Zatwierdzanie objętych budżetami terenowymi preliminarzy jednostek budżetowych oraz bilansów dochodów i wydatków gospodarstw pomocniczych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 29 czerwca 1953 r.
w sprawie zatwierdzania objętych budżetami terenowymi preliminarzy jednostek budżetowych oraz bilansów dochodów i wydatków gospodarstw pomocniczych.

Na podstawie § 36 ust. 4 uchwały nr 325 Rady Ministrów z dnia 29 kwietnia 1953 r. w sprawie zasad i trybu wykonywania budżetu państwa (Monitor Polski Nr A-53, poz. 592) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
W granicach uchwalonych przez właściwe rady narodowe jednostkowych budżetów terenowych, zbiorczych preliminarzy środków specjalnych oraz zbiorczych preliminarzy lub bilansów gospodarstw pomocniczych wydziały finansowe zatwierdzają preliminarze oraz bilanse dochodów i wydatków w trybie określonym w §§ 40-42 uchwały nr 325 Rady Ministrów z dnia 29 kwietnia 1953 r. w sprawie zasad i trybu wykonywania budżetu państwa (Monitor Polski Nr A-53, poz. 592).
2.
Zatwierdzaniu podlegają jednostkowe i zbiorcze:
1)
preliminarze dochodów;
2)
preliminarze wydatków;
3)
preliminarze środków specjalnych;
4)
preliminarze i bilanse dochodów i wydatków gospodarstw pomocniczych.
3.
Do zatwierdzanego preliminarza powinny być dołączone uzasadnienia i kalkulacje, wykazy stawek, etatów i funduszu płac, wymagane przepisami zarządzenia Ministra Finansów z dnia 30 czerwca 1952 r. w sprawie opracowania projektu budżetu państwa na rok 1953 (Monitor Polski Nr A-60, poz. 913).
4.
Wymienione niżej załączniki do preliminarza podlegają zatwierdzeniu na podstawie odrębnych przepisów, a mianowicie:
1)
plany pokrycia finansowego inwestycji - zgodnie z zarządzeniem Ministra Finansów z dnia 10 marca 1953 r. w sprawie trybu zatwierdzania rocznych planów pokrycia finansowego inwestycji na rok 1953 (Monitor Polski Nr A-31, poz. 402) oraz wytycznych Ministerstwa Finansów z dnia 11 marca 1953 r. nr BP. 3215/8/53;
2)
plany rzeczowo-finansowe limitowych inwestycji nie scentralizowanych - zgodnie z zarządzeniem Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego i Ministra Finansów z dnia 11 lipca 1952 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu planowania, zatwierdzania i realizacji inwestycji nie scentralizowanych limitowych (Monitor Polski Nr A-65, poz. 1000).
§  2.
1.
Wydziały finansowe prezydiów wojewódzkich rad narodowych (Rad Narodowych m. st. Warszawy i m. Łodzi) oraz powiatowych rad narodowych i rad narodowych miast stanowiących powiaty podadzą do wiadomości wydziałom tych prezydiów kwoty części jednostkowego budżetu, uchwalonego przez radę narodową, w klasyfikacji budżetowej do paragrafów włącznie.
2.
Na podstawie otrzymanych z wydziałów finansowych kwot części budżetu (ust. 1) oraz na podstawie wskaźników terenowego planu gospodarczego, uchwalonego przez radę narodową, wydziały opracują w klasyfikacji do paragrafów włącznie:
1)
jednostkowe preliminarze dochodów i wydatków wydziału;
2)
jednostkowe preliminarze dochodów i wydatków jednostek nie planujących oraz zadań wykonywanych bezpośrednio przez wydział;
3)
preliminarze zbiorcze jednostek planujących (dysponentów trzeciego stopnia);
4)
jednostkowe preliminarze środków specjalnych wykonywane bezpośrednio przez wydział oraz zbiorcze preliminarze wykonywane przez jednostki planujące;
5)
jednostkowe preliminarze i bilanse gospodarstw pomocniczych, wykonywane bezpośrednio przez wydział, oraz zbiorcze preliminarze i bilanse wykonywane przez jednostki podległe.
3.
Na zestawieniach, kalkulacjach itp. stanowiących załączniki do preliminarzy należy dokonać odpowiednich poprawek w celu dostosowania ich do kwot budżetu.
4.
Podane we wzorze nr 2 preliminarza wydatków wskaźniki budżetowe (ilość jednostek miar) należy uzgodnić z właściwą komisją planowania gospodarczego. O uzgodnieniu należy zamieścić odpowiednią adnotację na wypełnionym formularzu.
5.
Opracowane przez wydziały preliminarze i bilanse powinny być skierowane do wydziału finansowego dla ich zatwierdzenia w ciągu 14 dni od chwili uchwalenia jednostkowego budżetu terenowego przez radę narodową.
§  3.
1.
Wydział finansowy sprawdzi otrzymane z wydziałów materiały budżetowe zwracając szczególnie uwagę:
1)
czy kwoty opracowanych preliminarzy i bilansów są zgodne z kwotami paragrafów poszczególnych części budżetowych, przesłanych przez wydział finansowy właściwym wydziałom;
2)
czy wszystkie wskaźniki budżetowe zadań rzeczowych są uzgodnione z właściwą komisją planowania gospodarczego i odpowiadają wskaźnikom terenowego planu gospodarczego;
3)
czy kalkulacje, obliczenia, zestawienia itp. stanowiące załączniki do poszczególnych preliminarzy są prawidłowo sporządzone;
4)
czy kwoty na płace zatwierdzanego preliminarza bądź bilansu są zgodne z zatwierdzonym funduszem płac;
5)
czy kwoty na inwestycje scentralizowane limitowe - zatwierdzanego preliminarza bądź bilansu są zgodne z zatwierdzonym planem pokrycia finansowego inwestycji;
6)
czy kredyty na inwestycje nie scentralizowane oraz na kapitalne remonty są zgodne z załącznikami do preliminarzy;
7)
czy kwoty wpłat środków specjalnych i gospodarstw pomocniczych, wstawione do preliminarzy jednostek budżetowych, odpowiadają kwotom zaplanowanym w preliminarzach i bilansach środków specjalnych oraz gospodarstw pomocniczych.
2.
W przypadku stwierdzenia niezgodności z wymaganiami ust. 1 wydział finansowy wprowadza w porozumieniu z zainteresowanym wydziałem poprawki w preliminarzach, bilansach oraz w załącznikach do nich.
3.
O sprawdzeniu i wprowadzeniu poprawek wydział finansowy zamieści na preliminarzach i bilansach oraz innych materiałach odpowiednie adnotacje i klauzulę zatwierdzającą, podpisaną przez kierownika wydziału finansowego lub osobę przez niego upoważnioną.
4.
Zatwierdzeniu podlegają preliminarze i bilanse w dwóch egzemplarzach, z których jeden przeznacza się dla właściwego wydziału, drugi dla wydziału finansowego.
§  4.
1.
Preliminarze i bilanse jednostek podległych wydziałom prezydiów rad narodowych podlegają zatwierdzeniu przez właściwe wydziały tych prezydiów w granicach kwot preliminarzy i bilansów zbiorczych uprzednio zatwierdzonych przez wydziały finansowe.
2.
W szczególności wydziały zatwierdzają:
1)
jednostkowe preliminarze dochodów i wydatków;
2)
jednostkowe preliminarze środków specjalnych jednostek podległych;
3)
jednostkowe preliminarze lub bilanse dochodów i wydatków gospodarstw pomocniczych prowadzonych przez jednostki podległe.
3.
Zatwierdzenie preliminarzy i bilansów wymienionych w ust. 2 powinno nastąpić w terminie dni 7 po otrzymaniu zatwierdzonych przez wydział finansowy preliminarzy i bilansów zbiorczych.
4.
Zatwierdzeniu podlegają preliminarze i bilanse w dwóch egzemplarzach, z których jeden przeznacza się dla jednostki podległej, drugi dla właściwego wydziału.
5.
Klauzulę zatwierdzającą podpisuje kierownik właściwego wydziału lub osoba przez niego upoważniona.
§  5.
1.
W gminach i miastach nie stanowiących powiatów po uchwaleniu budżetów przez właściwe rady narodowe oraz w granicach kwot ustalonych w tych budżetach referat finansowy w porozumieniu z zainteresowanymi referatami dokonuje zmian w preliminarzach opracowanych w trybie zarządzenia Ministra Finansów z dnia 30 czerwca 1952 r. w sprawie opracowania projektu budżetu państwa na rok 1953.
2.
Dokonując zmian w preliminarzach należy uwzględnić wytyczne otrzymane z powiatowej komisji planowania gospodarczego, właściwych wydziałów fachowych oraz wydziału finansowego prezydium powiatowej rady narodowej.
3.
Po dokonaniu zmian w preliminarzach referat finansowy przedłoży preliminarze dochodów i wydatków oraz środków specjalnych do zatwierdzenia prezydium gminnej lub miejskiej rady narodowej.
4.
Po zatwierdzeniu preliminarzy przez prezydium gminnej lub miejskiej rady narodowej przewodniczący prezydium zamieści na preliminarzach klauzulę o ich zatwierdzeniu.
5.
Zatwierdzenie wymienionych wyżej preliminarzy powinno nastąpić w terminie 7 dni po uchwaleniu przez właściwą radę narodową budżetu gminy lub miasta.
§  6.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 stycznia 1953 r.

Zmiany w prawie

Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Renta wdowia będzie dużo kosztować

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak obecnie, decydować się na wybór tylko jednego świadczenia. Nowe przepisy miałyby wejść w życie od początku 2025 roku. Koszt wprowadzenia renty wdowiej dla państwa wyniesie tylko na początku 8-10 mld zł rocznie.

Beata Dązbłaż 18.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024