Wolne od opłat przesyłki pocztowe wysyłane przez żołnierzy lub pod ich adresem.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA ŁĄCZNOŚCI
z dnia 21 listopada 1955 r.
w sprawie wolnych od opłat przesyłek pocztowych wysyłanych przez żołnierzy lub pod ich adresem.

Na podstawie art. 16 dekretu z dnia 11 marca 1955 r. o łączności (Dz. U. Nr 12, poz. 74) zarządza się, co następuje:
§  1.
Każdy szeregowiec i podoficer w służbie czynnej z wyjątkiem podoficerów nadterminowych ma prawo wysłać pocztą, bez uiszczenia opłaty pocztowej, w ciągu miesiąca 2 listy zwykłe do wagi 20 g każdy lub 2 zwykłe kartki pocztowe. Przesyłki szeregowców i podoficerów, wysyłane w ilości większej niż 2 miesięcznie, listy o wadze ponad 20 g oraz listy i kartki pocztowe polecone lub z innymi szczególnymi żądaniami nadawców (ekspres, poświadczenie doręczenia itd.) - podlegają taryfowym opłatom pocztowym.
§  2.
1.
Na każdym wolnym od opłaty liście i na każdej kartce pocztowej, w prawym górnym rogu strony adresowej, umieszcza jednostka wojskowa odcisk stempla z napisem "Wojskowa-bezpłatna". Przesyłki te nadaje jednostka wojskowa w placówce pocztowej za pomocą pocztowej książki nadawczej, podając w niej ogólną ilość przesyłek.
2.
Listy i kartki pocztowe z napisem "Wojskowa-bezpłatna", wrzucone do skrzynek pocztowych, zwraca poczta nadawcy, a w razie niemożności zwrotu obciąża dopłatą, którą pobiera się od adresata.
§  3.
1.
Każdy szeregowiec i podoficer zasadniczej służby wojskowej w ciągu całego okresu odbywania tej służby ma prawo wysłać pocztą z jednostki wojskowej do rodziny, bez uiszczenia opłaty pocztowej, jedną paczkę ubraniową o wadze do 20 kg.
2.
Na paczce i na przynależnym adresie pomocniczym umieszcza jednostka wojskowa odcisk stempla z napisem "Wojskowa-bezpłatna". Paczki te nadaje jednostka wojskowa w placówce pocztowej na podstawie listy nadanych paczek z ubraniami cywilnymi (załącznik nr 1). Placówka pocztowa wystawia dowód nadania na każdą paczkę oddzielnie. Pracownik pocztowy umieszcza na liście numery nadawcze paczek, odcisk datownika i swój podpis, po czym zwraca listę wraz z dowodami nadania nadającemu.
§  4.
1.
Do każdego szeregowca i podoficera zasadniczej służby wojskowej w ciągu całego okresu odbywania przez niego tej służby może jego rodzina wysłać pocztą do jednostki wojskowej, bez uiszczenia opłaty pocztowej, jedną paczkę o wadze do 20 kg.
2.
W tym celu jednostka wojskowa wydaje każdemu uprawnionemu żołnierzowi zezwolenie na bezpłatne wysłanie paczki (załącznik nr 2). Po otrzymaniu od żołnierza zezwolenia nadawca paczki wręcza je wraz z paczką pracownikowi pocztowemu. Pracownik pocztowy dołącza zezwolenie do księgi przyjęć paczek.
3.
Na adresie pomocniczym i na paczce powinien nadawca umieścić napis "Wojskowa-bezpłatna".
§  5.
Zakłady pracy i organizacje społeczne mogą wysyłać pocztą, bez uiszczania opłaty pocztowej, paczki z podarunkami dla żołnierzy w jednostkach wojskowych. Waga jednej paczki nie może przewyższać 20 kg. Na każdej paczce i na przynależnym adresie pomocniczym powinien nadawca umieścić napisy "Wojskowa-bezpłatna" i "Podarunek dla żołnierza" oraz napisy te podkreślić kolorowym ołówkiem.
§  6.
1.
Zwolnienie od opłat pocztowych dotyczy tylko paczek zwykłych wysyłanych przez uprawnionych do tego żołnierzy i pod ich adresem bez szczególnych żądań nadawców. Podanie wartości i dodatkowe świadczenia poczty (ekspres, ostrożnie, składowe itp.) podlegają taryfowym opłatom pocztowym.
2.
Adresy pomocnicze do paczek wolnych od opłat zakupują nadawcy po cenie ustalonej w cenniku druków pocztowych.
3.
Paczki muszą być mocno opakowane i zamknięte w ten sposób, aby nie można było naruszyć ich zawartości bez widocznego śladu uszkodzenia opakowania lub zamknięcia.
4.
Do środka każdej paczki powinien nadawca włożyć kartkę z odpisem adresu nadawcy i odbiorcy.
5.
Wolnych od opłat paczek nie doręcza się. Odbierają je adresaci w placówkach pocztowo-telegraficznych.
§  7.
Jednostki wojskowe obowiązane są dopilnować, aby wolne od opłat przesyłki pocztowe były wysyłane z jednostek wojskowych tylko przez uprawnionych do tego szeregowców i podoficerów oraz aby ilość wysyłanych przez nich przesyłek nie przekraczała ilości dopuszczonej przepisami.
§  8.
W sprawach nie uregulowanych niniejszym zarządzeniem do przesyłek wolnych od opłat mają zastosowanie ogólnie obowiązujące przepisy o przesyłkach pocztowych.
§  9.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  Nr 1.

LISTA NADANYCH PACZEK Z UBRANIAMI CYWILNYMI

Lp. Nazwisko i imię nadawcy Placówka nadawcza Numer paczki Pokwitowanie odbioru dowodu nadania
^ ^ ^ ^ ^
Datownik placówki pocztowej.

..........

(podpis pracownika pocztowego)

ZAŁĄCZNIK  Nr 2.

ZEZWOLENIE Nr ... NA BEZPŁATNE WYSŁANIE PACZKI

zezwala się na bezpłatne wysłanie jednej paczki o wadze do 20 kg na nazwisko ..........

Zezwolenie ważne jest od .... do ....

M.p.

Dowódca Jednostki Wojskowej

..........

(podpis)

Uwaga: Z prawej strony zezwolenia w górnym rogu umieszcza się pieczęć "Wojskowa-bezpłatna". Na zezwoleniu umieszcza się numer porządkowy, pod którym zostało ono wpisane do ewidencji wydanych zezwoleń. Zezwolenie podpisuje dowódca jednostki wojskowej. Obok podpisu umieszcza się okrągłą pieczęć z numerem jednostki wojskowej. Zezwolenie może być wykonane odręcznie lub na maszynie do pisania.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1956.1.8

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Wolne od opłat przesyłki pocztowe wysyłane przez żołnierzy lub pod ich adresem.
Data aktu: 21/11/1955
Data ogłoszenia: 13/01/1956
Data wejścia w życie: 13/01/1956