Zasady wynagradzania robotników zatrudnionych w przedsiębiorstwach budowlano-montażowych podległych Ministrowi Budownictwa w okresie zimy 1956/57 roku.

UCHWAŁA NR 13
RADY MINISTRÓW
z dnia 5 stycznia 1957 r.
w sprawie zasad wynagradzania robotników zatrudnionych w przedsiębiorstwach budowlano-montażowych podległych Ministrowi Budownictwa w okresie zimy 1956/57 roku. *

Ze względu na utrudnione warunki pracy przy wykonywaniu robót budowlano-montażowych w okresie zimowym i przerwy w pracy spowodowane mrozami i opadami śnieżnymi, w celu zabezpieczenia warunków bytowych pracowników fizycznych budowlanych w tym okresie Rada Ministrów w porozumieniu z Centralną Radą Związków Zawodowych uchwala, co następuje:
§  1.
W przypadku ograniczenia lub przerwania robót ze względu na warunki techniczne i bezpieczeństwo pracy w związku z wyjątkowo ciężkimi warunkami atmosferycznymi, uniemożliwiającymi pracę z przyczyn niezależnych od przedsiębiorstwa, pracownikom fizycznym przedsiębiorstw budowlano-montażowych, mającym okresowe przerwy w pracy, lecz pozostającym w stosunku pracy z przedsiębiorstwem, przysługuje wynagrodzenie obliczone w wysokości stawki dniówkowej, wynikającej z osobistego zaszeregowania pracownika fizycznego, nie niższej niż zł 2,60 za godzinę.
§  2.
Dla otrzymania wynagrodzenia obliczonego zgodnie z zasadami określonymi w § 1 nie jest wymagana obecność pracowników fizycznych w miejscu pracy, jeżeli kierownik zakładu pracy zwolni ich od tego obowiązku na czas przerwy w pracy.
§  3.
Pracownik fizyczny traci prawo do otrzymania wynagrodzenia obliczonego według zasad podanych w § 1, jeżeli w okresie przerwy podjął pracę w innym przedsiębiorstwie.
§  4.
Pracownikom fizycznym wykonującym pracę systemem akordowym w utrudnionych warunkach w okresie zimowym przysługuje zarobek nie niższy niż w wysokości wynikającej ze stawki akordowej według osobistego zaszeregowania za efektywnie przepracowane godziny.
§  5.
Pracownicy fizyczni przedsiębiorstw budowlano-montażowych, z którymi na okres zimy zostanie rozwiązany stosunek pracy, zachowują uprawnienia wynikające z ciągłości pracy, w szczególności prawo do otrzymania zasiłku rodzinnego, poczynając od pierwszego miesiąca wznowienia pracy w tym samym przedsiębiorstwie przed dniem 1 maja 1957 r.
§  6.
Dni zwolnienia od pracy, o których mowa w § 2, zalicza się do dni pracy przy ustalaniu podstawy do otrzymania zasiłku rodzinnego.
§  7.
Zobowiązuje się Ministra Budownictwa do wydania szczegółowych przepisów w zakresie ustalonym niniejszą uchwałą, a w szczególności do określenia warunków, w jakich mogą być stosowane przerwy w pracy, oraz określenia uprawnionych do decydowania, w jakich przypadkach można ograniczyć lub przerwać roboty.
§  8.
Upoważnia się Ministra Budownictwa do objęcia przepisami niniejszej uchwały robotników zakładów prefabrykacji, wykonujących prace na otwartym powietrzu, w razie niemożności zapewnienia tym robotnikom pracy w pomieszczeniach zamkniętych.
§  9.
Upoważnia się Prezesa Rady Ministrów do wprowadzenia zasad wynagradzania określonych niniejszą uchwałą w przedsiębiorstwach budowlano-montażowych oraz remontowo-budowlanych innych resortów na wniosek zainteresowanych ministrów.
§  10.
Wykonanie uchwały porucza się Prezesowi Rady Ministrów, Ministrowi Budownictwa w porozumieniu z Ministrem Finansów, który przeznaczy na ten cel potrzebne środki finansowe, oraz zainteresowanym ministrom.
§  11.
Traci moc § 4 uchwały nr 51 Prezydium Rządu z dnia 29 stycznia 1955 r. w sprawie dodatków na roboty wykonywane w warunkach zimowych przez przedsiębiorstwa budowlano-montażowe (Monitor Polski Nr 12, poz. 126).
§  12.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z ważnością w okresie od dnia 1 stycznia do dnia 31 marca 1957 r.
* Z dniem 7 marca 1958 r. nin. uchwała traci moc obowiązującą w stosunku do pracowników, o których mowa w § 4, 5, 6 i 9 uchwały nr 50 z dnia 7 marca 1958 r. w sprawie płac w przedsiębiorstwach budowlano-montażowych (M.P.58.20.125), zgodnie z § 18 ust. 2 pkt 18 przywołanej uchwały.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1957.4.27

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Zasady wynagradzania robotników zatrudnionych w przedsiębiorstwach budowlano-montażowych podległych Ministrowi Budownictwa w okresie zimy 1956/57 roku.
Data aktu: 05/01/1957
Data ogłoszenia: 22/01/1957
Data wejścia w życie: 22/01/1957