Organizacja finansowa i system finansowy przedsiębiorstw geodezyjnych podległych Głównemu Urzędowi Pomiarów Kraju.

ZARZĄDZENIE NR 101
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 22 czerwca 1951 r.
w sprawie organizacji finansowej i systemu finansowego przedsiębiorstw geodezyjnych podległych Głównemu Urzędowi Pomiarów Kraju.

Stosownie do § 34 zarządzenia Ministra Finansów z dnia 22 grudnia 1950 r. w sprawie zasad organizacji finansowej i systemu finansowego na rok 1951 przedsiębiorstw wykonawstwa inwestycyjnego rozliczających się z budżetem centralnym (Monitor Polski z 1951 r. Nr A-23, poz. 290) zarządza się, co następuje:

I.

Przepisy ogólne.

§  1.
Ustala się organizację finansową i system finansowy następujących przedsiębiorstw geodezyjnych podległych Głównemu Urzędowi Pomiarów Kraju:
1)
Państwowego Przedsiębiorstwa Mierniczego w Warszawie,
2)
Państwowego Przedsiębiorstwa Geodezyjnego w Warszawie,
3)
Państwowego Przedsiębiorstwa Fotogrametrii i Kartografii w Warszawie.
§  2.
1.
Przez wyrażenie "jednostka wykonawstwa inwestycyjnego", użyte w niniejszym zarządzeniu, należy rozumieć przedsiębiorstwa geodezyjne wymienione w § 1 oraz ich oddziały lub zakłady.
2.
Przez wyrażenie "zarządzenie Ministra Finansów", użyte w niniejszym zarządzeniu, należy rozumieć zarządzenie Ministra Finansów z dnia 22 grudnia 1950 r. w sprawie zasad organizacji finansowej i systemu finansowego na rok 1951 przedsiębiorstw wykonawstwa inwestycyjnego rozliczających się z budżetem centralnym (Monitor Polski z 1951 r. Nr A-23, poz. 290).
§  3.
1.
Zależnie od sposobu finansowania lub rozliczenia z budżetem Państwa jednostki dzielą się z kolei na:
1)
centrale państwowych przedsiębiorstw geodezyjnych (Państwowe Przedsiębiorstwo Miernicze i Państwowe Przedsiębiorstwo Fotogrametrii i Kartografii) wykonywające wyłącznie funkcje kierownictwa, koordynacji, kontroli i nadzoru w stosunku do podległych im jednostek organizacyjnych działających na zasadach pełnego wewnętrznego rozrachunku gospodarczego. Centrale te utrzymywane są z narzutów na koszty własne podległych im jednostek i prowadzą własną odrębną rachunkowość oraz gospodarkę finansową w ramach aprobowanych przez Główny Urząd Pomiarów Kraju i zatwierdzonych przez Ministerstwo Finansów preliminarzy;
2)
jednostki działające na zasadach pełnego rozrachunku gospodarczego, które z kolei dzielą się na:
a)
jednostki działające na zasadach pełnego rozrachunku gospodarczego,
b)
jednostki działające na zasadach pełnego wewnętrznego rozrachunku gospodarczego.
2.
Wykaz jednostek określonych w ust. 1 pkt 1 i 2 lit. a) i b) zawiera załącznik do niniejszego zarządzenia.
§  4.
Jednostki działające na zasadach pełnego lub wewnętrznego pełnego rozrachunku gospodarczego prowadzą księgowość według zarządzenia Ministra Finansów z dnia 27 listopada 1950 r. w sprawie jednolitego planu kont dla państwowych przedsiębiorstw wykonawstwa inwestycyjnego na rok 1951 (Monitor Polski Nr A-129, poz. 1615).
§  5.
Jednostki wymienione w § 3 ust. 1 pkt 2 lit. a) i b) sporządzają własne plany finansowo-gospodarcze. W ramach planów finansowo-gospodarczych jednostek wymienionych w § 3 ust. 1 pkt 2 lit. b) uwzględniane są koszty utrzymania central tych jednostek, limitowane preliminarzem aprobowanym przez Główny Urząd Pomiarów Kraju i zatwierdzonym przez Ministerstwo Finansów.
§  6.
Finansowanie i bankową kontrolę poszczególnych jednostek wykonują banki według zasad ustalonych w odrębnych przepisach.

II.

System rozliczeń.

§  7.
Jednostki wykonawstwa inwestycyjnego sprzedają swoją produkcję, świadczą usługi lub rozliczają się ze zleceniodawcami na podstawie kosztów jednostkowych ustalonych zarządzeniami Prezesa Głównego Urzędu Pomiarów Kraju w sprawie rozliczenia się ze zleceniodawcami lub na podstawie obowiązujących cenników. Roboty nie objęte cennikami będą rozliczane na podstawie planowanych kosztów własnych i marży zysku 3%.
§  8.
Jednostki wykonawstwa inwestycyjnego fakturują swoją produkcję bądź usługi i inkasują należność na zasadach podanych w zarządzeniu Ministra Finansów z dnia 3 listopada 1950 r. w sprawie zasad fakturowania i inkasa należności państwowych przedsiębiorstw geodezyjnych (Monitor Polski Nr A-129, poz. 1614).

III.

Podatek obrotowy i podatek od operacji nietowarowych.

§  9.
Na podstawie przepisów zawartych w § 14 ust. 1 pkt 2 uchwały Nr 62 Rady Ministrów z dnia 3 lutego 1951 r. w sprawie podatku obrotowego od jednostek gospodarki uspołecznionej (Monitor Polski Nr A-12, poz. 175) oraz w § 13 ust. 1 pkt 2 uchwały Nr 80 Rady Ministrów z dnia 3 lutego 1951 r. w sprawie podatku od operacji nietowarowych jednostek gospodarki uspołecznionej (Monitor Polski Nr A-12, poz. 177) wolne są od podatku obrotowego i od podatku od operacji nietowarowych obroty osiągnięte przez jednostki wykonawstwa inwestycyjnego z wyjątkiem obrotów osiągniętych przez jednostki pomocnicze produkujące materiały budowlane oraz prefabrykaty.

IV.

Podział zysku.

§  10.
1.
Podział zysku jednostek wykonawstwa inwestycyjnego, podległych Głównemu Urzędowi Pomiarów Kraju, następuje według zasad podanych w § 15 zarządzenia Ministra Finansów: na uzupełnienie lub powiększenie własnych środków obrotowych do wysokości określonej planem finansowym oraz na wpłatę do budżetu centralnego, obejmującą całą pozostałą część zysku, nie mniej jednak niż 10%.
2.
Sposób rozliczeń z tytułu wpłat zysków i pokrywania strat regulują przepisy zawarte w uchwale Nr 98 Rady Ministrów z dnia 10 lutego 1951 r. w sprawie rozliczeń z budżetem centralnym z tytułu wpłat z zysku i pokrywania strat państwowych przedsiębiorstw i banków (Monitor Polski Nr A-17, poz. 225).

V.

Normatywy.

§  11.
1.
Normatywy środków obrotowych pokrywane są ze źródeł przewidzianych w § 18 pkt B zarządzenia Ministra Finansów.
2.
Sposób rozliczeń z tytułu środków obrotowych regulują przepisy zawarte w uchwale Nr 99 Rady Ministrów z dnia 10 lutego 1951 r. w sprawie rozliczeń przedsiębiorstw państwowych z budżetem centralnym z tytułu środków obrotowych (Monitor Polski Nr A-17, poz. 226).

VI.

Amortyzacja i finansowanie robót kapitalnych.

§  12.
Amortyzację i finansowanie robót kapitalnych regulują przepisy zarządzenia Ministra Finansów w części VI (§§ 26-29) oraz zarządzenie Ministra Finansów z dnia 22 stycznia 1951 r. w sprawie trybu udzielania kredytów antycypacyjnych na poczet amortyzacji roku następnego bez obowiązku uzyskania uprzedniej zgody Ministerstwa Finansów (Monitor Polski Nr A-11, poz. 169) oraz rozdział II instrukcji Ministra Finansów z dnia 23 stycznia 1951 r. w sprawie zasad finansowania i bankowej kontroli inwestycji objętych planem inwestycyjnym na 1951 r.

VII.

Stosunki między generalnym wykonawcą, podwykonawcą i zleceniodawcą.

§  13.
Jednostki działające na zasadach pełnego lub wewnętrznego pełnego rozrachunku gospodarczego, występujące w charakterze generalnego wykonawcy lub podwykonawcy, obowiązane są stosować się do zasad podanych w zarządzeniu Ministra Finansów z dnia 3 listopada 1950 r. w sprawie zasad fakturowania i inkasa należności państwowych przedsiębiorstw geodezyjnych (Monitor Polski Nr A-129, poz. 1614) oraz zarządzeń Prezesa Głównego Urzędu Pomiarów Kraju w sprawie postępowania przy zawieraniu umów na roboty geodezyjne zlecone przez Główny Urząd Pomiarów Kraju.

VIII.

Przepis końcowy.

§  14.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 stycznia 1951 r.

ZAŁĄCZNIK 

WYKAZ JEDNOSTEK WYKONAWSTWA INWESTYCYJNEGO PODLEGŁYCH GŁÓWNEMU URZĘDOWI POMIARÓW KRAJU.

Do § 3 ust. 1 pkt 1. Centrala Państwowego Przedsiębiorstwa Mierniczego, Centrala Państwowego Przedsiębiorstwa Fotogrametrii i Kartografii.

Do § 3 ust. 1 pkt 2 lit. a). Państwowe Przedsiębiorstwo Geodezyjne.

Do § 3 ust. 1 pkt 2 lit. b). Oddziały Państwowego Przedsiębiorstwa Mierniczego w: Warszawie, Poznaniu, Krakowie, Gdańsku, Kielcach, Łodzi i Katowicach.

Oddziały Państwowego Przedsiębiorstwa Fotogrametrii i Kartografii w: Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Rzeszowie, Zakład Fotogrametrii w Warszawie, Zakład Geosprzęt w Warszawie.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1951.A-60.808

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Organizacja finansowa i system finansowy przedsiębiorstw geodezyjnych podległych Głównemu Urzędowi Pomiarów Kraju.
Data aktu: 22/06/1951
Data ogłoszenia: 13/07/1951
Data wejścia w życie: 13/07/1951, 01/01/1951