Zasady ustalania norm zaludnienia mieszkań.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA GOSPODARKI KOMUNALNEJ
z dnia 8 marca 1951 r.
w sprawie zasad ustalania norm zaludnienia mieszkań.

Na podstawie art. 7 ust. 1 dekretu z dnia 21 grudnia 1945 r. o publicznej gospodarce lokalami (Dz. U. R. P. z 1950 r. Nr 36, poz. 343) określam następujące zasady ustalania przez miejskie (gminne) rady narodowe norm zaludnienia mieszkań:

A.

Zasady ogólne.

1.
W miejscowościach, w których wprowadzona została publiczna gospodarka lokalami, miejskie (gminne) rady narodowe ustalą w drodze uchwały normy zaludnienia mieszkań.
2.
W mieszkaniach, odpowiadających obowiązującym standardom przestrzennym (stosowanym w nowym budownictwie mieszkaniowym), stosuje się normy zaludnienia określone w m2 powierzchni użytkowej, w innych zaś mieszkaniach - normy zaludnienia określone w m2 powierzchni mieszkalnej.
3.
Norm zaludnienia nie stosuje się do mieszkań służbowych, do pomieszczeń mieszkalnych jednoizbowych oraz do zajmowanych przynajmniej przez dwie osoby samodzielnych mieszkań dwuizbowych (pokój i kuchnia).

B.

Sposób obliczania powierzchni mieszkalnej.

4.
Przez powierzchnię użytkową mieszkania rozumie się całkowitą wewnętrzną powierzchnię mieszkania przeznaczoną na cele mieszkalne i pomocnicze.
5.
Przez powierzchnię mieszkalną rozumie się sumę powierzchni izb z przeznaczenia mieszkalnych bądź z przeznaczenia niemieszkalnych (użytkowych), użytkowanych na cele mieszkalne.
6.
Nie wlicza się do powierzchni mieszkalnej, stanowiącej podstawę do sprawdzenia normy zaludnienia:
a)
kuchni o powierzchni poniżej 9 m2,
b)
kuchni bez względu na powierzchnię, o ile lokal zajmowany jest przez więcej niż jedną rodzinę i przydziały kwaterunkowe zastrzegają wspólną używalność kuchni,
c)
pomieszczeń o powierzchni poniżej 6 m2 oraz pomieszczeń pozbawionych okna,
d)
łazienek, korytarzy, ubikacji, przedpokojów, schodów wewnętrznych, spiżarni, schowków, szaf w murze itp.

Kuchnie, wymienione pod lit. a) i b), nie są uważane za izby.

7.
Pokój mieszkalny, którego powierzchnia przekracza 30 m2, może być uważany za 2 izby, o ile zajmowany jest przez jedną rodzinę lub przez osoby samotne jednej płci.

Pokój taki nie może być uważany za dwie izby, jeżeli zajmują go wspólnie z innymi osoba dotknięta chorobą, określoną w pkt 14 w trybie przewidzianym w tym przepisie.

C.

Sposób ustalania norm zaludnienia.

8.
Rady narodowe ustalą normy podstawowe i normy dodatkowe.
9.
Normy podstawowe ustala się odrębnie dla dwóch kategorii osób.

Do kategorii pierwszej należą:

a)
osoby, wymienione w art. 6 dekretu o publicznej gospodarce lokalami,
b)
współmałżonek nie pracujący, lecz wychowujący dzieci do lat 7,
c)
dzieci w wieku przedszkolnym oraz pobierające naukę w szkołach wszystkich typów.

Do kategorii drugiej należą wszystkie pozostałe osoby mające prawo do zamieszkania z osobą uprawnioną (art. 7 ust. 3 dekretu).

10.
Normy podstawowe wynoszą:
a)
w mieszkaniach odpowiadających obowiązującym standardom przestrzennym dla pierwszej kategorii osób od 9 do 12,5 m2 powierzchni użytkowej mieszkania, dla drugiej kategorii osób od 6 do 9 m2 tej powierzchni,
b)
w mieszkaniach innych dla pierwszej kategorii osób od 7 do 11 m2 powierzchni mieszkalnej, dla drugiej kategorii osób od 5 do 8 m2 tej powierzchni.
11.
Normy dodatkowe mogą być ustalone w formie zwiększonej powierzchni mieszkalnej o 10 m2 lub dodatkowej izby dla osoby uprawnionej.
12.
Prawo do normy dodatkowej uzyskują:
a)
osoby, których zajęcia zawodowe bądź funkcja społeczna wymagają stałej lub dodatkowej pracy w domu,
b)
osoby, których stan zdrowia lub wzgląd na zdrowie osób wspólnie zamieszkałych wymaga oddzielnej izby,
c)
osoby odznaczone orderem "Budowniczych Polski Ludowej",
d)
osoby posiadające szczególne zasługi dla Polski Ludowej, chociażby nie wykonywały żadnego zawodu.
13.
O potrzebie zastosowania normy dodatkowej dla osób wymienionych w pkt 12 lit. a) decyduje właściwa władza naczelna, która w porozumieniu z Ministrem Gospodarki Komunalnej może w drodze zarządzenia przelać swe uprawnienia na kierowników bezpośrednio podległych jednostek terenowych.

W stosunku do członków prezydiów wojewódzkich rad narodowych oraz Rad Narodowych m. st. Warszawy i m. Łodzi władzą naczelną jest Prezydium Rady Ministrów, w stosunku do członków prezydiów rad narodowych niższych szczebli - prezydium wojewódzkiej rady narodowej.

14.
Norma dodatkowa może być przyznana osobom wymienionym w pkt 12 lit. b), jeżeli choroba zagraża otoczeniu lub wzbudza wyjątkową odrazę (np. otwarta gruźlica, choroby psychiczne, nowotwory złośliwe).

O potrzebie przyznania normy dodatkowej decyduje na podstawie orzeczenia lekarskiego w miastach stanowiących powiaty miejskie - prezydium miejskiej (dzielnicowej) rady narodowej, w pozostałych miastach oraz gminach - prezydium powiatowej rady narodowej. W przypadku nagromadzenia większej ilości spraw prezydia rad narodowych mogą przekazać swe uprawnienia specjalnie powołanym komisjom.

15.
O potrzebie zastosowania normy dodatkowej dla osób wymienionych w pkt 12 lit. d) decydują prezydia wojewódzkich rad narodowych (Rad Narodowych m. st. Warszawy i m. Łodzi).

D.

Rewizja obowiązujących norm zaludnienia.

16.
Przepisy ustalające normy zaludnienia powinny być podane do publicznej wiadomości w sposób przyjęty w danej miejscowości oraz odpowiednio spopularyzowane wśród mas pracujących.
17.
W miejscowościach, w których obowiązują normy zaludnienia niezgodne z zasadami, podanymi w niniejszym zarządzeniu, prezydia rad narodowych przygotują projekty nowych przepisów o normach zaludnienia w oparciu o zasady niniejszego zarządzenia i wniosą je na najbliższe plenarne posiedzenie rady narodowej. Odpisy uchwał rad narodowych w przedmiocie wprowadzenia zrewidowanych norm zaludnienia prezydia prześlą:
a)
prezydiom rad narodowych wyższego stopnia - po jednym egzemplarzu,
b)
Ministerstwu Gospodarki Komunalnej - jeden egzemplarz.

Całkowite przeprowadzenie rewizji norm podlega wykonaniu do dnia 15 maja 1951 r.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1951.A-24.314

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Zasady ustalania norm zaludnienia mieszkań.
Data aktu: 08/03/1951
Data ogłoszenia: 23/03/1951
Data wejścia w życie: 23/03/1951