Unormowanie produkcji i dystrybucji wyrobów kosmetycznych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRÓW: PRZEMYSŁU ROLNEGO I SPOŻYWCZEGO, PRZEMYSŁU DROBNEGO I RZEMIOSŁA, HANDLU WEWNĘTRZNEGO ORAZ ZDROWIA
z dnia 15 maja 1953 r.
w sprawie unormowania produkcji i dystrybucji wyrobów kosmetycznych.

Na podstawie § 13 uchwały nr 351 Prezydium Rządu z dnia 3 maja 1952 r. w sprawie usprawnienia produkcji i dystrybucji wyrobów kosmetycznych zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Nowe artykuły kosmetyczne mogą być produkowane i wprowadzane do obrotu po uprzednim:
1)
złożeniu do Komisji Kwalifikacyjnej Wyrobów Kosmetycznych Produkcji Krajowej przy Ministrze Przemysłu Rolnego i Spożywczego, działającej na zasadzie regulaminu ustalonego zarządzeniem Ministra Przemysłu Rolnego i Spożywczego z dnia 13 czerwca 1952 r. (Monitor Polski z 1952 r. Nr A-85, poz. 1346 oraz z 1953 r. Nr 55, poz. 699), wniosku o ocenę i kwalifikację tych artykułów;
2)
zatwierdzeniu przez Komisję wniosku złożonego w myśl pkt 1 i dopuszczeniu danego artykułu do produkcji i obrotu.
2.
Na wyrób każdego artykułu kosmetycznego składa się oddzielny wniosek.
3.
Mogą być produkowane i wprowadzane do obrotu tylko te wyroby kosmetyczne, które na podstawie dodatniej oceny kwalifikacyjnej Komisji zostały przez nią dopuszczone do produkcji i obrotu.
§  2.
1.
Wniosek, o którym mowa w § 1 ust. 1 pkt 1, powinien zawierać wskazanie nazwy przedsiębiorstwa i jego siedziby, jednostki nadzorczej, bezpośredniej organizacji branżowej, osób upoważnionych do reprezentowania przedsiębiorstwa oraz nazwę wyrobu kosmetycznego z uwzględnieniem wszystkich cech danego wyrobu, a szczególnie cech zasadniczych, jak: kolor, zapach, gramatura i rodzaj opakowania.
2.
Do wniosku należy załączyć:
1)
próbę gotowego wyrobu luzem w ilości 50 g,
2)
próbę gotowego wyrobu w projektowanym opakowaniu jednostkowym oraz po dwa wzory każdego elementu opakowania bezpośredniego i zewnętrznego (etykiety, kartony, jednostkowe itp.); w braku gotowych elementów opakowania należy załączyć ich projekty oraz podać tworzywo, z jakiego będą sporządzone,
3)
recepturę jakościową i ilościową,
4)
opis technologii produkcji,
5)
opis sposobu użycia,
6)
zaświadczenie organu służby zdrowia, że użyte surowce są w swej jakości zgodne z rozporządzeniem Ministra Opieki Społecznej z dnia 18 stycznia 1939 r. o dozorze nad wyrobem i obiegiem środków kosmetycznych (Dz. U. Nr 13, poz. 72),
7)
co do wyrobów, które zgodnie z wymienionym w pkt 6 rozporządzeniem Ministra Opieki Społecznej podlegają zgłoszeniu lub rejestracji - dowód zgłoszenia lub rejestracji.
§  3.
Producenci, którzy w dniu wejścia w życie niniejszego zarządzenia produkują wyroby kosmetyczne, obowiązani są zgłosić w terminie 2 tygodni od dnia wejścia w życie zarządzenia do Komisji Kwalifikacyjnej listę produkowanych wyrobów. Zgłoszenie to powinno odpowiadać przepisom § 2 ust. 1.
§  4.
1.
Komisja Kwalifikacyjna w ciągu dwóch tygodni od dnia otrzymania zgłoszenia złożonego na podstawie § 3 wyda producentowi zaświadczenie stwierdzające, że lista produkowanych przez niego wyrobów została zgłoszona do Komisji. Zaświadczenie to zostanie wydane, jeżeli zgłoszenie odpowiada warunkom § 3 i § 2 ust. 1.
2.
Do czasu wydania przez Komisję Kwalifikacyjną decyzji, przewidzianej w § 7, zaświadczenie, o którym mowa w ust. 1, upoważnia producenta do dalszej produkcji i dystrybucji zgłoszonych wyrobów kosmetycznych.
§  5.
1.
Niezgłoszenie listy produkowanych wyrobów w terminie ustalonym w § 3 powoduje automatycznie pozbawienie producenta prawa produkcji danego wyrobu i wprowadzenia go do obrotu.
2.
Jeżeli niezgłoszenie wniosku w oznaczonym terminie nastąpiło z przyczyn niezależnych od producenta, może on wystąpić o przywrócenie terminu.
§  6.
1.
Producenci, którzy dokonają zgłoszenia w trybie § 3, obowiązani są na wezwanie Komisji Kwalifikacyjnej złożyć tej Komisji w terminie przez nią wyznaczonym wniosek o ocenę i kwalifikację produkowanych artykułów; wniosek ten powinien odpowiadać warunkom określonym w §§ 1 i 2.
2.
O terminie zgłoszenia wniosku, o którym mowa w ust. 1, producent powinien być powiadomiony przynajmniej na 14 dni przed upływem terminu.
§  7.
Komisja Kwalifikacyjna wyda decyzję w przedmiocie wniosków, zgłoszonych w trybie §§ 1 i 6, w ciągu dwóch tygodni od dnia otrzymania wniosku prawidłowo złożonego.
§  8.
1.
Komisja Kwalifikacyjna po rozpoznaniu wniosku, złożonego w trybie §§ 1 i 6, wydaje decyzję, na podstawie której:
1)
zalicza zgłoszony wyrób do drugiej, pierwszej lub przodującej klasy oraz wpisuje dany wyrób na listę wyrobów kosmetycznych dopuszczonych do obrotu lub
2)
dyskwalifikuje wyrób kosmetyczny częściowo, zawiadamiając producenta, że w przypadku usunięcia lub zmiany zakwestionowanych elementów wyrobu zostanie on dopuszczony do obrotu, albo
3)
dyskwalifikuje całkowicie wyrób kosmetyczny.
2.
Decyzje dyskwalifikujące wyrób kosmetyczny warunkowo (ust. 1 pkt 2) powinny wyznaczać termin, w którym producent obowiązany jest dokonać zmian, wskazanych przez Komisję Kwalifikacyjną; w przypadku niedokonania zmian w wyznaczonym terminie, wyrób uważa się za zdyskwalifikowany całkowicie (ust. 1 pkt 3).
3.
Komisja nie może wydać pozytywnej decyzji, jeżeli zgłoszony wyrób kosmetyczny, objęty rozporządzeniem Ministra Opieki Społecznej wymienionym w § 2 ust. 2 pkt 6, nie odpowiada warunkom określonym w tym rozporządzeniu.
§  9.
1.
W przypadku gdy decyzja Komisji Kwalifikacyjnej zostanie powzięta wbrew stanowisku członka tej Komisji, może on zwrócić się w terminie 14 dni do Ministra Przemysłu Rolnego i Spożywczego z przedstawieniem swego stanowiska.
2.
Minister Przemysłu Rolnego i Spożywczego zatwierdzi decyzję Komisji albo ją zmieni lub uchyli po porozumieniu z zainteresowanym ministrem.
§  10.
Strona niezadowolona z decyzji Komisji Kwalifikacyjnej może zwrócić się do Ministra Przemysłu Rolnego i Spożywczego w terminie 14 dni od doręczenia jej odpisu tej decyzji. W tym przypadku Minister Przemysłu Rolnego i Spożywczego rozstrzyga sprawę ostatecznie.
§  11.
Na wniosek Komisji Kwalifikacyjnej właściwe ministerstwa wydadzą zarządzenia, mające na celu wykonanie decyzji Komisji lub Ministra Przemysłu Rolnego i Spożywczego.
§  12.
Po wydaniu przez Komisję Kwalifikacyjną decyzji lub po zatwierdzeniu tej decyzji przez Ministra Przemysłu Rolnego i Spożywczego (§§ 9 i 10) wszelkie zmiany dotyczące zgłoszonych receptur, opakowania, bądź jednego z elementów opakowania wymagają dodatkowego zatwierdzenia przez Komisję Kwalifikacyjną.
§  13.
1.
Orzeczenie Komisji Kwalifikacyjnej co do klasy wyrobu powinno być uwidocznione na opakowaniu jednostkowym, a gdy to nie jest możliwe ze względu na formę i rozmiary opakowania - na opakowaniu hurtowym klasyfikowanego wyrobu.
2.
Producenci wyrobów, które, zostały wprowadzone do obrotu zgodnie z dotychczasowymi przepisami przed dniem wejścia w życie niniejszego zarządzenia, do czasu zużycia posiadanych zapasów opakowań wolni są od obowiązku umieszczania na opakowaniu danych, przytoczonych w ust. 1.
§  14.
1.
Komisja Kwalifikacyjna prowadzi listę wyrobów kosmetycznych dopuszczonych do obrotu.
2.
Odpis listy wyrobów kosmetycznych dopuszczonych do obrotu Komisja przesyła Ministrom Przemysłu Rolnego i Spożywczego, Przemysłu Drobnego i Rzemiosła, Handlu Wewnętrznego i Zdrowia.
3.
Wzór listy opracuje Komisja Kwalifikacyjna i przedstawi Ministrowi Przemysłu Rolnego i Spożywczego do zatwierdzenia.
§  15.
Wyroby, których produkcja została zaniechana przed dniem wejścia w życie niniejszego zarządzenia, znajdujące się w remanentach fabryk, hurtowni i detalu, nie podlegają zatwierdzeniu przez Komisję.
§  16.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1953.A-55.700

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Unormowanie produkcji i dystrybucji wyrobów kosmetycznych.
Data aktu: 15/05/1953
Data ogłoszenia: 11/06/1953
Data wejścia w życie: 11/06/1953