Utworzenie premiowego funduszu dewizowego dla załóg kopalń węgla kamiennego.

ZARZĄDZENIE NR 16
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 22 stycznia 1957 r.
w sprawie utworzenia premiowego funduszu dewizowego dla załóg kopalń węgla kamiennego.

Celem podniesienia wydobycia węgla kamiennego, a tym samym stworzenia warunków sprzyjających zwiększeniu eksportu, zarządza się, co następuje:
§  1.
Kopalnie węgla kamiennego, których załogi w okresie od dnia 1 listopada 1956 r. do dnia 31 grudnia 1957 r. wykażą się osiągnięciami na odcinku wydobycia węgla, zostają upoważnione do tworzenia premiowego funduszu dewizowego w wysokości 5 rubli dewizowych za każdą tonnę węgla wydobytego ponad ustalone dla nich kwartalne zadania, nie niższe od założeń narodowego planu gospodarczego.
§  2.
Ustala się następujący tryb wykorzystywania premiowego funduszu dewizowego:
1)
Kopalnie, które mają osiągnięcia wymienione w § 1, składają w Narodowym Banku Polskim za pośrednictwem Ministerstwa Górnictwa Węglowego wykazy należności dewizowych z tytułu wydobycia węgla ponad ustalone zadania w terminach:
a)
za okres od 1.XI. do 31.XII.56 r. - do 30 stycznia 1957 r.,
b)
za okresy późniejsze - do dnia 5 miesiąca następującego po kwartale sprawozdawczym.
2)
Przydzielone z tytułu premiowego funduszu dewizy kopalnie lokują w Narodowym Banku Polskim na odrębnych rachunkach, zwanych "rachunkami dewiz premiowych".
3)
Kopalnie pokrywają równowartość złotową postawionych do ich dyspozycji dewiz z własnych środków obrotowych.
4)
Kopalnie nie są ograniczone w czasie przy wykorzystywaniu postawionego do ich dyspozycji premiowego funduszu dewizowego. Fundusz ten może być wykorzystywany przez kopalnie dowolnie w każdej walucie.
5)
Premiowy fundusz dewizowy przeznacza się:
a)
w części na zakup deficytowych urządzeń mających na celu w pierwszym rzędzie podniesienie bezpieczeństwa pracy, a następnie na zakup środków lokomocji dla dowożenia załóg do miejsc pracy,
b)
w części zaś na zakup urządzeń do produkcji ubocznej, związanej przede wszystkim z rozwojem budownictwa indywidualnego, oraz na zakup atrakcyjnych towarów dla osobistego użytku górników.
6)
Premiowym funduszem dewizowym dysponuje w poszczególnych kopalniach rada robotnicza lub dyrektor kopalni w przypadku niepowołania rady robotniczej.
§  3.
1) W ramach posiadanego funduszu dewizowego kopalnie zamawiają wytypowane przez siebie towary bezpośrednio we właściwych jednostkach handlu zagranicznego, które są zobowiązane do realizacji tych zamówień w pierwszej kolejności.

2) Jednostki handlu zagranicznego fakturują kopalniom należności za importowane towary w cenach importowych powiększonych o marżę centrali.

3) Dla ułatwienia kopalniom dokonywania zamówień, o których mowa w pkt 1, zobowiązuje się jednostki handlu zagranicznego do dostarczania kopalniom katalogów, prospektów i cenników na towary importowane oraz do zorganizowania w kilku ośrodkach niecki węglowej wystaw atrakcyjnych towarów i urządzeń mogących być przedmiotem importu.

§  4.
Kopalnie ewidencjonują zakupione w powyższym trybie towary w cenach krajowych, przy czym ceny te ustala się:
1)
w odniesieniu do importowanych towarów przeznaczonych na wyposażenie kopalń - w porozumieniu z właściwą jednostką handlu zagranicznego,
2)
w odniesieniu do towarów konsumpcyjnych przeznaczonych do odsprzedaży górnikom - według cen detalicznych.
§  5.
Upoważnia się kopalnie do:
1)
odprowadzania na fundusz zakładowy różnicy pomiędzy cenami zakupu towarów importowanych (§ 3 pkt 2) a cenami, o których mowa w § 4, z przeznaczeniem na finansowanie budownictwa mieszkaniowego (dla pracowników),
2)
prowadzenia w obowiązującym trybie ratalnej sprzedaży górnikom importowanych towarów przemysłowych trwałego użytku po cenach wymienionych w § 4.
§  6.
Na pokrycie premiowego funduszu dewizowego przeznacza się dodatkowo na eksport całość ponadplanowego kwartalnego wydobycia węgla w przemyśle węglowym.
§  7.
Wykonanie niniejszego zarządzenia porucza się Przewodniczącemu Komisji Planowania przy Radzie Ministrów oraz Ministrom: Finansów, Handlu Zagranicznego i Górnictwa Węglowego.
§  8.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1957.7.54

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Utworzenie premiowego funduszu dewizowego dla załóg kopalń węgla kamiennego.
Data aktu: 22/01/1957
Data ogłoszenia: 28/01/1957
Data wejścia w życie: 28/01/1957