Powołanie Instytutu Leków.

UCHWAŁA NR 393
RADY MINISTRÓW
z dnia 14 maja 1952 r.
w sprawie powołania Instytutu Leków.

Na podstawie art. 41 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 15 grudnia 1951 r. o szkolnictwie wyższym i o pracownikach nauki (Dz. U. R. P. z 1952 r. Nr 6, poz. 38) Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
Powołuje się instytut naukowy pod nazwą "Instytut Leków", podległy Ministrowi Zdrowia.
§  2.
Celem Instytutu jest nadawanie postępowego kierunku badaniom naukowym w zakresie jakości i celowości stosowania środków farmaceutycznych oraz wprowadzania do lecznictwa nowych środków farmaceutycznych, a ponadto wszechstronne wykorzystanie dla potrzeb służby zdrowia Polski Ludowej zdobyczy naukowych na tym odcinku, w szczególności zdobyczy przodującej nauki Związku Radzieckiego.
§  3.
Do zakresu działania Instytutu należy planowanie i koordynacja badań naukowych w zakresie określonym w § 2, jak również bezpośrednie prowadzenie prac naukowo-badawczych.
§  4.
1.
Siedzibą Instytutu jest m. st. Warszawa.
2.
Instytut może za zgodą Ministra Zdrowia posiadać placówki pomocnicze także w innych miejscowościach.
§  5.
Instytut posiada osobowość prawną.
§  6.
Środki potrzebne do wykonania planowych zadań Instytutu przydzieli mu Minister Zdrowia w porozumieniu z Ministrem Finansów i za zgodą Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego.
§  7.
Ogół dochodów i wydatków Instytutu objęty jest budżetem Państwa (budżet centralny) w części dotyczącej Ministerstwa Zdrowia.
§  8.
Instytutowi nadaje się statut, który stanowi załącznik do uchwały.
§  9.
Wykonanie uchwały porucza się Ministrowi Zdrowia.
§  10.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 stycznia 1952 r.

ZAŁĄCZNIK 

STATUT INSTYTUTU LEKÓW

§ 1.
1.
Instytut Leków, zwany dalej Instytutem, działa na podstawie uchwały Nr 393 Rady Ministrów z dnia 14 maja 1952 r. w sprawie powołania Instytutu Leków (Monitor Polski Nr A-44, poz. 622) oraz na podstawie niniejszego statutu.
2.
Siedzibą Instytutu jest m. st. Warszawa. Instytut może za zgodą Ministra Zdrowia posiadać placówki pomocnicze także w innych miejscowościach.
3.
Nadzór nad działalnością Instytutu sprawuje Minister Zdrowia.
§  2.
Instytut ma prawo używania pieczęci okrągłej z godłem państwowym pośrodku i z napisem zawierającym nazwę Instytutu w otoku.
§  3.
1.
Instytut jest organem opiniodawczym Ministra Zdrowia w zakresie oceny jakości leków. Instytut planuje, organizuje i prowadzi badania naukowe z zakresu jakości i celowości stosowania leków, wprowadzania do lecznictwa nowych leków, a ponadto koordynuje i nadzoruje prace innych instytucji naukowych podległych Ministrowi Zdrowia i społecznych zakładów służby zdrowia w tym zakresie.
2.
Do zadań Instytutu należy w szczególności:
1)
opracowywanie centralnego planu badań naukowych,
2)
inicjowanie i organizowanie badań klinicznych związanych z kontrolowaniem wartości leczniczej i jakości leków stosowanych w lecznictwie,
3)
prowadzenie prac naukowo-badawczych w zakresie poszukiwania i stosowania w lecznictwie nowych leków,
4)
opracowywanie norm jakości i metod kontroli leków oraz nadzorowanie innych placówek w tym zakresie na zlecenie Ministra Zdrowia,
5)
nadzorowanie i koordynowanie prac naukowo-badawczych związanych z działalnością Instytutu, a prowadzonych przez placówki naukowe podległe poszczególnym ministrom - w zakresie zleconym przez tych ministrów w porozumieniu z Ministrem Zdrowia oraz współdziałanie i koordynowanie prac z Instytutem Farmaceutycznym,
6)
udzielanie pomocy metodologicznej organom Ministra Zdrowia oraz Ministra Rolnictwa, placówkom naukowo-badawczym oraz zakładom społecznym służby zdrowia w zakresie spraw będących przedmiotem działania Instytutu,
7)
współdziałanie z instytucjami wydawniczymi w zakresie publikowania prowadzonych badań naukowych,
8)
szkolenie kadr naukowych oraz współdziałanie w zakresie podnoszenia kwalifikacji zawodowych farmaceutów i innych osób, zatrudnionych przy wyrobie, wydawaniu oraz sprawdzaniu jakości i tożsamości leków,
9)
współdziałanie z krajowymi placówkami naukowo-badawczymi, instytucjami oraz organizacjami, których działalność obejmuje zagadnienia wiążące się z zakresem działania Instytutu,
10)
współpraca z właściwymi instytucjami i placówkami naukowymi za granicą, a w szczególności w Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich i w krajach demokracji ludowej.
§  4.
1.
Instytut opracowuje roczne i wieloletnie centralne plany prac naukowo-badawczych i przedstawia je Ministrowi Zdrowia do zatwierdzenia.
2.
Instytut organizuje i prowadzi w ramach preliminarza wydatków i ustalonych etatów konieczne dla prac naukowo-badawczych zakłady, a ponadto zbiera potrzebne dla realizacji swych zadań materiały od akademii medycznych i innych placówek naukowych oraz zakładów społecznych służby zdrowia.
3.
Instytut zgłasza Ministrowi Zdrowia wnioski co do zlecenia innym placówkom naukowym podległym temu Ministrowi oraz akademiom medycznym i zakładom społecznym służby zdrowia - prac badawczych związanych z działalnością Instytutu.
4.
W przypadku gdy poszczególne dziedziny działalności Instytutu są objęte zakresem działania innych placówek naukowych nie podlegających Ministrowi Zdrowia, Instytut prowadzi swoje prace w porozumieniu z tymi placówkami.
5.
Zasady współpracy z tymi placówkami naukowymi ustalają Minister Zdrowia oraz ministrowie, sprawujący nadzór nad tymi placówkami.
6.
Instytut składa Ministrowi Zdrowia sprawozdania ze swej działalności w sposób i w terminach ustalonych przez Ministra Zdrowia.
§  5.
1.
Na czele Instytutu stoi Dyrektor, który kieruje samodzielnie działalnością Instytutu i jest za nią odpowiedzialny.
2.
Dyrektor zarządza Instytutem przy pomocy dwóch zastępców.
3.
Dyrektora i jego zastępców powołuje i odwołuje Minister Zdrowia.
§  6.
W szczególności do zadań Dyrektora należy:
1)
kierowanie całością prac naukowo-badawczych, organizacyjno-administracyjnych i gospodarczych Instytutu oraz podległych placówek pomocniczych,
2)
opracowywanie centralnego planu prac naukowo-badawczych,
3)
przedstawianie Ministrowi Zdrowia do zatwierdzania planów prac oraz preliminarzy dochodów i wydatków,
4)
przedstawianie Radzie Naukowej spraw wymagających opinii Rady,
5)
przedstawianie Ministrowi Zdrowia do zatwierdzenia uchwał Rady w sprawach wymienionych w § 9 pkt 3 i 5,
6)
wykonywanie uchwał Rady,
7)
przedstawianie Ministrowi Zdrowia sprawozdań z działalności Instytutu.
§  7.
Przy Instytucie działa Rada Naukowa.
§  8.
1.
Rada Naukowa składa się z członków, powołanych przez Ministra Zdrowia spośród pracowników nauki i znawców zagadnień wchodzących w zakres działania Instytutu w liczbie do 18.
2.
W posiedzeniach Rady Naukowej biorą ponadto udział:
1)
Dyrektor Instytutu oraz kierownicy zakładów i placówek pomocniczych,
2)
przedstawiciele: Ministrów: Zdrowia, Obrony Narodowej, Przemysłu Chemicznego, Przemysłu Rolnego i Spożywczego, Rolnictwa, Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego, Polskiej Akademii Nauk i Instytutu Farmaceutycznego,
3)
przedstawiciele Centralnej Rady Związków Zawodowych i innych instytucji społecznych, zainteresowanych działalnością Instytutu, delegowani przez te instytucje na zaproszenie Ministra Zdrowia,
4)
zapraszani przez przewodniczącego Rady znawcy zagadnień będących przedmiotem obrad.
3.
Rada Naukowa wybiera ze swego grona na okres kadencji przewodniczącego i jego zastępcę. Wybór tych osób wymaga zatwierdzenia przez Ministra Zdrowia.
4.
Kadencja Rady Naukowej trwa 2 lata od dnia jej ukonstytuowania się.
5.
Członkowie Rady Naukowej mogą być odwołani przed upływem kadencji.
§  9.
Do zakresu działania Rady Naukowej należy:
1)
czuwanie nad właściwym kierunkiem działalności naukowej Instytutu,
2)
rozpatrywanie i opiniowanie planu centralnego prac naukowo-badawczych i ocena jego wykonania,
3)
inicjowanie prac naukowo-badawczych,
4)
opiniowanie preliminarzy dochodów i wydatków Instytutu,
5)
wypowiadanie się w sprawach tworzenia lub zwijania poszczególnych zakładów, działów i placówek pomocniczych Instytutu oraz w sprawach tworzenia specjalnych zespołów badawczych,
6)
rozpatrywanie innych spraw na zlecenie Ministra Zdrowia lub przedstawionych przez Dyrektora Instytutu.
§  10.
Szczegółowy tryb prac Rady Naukowej określi regulamin zatwierdzony przez Ministra Zdrowia.
§  11.
Członkowie Rady pobierają wynagrodzenie za udział w posiedzeniach w wysokości ustalonej przez Ministra Zdrowia w porozumieniu z Ministrem Finansów.
§  12.
W skład Instytutu wchodzą następujące komórki organizacyjne: Zakład Chemii I, Zakład Chemii II, Zakład Organopreparatów i Witamin, Zakład Farmakologii, Pracownia Antybiotyków, Pracownia Mikrobiologiczna, Pracownia Farmakognostyczna, Dział Planowania, Sekcja Personalna, Dział Administracyjno-Gospodarczy i Dział Budżetowo-Rachunkowy.
§  13.
Ogół dochodów i wydatków Instytutu objęty jest budżetem Państwa (budżet centralny) w części dotyczącej Ministerstwa Zdrowia.
§  14.
Środki potrzebne do wykonania planowych zadań Instytutu przydzieli mu Minister Zdrowia w porozumieniu z Ministrem Finansów i za zgodą Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego.
§  15.
1.
Na rzecz osób nie będących jednostkami gospodarki uspołecznionej Instytut nie może zbywać środków trwałych ani też ustanawiać na nich praw rzeczowych ograniczonych.
2.
W poszczególnych przypadkach gospodarczo uzasadnionych Minister Zdrowia w porozumieniu z Ministrem Finansów i za zgodą Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego może zezwolić Instytutowi na zbycie środków trwałych lub określonych ich rodzajów albo na ustanowienie na tych środkach praw rzeczowych ograniczonych na rzecz osób nie będących jednostkami gospodarki uspołecznionej.
§  16.
1.
Do składania w imieniu Instytutu oświadczeń w zakresie jego praw i obowiązków majątkowych wymagane jest współdziałanie 2 upoważnionych osób.
2.
Osobami upoważnionymi są: Dyrektor, jego zastępcy i ustanowieni pełnomocnicy. Zastępcy i pełnomocnicy działają w granicach swego umocowania.
3.
Minister Zdrowia ustanawia i odwołuje pełnomocników oraz ustala granice umocowania zastępców Dyrektora i pełnomocników, jak również może upoważnić Dyrektora do samodzielnego składania oświadczeń w specjalnym zakresie.
§  17.
Wszelkie dokumenty obrotu pieniężnego, dokumenty obrotu materiałami i towarami, jak również dokumenty o charakterze rozliczeniowym i kredytowym, stanowiące podstawę do otrzymania lub wydania środków pieniężnych, materiałów lub towarów, podpisują łącznie Dyrektor lub osoba przez niego do tego upoważniona i główny (starszy) księgowy lub osoba przez niego do tego upoważniona.
§  18.
Instytut za swoje świadczenia może pobierać opłaty w wysokości i według zasad ustalonych przez Ministra Zdrowia w porozumieniu z Ministrem Finansów.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1952.A-44.622

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Powołanie Instytutu Leków.
Data aktu: 14/05/1952
Data ogłoszenia: 29/05/1952
Data wejścia w życie: 29/05/1952, 01/01/1952