Zorganizowanie odbioru maszyn i narzędzi rolniczych oraz części zamiennych w zakładach wytwórczych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRÓW ROLNICTWA I PRZEMYSŁU MASZYNOWEGO
z dnia 30 września 1952 r.
w sprawie zorganizowania odbioru maszyn i narzędzi rolniczych oraz części zamiennych w zakładach wytwórczych.

W związku z postanowieniem § 8 załącznika nr 6 do zarządzenia Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego z dnia 26 sierpnia 1950 r. w sprawie ogólnych warunków dostaw (Biuletyn PKPG Nr 20, poz. 226) zarządza się, co następuje:
§ 1. Centrala Zaopatrzenia Rolnictwa (CZR) w porozumieniu z Centralnym Zarządem Przemysłu Maszyn Rolniczych (CZPMR) przystąpi do zorganizowania w zakładach wytwórczych podległych CZPMR komisji odbiorczych maszyn i narzędzi rolniczych oraz części zamiennych.

§ 2. W skład komisji odbiorczych wchodzą: z ramienia CZR – wyznaczeni przez CZR: przewodniczący i członkowie, z ramienia zakładu wytwórczego – członkowie wyznaczeni przez dyrekcję danego zakładu,

W skład członków wyznaczonych przez dyrekcję zakładu powinien wchodzić kierownik Działu Kontroli Technicznej zakładu (DKT).

§ 3. Ilość członków komisji odbiorczej dla każdego zakładu wytwórczego ustala CZR w porozumieniu z CZPMR, przy czym w poszczególnych zakładach wytwórczych działają komisje odbiorcze o stałym składzie.

§ 4. Do zakresu działania komisji odbiorczych należy przeprowadzanie badań technicznych maszyn i narzędzi rolniczych oraz części zamiennych, produkowanych przez dany zakład wytwórczy.

§ 5. Badania techniczne, o których mowa w § 4, mają na celu sprawdzenie, czy przedstawione do odbioru maszyny i narzędzia rolnicze oraz części zamienne są wykonane zgodnie z dokumentacją techniczną i czy są odpowiednio opakowane i przygotowane do wysyłki.

Badania powyższe komisja odbiorcza przeprowadza na podstawie:

1) zatwierdzonych przez Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego ogólnych warunków odbiorczych maszyn i narzędzi rolniczych oraz części zamiennych,

2) szczegółowych warunków odbiorczych odrębnych dla każdego rodzaju maszyn i narzędzi rolniczych, zatwierdzonych przez Ministra Przemysłu Maszynowego w porozumieniu z Ministrami Rolnictwa i Państwowych Gospodarstw Rolnych.

§ 6. Przewodniczący i członkowie komisji odbiorczych wyznaczeni przez CZR pełnią swoje czynności jako zasadniczy obowiązek służbowy, członkowie zaś wyznaczeni przez dyrekcję zakładu – w ramach swych normalnych obowiązków służbowych. Przewodniczącemu i członkom z tytułu pracy w komisji odbiorczej żadne dodatkowe wynagrodzenie nie przysługuje.

§ 7. Dyrektor zakładu wytwórczego powinien zapewnić komisji odbiorczej bezpłatnie potrzebny lokal biurowy, materiały kancelaryjne i w razie potrzeby pomoc biurową oraz przydzielić komisji personel pomocniczy potrzebny do badań.

Przy dokonaniu badań komisja odbiorcza korzysta z urządzeń zakładu wytwórczego.

§ 8. Inne koszty komisji odbiorczych, poza kosztami osobowymi, które każda strona pokrywa we własnym zakresie, ponosi CZR.

§ 9. W okresie przejściowym, aż do odwołania przez Ministra Rolnictwa, czynności techniczne przewidziane w niniejszym zarządzeniu dla CZR wykonuje Centralny Zarząd Technicznej Obsługi Rolnictwa.

§ 10. Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Rząd zmienia przepisy o układach zbiorowych pracy

Katalog spraw regulowanych w układzie zbiorowym pracy będzie otwarty i będzie mógł obejmować sprawy dotyczące w szczególności wymiaru i norm czasu pracy, systemów i rozkładów czasu pracy, pracy w godzinach nadliczbowych, wymiaru urlopu wypoczynkowego, warunków wynagradzania czy organizacji pracy. Do uzgodnień międzyresortowych trafił dziś projekt zupełnie nowej ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Jego autorzy zakładają, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Grażyna J. Leśniak 25.06.2024
Nowe zasady przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej

Dziś (piątek, 21 czerwca) weszły w życie nowe przepisy dotyczące przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej. Dotyczą m.in. rozszerzenia nadzoru nad realizacją zaleceń pokontrolnych i objęcia procedurą kontrolną mieszkań treningowych i wspomaganych.

Robert Horbaczewski 21.06.2024
Nowelizacja kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych wejdzie w życie pod koniec czerwca

W dniu 14 czerwca opublikowana została nowelizacja kodeksu pracy dotycząca ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 17.06.2024
Bez polskiego prawa jazdy obcokrajowiec nie zostanie taksówkarzem

​Od 17 czerwca wszyscy kierowcy, którzy pracują w Polsce w charakterze taksówkarzy lub świadczą usługi odpłatnego przewozu osób, będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Zapewne nie wszystkim kierowcom z zagranicy uda się to prawo jazdy zdobyć, więc liczba obcokrajowców świadczących usługi przewozu osób może spaść.

Regina Skibińska 15.06.2024