Zasady premiowania pracowników zarządów państwowych ośrodków maszynowych w wojewódzkich zarządach rolnictwa oraz zmiany w uposażeniach niektórych pracowników wojewódzkich zarządów rolnictwa.

UCHWAŁA NR 706
PREZYDIUM RZĄDU
z dnia 3 września 1955 r.
w sprawie zasad premiowania pracowników zarządów państwowych ośrodków maszynowych w wojewódzkich zarządach rolnictwa oraz zmian w uposażeniach niektórych pracowników wojewódzkich zarządów rolnictwa.

Mając na uwadze zwiększenie zachęty dla pracowników zarządów państwowych ośrodków maszynowych w wojewódzkich zarządach rolnictwa do walki o realizację planu eksploatacyjnego, wzrost urodzajów i przyrost pogłowia w spółdzielniach produkcyjnych - Prezydium Rządu uchwala, co następuje:
§  1.
1.
Zatwierdza się zasady premiowania pracowników zarządów państwowych ośrodków maszynowych (POM) w wojewódzkich zarządach rolnictwa, podane w załączniku do niniejszej uchwały.
2.
Zobowiązuje się Ministra Rolnictwa do wydania regulaminu premiowania pracowników zarządów POM opartego na zasadach, o których mowa w ust. 1.
§  2.
W uchwale nr 25 Rady Ministrów z dnia 15 stycznia 1955 r. w sprawie zmian organizacyjnych w zarządach rolnictwa (Monitor Polski Nr 11, poz. 123) wprowadza się następujące zmiany:
1)
w załączniku nr 6 do uchwały pod lp. 1 "Kierownik wojewódzkiego zarządu rolnictwa (WZR)" w rubryce "Wynagrodzenie miesięczne w złotych od - do" stawkę "2.176 - 2.439" zastępuje się stawką "3.000 - 3.200";
2)
w załączniku nr 8 do uchwały pod lp. 1 "Kierownik zarządu POM - Zastępca kierownika WZR" w rubryce "Uposażenie miesięczne w złotych od - do" stawkę "1.900 - 2.100" zastępuje się stawką "2.600 - 3.000."
§  3.
Upoważnia się Ministra Rolnictwa do dokonywania w uzgodnieniu z Przewodniczącym Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego oraz Ministrem Finansów zmian w zasadach zawartych w załączniku.
§  4.
Upoważnia się Ministra Finansów do przyznania w roku 1955 dodatkowych kredytów z rezerwy budżetu centralnego na pokrycie wydatków związanych z wprowadzeniem w życie niniejszej uchwały.
§  5.
Wykonanie uchwały porucza się Przewodniczącemu Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego oraz Ministrom Rolnictwa i Finansów.
§  6.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 lipca 1955 r.

ZAŁĄCZNIK 

ZASADY PREMIOWANIA PRACOWNIKÓW ZARZĄDÓW PAŃSTWOWYCH OŚRODKÓW MASZYNOWYCH W WOJEWÓDZKICH ZARZĄDACH ROLNICTWA

§ 1.
Pracownicy służby agronomicznej (główny agronom, starszy agronom i agronom) otrzymują premie:
1)
za terminowe i jakościowo dobre wykonanie w spółdzielniach produkcyjnych przez państwowe ośrodki maszynowe (POM) i spółdzielnie łącznie planu niektórych okresowych prac polowych:
a)
upraw międzyrzędowych 20%,
b)
sprzętu zbóż 40%,
c)
wykopek 20%,
d)
orek przedzimowych 20%;
2)
za wykonanie planu eksploatacyjnego, pod warunkiem wykonania planu prac polowych ogółem:
a)
w I półroczu 50%,
b)
w II półroczu 100%;
3)
za wykonanie planu urodzajności przez spółdzielnie produkcyjne pod warunkiem wykonania przez nie planu dostaw przynajmniej w 90% 250%;
4)
za wykonanie przez spółdzielnie produkcyjne planu przyrostu pogłowia bydła, trzody chlewnej i owiec 50%;
5)
za wykonanie przez spółdzielnie produkcyjne planu dostaw produkcji zwierzęcej (mleko i mięso) 50%.
§  2.
Starszy zootechnik i zootechnik otrzymują premie:
1)
za wykonanie przez spółdzielnie produkcyjne planu przyrostu pogłowia bydła, trzody chlewnej i owiec 200%;
2)
za wykonanie przez spółdzielnie produkcyjne planu dostaw produkcji zwierzęcej (mięsa i mleka) 100%;
3)
za wykonanie przez spółdzielnie produkcyjne planu rzeczowego mechanizacji hodowli 80%;
4)
za wykonanie przez spółdzielnie produkcyjne planu urodzajności pod warunkiem wykonania przez nie planu dostaw przynajmniej w 90% 120%;
5)
za wykonanie planu eksploatacyjnego, pod warunkiem wykonania planu prac polowych ogółem:
a)
w I półroczu 50%,
b)
w II półroczu 50%.
§  3.
Pracownicy służby technicznej zatrudnieni na stanowiskach: głównego inżyniera, starszego technologa do spraw remontu ciągników i aparatów ochrony roślin, starszego technologa do spraw remontu maszyn rolniczych, starszego inżyniera norm technologicznych, starszego mechanika do spraw narzędzi i urządzeń, starszego inżyniera kontroli technicznej, inżyniera elektryka, starszego inżyniera do spraw gospodarki sprzętem i organizacji agregatowania, starszego inżyniera norm eksploatacyjnych, starszego technika zaopatrzenia, technika zaopatrzenia - otrzymują premie:
1)
za wykonanie planu remontów zimowych i osiągnięcie gotowości parku do akcji siewnej w terminach ustalonych przez Ministra Rolnictwa 100%;
2)
za uzyskanie gotowości sprzętu do akcji żniwnej w terminach ustalonych przez Ministra Rolnictwa 100%;
3)
za wykonanie przez spółdzielnie produkcyjne planu urodzajności, pod warunkiem wykonania planu dostaw przynajmniej w 90% 100%;
4)
za wykonanie planu eksploatacyjnego pod warunkiem wykonania planu prac polowych ogółem:
a)
I półrocza 70%,
b)
II półrocza 130%;

w razie stwierdzenia awarii z winy złych remontów w warsztatach POM lub niewłaściwej eksploatacji sprzętu z premii eksploatacyjnej za dane półrocze dokonuje się potrąceń do wysokości 50% tej premii;

5)
za wykonanie planu rzeczowego mechanizacji hodowli w spółdzielniach produkcyjnych 100%.
§  4.
Kierownik wydziału politycznego i jego zastępca oraz instruktorzy wydziału politycznego otrzymują premie:
1)
za terminowe i jakościowo dobre wykonanie planu niektórych okresowych prac polowych w spółdzielniach produkcyjnych (wykonanie przez POM i spółdzielnie łącznie):
a)
upraw międzyrzędowych 20%,
b)
sprzętu zbóż 40%,
c)
wykopek 20%,
d)
orek przedzimowych 20%;
2)
za wykonanie planu eksploatacyjnego, pod warunkiem wykonania planu prac polowych ogółem:
a)
w I półroczu 50%,
b)
w II półroczu 100%;
3)
za wykonanie przez spółdzielnie produkcyjne planu urodzajności, pod warunkiem wykonania przez nie planu dostaw przynajmniej w 90%:

kierownik wydziału politycznego 250%,

pozostali pracownicy 200%;

premię powyższą wypłaca się pod warunkiem ściągnięcia przez POM należności w naturze i gotówce przynajmniej w 90%, przy czym przy ustalaniu wysokości należności płatnych w ciągu danego roku nie wlicza się należności, których termin wymagalności minął w roku poprzednim oraz których termin płatności przypada na rok następny;

4)
za wykonanie przez spółdzielnie produkcyjne planu przyrostu pogłowia bydła, trzody chlewnej i owiec:

kierownik wydziału politycznego 100%,

pozostali pracownicy 50%.

§  5.
Niżej wymienieni pracownicy otrzymują premie miesięczne za terminowe i sprawne wykonanie planów pracy, obowiązujących dla danego stanowiska, oraz premie za wykonanie planu eksploatacyjnego, w łącznej wysokości w okresie rocznym:
1)
starszy technik transportu, starszy inspektor paliw, inspektor paliwa, starszy inżynier do spraw racjonalizacji, starszy inżynier bezpieczeństwa i higieny pracy, starszy inspektor organizacji, planista, sprawozdawca-statystyk, starszy ekonomista planowania zatrudnienia i płac 600%;
2)
kierownik działu planowo-finansowego, starszy planista finansowy i instruktor finansowy 550%;
3)
starszy referent doszkalania kadr, starszy instruktor socjalny, starszy inspektor przeciwpożarowy 480%.
§  6.
Kierownik działu planowo-finansowego, starszy planista finansowy, instruktor finansowy i główny księgowy otrzymują premię roczną za ściągnięcie należności w wysokości 50% miesięcznego uposażenia zasadniczego.
§  7.
Pracownicy służby inwestycyjnej otrzymują premie według oddzielnego regulaminu premiowania upartego o ramowy regulamin stanowiący załącznik do uchwały nr 251 Prezydium Rządu z dnia 2 kwietnia 1955 r. w sprawie zasad wynagrodzenia pracowników zatrudnionych w jednostkach nadzoru inwestycyjnego i komórkach służb inwestycyjnych.
§  8.
Pracownicy służby księgowości otrzymują premię miesięczną na zasadach ogólnie obowiązujących.
§  9.
1.
Premie, o których mowa w §§ 1-6, wypłaca się pod warunkiem wykonania planu w 100%.
2.
W szczególnie uzasadnionych przypadkach Minister Rolnictwa może za zgodą resortowego wiceprezesa Rady Ministrów przyznać premie pracownikom zarządu POM pomimo niewykonania planu w 100%.
§  10.
Pracownikom, wymienionym w §§ 1-5 przysługują również następujące premie za przekroczenie planu:
1)
za każdy 1% przekroczenia planu eksploatacyjnego pod warunkiem wykonania, planu prac polowych ogółem do 5%;
2)
za każdy 1% przekroczenia przez spółdzielnie produkcyjne zaplanowanych zbiorów z ha do 4%;
3)
za każdy 1% przekroczenia przez spółdzielnie planu przyrostu pogłowia:
a)
bydła do 5%,
b)
trzody chlewnej do 3%,
c)
owiec do 3%;
4)
za każdy 1% przekroczenia przez spółdzielnie planu dostaw produkcji zwierzęcej:
a)
mięsa do 3%,
b)
mleka do 3%;
5)
za każdy dodatkowy procent powyżej stopnia gotowości ciągników i maszyn rolniczych, ustalonego przez Ministra Rolnictwa do 5%;
6)
za każdy procent obniżenia kosztu własnego 1 ha orki średniej w stosunku do średniego kosztu przewidzianego w zbiorczym planie województwa przyznaje się premię w wysokości 5%;
7)
za każdy procent przekroczenia kosztu własnego 1 ha orki średniej ustalonego w planie rocznym potrąca się 5% z przysługującej premii za wykonanie i przekroczenie planu eksploatacyjnego.
§  11.
Poszczególne premie za przekroczenie planu, o których mowa w § 10 pkt 1, 2, 3, 4, 5 i 6, nie mogą być wyższe od jednomiesięcznego uposażenia zasadniczego.
§  12.
Wszystkie premie za wykonanie i przekroczenie planu oraz potrącenia z premii w przypadkach niewykonania planu oblicza się od miesięcznego uposażenia zasadniczego.
§  13.
Wszystkie przysługujące premie dla pracowników zarządu POM zatwierdza prezydium wojewódzkiej rady narodowej na wniosek kierownika zarządu POM, kierując się jednocześnie wskazaniami dyrektora naczelnego Centralnego Zarządu Państwowych Ośrodków Maszynowych w Ministerstwie Rolnictwa.
§  14.
Pracownicy zarządu POM na podstawie decyzji przewodniczącego prezydium wojewódzkiej rady narodowej lub dyrektora naczelnego Centralnego Zarządu Państwowych Ośrodków Maszynowych tracą całkowicie lub częściowo prawo do premii przypadającej im z tytułu postanowień niniejszych zasad premiowania, o ile przez właściwe organy zostanie stwierdzone:

nieprzestrzeganie socjalistycznej dyscypliny pracy,

niezłożenie sprawozdań w nakazanych terminach,

niedbalstwo w wykonywaniu ciążących na nich obowiązków, narażające na szkodę interesy POM lub spółdzielni produkcyjnych.

Zmiany w prawie

Renta wdowia będzie dużo kosztować

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak obecnie, decydować się na wybór tylko jednego świadczenia. Nowe przepisy miałyby wejść w życie od początku 2025 roku. Koszt wprowadzenia renty wdowiej dla państwa wyniesie tylko na początku ok. 4 mld zł rocznie.

Beata Dązbłaż 23.07.2024
Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1955.85.1001

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Zasady premiowania pracowników zarządów państwowych ośrodków maszynowych w wojewódzkich zarządach rolnictwa oraz zmiany w uposażeniach niektórych pracowników wojewódzkich zarządów rolnictwa.
Data aktu: 03/09/1955
Data ogłoszenia: 04/10/1955
Data wejścia w życie: 04/10/1955, 01/07/1955