Powołanie Rady Naukowej przy Ministrze Zdrowia.

UCHWAŁA
PREZYDIUM RZĄDU
z dnia 23 grudnia 1950 r.
w sprawie powołania Rady Naukowej przy Ministrze Zdrowia.

W celu nadania socjalistycznego kierunku badaniom naukowym w zakresie medycyny, zapewnienia należytego planowania i kontroli wykonania planów na tym odcinku, a ponadto w celu wszechstronnego wykorzystania zdobyczy naukowych przy realizacji zadań służby zdrowia - Prezydium Rządu uchwala:
§  1.
Powołuje się Radę Naukową przy Ministrze Zdrowia, zwaną w dalszym ciągu "Radą".
§  2.
Do zadań Rady należy:
1)
opracowywanie wytycznych do planów prac naukowo-badawczych w zakresie medycyny oraz sposobu ich wykonania z uwzględnieniem poszczególnych gałęzi nauk medycznych oraz w ramach tych gałęzi - poszczególnych specjalności;
2)
opiniowanie planów naukowo-badawczych, opracowanych przez samodzielne placówki naukowo-badawcze, akademie medyczne oraz zakłady społeczne służby zdrowia, a także zgłaszanie Ministrowi Zdrowia wniosków w zakresie koordynacji tych planów;
3)
opracowywanie wniosków do planu kształcenia pracowników naukowych;
4)
opracowywanie wniosków do preliminarza budżetowego w zakresie badań naukowych oraz opiniowanie opracowanego przez Ministerstwo Zdrowia preliminarza w tym zakresie;
5)
opracowywanie zasad praktycznego stosowania wyników badań naukowych przy realizacji zadań służby zdrowia, a w szczególności w zakresie leków;
6)
ustalenie wytycznych do planów wydawniczych w zakresie nauk wydawniczych;
7)
opiniowanie działalności fachowej towarzystw naukowych oraz przedstawienie Ministrowi Zdrowia wniosków w zakresie kierunku działalności tych towarzystw;
8)
opracowanie na zlecenie Ministra Zdrowia innych zagadnień związanych z planowaniem nauk medycznych.
§  3.
1.
Członków Rady powołuje Minister Zdrowia spośród wybitnych naukowców w zakresie medycyny, znawców zagadnień organizacji służby zdrowia oraz osób, posiadających wybitne przygotowanie praktyczne w zakresie poszczególnych gałęzi nauk medycznych.
2.
Spośród członków Rady Minister Zdrowia powołuje przewodniczącego oraz sekretarza naukowego.
3.
Kadencja Rady trwa dwa lata.
4.
Statut Rady nadaje Minister Zdrowia.
§  4.
Rada wykonuje swoje zadania na zebraniach plenarnych lub przy pomocy prezydium i komisji.
§  5.
1.
Prezydium Rady tworzą: przewodniczący, sekretarz naukowy oraz członkowie powołani przez Ministra Zdrowia.
2.
Do zakresu działania prezydium należy:
1)
wstępne rozpatrywanie poszczególnych spraw należących do zakresu działania Rady w celu ustalenia trybu ich załatwienia;
2)
opracowywanie opinii i wniosków w imieniu Rady w okresie między zebraniami plenarnymi;
3)
powoływanie komisji i koordynowanie ich prac;
4)
podejmowanie inicjatyw w zakresie spraw, wchodzących w zakres działania Rady;
5)
zwoływanie zebrań plenarnych;
6)
wykonywanie uchwał Rady.
§  6.
1.
W celu wykonania zadań Rady prezydium może powoływać komisje i zespoły robocze, ustalając równocześnie tematykę ich prac.
2.
W skład komisji i zespołów roboczych wchodzą członkowie Rady bądź osoby spoza ich grona.
3.
Nadzór nad komisjami i zespołami roboczymi sprawują członkowie Rady, wyznaczeni przez przewodniczącego.
§  7.
1.
Czynności wykonawcze związane z działalnością Rady oraz czynności zlecone przez prezydium wykonuje Biuro Rady, wchodzące w skład organizacyjny Ministerstwa Zdrowia.
2.
Pracownicy Biura są pracownikami państwowymi.
§  8.
Osoby, biorące udział w pracach Rady, prezydium komisji bądź zespołów roboczych otrzymują wynagrodzenie, określone przez Ministra Zdrowia w porozumieniu z Ministrem Finansów.
§  9.
Upoważnia się Ministra Zdrowia do pokrywania wydatków związanych z działalnością Rady z kredytów zarządu centralnego Ministerstwa Zdrowia.
§  10.
Zawiesza się działalność Państwowej Naczelnej Rady Zdrowia, powołanej ustawą z dnia 15 czerwca 1939 r. o publicznej służbie zdrowia ( Dz. U. R. P.Nr 54, poz. 342), do czasu jej zniesienia w drodze ustawodawczej.
§  11.
Wykonanie uchwały porucza się Ministrowi Zdrowia.
§  12.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1951.A-3.40

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Powołanie Rady Naukowej przy Ministrze Zdrowia.
Data aktu: 23/12/1950
Data ogłoszenia: 16/01/1951
Data wejścia w życie: 16/01/1951