Zasady obrotu towarowego w tranzycie organizowanym.

ZARZĄDZENIE
MINISTRÓW: HANDLU WEWNĘTRZNEGO, GÓRNICTWA, LEŚNICTWA, PRZEMYSŁU CHEMICZNEGO, PRZEMYSŁU DROBNEGO I RZEMIOSŁA, PRZEMYSŁU LEKKIEGO, PRZEMYSŁU ROLNEGO I SPOŻYWCZEGO, SKUPU ORAZ ZDROWIA
z dnia 8 marca 1954 r.
w sprawie zasad obrotu towarowego w tranzycie organizowanym.

W związku z § 7 zarządzenia Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego nr 490 z dnia 24 grudnia 1951 r. w sprawie obrotów tranzytowych (Biuletyn PKPG z 1952 r. Nr 3, poz. 17) zarządca się co następuje:
§  1.
Obroty magazynowe organizacji handlowych działających w dziedzinie handlu wewnętrznego powinny być w miarę możności zastąpione obrotami przez tranzyt organizowany. Przy dokonywaniu tego rodzaju obrotu należy stosować zasady zawarte w zarządzeniu Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego nr 490 z dnia 24 grudnia 1951 r. w sprawie obrotów tranzytowych (Biuletyn PKPG z 1952 r. Nr 3, poz. 17) oraz w niniejszym zarządzeniu.
§  2.
1.
W szczególności tranzyt organizowany, powinien być stosowany w następujących przypadkach:
1)
gdy przedsiębiorstwo handlu detalicznego może odbierać towar w ładunkach pełnowagonowych lub w ładunkach odpowiadających przeciętnym normom jednorazowej wysyłki danego towaru, stosowanym dotychczas dla hurtu;
2)
gdy dostawy na rzecz kilku przedsiębiorstw handlu detalicznego położonych w jednej miejscowości mogą być objęte wspólną przesyłką o rozmiarze określonym w pkt 1;
3)
gdy warunki komunikacyjne i inne są dla dostaw tranzytowych korzystniejsze niż przy odbiorze z hurtowni, w szczególności gdy zakład wytwórczy położony jest w tej samej miejscowości bądź bliżej niż hurtownia, oraz
4)
przy dostawach, towarów:
a)
o niezłożonym asortymencie (jednorodzajowych) i stosunkowo ciężkich (np. cukier, sól itp.),
b)
łatwo psujących się i wymagających szybkiej realizacji dostaw,
c)
sezonowych, gdy zachodzi konieczność szybkiej realizacji dostaw,
d)
złożonych, wysyłanych w pełnym asortymencie.
2.
Ilekroć w zarządzeniu mowa jest o zakładzie wytwórczym lub dostawcach, rozumie się przez to również punkt skupu.
§  3.
Przy stosowaniu tranzytu organizowanego należy przestrzegać następujących zasad:
1)
oszczędność na transporcie nie może być pochłonięta przez zwiększenie kosztów magazynowania i zamrożenia środków obrotowych u odbiorców towarów;
2)
przebieg towarów powinien odbywać się najkrótsza, drogą;
3)
rodzaje i środki transportu powinny być racjonalnie wykorzystane.
§  4.
1.
Przedsiębiorstwa handlu detalicznego powinny w zapotrzebowaniach, składanych do hurtowni, wyodrębnić rodzaje i ilości artykułów, których dostawy będą realizowane tranzytem organizowanym, oraz podać szczegółowy harmonogram tych dostaw z wymienieniem poszczególnych punktów odbioru, stacji kolejowych i bocznic, a także pełne brzmienie rachunku bankowego.
2.
Hurtownie powinny uzgodnić z dostawcami listy towarów, które mają być przesłane tranzytem organizowanym, oraz minimalny stosunek procentowy obrotów tranzytem organizowanym do ogólnych obrotów danym towarem.
§  5.
Harmonogramy, o których mowa w § 4, hurtownie uzgodnią z dostawcami wysyłającymi towary tranzytem organizowanym. Uzgodnione harmonogramy hurtownie podadzą do wiadomości właściwemu przedsiębiorstwu handlu detalicznego najpóźniej ostatniego dnia miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym mają nastąpić dostawy tranzytem organizowanym.
§  6.
Zakład wytwórczy obowiązany jest ściśle przestrzegać terminów ustalonych w harmonogramie dostaw. W przypadku niemożności dotrzymania terminu zakład wytwórczy obowiązany jest zawiadomić o tym przedsiębiorstwo handlu detalicznego oraz uzgodnić z nim i z właściwą hurtownią nowy termin dostawy. Przez termin dostawy, podany w harmonogramie, rozumie się datę nadania przesyłki.
§  7.
Przy przesyłkach dokonywanych koleją zakład wytwórczy powinien niezwłocznie awizować przedsiębiorstwo handlu detalicznego oraz hurtownię organizującą tranzyt o dokonanej wysyłce towaru.
§  8.
W przypadku nieotrzymania awiza (§ 7) lub nienadejścia w terminie towaru przedsiębiorstwo handlu detalicznego obowiązane jest niezwłocznie reklamować w zakładzie wytwórczym i zawiadomić o tym hurtownię.
§  9.
1.
Do obowiązków hurtowni należy czuwanie nad prawidłowym przebiegiem dostaw tranzytem organizowanym, w szczególności interweniowanie w sprawie nieterminowych wysyłek, niewłaściwego fakturowania i nieawizowania dostaw.
2.
Nieterminowa wysyłka artykułów przez zakład wytwórczy nie może spowodować przerwy w zaopatrzeniu przedsiębiorstwa handlu detalicznego. W przypadku nienadesłania artykułów tranzytem organizowanym w terminie ustalonym w harmonogramie dostaw hurtownia umożliwi zaopatrzenie przedsiębiorstwa handlu detalicznego w towar z posiadanych zapasów magazynowych.
§  10.
Zakłady wytwórcze, hurtownie organizujące tranzyt oraz przedsiębiorstwa handlu detalicznego obowiązane są do prowadzenia ewidencji obrotów tranzytowych.
§  11.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Renta wdowia będzie dużo kosztować

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak obecnie, decydować się na wybór tylko jednego świadczenia. Nowe przepisy miałyby wejść w życie od początku 2025 roku. Koszt wprowadzenia renty wdowiej dla państwa wyniesie tylko na początku ok. 4 mld zł rocznie.

Beata Dązbłaż 23.07.2024
Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024