

Agnieszka Matłacz 08.08.2024
Nowe wymagania dotyczące laboratoriów diagnostycznych

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie w sprawie medycznych laboratoriów diagnostycznych. W dokumencie określono szczegółowe warunki, jakim powinny odpowiadać pod względem infrastruktury. Uszczegółowiono także kwalifikacje personelu i kierownika laboratorium. Nowe zalecenia obowiązują od 7 sierpnia. Przewidziano jednak czas przejściowy na ich wprowadzenie.

Monika Stelmach 07.08.2024
Jest regulamin działania Zespołu do spraw Świadczeń z Funduszu Kompensacyjnego

Minister zdrowia wydał kolejne przepisy dotyczące Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych. Określił regulamin Zespołu do spraw Świadczeń z tego funduszu, działającego przy Rzeczniku Praw Pacjenta, do zadań którego należy sporządzanie opinii o wystąpieniu zdarzenia medycznego i jego skutkach. Określono też wynagrodzenie członków tego zespołu.

Agnieszka Matłacz 07.08.2024
ZUS przesłucha bliskich i sąsiadów, by ustalić, jak żyli małżonkowie?

Nie wiadomo, dlaczego ustawodawca uzależnił prawo do renty wdowiej od pozostawania we wspólności małżeńskiej do dnia śmierci małżonka. W efekcie rozwiedziona małżonka lub wdowa, która do dnia śmierci męża nie pozostawała z nim we wspólności małżeńskiej, nie otrzyma nie tylko renty rodzinnej, ale i renty wdowiej. Zdaniem prawników ustawa nadaje się do zmiany - i to pilnej.

Grażyna J. Leśniak 06.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1958.30.170

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Pobieranie i uiszczanie opłaty skarbowej za paszporty zagraniczne zwyczajne, za inne zezwolenia na wyjazd za granicę, za klauzule paszportowe i za przedłużenie ważności wymienionych zezwoleń.
Data aktu: 21/04/1958
Data ogłoszenia: 30/04/1958
Data wejścia w życie: 01/05/1958