Przekazanie Ministrowi Przemysłu Maszynowego uprawnień do ustalania niektórych cen zbytu artykułów zaopatrzeniowych i inwestycyjnych oraz cen robót (usług) o charakterze przemysłowym.

ZARZĄDZENIE
PRZEWODNICZĄCEGO PAŃSTWOWEJ KOMISJI PLANOWANIA GOSPODARCZEGO
z dnia 11 maja 1955 r.
w sprawie przekazania Ministrowi Przemysłu Maszynowego uprawnień do ustalania niektórych cen zbytu artykułów zaopatrzeniowych i inwestycyjnych oraz cen robót (usług) o charakterze przemysłowym.

Na podstawie § 1 ust. 2 uchwały nr 406 Rady Ministrów z dnia 3 czerwca 1952 r. w sprawie właściwości organów do ustalania niektórych cen, opłat i stawek taryfowych oraz w sprawie zasad i trybu składania wniosków o ustalenie cen, opłat i stawek taryfowych oraz określenia wytycznych do ich ustalenia (Monitor Polski z 1953 r. Nr A-57, poz. 722, Nr A-96, poz. 1336, Nr A-115, poz. 1495 i z 1954 r. Nr A-50, poz. 683) zarządza się, co następuje:
§  1.
Ilekroć w niniejszym zarządzeniu jest mowa o uchwale Rady Ministrów bez bliższego określenia, należy przez to rozumieć uchwałę nr 957 Rady Ministrów z dnia 9 grudnia 1953 r. w sprawie zasad ustalania cen na środki produkcji wytwarzane przez przemysł wielki i średni oraz opłat za roboty wykonywane przez tenże przemysł (Monitor Polski z 1954 r. Nr A-63, poz. 823).
§  2.
1.
Przekazuje się Ministrowi Przemysłu Maszynowego uprawnienia do ustalania cen zbytu artykułów zaopatrzeniowych i inwestycyjnych wytwarzanych przez przedsiębiorstwa podległe Ministrowi Przemysłu Maszynowego i zbywanych wyłącznie podległym mu jednostkom jeżeli na te wyroby nie zostały ustalone ceny obowiązujące wszystkie przedsiębiorstwa przemysłu wielkiego i średniego (kluczowego).
2.
Ceny, o których mowa w ust. 1, ustalane będą zgodnie z przepisami §§ 2-4 uchwały Rady Ministrów.
§  3.
1.
Przekazuje się Ministrowi Przemysłu Maszynowego uprawnienia do ustalania następujących cen zbytu artykułów zaopatrzeniowych i inwestycyjnych, nie objętych obowiązującymi cennikami:
1)
wytwarzanych przez podległe mu przedsiębiorstwa po raz pierwszy (nowa produkcja),
2)
pochodzących z importu i zbywanych przez podległe mu jednostki organizacyjne zbytu lub handlu.
2.
Ceny zbytu artykułów, o których mowa w ust. 1, przeznaczonych dla określonych nabywców, należy uzgodnić z ministerstwem, któremu podlegają główni nabywcy tych artykułów.
3.
Ceny zbytu wyrobów, o których mowa w ust. 1 pkt 1, objętych dystrybucją dokonywaną przez jednostki organizacyjne handlowe lub zbytu podległe innym ministrom, ustalane będą w porozumieniu z jednostką organizacyjną handlową lub zbytu będącą głównym dystrybutorem danego artykułu.
4.
Niezgłoszenie uwag do projektowanej ceny w terminie 30 dni od doręczenia wniosku uważa się za akceptację proponowanej ceny.
5.
W razie nieosiągnięcia porozumienia w przypadkach określonych w ust. 2 i 3 wnioski o ustalenie cen kieruje się wraz z opinią tych jednostek do Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego.
§  4.
1.
Ceny zbytu nowowytwarzanych wyrobów, o których mowa w § 3, ustalane będą zgodnie z przepisami §§ 2-4 uchwały Rady Ministrów, a ceny zbytu wyrobów pochodzących z importu - zgodnie z określonymi przez Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego przepisami o ustalaniu cen zbytu wyrobów pochodzących z importu.
2.
W przypadkach gdy ceny ustalone zostały wyłącznie w oparciu o planowany koszt własny (§ 2 uchwały Rady Ministrów), Minister Przemysłu Maszynowego przeprowadzi rewizję tych cen w oparciu o dane kalkulacji wynikowej po upływie kwartału a przed upływem 7 miesięcy od daty wydania decyzji o ustaleniu ceny. Dla artykułów, których cykl produkcji przekracza okres jednego kwartału, przeprowadzenie rewizji cen następuje po upływie 6 miesięcy a przed upływem 1 roku od daty wydania decyzji o ustaleniu ceny.
3.
Zmiany cen ustalonych zgodnie z przepisami §§ 3 i 4 uchwały Rady Ministrów mogą być dokonywane w szczególnych przypadkach w okresie 6-miesiecznym od ustalenia ceny w razie stwierdzenia nieprawidłowej relacji cen bądź jeżeli ustalona cena nie sprzyja osiągnięciu założonych celów ekonomicznych określonych w § 4 uchwały Rady Ministrów.
4.
Zmiany cen, o których mowa w ust. 2 i 3, powinny być dokonywane w trybie określonym w § 3 ust. 2 i 3.
5.
Zmiany cen artykułów pochodzących z importu dokonywane są tylko w przypadkach określonych przepisami dla ustalania cen zbytu wyrobów pochodzących z importu.
§  5.
Przepisy §§ 2 i 3 nie dotyczą cen zbytu następujących artykułów:
1)
parowozów, elektrowozów i wagonów,
2)
jednostek pływających,
3)
konstrukcji stalowych,
4)
pojazdów mechanicznych i silników spalinowych,
5)
turbin parowych powyżej 2 MW, kotłów parowych wodno-rurkowych, pras hydraulicznych o nacisku powyżej 200 t, żurawi powyżej 30 t/m, młotów sprężarkowych od 1.000 kg ciężaru bijaka, nożyc gilotynowych o grubości cięcia powyżej 15 mm i długości cięcia powyżej 3 m, nożyc uniwersalnych do blach o grubości powyżej 20 mm, maszyn napędowych głównych do okrętów, koparek wielonaczyniowych o wydajności powyżej 25 m3/godz., koparek łyżkowych o pojemności łyżki powyżej 1 m3,
6)
wyrobów produkowanych wyłącznie na zaopatrzenie sił zbrojnych.
§  6.
1.
Przekazuje się Ministrowi Przemysłu Maszynowego uprawnienia do ustalenia cen robót (usług) o charakterze przemysłowym wykonywanych przez podległe przedsiębiorstwa.
2.
Ceny robót, o których mowa w ust. 1, ustalane będą zgodnie z przepisami § 7 uchwały Rady Ministrów.
§  7.
Zobowiązuje się Ministra Przemysłu Maszynowego:
1)
do ustalenia w porozumieniu z Państwową Komisją Planowania Gospodarczego wykazu rodzajów robót (usług) o charakterze przemysłowym (§ 7), na które mają być stosowane ceny jednolite,
2)
do wydania cenników cen jednolitych robót o charakterze przemysłowym w terminie uzgodnionym z Państwową Komisją Planowania Gospodarczego oraz bieżącego ich uzupełniania.
§  8.
Minister Przemysłu Maszynowego wyda w terminie do dnia 30 czerwca 1955 r. w porozumieniu z Państwową Komisją Planowania Gospodarczego zarządzenie ustalające szczegółowy tryb postępowania przy składaniu wniosków o ustalenie ceny, ich rozpatrywania oraz uzgadniania wraz z wzorami: kalkulacji, wniosku i decyzji o ustaleniu ceny.
§  9.
Odpisy decyzji o ustaleniu cen, o których mowa w §§ 2 i 3, należy bieżąco przekazywać Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego (Departament Kosztów i Polityki Cen) oraz Bankowi Inwestycyjnemu i Bankowi Rolnemu. W odpisach decyzji o ustaleniu cen przesyłanych do Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego należy podać kryteria, na których podstawie ustalone zostały ceny (na podstawie kosztu własnego, w relacji do cen innych artykułów lub na podstawie kryteriów wymienionych w § 4 uchwały Rady Ministrów).
§  10.
Ministerstwo Przemysłu Maszynowego prowadzić będzie rejestr ustalonych cen, o których mowa w §§ 2, 3 i 7, ze wskazaniem dokładnego określenia nazwy artykułu (usługi), nazwy wytwórcy, numeru i daty decyzji o ustaleniu ceny, określenia ceny jednostkowej i daty, od jakiej cena obowiązuje.
§  11.
Zarządzenie nie dotyczy cen zbytu wyprowadzanych z cen detalicznych przez potrącenia marży handlowej (§ 5 uchwały Rady Ministrów).
§  12.
Przepisy niniejszego zarządzenia nie naruszają przepisów zarządzenia Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego z dnia 30 września 1953 r. w sprawie przekazania właściwym ministrom uprawnień do ustalania cen produktów nietypowych i opłat za nietypowe usługi, nie objęte obowiązującymi cennikami (taryfami), wykonywane przez przedsiębiorstwa przemysłu kluczowego i świadczone w obrębie gospodarki uspołecznionej (Monitor Polski Nr A-94, poz. 1311).

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1955.44.437

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Przekazanie Ministrowi Przemysłu Maszynowego uprawnień do ustalania niektórych cen zbytu artykułów zaopatrzeniowych i inwestycyjnych oraz cen robót (usług) o charakterze przemysłowym.
Data aktu: 11/05/1955
Data ogłoszenia: 21/05/1955
Data wejścia w życie: 21/05/1955