Przekazanie bocznic kolejowych nie posiadających charakteru użytku publicznego właściwym ich użytkownikom.

ZARZĄDZENIE NR 13
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 21 stycznia 1957 r.
w sprawie przekazania bocznic kolejowych nie posiadających charakteru użytku publicznego właściwym ich użytkownikom.

§  1.
1.
Wszystkie bocznice kolejowe lub ich części, położone w granicach terenu będącego w zarządzie i użytkowaniu Polskich Kolei Państwowych - zwanego dalej "terenem kolejowym", stanowią składniki majątku trwałego przedsiębiorstwa "Polskie Koleje Państwowe" bez względu na to, czy są użytkowane przez Polskie Koleje Państwowe, czy też przez inne państwowe jednostki organizacyjne.
2.
Bocznicami w rozumieniu ust. 1 są również wąskotorowe koleje przemysłowe, włączone do sieci kolei wąskotorowych użytku publicznego.
3.
Składnikami majątku trwałego przedsiębiorstwa "Polskie Koleje Państwowe" są również skrzyżowania w poziomie szyn wąskotorowych kolei przemysłowych z kolejami wąskotorowymi użytku publicznego.
§  2.
1.
Bocznice kolejowe lub ich części oraz linie kolei wąskotorowych, użytkowane przez państwowe jednostki organizacyjne, a położone poza terenem kolejowym, stanowią składniki majątku trwałego lub środków podstawowych tych jednostek, w których faktycznym użytkowaniu znajdują się te bocznice lub ich części albo linie kolei wąskotorowych.
2.
Jeżeli bocznice kolejowe lub ich części oraz linie kolei wąskotorowych wymienione w ust. 1 zostały przekazane przez ich faktycznych użytkowników do czasowego użytkowania innym państwowym jednostkom organizacyjnym, to zostają one ujęte jako składniki majątku trwałego lub środki podstawowe w tej jednostce organizacyjnej, która je przekazała do czasowego użytkowania innej państwowej jednostce organizacyjnej.
3.
Bocznice kolejowe, zaewidencjonowane jako środki trwałe ich faktycznych użytkowników, mogą być obsługiwane i konserwowane przez Polskie Koleje Państwowe.
§  3.
Nowobudowane bocznice kolejowe powinny być w całości finansowane ze środków inwestycyjnych przyszłego ich użytkownika. Część nowobudowanej bocznicy, która leży w granicach terenu kolejowego, podlega nieodpłatnemu przekazaniu przedsiębiorstwu "Polskie Koleje Państwowe" i stanowi składniki majątkowe tego przedsiębiorstwa.
§  4.
1.
Materiały i urządzenia nawierzchni żelaznej, pobrane przez użytkowników bocznic kolejowych od przedsiębiorstwa "Polskie Koleje Państwowe" i użyte do budowy bocznic na terenach niekolejowych, a dotychczas nie rozliczone z przedsiębiorstwem "Polskie Koleje Państwowe" - przedsiębiorstwo "Polskie Koleje Państwowe" zafakturuje użytkownikom bocznic, chyba że należności z tego tytułu uległy przedawnieniu lub prekluzji. Należności przedawnione lub prekludowane przedsiębiorstwo "Polskie Koleje Państwowe" spisze na straty.
2.
Sumy wpłacone przedsiębiorstwu "Polskie Koleje Państwowe" oraz sumy spisane na straty użytkownicy bocznic uwzględnią w wartości bocznic jako składników majątku trwałego zawiadamiając o tym właściwą dyrekcję okręgową Kolei Państwowych.
3.
Zafakturowane bądź spisane na straty wartości pobranych przez użytkowników bocznic materiałów i urządzeń nawierzchni żelaznej określonych w ust. 1 oraz uwzględnienie tych sum w wartości bocznicy u dotychczasowego jej użytkownika powinno nastąpić według stanu na dzień 31 grudnia 1956 r.
§  5.
1.
W przypadkach użytkowania tej samej bocznicy kolejowej (od granicy terenu kolejowego) przez kilku użytkowników bocznica powinna być ujęta w ewidencji jednego z nich, który zawrze z pozostałymi współużytkownikami umowy co do korzystania z bocznicy. Użytkownika, który powinien zaewidencjonować daną bocznicę w swoich środkach trwałych lub środkach państwowych, wyznaczy:
a)
dla użytkowników podległych terenowym organom jednolitej władzy państwowej - właściwe prezydium wojewódzkiej rady narodowej,
b)
dla użytkowników jednego resortu, z których przynajmniej jeden podlega bezpośrednio ministrowi - właściwy minister,
c)
dla użytkowników kilku resortów - Minister Kolei.
2.
W przypadku gdy bocznica kolejowa jednego z użytkowników odgałęzia się (poza granicą terenu kolejowego) od bocznicy drugiego użytkownika, wówczas każdy z tych użytkowników ewidencjonuje użytkowaną przez siebie bocznicę wraz z terenem, na którym bocznica znajduje się, z tym że rozjazd odgałęziający powinien znajdować się w ewidencji użytkownika bocznicy zasadniczej.
§  6.
Wykonanie zarządzenia porucza się Ministrowi Kolei oraz zainteresowanym ministrom.
§  7.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1957.6.40

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Przekazanie bocznic kolejowych nie posiadających charakteru użytku publicznego właściwym ich użytkownikom.
Data aktu: 21/01/1957
Data ogłoszenia: 26/01/1957
Data wejścia w życie: 26/01/1957