Zaliczki miesięczne na podatek dochodowy od podatników podlegających obowiązkowi podatkowemu według przepisów działu III, rozdział II dekretu o podatku dochodowym.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 23 czerwca 1951 r.
w sprawie zaliczek miesięcznych na podatek dochodowy od podatników podlegających obowiązkowi podatkowemu według przepisów działu III, rozdział II dekretu o podatku dochodowym.

Na podstawie art. 17 ust. 1 dekretu z dnia 25 października 1948 r. o podatku dochodowym (Dz. U. R. P. Nr 52, poz. 414) zarządza się, co następuje:
§  1.
Przepisom niniejszego zarządzenia podlegają nie objęte zasadami systemu finansowego przedsiębiorstwa i majątki pod zarządem państwowym oraz te przedsiębiorstwa zorganizowane w formie spółek prawa handlowego z udziałem Skarbu Państwa, które zostały podciągnięte pod przepisy działu III, rozdział II dekretu z dnia 25 października 1948 r. o podatku dochodowym (Dz. U. R. P. Nr 52, poz. 414).
§  2.
Podatnicy określeni w § 1 obowiązani są do wpłacania zaliczek na podatek dochodowy w terminie do dnia 25 następnego miesiąca za miesiąc ubiegły.
§  3.
Podstawę obliczenia zaliczki stanowi zysk bilansowy za dany okres, a w odniesieniu do podatników nie sporządzających bilansów miesięcznych - zysk przypadający na dany okres według planów finansowo-gospodarczych.
§  4.
1.
Podatnicy, określeni w § 1, obowiązani są składać deklaracje na zaliczki miesięczne w terminach płatności zaliczek. W składanych deklaracjach należy podawać podstawę obliczenia zaliczki i jej wysokość. Do deklaracji powinien być dołączony bilans miesięczny, jeżeli jest on sporządzany.
2.
Podatnicy, którzy nie sporządzają bilansów miesięcznych, obowiązani są przedkładać organom finansowym raz na kwartał, w terminie do dnia 25 miesiąca następującego po upływie kwartału, bilanse okresowe wraz z deklaracjami.
3.
Jeżeli z bilansu okresowego będzie wynikało, że zaliczki wpłacono w kwocie niższej od kwoty, jaka wypada z bilansu okresowego, na podatniku ciążyć będzie obowiązek dokonania dodatkowej wpłaty w terminie przewidzianym do składania bilansu okresowego.
4.
W przypadku, gdy wpłaty przekroczyły kwotę zaliczki, jaka wypada z bilansu okresowego, podatnikowi służy prawo żądania zarachowania kwoty nadpłaconej na poczet następnych zaliczek.
5.
Brak zysku bilansowego w poszczególnych miesiącach (kwartałach) zwalnia podatników od obowiązku uiszczenia zaliczki pod warunkiem przedłożenia organom finansowym deklaracji wraz z bilansem miesięcznym (kwartalnym).
6.
Obowiązek przedkładania bilansów miesięcznych (okresowych) nie dotyczy podatników, zwolnionych od tego obowiązku na mocy indywidualnych decyzji.
§  5.
Wysokość zaliczki na podatek dochodowy od podatników, określonych w § 1, wynosi 50% zysku.
§  6.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 stycznia 1951 r.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1951.A-59.779

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Zaliczki miesięczne na podatek dochodowy od podatników podlegających obowiązkowi podatkowemu według przepisów działu III, rozdział II dekretu o podatku dochodowym.
Data aktu: 23/06/1951
Data ogłoszenia: 10/07/1951
Data wejścia w życie: 10/07/1951, 01/01/1951