Podejmowanie przez państwowe przedsiębiorstwa eksperymentów ekonomicznych.

UCHWAŁA NR 44
RADY MINISTRÓW
z dnia 31 stycznia 1957 r.
w sprawie podejmowania przez państwowe przedsiębiorstwa eksperymentów ekonomicznych.

§  1.
W celu wypracowania doskonalszych metod zarządzania państwowymi przedsiębiorstwami w kierunku podniesienia ich ekonomiki dopuszcza się w określonych przedsiębiorstwach podejmowanie eksperymentów ekonomicznych.
§  2.
Za eksperyment ekonomiczny w rozumieniu niniejszej uchwały uważa się istotne zmiany w obowiązujących zasadach organizacji zarządzania i ekonomiki państwowych przedsiębiorstw, których wprowadzenie w życie przekracza uprawnienia nadzorujących ministrów. Eksperymenty ekonomiczne mogą dotyczyć zmian w systemie planowania, amortyzacji, oprocentowania środków trwałych i obrotowych, cen, systemu płac, podziału zysków, organizacji zaopatrzenia i zbytu itp.
§  3.
1.
Prezes Rady Ministrów zatwierdza wprowadzenie określonego eksperymentu ekonomicznego na wniosek nadzorującego ministra po zaopiniowaniu przez Radę Ekonomiczną.
2.
Zatwierdzenie eksperymentu dla poszczególnego przedsiębiorstwa nie może spowodować zmniejszenia planowanych zadań w zakresie wpłat do budżetu (włączając w to podatek obrotowy) lub zwiększenia ustalonych dla ministerstwa dotacji budżetowych.
§  4.
1.
Minister Finansów wyda zarządzenia, na mocy których właściwe oddziały banków dostosują, w porozumieniu z dyrektorami przedsiębiorstw, tryb i zasady kredytowania do zasad ustalonych w eksperymentach zatwierdzonych przez Prezesa Rady Ministrów.
2.
Zatwierdzony eksperyment ekonomiczny jest również podstawą do uregulowania przez dyrektorów przedsiębiorstw eksperymentujących stosunków z innymi urzędami, instytucjami i przedsiębiorstwami.
3.
Minister Finansów wyda zarządzenie, w myśl którego fundusze amortyzacyjne odprowadzane na konta bankowe przez zakłady eksperymentujące będą stanowiły część funduszu amortyzacyjnego resortu.
§  5.
1.
Po zatwierdzeniu eksperymentu ekonomicznego przedsiębiorstwo przygotowuje się organizacyjnie do pracy w nowych warunkach, sporządzając szczegółowy bilans zamknięcia i otwarcia.
2.
Okres, w którym eksperyment ekonomiczny może być stosowany, biegnie od dnia 1 stycznia 1957 r., 1 lipca 1957 r. bądź od dnia 1 stycznia 1958 r. do dnia 31 grudnia 1958 r. W przedsiębiorstwach sezonowych termin wprowadzenia eksperymentu może być inny - jednakże z zachowaniem wyżej wymienionego terminu zakończenia eksperymentu.
3.
Ilość przedsiębiorstw eksperymentujących powinna być niewielka; ogólna ilość eksperymentujących przedsiębiorstw w poszczególnych resortach nie może przekraczać 5% ogólnej liczby nadzorowanych przedsiębiorstw. Podobne eksperymenty ekonomiczne przeprowadzane przez poszczególne resorty nie powinny w zasadzie powtarzać się w danej branży.
§  6.
1.
Zobowiązuje się właściwych ministrów do bieżącej analizy wyników eksperymentów ekonomicznych dla zebrania doświadczeń i wyciągania wniosków w sprawie poprawy pracy przedsiębiorstw.
2.
W razie stwierdzenia na podstawie analizy wyników działalności eksperymentującego przedsiębiorstwa, że uzyskane rezultaty są odmienne od przewidywanych bądź sprzeczne z interesami gospodarki narodowej, upoważnia się nadzorującego ministra do natychmiastowego przerwania eksperymentu.
3.
Ostateczna likwidacja eksperymentu powinna nastąpić na podstawie opinii Rady Ekonomicznej decyzją Prezesa Rady Ministrów.
§  7.
Zaakceptowane przed dniem wejścia w życie niniejszej uchwały przez poszczególnych ministrów eksperymenty w trybie odmiennym od określonego niniejszą uchwałą powinny być przedstawione Prezesowi Rady Ministrów do zatwierdzenia, po uzyskaniu opinii Rady Ekonomicznej lub organu opiniodawczego, który działał do czasu rozpoczęcia działalności przez Radę Ekonomiczną.
§  8.
Wykonanie uchwały porucza się Prezesowi Rady Ministrów i właściwym ministrom.
§  9.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1957.10.70

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Podejmowanie przez państwowe przedsiębiorstwa eksperymentów ekonomicznych.
Data aktu: 31/01/1957
Data ogłoszenia: 07/02/1957
Data wejścia w życie: 07/02/1957