Postępowanie przy przeprowadzaniu rewizji norm pracy.

UCHWAŁA NR 387
PREZYDIUM RZĄDU
z dnia 26 maja 1951 r.
w sprawie postępowania przy przeprowadzaniu rewizji norm pracy.

Wzrastająca świadomość klasy robotniczej wyraża się w zrozumieniu znaczenia wzrostu wydajności pracy w walce o wykonanie Planu 6-letniego.
Znalazło to swoje odbicie w oddolnej inicjatywie mas pracujących przy przeprowadzaniu rewizji norm pracy na przełomie 1950-1951 roku.

Zdarzają się jednak przypadki powtórnej rewizji norm pracy nie uzasadnionej zmianami warunków produkcyjnych i technicznych, przy czym decydujący wpływ na przeprowadzanie rewizji ma wysokie przekraczanie norm już zrewidowanych.

W celu uporządkowania i ustalenia zasad oraz warunków przeprowadzania rewizji norm pracy, jako też zapewnienia pracownikowi słusznego wzrostu jego zarobku, uwarunkowanego wzrostem wydajności, uchwala się, co następuje:

§  1.
Zabrania się kierownictwu zakładów pracy gospodarki uspołecznionej przeprowadzania zmiany prawidłowo ustalonych norm pracy w innym trybie niż określony w niniejszej uchwale.
§  2.
1. 1
Rewizję norm pracy powszechnie obowiązujących (jednolitych) przeprowadza się na podstawie uchwały Prezydium Rządu po porozumieniu z Centralną Radą Związków Zawodowych.
2.
Wniosek o rewizję norm, o których mowa w ust. 1, nie może być wniesiony wcześniej niż po upływie jednego roku stosowania norm poprzednio ustalonych.
§  3.
1. 2
Rewizję norm pracy obowiązujących w poszczególnych branżach produkcji i usług podlegających jednemu resortowi (norm branżowych) oraz rewizję norm zakładowych na prace powtarzające się przeprowadza się na podstawie zarządzenia właściwego ministra (kierownika urzędu centralnego), wydanego w porozumieniu z zarządem głównym właściwego związku zawodowego.
2.
Wniosek o rewizję norm, o których mowa w ust. 1, nie może być wniesiony wcześniej niż po upływie jednego roku stosowania norm poprzednio ustalonych.
§  3a. 3
1.
Wnioski o rewizję norm pracy powszechnie obowiązujących (jednolitych) wymagają opinii Państwowej Komisji Płac.
2.
Wydanie zarządzenia o rewizji norm branżowych (§ 3 ust. 1) wymaga uzgodnienia z Prezesem Państwowej Komisji Płac.
§  4.
Po wprowadzeniu w życie nowych norm fakt ich przekraczania przez robotników, nie spowodowany nowymi warunkami określonymi w § 6, nie może stanowić podstawy do ich powtórnej rewizji.
§  5.
Nowe normy pracy wprowadza w życie kierownik (dyrektor) zakładu pracy w porozumieniu z radą zakładową.
§  6.
1.
W przypadkach zmiany procesu technologicznego lub wprowadzenia istotnych usprawnień organizacyjno-technicznych dla poszczególnego procesu produkcyjnego w danym zakładzie pracy, zmieniających trwale warunki pracy, kierownik (dyrektor) zakładu pracy ustali w porozumieniu z radą zakładową nową normę pracy, odpowiadającą nowym warunkom jej wykonywania.
2.
Norma ta podlega zatwierdzeniu przez bezpośrednio nadrzędną jednostkę zakładu pracy w porozumieniu z zarządem głównym właściwego związku zawodowego. Do czasu tego zatwierdzenia nowa norma ma charakter tymczasowy.
§  7.
Przy wprowadzeniu nowych norm administracja gospodarcza (dyrektor centralnego zarządu, dyrektor zjednoczenia, dyrektor zakładu) odpowiada za stworzenie robotnikom najdogodniejszych warunków pracy, przede wszystkim przez przeanalizowanie i usprawnienie organizacji zarówno zakładu jak i miejsca roboczego oraz przez odpowiednie wzmożenie pracy instruktażowo-szkoleniowej zakładu pracy - w celu dopomożenia robotnikom w wykonywaniu i przekraczaniu nowych norm pracy, a co za tym idzie - w osiągnięciu wyższej wydajności pracy i wyższych zarobków.
1 § 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 uchwały nr 610 z dnia 6 sierpnia 1955 r. (M.P.55.73.907) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 20 sierpnia 1955 r.
2 § 3 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 2 uchwały nr 610 z dnia 6 sierpnia 1955 r. (M.P.55.73.907) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 20 sierpnia 1955 r.
3 § 3a dodany przez § 1 pkt 3 uchwały nr 610 z dnia 6 sierpnia 1955 r. (M.P.55.73.907) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 20 sierpnia 1955 r.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1951.A-49.644

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Postępowanie przy przeprowadzaniu rewizji norm pracy.
Data aktu: 26/05/1951
Data ogłoszenia: 13/06/1951
Data wejścia w życie: 13/06/1951