Zastosowanie wyjątkowych zasad bilansowania w niektórych przedsiębiorstwach podległych Ministerstwu Handlu Wewnętrznego oraz Centralnemu Urzędowi Skupu i Kontraktacji.

UCHWAŁA NR 521
PREZYDIUM RZĄDU
z dnia 1 sierpnia 1951 r.
w sprawie zastosowania wyjątkowych zasad bilansowania w niektórych przedsiębiorstwach podległych Ministerstwu Handlu Wewnętrznego oraz Centralnemu Urzędowi Skupu i Kontraktacji.

W celu przyspieszenia prac, zmierzających do sporządzenia zamknięć rachunkowych i przeprowadzenia likwidacji niektórych przedsiębiorstw podległych Ministerstwu Handlu Wewnętrznego oraz Centralnemu Urzędowi Skupu i Kontraktacji, a tym samym zmniejszenia kosztów prac likwidacyjnych i bilansowych w tych przedsiębiorstwach Prezydium Rządu postanawia:
§  1.
1.
Upoważnić Ministra Handlu Wewnętrznego do zastosowania w odniesieniu do bilansu końcowego Państwowej Centrali Handlowej w likwidacji wyjątkowych zasad bilansowania, a mianowicie:
1)
do zaniechania dalszego uzgadniania kartotek towarowych z kartotekami finansowymi i przyjęcia do bilansu rocznego rzeczywistych zapasów towarów według spisów inwentarzowych po cenach zakupu, obowiązujących w grudniu 1949 r.;
2)
do przyjęcia w bilansie nie zlikwidowanych należności i zobowiązań w wysokości uzgodnionej z kontrahentami z tym, że:
a)
nie uzgodnione salda rozliczeń z przedsiębiorstwami uspołecznionymi prowadzącymi księgowość bieżąco, tj. posiadającymi zatwierdzone w trybie przepisanym bilanse za odpowiedni okres gospodarczy, przyjęte będą w wysokości wynikającej z ich zapisów księgowych, nie uzgodnione zaś salda rozliczeń z przedsiębiorstwami uspołecznionymi, posiadającymi zaległości w pracach rachunkowych, przyjęte będą w wysokości wynikającej z własnych zapisów księgowych,
b)
zobowiązania publiczno-prawne przyjęte będą w wysokości stwierdzonej przez właściwe instytucje,
c)
należności i zobowiązania w stosunku do osób i przedsiębiorstw prywatnych przyjęte będą w wysokości wynikającej z własnych zapisów księgowych,
d)
wyciągi bankowe przyjęte będą za podstawę dokumentarną przy uzgadnianiu kont bankowych z odniesieniem ewentualnych różnic na konta różnic bankowych,
e)
różnice nie uzgodnionych kont między placówkami Państwowej Centrali Handlowej zaksięgowane będą na oddzielne konto,
f)
wszystkie salda osobowe nie przekraczające 300 (trzystu) zł zgrupowane będą na jednym koncie dłużników bądź wierzycieli,
g)
należności i zobowiązania nie ściągnięte lub nie uregulowane w zakreślonym dla likwidacji czasie, dla których roczny termin złożenia wniosku do komisji arbitrażowej zgodnie z § 20 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 15 listopada 1950 r. w sprawie organizacji państwowych komisji arbitrażowych i trybu postępowania arbitrażowego (Dz. U. R. P. Nr 53, poz. 484) upłynął, będą spisane na wyniki jako straty i zyski nadzwyczajne,
h)
należności i zobowiązania, nie spisane w trybie powyższym, jak również pozostałe środki trwałe lub obrotowe, zostaną przejęte przez Centralę Spożywczą;
3)
do przekazania nieodpłatnie Przedsiębiorstwu Upłynnienia Remanentów reszty remanentu towarów niechodliwych;
4)
do wykazania w odrębnych pozycjach rachunku wyników jako zysków lub strat nadzwyczajnych różnic ustalonych na kontach, o których mowa w pkt 1 i 2;
5)
do zastosowania innych uproszczeń w pracach bilansowych oraz wyjątkowych metod zamykania ksiąg i kartotek, mających na celu przyspieszenie likwidacji.
2.
Zobowiązać Ministra Handlu Wewnętrznego do wydania zarządzeń zmierzających do bezwzględnego zakończenia prac likwidacyjnych w Państwowej Centrali Handlowej w likwidacji w terminie do dnia 30 września 1951 r.
3.
Upoważnić Ministra Handlu Wewnętrznego w związku z wprowadzeniem nowej, całkowicie zmienionej struktury organizacyjnej Centralnego Zarządu Przemysłu Mięsnego i koniecznością jak najrychlejszego przeprowadzenia likwidacji b. Dyrekcji Dystrybucji Centralnego Zarządu Przemysłu Mięsnego, która w roku 1949 stanowiła samoistną jednostkę organizacyjną, do zastosowania w odniesieniu do bilansu końcowego b. Dyrekcji Dystrybucji Centralnego Zarządu Przemyśla Mięsnego wyjątkowych zasad bilansowania stosowni do ust. 1.
4.
Zobowiązać Ministra Handlu Wewnętrznego do wydania zarządzeń, zmierzających do bezwzględnego zakończenia prac, związanych z likwidacją b. Dyrekcji Dystrybucji Centralnego Zarządu Przemysłu Mięsnego, w terminie do dnia 31 sierpnia 1951 r.
5.
W związku z przekształceniem z dniem 1 stycznia 1951 r. Centrali Spółdzielni Mleczarsko-Jajczarskich na dwa odrębne przedsiębiorstwa:
1)
Centralny Zarząd Przemysłu Mleczarskiego,
2)
Centralę Jajczarsko-Drobiarską

oraz nałożeniem na Centralny Zarząd Przemysłu Mleczarskiego obowiązku przeprowadzenia likwidacji dawnego przedsiębiorstwa spółdzielczego (C. S. M. J.) - upoważnić Ministra Handlu Wewnętrznego do zastosowania w odniesieniu do bilansu końcowego Centrali Spółdzielni Mleczarsko-Jajczarskich wyjątkowych zasad bilansowania stosownie do ust. 1.

6.
Zobowiązać Ministra Handlu Wewnętrznego do wydania zarządzeń, zmierzających do bezwzględnego zakończenia prac związanych z likwidacją b. Centrali Spółdzielni Mleczarsko-Jajczarskich w terminie do dnia 31 sierpnia 1951 r.
7.
W związku z przekształceniem z dniem 1 stycznia 1951 r. okręgów wojewódzkich Polskich Zakładów Zbożowych z jednostek operatywnych w jednostki administracyjne oraz koniecznością przeprowadzenia likwidacji rozliczeń wynikających z działalności operatywnej tych okręgów z okresu ubiegłego - upoważnić Prezesa Centralnego Urzędu Skupu i Kontraktacji do zastosowania w odniesieniu do bilansów końcowych, likwidujących działalność operatywną b. okręgów Polskich Zakładów Zbożowych, wyjątkowych zasad bilansowania stosownie do ust. 1.
8.
Zobowiązać Prezesa Centralnego Urzędu Skupu i Kontraktacji do wydania zarządzeń, zmierzających do bezwzględnego zakończenia prac związanych z likwidacją b. okręgów wojewódzkich Polskich Zakładów Zbożowych jako jednostek operatywnych do dnia 31 października 1951 r.
9.
Wobec poważnych osiągnięć Centrali Mięsnej w zakresie likwidacji zaległości rachunkowych i przejścia tej Centrali na bieżącą sprawozdawczość - upoważnić Prezesa Centralnego Urzędu Skupu i Kontraktacji do zastosowania w odniesieniu do bilansu Centrali Mięsnej za 1949 rok wyjątkowych zasad bilansowania stosownie do ust. 1.
10.
Zobowiązać Prezesa Centralnego Urzędu Skupu i Kontraktacji do wydania zarządzeń, zmierzających do bezwzględnego zakończenia prac związanych z bilansem Centrali Mięsnej za rok 1949 w terminie do dnia 31 grudnia 1951 r.
11.
Ze względu na wielokrotne zmiany organizacyjne w Centrali Ogrodniczej i znaczne jej osiągnięcia w zakresie likwidacji zaległości rachunkowych - upoważnić Ministra Handlu Wewnętrznego do zastosowania w odniesieniu do zamknięć rachunkowych niektórych jej jednostek bilansowych za rok 1950 wyjątkowych zasad bilansowania stosownie do ust. 1.
12.
Zobowiązać Ministra Handlu Wewnętrznego do wydania zarządzeń zmierzających do bezwzględnego zakończenia prac bilansowych Centrali Ogrodniczej za rok 1950 do dnia 31 sierpnia 1951 r.
13.
Upoważnić Ministra Handlu Wewnętrznego do spisania w zamknięciach rachunkowych Centrali Handlowej Ceramiki, Centrali Handlowej Przemysłu Skórzanego i Centrali Handlowej Przemysłu Papierniczego za rok 1950 na rachunek wyników sum do wyjaśnienia, dotyczących lat ubiegłych, tj. od początku istnienia przedsiębiorstw do roku 1949, a wynikających z nieuzgodnienia kont materiałowo-towarowych i rozliczeń z państwowymi zakładami przemysłowymi, co nie zwalnia od odpowiedzialności osób winnych za szkody i straty ujawnione ewentualnie w przyszłości.
14.
Upoważnić Ministra Handlu Wewnętrznego oraz Prezesa Centralnego Urzędu Skupu i Kontraktacji do udzielania zezwoleń dyrektorom wyżej wymienionych przedsiębiorstw na zawieranie w ramach funduszu płac umów o dzieło, dotyczących wykonania prac zleconych z pracownikami własnymi lub obcymi w tych placówkach terenowych, gdzie jest brak kwalifikowanych kandydatów potrzebnych do obsadzenia etatów komórek likwidacyjnych.
§  2.
1.
Upoważnić Ministra Finansów do zatwierdzenia preliminarzy wydatków, związanych z likwidacją i wykonaniem prac bilansowych przedsiębiorstw objętych niniejszą uchwałą, a Ministra Handlu Wewnętrznego oraz Prezesa Centralnego Urzędu Skupu i Kontraktacji - do wydatkowania niezbędnych środków finansowych w ramach zatwierdzonych preliminarzy w ciężar kosztów tych przedsiębiorstw.
2.
Zobowiązać Ministra Handlu Wewnętrznego i Prezesa Centralnego Urzędu Skupu i Kontraktacji w porozumieniu z Ministrem Finansów do obniżenia do minimum kosztów likwidacji i prac bilansowych przedsiębiorstw, objętych niniejszą uchwałą i osiągnięcia tą drogą co najmniej 50% oszczędności od ogólnej sumy kosztów preliminowanych.
§  3.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 sierpnia 1951 r.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1951.A-89.1224

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Zastosowanie wyjątkowych zasad bilansowania w niektórych przedsiębiorstwach podległych Ministerstwu Handlu Wewnętrznego oraz Centralnemu Urzędowi Skupu i Kontraktacji.
Data aktu: 01/08/1951
Data ogłoszenia: 20/10/1951
Data wejścia w życie: 20/10/1951, 01/08/1951