Zniesienie kontroli wewnętrznej oraz powołanie inspekcji resortowej i księgowych-rewidentów.

UCHWAŁA NR 1192
RADY MINISTRÓW
z dnia 9 grudnia 1952 r.
w sprawie zniesienia kontroli wewnętrznej oraz powołania inspekcji resortowej i księgowych-rewidentów. *

§  1.
Znosi się departamenty, biura, wydziały kontroli, główne inspektoraty oraz inspektoraty kontroli wewnętrznej (resortowej), działające na podstawie uchwały Rady Ministrów z dnia 26 kwietnia 1948 r.
§  2.
1.
Ministrowie powołają w ministerstwach, w ramach przyznanych etatów, inspektorów podległych bezpośrednio ministrowi jako inspekcję resortową.
2.
Zadaniem inspekcji resortowej jest doraźne sprawdzanie wykonania w resorcie uchwał Rządu oraz zarządzeń i instrukcji ministra, sprawdzanie w terenie otrzymanych przez ministra skarg i zażaleń ludności oraz sygnałów prasowych, jak również przeprowadzanie inspekcji w ramach zleconych przez ministra.
3.
Postanowienia ust. 1-2 stosuje się odpowiednio do określonych przez Prezesa Rady Ministrów komisji i komitetów oraz centralnych urzędów, sprawujących funkcje naczelnych organów administracji państwowej.
§  3.
1.
W ministerstwach oraz komisjach, komitetach i urzędach centralnych sprawujących funkcje naczelnych organów administracji państwowej powołuje się księgowych-rewidentów.
2.
Księgowi-rewidenci (ust. 1) podlegają dyrektorowi departamentu księgowości (lub kierownikowi innej komórki organizacyjnej, do której zakresu działania wchodzą zagadnienia księgowości), a w centralnych zarządach i jednostkach organizacyjnych równorzędnych - głównemu księgowemu.
3.
Właściwy minister (kierownik komisji, komitetu, centralnego urzędu) może w ramach przyznanych etatów i zatwierdzonych planów zatrudnienia powołać księgowych-rewidentów również w jednostkach podległych organom, o których mowa w ust. 1 i 2, o ile wymaga tego wielkość tej jednostki oraz struktura organizacyjna danej gałęzi gospodarki lub administracji państwowej.
§  4.
Prezes Państwowej Komisji Etatów dokona zmian w zatwierdzonych planach etatów w związku ze zniesieniem kontroli wewnętrznej i powołaniem inspekcji resortowej oraz księgowych-rewidentów na wniosek właściwego ministra lub kierownika centralnego urzędu.
§  5.
Zadaniem resortowych księgowych-rewidentów (§ 3) jest wykonywanie rewizji księgowo-finansowej w podległych jednostkach organizacyjnych, a w szczególności:
1)
badanie legalności wszelkich operacji finansowych i gospodarczych;
2)
walka z nadużyciami i nielegalnym wydatkowaniem środków pieniężnych i materiałowych;
3)
badanie prawidłowości:
a)
prowadzenia rachunkowości i sprawozdawczości finansowej i budżetowej,
b)
opracowania dokumentacji rachunkowej, finansowej i budżetowej,
c)
księgowania,
d)
ewidencjonowania środków obrotowych i majątku trwałego.
§  6.
Każda podległa jednostka organizacyjna powinna być co najmniej raz w roku poddana szczegółowej dokumentalnej rewizji księgowo-finansowej przez księgowych-rewidentów jednostki nadrzędnej.
§  7.
Z wyników dokonanej rewizji finansowej sporządza się protokół. Protokół podpisują: księgowy-rewident, który prowadził rewizję, oraz kierownik i główny księgowy jednostki organizacyjnej, w której dokonano rewizji finansowej.
§  8.
Na podstawie wyników dokonanej rewizji finansowej organ nadrzędny nad jednostką zrewidowaną wydaje zarządzenie porewizyjne, przy czym obowiązany jest podjąć środki mające na celu usunięcie uchybień i niedociągnięć stwierdzonych w działalności tej jednostki organizacyjnej, a w przypadku stwierdzenia w toku rewizji nadużyć i innych przestępstw - spowodować pociągnięcie winnych do odpowiedzialności karnej.
§  9.
1.
Szczegółowy zakres i tryb działania księgowych-rewidentów ustali instrukcja Ministra Finansów, wydana w porozumieniu z Ministrem Kontroli Państwowej za zgodą Prezesa Rady Ministrów.
2.
Minister Finansów za zgodą Prezesa Rady Ministrów ustali zasady współdziałania z księgowymi-rewidentami podległych mu organów kontroli i rewizji finansowej, działających na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 24 stycznia 1951 r. w sprawie organizacji i zakresu działania organów kontroli i rewizji finansowej (Dz. U. Nr 8, poz. 61).
§  10.
Inspekcję resortową (§ 2) oraz księgowych-rewidentów (§ 3) w resortach Ministerstwa Obrony Narodowej i Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego powołuje Minister Obrony Narodowej bądź Minister Bezpieczeństwa Publicznego, którzy ustalą etaty tych organów oraz określą w porozumieniu z Ministrem Kontroli Państwowej za zgodą Prezesa Rady Ministrów ich szczegółowy zakres i tryb działania.
§  11.
Terminy zniesienia organów kontroli wewnętrznej w poszczególnych resortach ustali Minister Kontroli Państwowej w porozumieniu z zainteresowanymi ministrami, z tym że ostateczny termin zniesienia kontroli wewnętrznej powinien nastąpić nie później niż do dnia 30 czerwca 1953 r.
§  12.
Wykonanie uchwały porucza się Prezesowi Rady Ministrów, Przewodniczącemu Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego i wszystkim ministrom.
§  13.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
* Z dniem 30 czerwca 1959 r. nin. uchwała traci moc w części dotyczącej księgowych rewidentów i rewizji finansowo-księgowej, zgodnie z § 62 ust. 1 pkt 3 uchwały nr 187 z dnia 12 maja 1959 r. w sprawie rewizji finansowo-księgowej państwowych jednostek organizacyjnych (M.P.59.58.278).

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1952.A-106.1640

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Zniesienie kontroli wewnętrznej oraz powołanie inspekcji resortowej i księgowych-rewidentów.
Data aktu: 09/12/1952
Data ogłoszenia: 30/12/1952
Data wejścia w życie: 30/12/1952