Sposób powoływania i tryb postępowania komisji przeciwpożarowych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA GOSPODARKI KOMUNALNEJ
z dnia 29 lutego 1952 r.
w sprawie sposobu powoływania i trybu postępowania komisji przeciwpożarowych.

W związku z § 7 ust. 3 rozporządzenia Ministra Gospodarki Komunalnej z dnia 14 listopada 1951 r. w sprawie kontroli bezpieczeństwa przeciwpożarowego (Dz. U. R. P. Nr 60, poz. 413) zarządza się, co następuje:
§  1.
Komisje przeciwpożarowe powołują na czas nieokreślony prezydia powiatowych rad narodowych oraz prezydia miejskich rad narodowych w miastach stanowiących powiaty. W miastach, w których działają dzielnicowe rady narodowe, komisje przeciwpożarowe powołują prezydia dzielnicowych rad narodowych.
§  2.
Zadaniem komisji przeciwpożarowych jest badanie sprzeciwów wnoszonych od zarządzeń pokontrolnych, wydanych przez powiatowe bądź miejskie komendy straży pożarnych, sprawdzanie zarzutów podniesionych w tych sprzeciwach oraz formułowanie opinii dla prezydium rady narodowej, do którego właściwości należy rozstrzyganie wnoszonych sprzeciwów.
§  3.
W skład komisji przeciwpożarowej wchodzą:
1)
przedstawiciel prezydium rady narodowej, przy którym komisja zostaje powołana, wybrany przez to prezydium spośród członków prezydium lub spośród osób zatrudnionych w jednym z wydziałów prezydium rady narodowej,
2)
przedstawiciel komendy powiatowej (miejskiej) straży pożarnych, delegowany przez tę komendę,
3)
przedstawiciel inspektoratu powiatowego Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń Wzajemnych, delegowany przez ten inspektorat.
§  4.
Prezydium rady narodowej może powołać kilka komisji przeciwpożarowych, jeżeli ilość spraw będzie tego wymagała. W tym przypadku prezydium rady narodowej dokona podziału prac pomiędzy poszczególne komisje.
§  5.
Przewodniczącym komisji jest członek komisji powołany jako przedstawiciel prezydium rady narodowej.
§  6.
Posiedzenie komisji zwołuje przewodniczący w miarę potrzeby.
§  7.
Komisje działają w pełnym składzie. Dla przeprowadzenia poszczególnych czynności komisja może delegować jednego ze swych członków.
§  8.
Komisja przeciwpożarowa ma prawo:
1)
badać obiekty, co do których zostały zgłoszone sprzeciwy,
2)
wzywać i przesłuchiwać osoby, mogące udzielić komisji potrzebnych jej informacji w sprawach objętych sprzeciwem,
3)
wezwać do przedłożenia przez wnoszącego sprzeciw danych i dowodów potrzebnych dla rozstrzygnięcia sprzeciwu,
4)
powoływać rzeczoznawców dla spraw szczególnych, wymagających wiadomości specjalnych. § 9.

Po zbadaniu zarzutów, podniesionych w sprzeciwie, komisja przeciwpożarowa formułuje swoją opinię i przedstawia ją prezydium powiatowej (miejskiej) rady narodowej do decyzji w ciągu 14 dni od dnia wniesienia sprzeciwu.

§  10.
Uchwały komisji zapadają większością głosów.
§  11.
Koszty związane z utrzymaniem komisji przeciwpożarowej oraz jej urzędowaniem obciążają właściwe budżety terenowe.
§  12.
Czynności kancelaryjne komisji przeciwpożarowych pełni wydział gospodarki komunalnej i mieszkaniowej prezydium powiatowej (miejskiej) rady narodowej.
§  13.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Rząd zmienia przepisy o układach zbiorowych pracy

Katalog spraw regulowanych w układzie zbiorowym pracy będzie otwarty i będzie mógł obejmować sprawy dotyczące w szczególności wymiaru i norm czasu pracy, systemów i rozkładów czasu pracy, pracy w godzinach nadliczbowych, wymiaru urlopu wypoczynkowego, warunków wynagradzania czy organizacji pracy. Do uzgodnień międzyresortowych trafił dziś projekt zupełnie nowej ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Jego autorzy zakładają, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Grażyna J. Leśniak 25.06.2024
Nowe zasady przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej

Dziś (piątek, 21 czerwca) weszły w życie nowe przepisy dotyczące przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej. Dotyczą m.in. rozszerzenia nadzoru nad realizacją zaleceń pokontrolnych i objęcia procedurą kontrolną mieszkań treningowych i wspomaganych.

Robert Horbaczewski 21.06.2024
Nowelizacja kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych wejdzie w życie pod koniec czerwca

W dniu 14 czerwca opublikowana została nowelizacja kodeksu pracy dotycząca ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 17.06.2024
Bez polskiego prawa jazdy obcokrajowiec nie zostanie taksówkarzem

​Od 17 czerwca wszyscy kierowcy, którzy pracują w Polsce w charakterze taksówkarzy lub świadczą usługi odpłatnego przewozu osób, będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Zapewne nie wszystkim kierowcom z zagranicy uda się to prawo jazdy zdobyć, więc liczba obcokrajowców świadczących usługi przewozu osób może spaść.

Regina Skibińska 15.06.2024