Środki, jakie mogą być przeznaczone na inwestycje pozalimitowe, kierunki nakładów realizowanych jako inwestycje pozalimitowe oraz zasady finansowania inwestycji pozalimitowych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 14 stycznia 1957 r.
w sprawie środków, jakie mogą być przeznaczone na inwestycje pozalimitowe, kierunków nakładów realizowanych jako inwestycje pozalimitowe oraz zasad finansowania inwestycji pozalimitowych.

Na podstawie § 2, § 3 ust. 1 i § 5 uchwały nr 813 Rady Ministrów z dnia 11 grudnia 1956 r. w sprawie inwestycji pozalimitowych (Monitor Polski z 1957 r. Nr 3, poz. 16) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Środki, jakie mogą być przeznaczone na inwestycje pozalimitowe, oraz kierunki nakładów realizowanych jako inwestycje pozalimitowe określa załącznik nr 1 do zarządzenia.
2.
Poza środkami wymienionymi w ust. 1 na inwestycje pozalimitowe mogą być przeznaczone środki określone odrębnymi przepisami. Załącznik nr 2 do zarządzenia zawiera wykaz obowiązujących w tym przedmiocie aktów normatywnych według stanu na dzień 1 listopada 1956 roku.
§  2.
Na inwestycje pozalimitowe przeznacza się środki pochodzące z zysków (nadwyżek) lub obniżenia planowych strat według następujących zasad:
1)
Kwoty przeznaczone na inwestycje pozalimitowe ustala się na podstawie zatwierdzonych rocznych zamknięć rachunkowych. Przepis ten nie stosuje się do przedsiębiorstw nadzorowanych przez Ministra Handlu Wewnętrznego, w których kwoty przeznaczone na ten cel ustala się na podstawie kwartalnych sprawozdań finansowych.
2)
W razie niewygospodarowania w pełni zysku planowego na inwestycje pozalimitowe można przeznaczyć tylko taką część zysku, która pozostaje po dokonaniu planowego pokrycia wzrostu środków obrotowych oraz po dokonaniu zgodnie z odrębnymi przepisami wszystkich obowiązujących wpłat i odpisów z zysku.
3)
Z przeznaczonej na inwestycje pozalimitowe części zysku lub sumy uzyskanej z obniżenia planowej straty odlicza się raty, które przypadały do zapłaty w okresie objętym rozliczeniem (pkt 1) z tytułu zaciągniętego w banku kredytu na finansowanie inwestycji pozalimitowych.
§  3.
1.
Inwestycje pozalimitowe finansowane są przez banki na podstawie przedłożonych im i zatwierdzonych we właściwym trybie planów rzeczowo-finansowych. Wzór planu rzeczowo-finansowego dla inwestycji pozalimitowych ustala załącznik nr 3 do zarządzenia.
2.
Przed zatwierdzeniem planu rzeczowo-finansowego inwestycji pozalimitowych jednostki działające według zasad rozrachunku gospodarczego mogą pokrywać przejściowo nakłady związane z opracowaniem dokumentacji projektowo-kosztorysowej dla zamierzonej inwestycji pozalimitowej ze swych środków obrotowych. Jednostki te obowiązane są pokryć te nakłady ze środków na inwestycje pozalimitowe w terminie 30 dni od daty zatwierdzenia planu rzeczowo-finansowego.

Analogiczne nakłady w jednostkach budżetowych mogą być dokonywane bezpośrednio z rachunku budżetowego jednostki w Narodowym Banku Polskim.

§  4.
1.
Inwestycje pozalimitowe polegające wyłącznie na zakupach dóbr inwestycyjnych finansowane są przez banki finansujące zasadniczą działalność inwestora.
2.
Jednostki działające według zasad rozrachunku gospodarczego opłacają inwestycje, o których mowa w ust. 1, bezpośrednio ze swych rachunków rozliczeniowych w granicach zakumulowanych na tych rachunkach środków na inwestycje pozalimitowe.
3.
Jednostki budżetowe wykorzystują przydzielone im środki budżetowe na inwestycje pozalimitowe, o których mowa w ust. 1, w sposób ustalony w przepisach o wykonywaniu budżetu Państwa.
4. 1
(skreślony).
§  5.
1.
Inwestycje pozalimitowe obejmujące nakłady na roboty budowlano-montażowe finansowane są przez banki finansujące inwestycje na podstawie planów rzeczowo-finansowych i w granicach zakumulowanych środków.
2.
Środki na inwestycje pozalimitowe obejmujące roboty budowlano-montażowe inwestorzy akumulują w bankach finansujących ich podstawową działalność. Po zatwierdzeniu planu rzeczowo-finansowego środki te podlegają przelewowi na rachunki inwestycji pozalimitowych w bankach finansujących inwestycje.
§  6.
Umowy, zamówienia, zlecenia wewnętrzne, jak również faktury i inne dokumenty rozliczeniowe dotyczące inwestycji pozalimitowych powinny być zaopatrzone w napis "inwestycje pozalimitowe" oraz w numer właściwego planu rzeczowo-finansowego.
§  7.
1.
Na pokrycie wypłat z tytułu inwestycji pozalimitowych inwestorzy zarachowują w pierwszej kolejności środki własne, a w dalszej kolejności środki otrzymane z budżetu.
2.
Po zakończeniu rozliczeń z tytułu realizacji inwestycji nie wykorzystane środki podlegają zwrotowi, a mianowicie:
1)
środki pochodzące z budżetu - na dochód właściwego budżetu,
2)
pozostałe środki - na rachunki, z których zostały przelane.
§  8.
Zasady planowania, realizacji i finansowania inwestycji pozalimitowych na rozwój stada podstawowego w państwowych gospodarstwach rolnych określają odrębne przepisy.
§  9.
Szczegółowe zasady i tryb realizowania niektórych drobnych inwestycji w zakresie mechanizacji i racjonalizacji oraz innych inwestycji pozalimitowych, realizowanych w oparciu o kredyty bankowe, określają odrębne przepisy.
§  10.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 stycznia 1957 roku.
ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  Nr 1 2

RODZAJE ŚRODKÓW JAKIE MOGĄ BYĆ PRZEZNACZONE NA FINANSOWANIE INWESTYCJI POZALIMITOWYCH ORAZ KIERUNKI NAKŁADÓW

Rodzaje środków Jednostki uprawnione do wykorzystywania środków Kierunki nakładów inwestycyjnych
1. Zysk planowy w granicach:
1) a) 10% Przedsiębiorstwa rozliczające się z budżetami terenowymi z wyłączeniem przedsiębiorstw objętych działaniem funduszów rozwoju przemysłu terenowego, przedsiębiorstw handlu detalicznego, przemysłu gastronomicznego oraz przedsiębiorstw gospodarki komunalnej z wyjątkiem remontowo-budowlanych i budowlanych, rozliczające się z budżetem centralnym przedsiębiorstwa handlu detalicznego, handlu hurtowego, zbytu, gastronomiczne, zakłady żywienia zbiorowego, oddziały zaopatrzenia robotniczego oraz przedsiębiorstwa zaliczane w myśl odrębnych przepisów do przemysłu drobnego Usprawnienie i rozszerzenie działalności jednostek inwestujących oraz polepszenie warunków socjalno-kulturalnych i bytowych załogi.
b) 0 15% od planowanego obrotu rozliczające się z budżetami terenowymi przedsiębiorstwa handlu detalicznego
c) 0 4% od planowego obrotu rozliczające się z budżetami terenowymi przedsiębiorstwa gastronomiczne.
2) 25% Przedsiębiorstwa gospodarki komunalnej (z wyjątkiem remontowo-budowlanych i budowlanych), przedsiębiorstwa świadczące usługi kulturalno-rozrywkowe na rzecz ludności, podległe Ministrowi Kultury i Sztuki, Głównemu Komitetowi Kultury Fizycznej, Centralnemu Zarządowi Upowszechnienia Prasy i Książki "Ruch", Centralnemu Zarządowi Przedsiębiorstw Usługowych "Orbis" (z wyjątkiem zakładów żywienia zbiorowego) oraz państwowe przedsiębiorstwa uzdrowiskowe. "
3) 30% Państwowe gospodarstwa rolne, publiczne stacje obsługi technicznej samochodów (przydrożne). "
4)Zysk planowany w granicach ustalonych corocznie Przedsiębiorstwa podległe Centralnemu Zarządowi Gazownictwa Zakup gazomierzy
2. Zysk ponadplanowy w granicach:
1) ustalonych przez prezydia rad narodowych Przedsiębiorstwa rozliczające się z budżetami terenowymi z wyjątkiem przedsiębiorstw objętych działaniem funduszów rozwoju przemysłu terenowego. "
2) 50% Rozliczające się z budżetem centralnym państwowe gospodarstwa rolne, przedsiębiorstwa przemysłu materiałów budowlanych, publiczne stacje obsługi technicznej samochodów (przydrożne), zakłady napraw samochodów i produkcji części samochodowych, państwowe przedsiębiorstwa uzdrowiskowe oraz przedsiębiorstwa świadczące usługi kulturalne na rzecz ludności, podległe Ministrowi Kultury i Sztuki, Głównemu Komitetowi Kultury Fizycznej, Centralnemu Zarządowi Upowszechnienia Prasy i Książki "Ruch" i Centralnemu Zarządowi Przedsiębiorstw Usługowych "Orbis" (z wyjątkiem zakładów żywienia zbiorowego). "
3) 10% Pozostałe przedsiębiorstwa rozliczające się z budżetem centralnym. "
3. 10% od uzyskanej przez przedsiębiorstwo obniżki planowej straty Przedsiębiorstwa planowo-deficytowe Usprawnienie i rozszerzenie działalności jednostek inwestujących oraz polepszenie warunków socjalno-kulturalnych i bytowych załogi.
4. Nadwyżki gospodarstw pomocniczych:
1) 50% planowych i ponadplanowych nadwyżek Zakłady służby zdrowia. Usprawnienie i rozszerzenie działalności zakładów służby zdrowia i ich gospodarstw pomocniczych oraz polepszenie warunków socjalno-bytowych chorych i personelu.
2) 100% planowych i ponadplanowych nadwyżek Państwowe domy dziecka, państwowe ośrodki wychowania, państwowe specjalne zakłady wychowania, państwowe szkoły specjalne, zakłady poprawcze i schroniska dla nieletnich. Rozbudowa gospodarstw pomocniczych oraz polepszenie warunków kulturalno-oświatowych i bytowych wychowanków.
3) 100% ponadplanowych nadwyżek Jednostki budżetowe poza wymienionymi w pkt 1 i 2. Rozbudowa urządzeń gospodarstw pomocniczych.
5. Środki uzyskane za prace wykonane przez pensjonariuszy w zakładach pomocy społecznej i pacjentów zakładów leczniczych Zakłady pomocy społecznej i zakłady lecznicze. Zaspokojenie potrzeb kulturalno-oświatowych i socjalno-bytowych pensjonariuszy i pacjentów.
6. Wpływy z tytułu odszkodowań ubezpieczeniowych Odbiorcy. Odbudowa zniszczonych obiektów, usprawnienie i rozszerzenie działalności jednostek inwestujących.
7. Dotacje przydzielone z funduszów organizacji społecznych Jednostki dotowane. Określa jednostka dotująca.
8. Środki jednostek organizacyjnych Funduszu Wczasów Pracowniczych w granicach określonych w planie finansowym tych jednostek, a ponadto środki wygospodarowane z nadwyżek wpływów za wczasy i z oszczędności na wydatkach rzeczowo-administracyjnych tych jednostek z zastrzeżeniem, że nadwyżki i oszczędności te nie mogą pochodzić z pozycji wyżywienia wczasowiczów Jednostki Funduszu Wczasów Pracowniczych. Usprawnienie i rozszerzenie działalności jednostek inwestujących oraz polepszenie warunków socjalno-kulturalnych i bytowych załogi.
9. Środki przewidziane w planach finansowych banków, Powszechnej Kasy Oszczędności, Państwowego Zakładu Ubezpieczeń oraz Państwowego Monopolu Loteryjnego Banki, Powszechna Kasa Oszczędności, Państwowy Zakład Ubezpieczeń oraz Polski Monopol Loteryjny. Usprawnienie i rozszerzenie działalności jednostek inwestujących oraz polepszenie warunków socjalno-kulturalnych i bytowych załogi.
10. Rezerwa budżetu jednostkowego Przedsiębiorstwa i jednostki budżetowe finansowane z budżetów terenowych. Określa prezydium rady narodowej.
11. Środki budżetów dodatkowych " "
12. Środki budżetowe określone w preliminarzach Jednostki budżetowe. Zakupy maszyn, urządzeń, narzędzi i inwentarza.
13. Oszczędności na wydatkach budżetowych, jeżeli przepisy o wykonaniu budżetu nie zabraniają przenoszenia środków z poszczególnych podziałek klasyfikacji budżetowej Jednostki budżetowe. Usprawnienie działalności jednostek inwestujących oraz polepszenie warunków socjalno-kulturalnych i bytowych załogi.
14. Środki własne organizacji społecznych, politycznych i zawodowych Organizacje społeczne, polityczne i zawodowe. Określają organizacje społeczne, polityczne i zawodowe.

ZAŁĄCZNIK  Nr 2

RODZAJE ŚRODKÓW FINANSOWYCH, JAKIE MOGĄ BYĆ PRZEZNACZONE NA FINANSOWANIE INWESTYCJI POZALIMITOWYCH NA PODSTAWIE WYDANYCH AKTÓW NORMATYWNYCH

Rodzaj środków Podstawa prawna
1. Część zysku po potrąceniu funduszu rezerwowego w przedsiębiorstwie Totalizator Sportowy Uchwała nr 1010 Prezydium Rządu z dnia 17 grudnia 1955 r. w sprawie zorganizowania totalizatora sportowego.
2. Środki funduszu zakładowego Ustawa z dnia 19 listopada 1956 r. o funduszu zakładowym na rok 1957 (Dz. U. Nr 53, poz. 240).
3. Środki funduszu popierania produkcji ubocznej Uchwała nr 352 Rady Ministrów z dnia 29 maja 1954 r. w sprawie uruchamiania oddziałów produkcji artykułów powszechnego użytku z odpadów w kluczowych przedsiębiorstwach gospodarki uspołecznionej (Monitor Polski Nr A-59, poz. 791).
4. Środki z funduszu szkód górniczych Dekret z dnia 6 maja 1953 r. - Prawo Górnicze (Dz. U. z 1955 r. Nr 10, poz. 65).
5. Środki funduszów rozwoju przemysłu terenowego Uchwała nr 1012 Rady Ministrów z dnia 23 grudnia 1953 r. w sprawie utworzenia wojewódzkich funduszów rozwoju przemysłu terenowego (Monitor Polski z 1954 r. Nr A-45, poz. 637).
6. Środki pochodzące z premiowania za marszrutyzację Uchwała nr 242 Prezydium Rządu z dnia 4 kwietnia 1953 r. w sprawie premiowania za marszrutyzację przewozów ładunków kolejami normalnotorowymi.
7. Środki z funduszu prewencyjnego Państwowego Zakładu Ubezpieczeń Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 23 października 1956 r. w sprawie organizacji i finansowania działalności zapobiegania szkodom ogniowym i szkodom w pogłowiu zwierząt gospodarczych (Dz. U. Nr 49, poz. 217).
8. Nadwyżki opłat za prace naukowo-badawcze i naukowo-usługowe wykonane przez szkoły wyższe Uchwała nr 2 Prezydium Rządu z dnia 7 stycznia 1955 r. w sprawie współpracy szkół wyższych z jednostkami gospodarki uspołecznionej, urzędami i instytucjami w zakresie prac naukowo-badawczych i naukowo-usługowych (Monitor Polski Nr 5, poz. 64).
9. Środki uzyskane z tytułu świadczeń w naturze na niektóre cele publiczne Dekret z dnia 30 czerwca 1951 r. o obowiązku świadczeń w naturze na niektóre cele publiczne (Dz. U. Nr 38, poz. 284).
10. Środki z podatku miejskiego i opłat uzdrowiskowych Dekret z dnia 20 maja 1955 r. o podatkach i opłatach terenowych (Dz. U. Nr 21, poz. 136).
11. Środki z samoopodatkowania ludności Dekret z dnia 8 czerwca 1955 r. o samoopodatkowaniu ludności wsi (Dz. U. Nr 22, poz. 138).
12. Środki na realizację czynów społecznych pochodzące z pomocy Państwa Uchwała nr 1021 Prezydium Rządu z dnia 17 grudnia 1955 r. w sprawie czynów społecznych oraz pomocy Państwa w ich organizowaniu i realizacji (Monitor Polski z 1956 r. Nr 4, poz. 31).

ZAŁĄCZNIK  Nr 3

Inwestor centralny
+
Inwestor bezpośredni Plan rzeczowo-finansowy inwestycji pozalimitowych
.......... Nr ..........
Określenie inwestycji i miejsca wykonywania
..........
Dokumentacja projektowo-kosztorysowa zatwierdzona dnia .......... + Zaświadczenie o lokalizacji* * ) + +
+ + +
.......... przez .......... - ogólnej wydane przez ..........
.......... - szczegółowej wydane dnia .......... przez ..........
Lp. Wyszczególnienie nakładów Terminy + Planowane nakłady inwestycyjne w tys. zł
+ + +
rozpoczęcie oddanie do użytku Razem
Dotacje nakładów inwestycyjnych + +
roboty budowlane maszyny, urządzenia, narzędzia i inwentarz inne
Ogółem
Nakłady objęte niniejszym planem rzeczowo-finansowym zostaną sfinansowane z następujących źródeł:

Kwota zł

1)
z .......... ..........
2)
z .......... ..........
3)
z .......... ..........
4)
z .......... ..........

Przewidziane w niniejszym planie rzeczowo-finansowym roboty budowlano-montażowe będą wykonane systemem gospodarczym

zleceniowym

przez ..........

..........

(podpis, pieczęć inwestora)

Klauzula zatwierdzenia:

Zatwierdza się niniejszy plan rzeczowo-finansowy na kwotę złotych ..........

.........., dnia ..........

..........

(pieczęć i podpis organu zatwierdzającego)

1 § 4 ust. 4 skreślony przez § 1 zarządzenia z dnia 15 listopada 1957 r. (M.P.57.90.536) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 25 listopada 1957 r.
2 Załącznik nr 1 zmieniony przez § 1 zarządzenia z dnia 15 maja 1957 r. (M.P.57.41.258) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 1957 r.
*)Niepotrzebne skreślić.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1957.3.22

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Środki, jakie mogą być przeznaczone na inwestycje pozalimitowe, kierunki nakładów realizowanych jako inwestycje pozalimitowe oraz zasady finansowania inwestycji pozalimitowych.
Data aktu: 14/01/1957
Data ogłoszenia: 19/01/1957
Data wejścia w życie: 19/01/1957, 01/01/1957