Obowiązek współdziałania w akcji ratowniczej straży pożarnych.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA GOSPODARKI KOMUNALNEJ
z dnia 29 stycznia 1951 r.
w sprawie obowiązku współdziałania w akcji ratowniczej straży pożarnych.

Na podstawie art. 13 ust 3 ustawy z dnia 4 lutego 1950 r. o ochronie przeciwpożarowej i jej organizacji (Dz. U. R. P. Nr 6, poz. 51) zarządza się, co następuje:
§  1.
Współdziałanie w akcji ratowniczej straży pożarnych polega na:
1)
niezwłocznym zaalarmowaniu przy ożyciu wszelkich dostępnych środków w razie wybuchu pożaru najbliższej straży pożarnej lub najbliższego organu Milicji Obywatelskiej albo służby bezpieczeństwa publicznego, a na terenie gmin - sołtysa, jako też na niezwłocznym zaalarmowaniu mieszkańców objętego lub zagrożonego pożarem budynku mieszkalnego względnie użytkowego;
2)
niezwłocznym przystąpieniu przez osoby, będące na miejscu lub w pobliżu pożaru, bez czekania na przybycie straży pożarnej, w sposób w danych warunkach możliwy, do akcji ratowniczej i do niesienia pomocy osobom zagrożonym; akcją ratunkową do czasu przybycia straży pożarnej kieruje znajdujący się na miejscu pożaru przedstawiciel Milicji Obywatelskiej, sołtys lub podsołtys, a w razie ich nieobecności - każdy, kto objął samorzutnie kierownictwo akcji;
3)
niezwłocznym wykonywaniu przez osoby będące na miejscu pożaru wszelkich zarządzeń, wydawanych przez kierującego akcją ratowniczą;
4)
udostępnieniu wszelkich dróg i gruntów do przejścia osób oraz przejazdu lub postoju pojazdów, biorących bezpośredni lub pośredni udział w akcji ratowniczej;
5)
użyczeniu urządzeń, mogących służyć do zaalarmowania straży pożarnych lub do akcji zwalczania pożaru;
6)
zezwoleniu na umieszczenie na nieruchomości urządzeń i przyrządów potrzebnych do akcji ratowniczej;
7)
przyjmowaniu na przechowanie uratowanego od pożaru mienia oraz udzielaniu tymczasowego schronienia pogorzelcom;
8)
dostarczaniu posiadanych środków przewozowych konnych i mechanicznych, potrzebnych dla przewozu na miejsce akcji straży pożarnych, sprzętu przeciwpożarowego, wody itp.;
9)
pełnieniu wart dla ochrony przeciwpożarowej.
§  2.
1.
Obowiązki wymienione w § 1 pkt 1, 2, 3 oraz 9 obciążają wszystkie osoby fizyczne na terenie miast i gmin, jeżeli nie są od nich wolne na podstawie §§ 3 i 6 niniejszego zarządzenia.
2.
Obowiązki wymienione w § 1 pkt 4, 5, 6, 7, 8 obciążają wszystkie osoby fizyczne i prawne oraz władze, instytucje i inne jednostki gospodarcze na terenie miast i gmin.
3.
Współdziałanie jednostek wojskowych oraz żołnierzy znajdujących się na służbie w akcji ratowniczej, określonej w § 1 pkt 2-8, następuje na podstawie decyzji dowódcy jednostki, który określa zakres i sposób współdziałania w granicach nie sprzeciwiających się istotnym interesom służby wojskowej.
4.
Żołnierze znajdujący się na służbie obowiązani są do wykonania obowiązku alarmowania, określonego w § 1 pkt 1, jeżeli nie pozostaje to w sprzeczności z ich obowiązkami służbowymi.
§  3.
Od obowiązków wymienionych w § 1 pkt 2 i 3 są zwolnione:
1)
osoby niezdolne do pełnienia tych obowiązków wskutek choroby, ułomności fizycznej albo psychicznej;
2)
kobiety w ciąży oraz w ciągu 6 tygodni po odbyciu połogu;
3)
matki i inne kobiety, sprawujące opiekę nad dziećmi w wieku do ukończonych lat 7;
4)
osoby nieletnie do lat 16;
5)
osoby, które ukończyły 60 lat życia.
§  4.
1.
Prezydia gminnych oraz miejskich rad narodowych, na wniosek komendanta straży pożarnej wyznaczą właścicieli i użytkowników pojazdów konnych i mechanicznych środków transportowych do pogotowia przewozu straży pożarnej i sprzętu przeciwpożarowego na miejsce akcji ratunkowej i z powrotem. Jednocześnie prezydia rad narodowych określą, kiedy, w jakich warunkach i do jakiego miejsca wyznaczony właściciel lub użytkownik środków transportowych obowiązany jest je dostarczyć.
2.
Komendant straży pożarnej lub inna osoba kierująca oddziałem straży pożarnej może w czasie pożaru zajmować siłę pociągową i konieczne środki transportowe dla przewozu straży pożarnej i sprzętu przeciwpożarowego oraz wody, jeśli jest to niezbędne dla akcji przeciwpożarowej, a będące w rozporządzeniu środki okażą się niewystarczające.
3.
Przepisów ust. 1 i 2 nie stosuje się do jednostek wojskowych oraz siły pociągowej, środków transportowych i sprzętu przeciwpożarowego znajdujących się w ich posiadaniu.
§  5-7. 1
(uchylone).
§  8.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 5-7 uchylone przez § 7 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 13 września 1962 r. w sprawie zasad powoływania wart przeciwpożarowych (Dz.U.62.52.250) z dniem 13 października 1962 r.

Zmiany w prawie

Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024