Ochrona lokali uzyskiwanych w ramach uspołecznionego budownictwa.

ZARZĄDZENIE NR 83
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 16 kwietnia 1954 r.
w sprawie ochrony lokali uzyskiwanych w ramach uspołecznionego budownictwa.

W celu zapewnienia sprawnego dostarczania potrzebnych zakładom pracy lokali uzyskiwanych w ramach uspołecznionego budownictwa oraz w celu zapewnienia ochrony tych lokali przed ich samowolnym zajmowaniem - na podstawie § 3 uchwały nr 496 Rady Ministrów z dnia 18 lipca 1951 r. o rozdziale i wykorzystaniu mieszkań pracowniczych i służbowych (Monitor Polski Nr A-68, poz. 837) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Najemca może objąć lokal uzyskany w ramach uspołecznionego budownictwa tylko na podstawie ważnego przydziału lokalu na jego rzecz.
2.
Warunki i tryb przydziału lokali uzyskanych w ramach uspołecznionego budownictwa regulują oddzielne przepisy.
§  2.
1.
Najemca, któremu lokal został przydzielony, może objąć lokal dopiero po wprowadzeniu go do lokalu przez administrację budynku zgodnie z dokonanym przydziałem.
2.
Wprowadzenie najemcy do lokalu przez administrację budynku powinno być stwierdzone protokołem zdawczo-odbiorczym, w którym należy powołać się na przydział lokalu stanowiący podstawę wprowadzenia najemcy do lokalu.
§  3.
Zajęcie lokalu bez spełnienia warunków, o których mowa w § 1 i § 2 ust. 1, stanowi samowolne zajęcie.
§  4.
1.
Inwestor ponosi odpowiedzialność za właściwą ochronę lokali znajdujących się na placu budowy przed jego przekazaniem generalnemu wykonawcy (przedsiębiorstwu prowadzącemu budowę).
2.
Z chwilą przekazania placu budowy generalnemu wykonawcy odpowiedzialność z tytułu właściwego dozoru nad placem budowy i nad znajdującymi się na placu budynkami do czasu przekazania ich administracji ponosi tenże wykonawca.
3.
Odpowiedzialność za właściwą ochronę lokali znajdujących się w zarządzie organów administracji budynku ponosi administracja.
4.
Inwestor, generalny wykonawca i administracja budynku - każdy w zakresie sprawowanego przez siebie zarządu ochranianymi lokalami - obowiązany jest zabezpieczyć i ochronić lokale tak, aby nie nastąpiło samowolne ich zajęcie. W przypadku usiłowania dokonania samowolnego zajęcia powinni oni zapobiec temu we własnym zakresie, a gdyby tego nie mogli uczynić - obowiązani są wezwać niezwłocznie pomocy Milicji Obywatelskiej.
5.
Osoby winne niedopełnienia obowiązków, o których mowa w ust. 1-4, będą pociągnięte do odpowiedzialności służbowej i karnej.
§  5.
1.
O każdym przypadku samowolnego zajęcia lokalu należy natychmiast - nie później jednak niż w ciągu 24 godzin od powzięcia wiadomości - zawiadomić:
1)
właściwe terenowo prezydium miejskiej (gminnej) rady narodowej lub Prezydium Rady Narodowej w m. st. Warszawie i m. Łodzi (jednostkę załatwiającą sprawy kwaterunkowe);
2)
właściwy terenowo organ Milicji Obywatelskiej.
2.
Obowiązek zawiadomienia ciąży na:
1)
inwestorze (§4 ust. 1),
2)
generalnym wykonawcy (przedsiębiorstwo prowadzące budowę), jeśli zajęcie samowolne następuje przed przekazaniem budynku administracji (§4 ust. 2),
3)
administracji budynku, w którym mieści się zajęty lokal (§4 ust. 3).
3.
Zawiadomienie przewidziane w ust. 1 pkt 1 powinno zawierać:
1)
opis stanu faktycznego ze wskazaniem w miarę możności osób, które dopuściły się samowolnego zajęcia, oraz miejsca ich poprzedniego zamieszkania,
2)
wniosek o natychmiastowe opróżnienie samowolnie zajętego lokalu.
4.
Zawiadomienie przewidziane w ust. 1 pkt 2 powinno zawierać:
1)
dane wskazane w ust. 3 pkt 1,
2)
wniosek o wszczęcie postępowania karnego zarówno w stosunku do osób, które dopuściły się samowolnego zajęcia, jak i osób, które udzieliły im pomocy albo nie dopełniły obowiązku ochrony lokali samowolnie zajętych (§4 ust. 5).
§  6.
1.
Prezydium rady narodowej po otrzymaniu zawiadomienia i po sprawdzeniu okoliczności w nim podanych - obowiązane jest w ciągu 24 godzin od otrzymania zawiadomienia usunąć osoby samowolnie zajmujące lokal przez zastosowanie przymusu bezpośredniego w trybie przepisów art. 13, 49 i 50 rozporządzenia o postępowaniu przymusowym w administracji.
2.
Jeżeli usunięcie nie mogło być dokonane w ciągu 24 godzin, prezydium rady narodowej obowiązane jest dokonać usunięcia w trybie ustalonym w ust. 1 niezwłocznie po ustaniu wyjątkowej przeszkody.
§  7.
Prezydia rad narodowych, inwestorzy, generalni wykonawcy i administratorzy budynków korzystać będą przy likwidowaniu przypadków samowolnego zajęcia lokali (§4 ust. 4 i § 6) z wszelkiej potrzebnej pomocy organów Milicji Obywatelskiej.
§  8.
1.
Przymusowe usunięcie osób i ruchomości w trybie § 6 powinno z reguły następować do pomieszczeń, w których się one poprzednio znajdowały, a gdyby to nie było możliwe - do pomieszczeń wyznaczonych dla danego przypadku. Pomieszczenia te mogą znajdować się poza daną miejscowością.
2.
Pomieszczenia, o których mowa w ust. 1, nie muszą odpowiadać normom zaludnienia i warunkom technicznym wymaganym dla mieszkań zastępczych w rozumieniu przepisów dekretu o publicznej gospodarce lokalami.
§  9.
Koszty związane z opróżnieniem lokalu samowolnie zajętego ponoszą osoby, które dopuściły się takiego zajęcia. Koszty te podlegają ściągnięciu w trybie przewidzianym w art. 51 i 52 rozporządzenia o postępowaniu przymusowym w administracji.
§  10.
1.
Naczelne organy nadzoru nad administracjami budynków, inwestorami oraz przedsiębiorstwami budowy sprawują nadzór nad wykonywaniem postanowień niniejszego zarządzenia przez podległe im jednostki.
2.
Minister Gospodarki Komunalnej sprawuje nadzór nad wykonywaniem postanowień niniejszego zarządzenia przez prezydia miejskich (gminnych) rad narodowych oraz Prezydium Rady Narodowej w m. st. Warszawie i m. Łodzi.
§  11.
Tracą moc w części uregulowanej niniejszym zarządzeniem przepisy okólnika nr 166 Prezesa Rady Ministrów oraz Ministrów Rolnictwa i Gospodarki Komunalnej z dnia 11 lipca 1952 r. w sprawie usuwania przez prezydia rad narodowych osób samowolnie zajmujących zagrody rolne na terenach objętych akcją osiedleńczą oraz zwalczania samowolnego zajmowania lokali.
§  12.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1954.A-36.500

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Ochrona lokali uzyskiwanych w ramach uspołecznionego budownictwa.
Data aktu: 16/04/1954
Data ogłoszenia: 24/04/1954
Data wejścia w życie: 24/04/1954