Umundurowanie i oznaki Milicji Obywatelskiej.

UCHWAŁA NR 898
RADY MINISTRÓW
z dnia 18 grudnia 1954 r.
w sprawie umundurowania i oznak Milicji Obywatelskiej.

Na podstawie art. 4 ust. 2 dekretu z dnia 20 lipca 1954 r. o Milicji Obywatelskiej (Dz. U. Nr 34, poz. 143) Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
1.
Umundurowanie funkcjonariuszów Milicji Obywatelskiej składa się z zimowego i letniego ubioru ćwiczebnego, służbowego i wyjściowego.
2.
Funkcjonariuszom Milicji Obywatelskiej może być wydany ubiór specjalny na czas wykonywania szczególnych zadań służbowych.
3.
Funkcjonariuszom Milicji Obywatelskiej, którzy ze względu na charakter służby obowiązani są występować w ubiorze cywilnym, może być wypłacany ekwiwalent pieniężny według obowiązujących cen detalicznych.
§  2.
1.
W skład ubioru wchodzą następujące zasadnicze przedmioty:
1)
czapka, bluza, kurtka, płaszcz, peleryna - w kolorze szarobłękitnym;
2)
spodnie w kolorze granatowym (spodnie ćwiczebne w kolorze szarobłękitnym);
3)
obuwie czarne.
2.
Szczegółowy skład każdego ubioru określi Minister Spraw Wewnętrznych.
§  3.
Umundurowanie funkcjonariuszów Milicji Obywatelskiej posiada wypustki i lampasy w kolorze amarantowym, patki, tarcze służbowe i otoki czapek w kolorze ciemnoniebieskim oraz naramienniki w kolorze szarobłękitnym.
§  4.
Funkcjonariusze Milicji Obywatelskiej noszą oznaki stopni odpowiadające oznakom stopni Sił Zbrojnych.
§  5.
Funkcjonariusze Milicji Obywatelskiej noszą następujące oznaki służbowe:
1)
szeregowcy i podoficerowie:
a)
na patkach kołnierza kurtek z kołnierzem wykładanym i z kołnierzem zapinanym pod szyję - palmę oraz mewkę wyhaftowaną bajorkiem matowosrebrnym i błyszczem;
b)
w ramionach kąta kołnierza płaszcza - palmę wykonaną z blachy mosiężnej poniklowanej;
c)
na lewym rękawie kurtek i płaszczy - tarczę służbową w kształcie trójkąta równoramiennego umieszczonego podstawą w górę, wykonaną z sukna wyłogowego koloru ciemnoniebieskiego; wokół tarczy wypustka koloru amarantowego;

na tarczy umieszczone są: numer służbowy (cyfry arabskie) oraz numer województwa (cyfry rzymskie); cyfry numeru służbowego i województwa wykonane są z blachy mosiężnej poniklowanej; na tarczach służbowych szeregowców i podoficerów m. st. Warszawy zamiast numeru województwa umieszczone jest godło miasta (syrena), tłoczone z blachy mosiężnej koloru złotego;

2)
oficerowie:
a)
na patkach kołnierza kurtek z kołnierzem wykładanym - palmę wyhaftowaną bajorkiem matowosrebrnym i błyszczem,
b)
w ramionach kąta kołnierza płaszcza - palmę wykonaną z blachy mosiężnej poniklowanej.
§  6.
Szeregowcy i podoficerowie Milicji Obywatelskiej noszą na lewym rękawie kurtek i płaszczy oznaki wysługi lat, naszyte taśmą srebrną w kształcie litery "V". Każde 3 lata służby oznacza się jedną naszywką litery "V" o szerokości 9 mm. Zakończenie 10 lat służby oznacza się jedną naszywką litery "V" o szerokości 14 mm.
§  7.
Funkcjonariusze kompanii ruchu i służby wodnej noszą ponadto następujące oznaki specjalności:
1)
szeregowcy i podoficerowie kompanii ruchu oprócz tarczy służbowej noszą na lewym rękawie kurtek i płaszczy w odległości 5 cm powyżej wypustki mankietu tarczę w kształcie rombu, wykonaną z sukna wyłogowego koloru ciemnoniebieskiego; w odległości 2 mm od brzegu tarcza obramowana jest bajorkiem matowosrebrnym, szerokość obramowania wynosi 2 mm; pośrodku tarczy w kole o białym tle, średnicy 23 mm, umieszczona jest litera "R" wyhaftowana jedwabiem koloru ciemnoniebieskiego; koło o białym tle obramowane jest amarantową wypustką szerokości 4 mm i żyłką koloru matowosrebrnego;
2)
oficerowie kompanii ruchu noszą na lewym rękawie kurtek i płaszczy tarcze kompanii ruchu według opisu podanego w pkt 1, z tym że szerokość obramowania rombu wynosi 5 mm;
3)
szeregowcy i podoficerowie służby wodnej oprócz tarczy służbowej na lewym rękawie kurtek i płaszczy noszą w odległości 5 cm powyżej wypustki mankietu tarczę w kształcie rombu, wykonaną z sukna wyłogowego koloru ciemnoniebieskiego; w odległości 2 mm od brzegu tarcza obramowana jest bajorkiem matowosrebrnym, szerokość obramowania wynosi 2 mm; pośrodku tarczy umieszczone jest koło ratunkowe i kotwica wyhaftowane bajorkiem matowosrebrnym i jedwabiem biało-amarantowym;
4)
oficerowie służby wodnej noszą na lewym rękawie kurtek i płaszczy tarczę służby wodnej według opisu podanego w pkt 3, z tym że szerokość obramowania rombu wynosi 5 mm.
§  8.
1.
Minister Spraw Wewnętrznych wyda szczegółowe przepisy w sprawie ubioru funkcjonariuszów Milicji Obywatelskiej i kursantów szkół Milicji Obywatelskiej.
2.
Minister Spraw Wewnętrznych za zgodą Prezesa Rady Ministrów określi funkcjonariuszów, którym może być wypłacony ekwiwalent pieniężny w zamian za ubiór cywilny w ramach obowiązujących w Milicji Obywatelskiej norm należności.
3.
Minister Spraw Wewnętrznych określi termin i kolejność wprowadzenia w okresie dwóch lat 1955-1956 umundurowania ustalonego niniejszą uchwałą.
§  9.
Wykonanie uchwały porucza się Ministrowi Spraw Wewnętrznych.
§  10.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024