Umundurowanie i oznaki Milicji Obywatelskiej.

UCHWAŁA NR 898
RADY MINISTRÓW
z dnia 18 grudnia 1954 r.
w sprawie umundurowania i oznak Milicji Obywatelskiej.

Na podstawie art. 4 ust. 2 dekretu z dnia 20 lipca 1954 r. o Milicji Obywatelskiej (Dz. U. Nr 34, poz. 143) Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
1.
Umundurowanie funkcjonariuszów Milicji Obywatelskiej składa się z zimowego i letniego ubioru ćwiczebnego, służbowego i wyjściowego.
2.
Funkcjonariuszom Milicji Obywatelskiej może być wydany ubiór specjalny na czas wykonywania szczególnych zadań służbowych.
3.
Funkcjonariuszom Milicji Obywatelskiej, którzy ze względu na charakter służby obowiązani są występować w ubiorze cywilnym, może być wypłacany ekwiwalent pieniężny według obowiązujących cen detalicznych.
§  2.
1.
W skład ubioru wchodzą następujące zasadnicze przedmioty:
1)
czapka, bluza, kurtka, płaszcz, peleryna - w kolorze szarobłękitnym;
2)
spodnie w kolorze granatowym (spodnie ćwiczebne w kolorze szarobłękitnym);
3)
obuwie czarne.
2.
Szczegółowy skład każdego ubioru określi Minister Spraw Wewnętrznych.
§  3.
Umundurowanie funkcjonariuszów Milicji Obywatelskiej posiada wypustki i lampasy w kolorze amarantowym, patki, tarcze służbowe i otoki czapek w kolorze ciemnoniebieskim oraz naramienniki w kolorze szarobłękitnym.
§  4.
Funkcjonariusze Milicji Obywatelskiej noszą oznaki stopni odpowiadające oznakom stopni Sił Zbrojnych.
§  5.
Funkcjonariusze Milicji Obywatelskiej noszą następujące oznaki służbowe:
1)
szeregowcy i podoficerowie:
a)
na patkach kołnierza kurtek z kołnierzem wykładanym i z kołnierzem zapinanym pod szyję - palmę oraz mewkę wyhaftowaną bajorkiem matowosrebrnym i błyszczem;
b)
w ramionach kąta kołnierza płaszcza - palmę wykonaną z blachy mosiężnej poniklowanej;
c)
na lewym rękawie kurtek i płaszczy - tarczę służbową w kształcie trójkąta równoramiennego umieszczonego podstawą w górę, wykonaną z sukna wyłogowego koloru ciemnoniebieskiego; wokół tarczy wypustka koloru amarantowego;

na tarczy umieszczone są: numer służbowy (cyfry arabskie) oraz numer województwa (cyfry rzymskie); cyfry numeru służbowego i województwa wykonane są z blachy mosiężnej poniklowanej; na tarczach służbowych szeregowców i podoficerów m. st. Warszawy zamiast numeru województwa umieszczone jest godło miasta (syrena), tłoczone z blachy mosiężnej koloru złotego;

2)
oficerowie:
a)
na patkach kołnierza kurtek z kołnierzem wykładanym - palmę wyhaftowaną bajorkiem matowosrebrnym i błyszczem,
b)
w ramionach kąta kołnierza płaszcza - palmę wykonaną z blachy mosiężnej poniklowanej.
§  6.
Szeregowcy i podoficerowie Milicji Obywatelskiej noszą na lewym rękawie kurtek i płaszczy oznaki wysługi lat, naszyte taśmą srebrną w kształcie litery "V". Każde 3 lata służby oznacza się jedną naszywką litery "V" o szerokości 9 mm. Zakończenie 10 lat służby oznacza się jedną naszywką litery "V" o szerokości 14 mm.
§  7.
Funkcjonariusze kompanii ruchu i służby wodnej noszą ponadto następujące oznaki specjalności:
1)
szeregowcy i podoficerowie kompanii ruchu oprócz tarczy służbowej noszą na lewym rękawie kurtek i płaszczy w odległości 5 cm powyżej wypustki mankietu tarczę w kształcie rombu, wykonaną z sukna wyłogowego koloru ciemnoniebieskiego; w odległości 2 mm od brzegu tarcza obramowana jest bajorkiem matowosrebrnym, szerokość obramowania wynosi 2 mm; pośrodku tarczy w kole o białym tle, średnicy 23 mm, umieszczona jest litera "R" wyhaftowana jedwabiem koloru ciemnoniebieskiego; koło o białym tle obramowane jest amarantową wypustką szerokości 4 mm i żyłką koloru matowosrebrnego;
2)
oficerowie kompanii ruchu noszą na lewym rękawie kurtek i płaszczy tarcze kompanii ruchu według opisu podanego w pkt 1, z tym że szerokość obramowania rombu wynosi 5 mm;
3)
szeregowcy i podoficerowie służby wodnej oprócz tarczy służbowej na lewym rękawie kurtek i płaszczy noszą w odległości 5 cm powyżej wypustki mankietu tarczę w kształcie rombu, wykonaną z sukna wyłogowego koloru ciemnoniebieskiego; w odległości 2 mm od brzegu tarcza obramowana jest bajorkiem matowosrebrnym, szerokość obramowania wynosi 2 mm; pośrodku tarczy umieszczone jest koło ratunkowe i kotwica wyhaftowane bajorkiem matowosrebrnym i jedwabiem biało-amarantowym;
4)
oficerowie służby wodnej noszą na lewym rękawie kurtek i płaszczy tarczę służby wodnej według opisu podanego w pkt 3, z tym że szerokość obramowania rombu wynosi 5 mm.
§  8.
1.
Minister Spraw Wewnętrznych wyda szczegółowe przepisy w sprawie ubioru funkcjonariuszów Milicji Obywatelskiej i kursantów szkół Milicji Obywatelskiej.
2.
Minister Spraw Wewnętrznych za zgodą Prezesa Rady Ministrów określi funkcjonariuszów, którym może być wypłacony ekwiwalent pieniężny w zamian za ubiór cywilny w ramach obowiązujących w Milicji Obywatelskiej norm należności.
3.
Minister Spraw Wewnętrznych określi termin i kolejność wprowadzenia w okresie dwóch lat 1955-1956 umundurowania ustalonego niniejszą uchwałą.
§  9.
Wykonanie uchwały porucza się Ministrowi Spraw Wewnętrznych.
§  10.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1955.1.3

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Umundurowanie i oznaki Milicji Obywatelskiej.
Data aktu: 18/12/1954
Data ogłoszenia: 10/01/1955
Data wejścia w życie: 10/01/1955