Przejście przedsiębiorstw na własność Państwa.

ORZECZENIE NR 1
MINISTRA ROLNICTWA I REFORM ROLNYCH
z dnia 30 listopada 1950 r.
o przejściu przedsiębiorstw na własność Państwa.

Na podstawie art. 2 ust. 1 i 7 oraz art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 3 stycznia 1946 r. o przejęciu na własność Państwa podstawowych gałęzi gospodarki narodowej (Dz. U. R. P. Nr 3, poz. 17 i Nr 72, poz. 394) oraz § 65 ust. 1 lit. a) rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 stycznia 1947 r. w sprawie trybu postępowania przy przyjmowaniu przedsiębiorstw na własność Państwa (Dz. U. R. P. Nr 16, poz. 62, z 1948 r. Nr 25, poz. 170 i z 1949 r. Nr 29, poz. 212) orzeka się:
Na własność Państwa przechodzą następujące przedsiębiorstwa:
Lp.|Nazwa przedsiębiorstwa i siedziba|Przedmiot działania
1.|Brennerei, Gorzelin, gm. Miłoradzice, pow. lubiński, woj. wrocławskie|gorzelnia
2.|Lecznica dla Zwierząt M. Warrikoff, Łódź, ul. Kopernika 22|lecznica dla zwierząt
3.|Schultz Marta, Stacja Traktorowa, Ełk, ul. Szopena 1, woj. białostockie|obsługa gospodarstw rolnych
4.|Harke Rudolf, Stacja Traktorowa, Ełk, ul. Słowackiego 13, woj. białostockie|remont maszyn rolniczych i traktorów
5.|Stacja Traktorowa (firma nieznana), Olecko, ul. Lipowa 4, 6 i 8, woj. białostockie|remont maszyn rolniczych i traktorów

Przedsiębiorstwa te umieszczone zostały w wykazach przedsiębiorstw, ogłoszonych:

lp. 1 - we Wrocławskim Dz. Woj. z 1947 r. Nr 8, poz. 101,

lp. 2 - w Dz. Urz. Zarządu Miejskiego w Łodzi z 1947 r. Nr 9,

lp. 3, 4 i 5 - w Białostockim Dz. Woj. z 1946 r. Nr 13, poz. 106

na podstawie zarządzeń przewodniczących właściwych wojewódzkich komisji do spraw upaństwowienia przedsiębiorstw.

Co do przedsiębiorstw, wymienionych pod lp. 2, 3, 4 i 5, nie zostały zgłoszone prawa lub zarzuty w terminie określonym w § 28 powołanego rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 stycznia 1947 r.

Co do przedsiębiorstwa, wymienionego pod lp. 1 - po przeprowadzeniu postępowania, określonego w powołanym wyżej rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 30 stycznia 1947 r. - zapadło postanowienie Wojewódzkiej Komisji do Spraw Upaństwowienia Przedsiębiorstw we Wrocławiu z dnia 3 lutego 1948 r. Nr A-38 o przedstawieniu właściwemu ministrowi wniosku co do wydania orzeczenia o przejściu tego przedsiębiorstwa na własność Państwa.

Wymienione przedsiębiorstwa przechodzą na własność Państwa bez odszkodowania w całości wraz z nieruchomym i ruchomym majątkiem i wszelkimi prawami, wolne od obciążeń i zobowiązań z wyjątkiem zobowiązań o charakterze publicznoprawnym, zobowiązań na rzecz polskich osób prawnych prawa publicznego, zobowiązań na rzecz osób prawnych stanowiących własność polskich osób prawnych prawa publicznego, służebności gruntowych oraz zobowiązań, mających swe źródło w stosunku najmu pracy lub odpowiedzialności za czyny niedozwolone.

Nie mają znaczenia prawnego niedokładności w określeniu nazwy lub przedmiotu przedsiębiorstwa, jeżeli z orzeczenia wynika, o jakie przedsiębiorstwo chodzi.

Orzeczenie to jest ostateczne i prawomocne.

Zmiany w prawie

Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Rząd zmienia przepisy o układach zbiorowych pracy

Katalog spraw regulowanych w układzie zbiorowym pracy będzie otwarty i będzie mógł obejmować sprawy dotyczące w szczególności wymiaru i norm czasu pracy, systemów i rozkładów czasu pracy, pracy w godzinach nadliczbowych, wymiaru urlopu wypoczynkowego, warunków wynagradzania czy organizacji pracy. Do uzgodnień międzyresortowych trafił dziś projekt zupełnie nowej ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Jego autorzy zakładają, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Grażyna J. Leśniak 25.06.2024
Nowe zasady przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej

Dziś (piątek, 21 czerwca) weszły w życie nowe przepisy dotyczące przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej. Dotyczą m.in. rozszerzenia nadzoru nad realizacją zaleceń pokontrolnych i objęcia procedurą kontrolną mieszkań treningowych i wspomaganych.

Robert Horbaczewski 21.06.2024
Nowelizacja kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych wejdzie w życie pod koniec czerwca

W dniu 14 czerwca opublikowana została nowelizacja kodeksu pracy dotycząca ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 17.06.2024
Bez polskiego prawa jazdy obcokrajowiec nie zostanie taksówkarzem

​Od 17 czerwca wszyscy kierowcy, którzy pracują w Polsce w charakterze taksówkarzy lub świadczą usługi odpłatnego przewozu osób, będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Zapewne nie wszystkim kierowcom z zagranicy uda się to prawo jazdy zdobyć, więc liczba obcokrajowców świadczących usługi przewozu osób może spaść.

Regina Skibińska 15.06.2024