Wolne od opłat przesyłki pocztowe wysyłane przez żołnierzy lub pod ich adresem.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA ŁĄCZNOŚCI
z dnia 21 listopada 1955 r.
w sprawie wolnych od opłat przesyłek pocztowych wysyłanych przez żołnierzy lub pod ich adresem.

Na podstawie art. 16 dekretu z dnia 11 marca 1955 r. o łączności (Dz. U. Nr 12, poz. 74) zarządza się, co następuje:
§  1.
Każdy szeregowiec i podoficer w służbie czynnej z wyjątkiem podoficerów nadterminowych ma prawo wysłać pocztą, bez uiszczenia opłaty pocztowej, w ciągu miesiąca 2 listy zwykłe do wagi 20 g każdy lub 2 zwykłe kartki pocztowe. Przesyłki szeregowców i podoficerów, wysyłane w ilości większej niż 2 miesięcznie, listy o wadze ponad 20 g oraz listy i kartki pocztowe polecone lub z innymi szczególnymi żądaniami nadawców (ekspres, poświadczenie doręczenia itd.) - podlegają taryfowym opłatom pocztowym.
§  2.
1.
Na każdym wolnym od opłaty liście i na każdej kartce pocztowej, w prawym górnym rogu strony adresowej, umieszcza jednostka wojskowa odcisk stempla z napisem "Wojskowa-bezpłatna". Przesyłki te nadaje jednostka wojskowa w placówce pocztowej za pomocą pocztowej książki nadawczej, podając w niej ogólną ilość przesyłek.
2.
Listy i kartki pocztowe z napisem "Wojskowa-bezpłatna", wrzucone do skrzynek pocztowych, zwraca poczta nadawcy, a w razie niemożności zwrotu obciąża dopłatą, którą pobiera się od adresata.
§  3.
1.
Każdy szeregowiec i podoficer zasadniczej służby wojskowej w ciągu całego okresu odbywania tej służby ma prawo wysłać pocztą z jednostki wojskowej do rodziny, bez uiszczenia opłaty pocztowej, jedną paczkę ubraniową o wadze do 20 kg.
2.
Na paczce i na przynależnym adresie pomocniczym umieszcza jednostka wojskowa odcisk stempla z napisem "Wojskowa-bezpłatna". Paczki te nadaje jednostka wojskowa w placówce pocztowej na podstawie listy nadanych paczek z ubraniami cywilnymi (załącznik nr 1). Placówka pocztowa wystawia dowód nadania na każdą paczkę oddzielnie. Pracownik pocztowy umieszcza na liście numery nadawcze paczek, odcisk datownika i swój podpis, po czym zwraca listę wraz z dowodami nadania nadającemu.
§  4.
1.
Do każdego szeregowca i podoficera zasadniczej służby wojskowej w ciągu całego okresu odbywania przez niego tej służby może jego rodzina wysłać pocztą do jednostki wojskowej, bez uiszczenia opłaty pocztowej, jedną paczkę o wadze do 20 kg.
2.
W tym celu jednostka wojskowa wydaje każdemu uprawnionemu żołnierzowi zezwolenie na bezpłatne wysłanie paczki (załącznik nr 2). Po otrzymaniu od żołnierza zezwolenia nadawca paczki wręcza je wraz z paczką pracownikowi pocztowemu. Pracownik pocztowy dołącza zezwolenie do księgi przyjęć paczek.
3.
Na adresie pomocniczym i na paczce powinien nadawca umieścić napis "Wojskowa-bezpłatna".
§  5.
Zakłady pracy i organizacje społeczne mogą wysyłać pocztą, bez uiszczania opłaty pocztowej, paczki z podarunkami dla żołnierzy w jednostkach wojskowych. Waga jednej paczki nie może przewyższać 20 kg. Na każdej paczce i na przynależnym adresie pomocniczym powinien nadawca umieścić napisy "Wojskowa-bezpłatna" i "Podarunek dla żołnierza" oraz napisy te podkreślić kolorowym ołówkiem.
§  6.
1.
Zwolnienie od opłat pocztowych dotyczy tylko paczek zwykłych wysyłanych przez uprawnionych do tego żołnierzy i pod ich adresem bez szczególnych żądań nadawców. Podanie wartości i dodatkowe świadczenia poczty (ekspres, ostrożnie, składowe itp.) podlegają taryfowym opłatom pocztowym.
2.
Adresy pomocnicze do paczek wolnych od opłat zakupują nadawcy po cenie ustalonej w cenniku druków pocztowych.
3.
Paczki muszą być mocno opakowane i zamknięte w ten sposób, aby nie można było naruszyć ich zawartości bez widocznego śladu uszkodzenia opakowania lub zamknięcia.
4.
Do środka każdej paczki powinien nadawca włożyć kartkę z odpisem adresu nadawcy i odbiorcy.
5.
Wolnych od opłat paczek nie doręcza się. Odbierają je adresaci w placówkach pocztowo-telegraficznych.
§  7.
Jednostki wojskowe obowiązane są dopilnować, aby wolne od opłat przesyłki pocztowe były wysyłane z jednostek wojskowych tylko przez uprawnionych do tego szeregowców i podoficerów oraz aby ilość wysyłanych przez nich przesyłek nie przekraczała ilości dopuszczonej przepisami.
§  8.
W sprawach nie uregulowanych niniejszym zarządzeniem do przesyłek wolnych od opłat mają zastosowanie ogólnie obowiązujące przepisy o przesyłkach pocztowych.
§  9.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  Nr 1.

LISTA NADANYCH PACZEK Z UBRANIAMI CYWILNYMI

Lp. Nazwisko i imię nadawcy Placówka nadawcza Numer paczki Pokwitowanie odbioru dowodu nadania
^ ^ ^ ^ ^
Datownik placówki pocztowej.

..........

(podpis pracownika pocztowego)

ZAŁĄCZNIK  Nr 2.

ZEZWOLENIE Nr ... NA BEZPŁATNE WYSŁANIE PACZKI

zezwala się na bezpłatne wysłanie jednej paczki o wadze do 20 kg na nazwisko ..........

Zezwolenie ważne jest od .... do ....

M.p.

Dowódca Jednostki Wojskowej

..........

(podpis)

Uwaga: Z prawej strony zezwolenia w górnym rogu umieszcza się pieczęć "Wojskowa-bezpłatna". Na zezwoleniu umieszcza się numer porządkowy, pod którym zostało ono wpisane do ewidencji wydanych zezwoleń. Zezwolenie podpisuje dowódca jednostki wojskowej. Obok podpisu umieszcza się okrągłą pieczęć z numerem jednostki wojskowej. Zezwolenie może być wykonane odręcznie lub na maszynie do pisania.

Zmiany w prawie

Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Nowe wzory wniosków o wydanie interpretacji podatkowych

Nowe wzory dotyczą zarówno wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, interpretacji ogólnej przepisów prawa podatkowego, jak i wniosku wspólnego o wydanie w indywidualnej sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego. Oparto je na wzorach dotychczas obowiązujących z 2022 roku. Wprowadzono do nich jednak zmiany porządkujące i aktualizujące.

Agnieszka Matłacz 08.08.2024
Nowe wymagania dotyczące laboratoriów diagnostycznych

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie w sprawie medycznych laboratoriów diagnostycznych. W dokumencie określono szczegółowe warunki, jakim powinny odpowiadać pod względem infrastruktury. Uszczegółowiono także kwalifikacje personelu i kierownika laboratorium. Nowe zalecenia obowiązują od 7 sierpnia. Przewidziano jednak czas przejściowy na ich wprowadzenie.

Monika Stelmach 07.08.2024
Jest regulamin działania Zespołu do spraw Świadczeń z Funduszu Kompensacyjnego

Minister zdrowia wydał kolejne przepisy dotyczące Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych. Określił regulamin Zespołu do spraw Świadczeń z tego funduszu, działającego przy Rzeczniku Praw Pacjenta, do zadań którego należy sporządzanie opinii o wystąpieniu zdarzenia medycznego i jego skutkach. Określono też wynagrodzenie członków tego zespołu.

Agnieszka Matłacz 07.08.2024
ZUS przesłucha bliskich i sąsiadów, by ustalić, jak żyli małżonkowie?

Nie wiadomo, dlaczego ustawodawca uzależnił prawo do renty wdowiej od pozostawania we wspólności małżeńskiej do dnia śmierci małżonka. W efekcie rozwiedziona małżonka lub wdowa, która do dnia śmierci męża nie pozostawała z nim we wspólności małżeńskiej, nie otrzyma nie tylko renty rodzinnej, ale i renty wdowiej. Zdaniem prawników ustawa nadaje się do zmiany - i to pilnej.

Grażyna J. Leśniak 06.08.2024
Od piątku nowe sankcje UE w obszarze transportu drogowego

2 sierpnia br. wchodzą w życie nowe zasady dotyczące przedsiębiorstw transportu drogowego, w związku z przyjęciem kolejnego pakietu sankcji wobec Białorusi - przypomina resort finansów. Przedsiębiorstwa transportu drogowego zostały zobowiązane do ujawniania właściwym organom krajowym na ich żądanie swojej struktury własnościowej.

Krzysztof Koślicki 01.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1956.1.8

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Wolne od opłat przesyłki pocztowe wysyłane przez żołnierzy lub pod ich adresem.
Data aktu: 21/11/1955
Data ogłoszenia: 13/01/1956
Data wejścia w życie: 13/01/1956