Utworzenie premiowego funduszu dewizowego dla załóg kopalń węgla kamiennego.

ZARZĄDZENIE NR 16
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 22 stycznia 1957 r.
w sprawie utworzenia premiowego funduszu dewizowego dla załóg kopalń węgla kamiennego.

Celem podniesienia wydobycia węgla kamiennego, a tym samym stworzenia warunków sprzyjających zwiększeniu eksportu, zarządza się, co następuje:
§  1.
Kopalnie węgla kamiennego, których załogi w okresie od dnia 1 listopada 1956 r. do dnia 31 grudnia 1957 r. wykażą się osiągnięciami na odcinku wydobycia węgla, zostają upoważnione do tworzenia premiowego funduszu dewizowego w wysokości 5 rubli dewizowych za każdą tonnę węgla wydobytego ponad ustalone dla nich kwartalne zadania, nie niższe od założeń narodowego planu gospodarczego.
§  2.
Ustala się następujący tryb wykorzystywania premiowego funduszu dewizowego:
1)
Kopalnie, które mają osiągnięcia wymienione w § 1, składają w Narodowym Banku Polskim za pośrednictwem Ministerstwa Górnictwa Węglowego wykazy należności dewizowych z tytułu wydobycia węgla ponad ustalone zadania w terminach:
a)
za okres od 1.XI. do 31.XII.56 r. - do 30 stycznia 1957 r.,
b)
za okresy późniejsze - do dnia 5 miesiąca następującego po kwartale sprawozdawczym.
2)
Przydzielone z tytułu premiowego funduszu dewizy kopalnie lokują w Narodowym Banku Polskim na odrębnych rachunkach, zwanych "rachunkami dewiz premiowych".
3)
Kopalnie pokrywają równowartość złotową postawionych do ich dyspozycji dewiz z własnych środków obrotowych.
4)
Kopalnie nie są ograniczone w czasie przy wykorzystywaniu postawionego do ich dyspozycji premiowego funduszu dewizowego. Fundusz ten może być wykorzystywany przez kopalnie dowolnie w każdej walucie.
5)
Premiowy fundusz dewizowy przeznacza się:
a)
w części na zakup deficytowych urządzeń mających na celu w pierwszym rzędzie podniesienie bezpieczeństwa pracy, a następnie na zakup środków lokomocji dla dowożenia załóg do miejsc pracy,
b)
w części zaś na zakup urządzeń do produkcji ubocznej, związanej przede wszystkim z rozwojem budownictwa indywidualnego, oraz na zakup atrakcyjnych towarów dla osobistego użytku górników.
6)
Premiowym funduszem dewizowym dysponuje w poszczególnych kopalniach rada robotnicza lub dyrektor kopalni w przypadku niepowołania rady robotniczej.
§  3.
1) W ramach posiadanego funduszu dewizowego kopalnie zamawiają wytypowane przez siebie towary bezpośrednio we właściwych jednostkach handlu zagranicznego, które są zobowiązane do realizacji tych zamówień w pierwszej kolejności.

2) Jednostki handlu zagranicznego fakturują kopalniom należności za importowane towary w cenach importowych powiększonych o marżę centrali.

3) Dla ułatwienia kopalniom dokonywania zamówień, o których mowa w pkt 1, zobowiązuje się jednostki handlu zagranicznego do dostarczania kopalniom katalogów, prospektów i cenników na towary importowane oraz do zorganizowania w kilku ośrodkach niecki węglowej wystaw atrakcyjnych towarów i urządzeń mogących być przedmiotem importu.

§  4.
Kopalnie ewidencjonują zakupione w powyższym trybie towary w cenach krajowych, przy czym ceny te ustala się:
1)
w odniesieniu do importowanych towarów przeznaczonych na wyposażenie kopalń - w porozumieniu z właściwą jednostką handlu zagranicznego,
2)
w odniesieniu do towarów konsumpcyjnych przeznaczonych do odsprzedaży górnikom - według cen detalicznych.
§  5.
Upoważnia się kopalnie do:
1)
odprowadzania na fundusz zakładowy różnicy pomiędzy cenami zakupu towarów importowanych (§ 3 pkt 2) a cenami, o których mowa w § 4, z przeznaczeniem na finansowanie budownictwa mieszkaniowego (dla pracowników),
2)
prowadzenia w obowiązującym trybie ratalnej sprzedaży górnikom importowanych towarów przemysłowych trwałego użytku po cenach wymienionych w § 4.
§  6.
Na pokrycie premiowego funduszu dewizowego przeznacza się dodatkowo na eksport całość ponadplanowego kwartalnego wydobycia węgla w przemyśle węglowym.
§  7.
Wykonanie niniejszego zarządzenia porucza się Przewodniczącemu Komisji Planowania przy Radzie Ministrów oraz Ministrom: Finansów, Handlu Zagranicznego i Górnictwa Węglowego.
§  8.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1957.7.54

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Utworzenie premiowego funduszu dewizowego dla załóg kopalń węgla kamiennego.
Data aktu: 22/01/1957
Data ogłoszenia: 28/01/1957
Data wejścia w życie: 28/01/1957