Zagospodarowanie użytków rolnych w obrębie miast i terenów bezpośrednio przyległych.

UCHWAŁA NR 828
PREZYDIUM RZĄDU
z dnia 1 grudnia 1951 r.
w sprawie zagospodarowania użytków rolnych w obrębie miast i terenów bezpośrednio przyległych.

W celu dodatkowego przysporzenia ziemiopłodów i owoców przez wykorzystanie pod uprawę w miastach i osiedlach terenów dotychczas gospodarczo należycie nie wykorzystanych oraz w celu zapewnienia szerokim rzeszom ludności pracującej bezpośrednich korzyści z tej uprawy - Prezydium Rządu postanawia, co następuje:
§  1.
Prezydia miejskich rad narodowych przystąpią bezzwłocznie do zakładania stałych pracowniczych ogrodów działkowych na terenach przewidzianych na ten cel w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego oraz do zakładania czasowych ogrodów pracowniczych na terenach przewidzianych na inne cele, o ile realizacja tych celów nie nastąpi przed upływem 3 lat.
§  2.
Pracownicze ogrody działkowe zakładane będą na zasadach określonych w ustawie z dnia 9 marca 1949 r. o pracowniczych ogrodach działkowych (Dz. U. R. P. Nr 18, poz. 117).
§  3.
Niezależnie od zakładania ogrodów działkowych stałych i czasowych na większych obszarach nakłada się obowiązek rolniczego wykorzystania wszystkich innych terenów, jak: nie zabudowanych placów budowlanych, parcel, działek itp., które w ciągu najbliższych 3 lat nie będą wykorzystane zgodnie z ich przeznaczeniem.
§  4.
Na terenach stanowiących własność osób prywatnych, a nie zagospodarowanych, o ile nie zostaną one dobrowolnie przekazane przez właścicieli na cele czasowych ogrodów działkowych, a są niezbędne dla urządzenia tych ogrodów, oraz na terenach określonych w § 3 mogą być ustanawiane ograniczone prawa rzeczowe w trybie dekretu z dnia 26 kwietnia 1949 r. o nabywaniu i przekazywaniu nieruchomości niezbędnych dla realizacji narodowych planów gospodarczych (Dz. U. R. P. Nr 27, poz. 197 i Nr 55, poz. 438).
§  5.
1.
Zagospodarowanie terenów przeznaczonych na ogrody działkowe nastąpi w trybie określonym w ustawie z dnia 9 marca 1949 r. o pracowniczych ogrodach działkowych, rolnicze zaś wykorzystanie terenów określonych w § 3 powierzone będzie przez prezydia właściwych rad narodowych instytucjom i organizacjom społecznym, zorganizowanym grupom i zespołom członków związków zawodowych oraz osobom prywatnym.
2.
Szczegółowe warunki zagospodarowania określi umowa.
§  6.
Minister Gospodarki Komunalnej w porozumieniu z zainteresowanymi ministrami wyda odpowiednie zarządzenia określające szczegółowo organizację prac związanych z zakładaniem pracowniczych ogrodów działkowych.
§  7.
1.
Nakłada się obowiązek na prezydia wojewódzkich rad narodowych, aby w porozumieniu z odpowiednimi okręgowymi radami związków zawodowych, organizacjami politycznymi, społecznymi i młodzieżowymi oraz instytucjami kulturalnymi spopularyzowały na swoich terenach za pośrednictwem radia, prasy itp. masową akcję uprawy ogrodów działkowych.
2.
Prezydia wojewódzkich rad narodowych sprawują kontrolę nad wykorzystywaniem odpowiednich terenów na cele ogrodów działkowych oraz wszystkich gospodarczo nie użytkowanych terenów przeznaczonych w myśl § 3 na cele wykorzystania rolniczego.
§  8.
Minister Budownictwa Miast i Osiedli w porozumieniu z Ministrem Gospodarki Komunalnej po porozumieniu z Centralną Radą Związków Zawodowych w terminie dwóch miesięcy od dnia ogłoszenia niniejszej uchwały zrewiduje i uzupełni "Tymczasowe normatywy urbanistyczne dla projektowania miast i osiedli" w zakresie norm dla realizacji ogrodów działkowych.
§  9.
Minister Budownictwa Miast i Osiedli w porozumieniu z Przewodniczącym Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego i Ministrem Gospodarki Komunalnej uzgodni i wydzieli w planach zagospodarowania przestrzennego tereny, na których w przyszłości powstaną stałe pracownicze ogrody działkowe, w oparciu o normy, o których mowa w § 8, z uwzględnieniem wykorzystania dla tego celu w pierwszym rzędzie gruntów nie wykorzystanych dostatecznie pod uprawę rolną.
§  10.
Minister Budownictwa Przemysłowego w porozumieniu z Przewodniczącym Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego i Ministrem Gospodarki Komunalnej i po porozumieniu z Centralną Radą Związków Zawodowych wyda w terminie trzech miesięcy od dnia ogłoszenia niniejszej uchwały przepisy ustalające wielkość obszarów niezbędnych dla urządzenia pracowniczych ogrodów działkowych przy planowaniu nowych obiektów przemysłowych.
§  11.
Właściwi ministrowie wydadzą zarządzenia regulujące zadania i odpowiedzialność dyrektorów podległych im przedsiębiorstw i zakładów pracy, zatrudniających ponad 200 osób, w zakresie zakładania i wykorzystania ogrodów działkowych.
§  12.
Minister Gospodarki Komunalnej w porozumieniu z Ministrem Budownictwa Miast i Osiedli po porozumieniu z Centralną Radą Związków Zawodowych ustali wykaz zasadniczych urządzeń, niezbędnych dla założenia ogrodu działkowego o określonej ilości działek oraz kosztorysy wzorcowe i przedłoży je do zatwierdzenia Przewodniczącemu Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego.
§  13.
Minister Gospodarki Komunalnej przedłoży Prezydium Rządu w terminie trzech miesięcy od dnia ogłoszenia niniejszej uchwały uzgodniony z właściwymi ministrami i Centralną Radą Związków Zawodowych plan zagospodarowania użytków rolnych w obrębie miast i terenów bezpośrednio przyległych.
§  14.
Minister Rolnictwa określi sposób zaopatrzenia użytkowników ogrodów działkowych przez podległe jednostki terenowe w potrzebne nawozy sztuczne, nasiona, drzewka owocowe i ozdobne oraz krzewy i sadzonki.
§  15.
Centralna Rada Związków Zawodowych zapewni pełną opiekę w zakresie pomocy instrukcyjnej i agrotechnicznej oraz w zakresie zorganizowania zaopatrzenia użytkowników w potrzebne urządzenia, nawozy, nasienie itp.
§  16.
Właściwi ministrowie wydadzą po porozumieniu z Centralną Radą Związków Zawodowych zarządzenia wykonawcze do niniejszej uchwały w terminie trzech miesięcy od dnia jej ogłoszenia.
§  17.
Wykonanie uchwały porucza się Prezesowi Rady Ministrów, Przewodniczącemu Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego oraz wszystkim ministrom.
§  18.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1951.A-102.1483

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Zagospodarowanie użytków rolnych w obrębie miast i terenów bezpośrednio przyległych.
Data aktu: 01/12/1951
Data ogłoszenia: 21/12/1951
Data wejścia w życie: 21/12/1951