Gromadzenie, przechowywanie i wyjątkowe udostępnianie w bibliotekach druków wycofanych z obrotu.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA OŚWIATY
z dnia 2 września 1950 r.
w sprawie gromadzenia, przechowywania i wyjątkowego udostępniania w bibliotekach druków wycofanych z obrotu.

Na podstawie art. 3 oraz art. 14 ust. 2 dekretu z dnia 17 kwietnia 1946 r. o bibliotekach i opiece nad zbiorami bibliotecznymi (Dz. U. R. P. Nr 26, poz. 163) zarządza się, co następuje:
§  1.
Zarządzenie niniejsze dotyczy wszelkich drogą mechaniczną lub chemiczną powielonych wytworów graficznych, które na podstawie obowiązujących przepisów zostały wycofane, a to zarówno wytworzonych w kraju, co do których wydano zarządzenie wycofania, jak i zagranicznych nie mających w kraju debitu.
§  2.
1. 1
Druki wymienione w § 1 mogą gromadzić, przechowywać i wyjątkowo udostępniać dla celów urzędowych, naukowych lub zawodowych - przy zachowaniu przepisów dekretu z dnia 5 lipca 1946 r. o utworzeniu Głównego Urzędu Kontroli Prasy, Publikacji i Widowisk (Dz. U. z 1946 r. Nr 34, poz. 210, z 1948 r. Nr 36, poz. 257, z 1952 r. Nr 19, poz. 114 oraz z 1953 r. Nr 49, poz. 239) oraz pod warunkiem ścisłego przestrzegania przepisów niniejszego zarządzenia - jedynie wymienione poniżej biblioteki:
1)
Biblioteka Narodowa w Warszawie,
2)
Biblioteka Sejmowa w Warszawie,
3)
Biblioteki Polskiej Akademii Nauk,
4)
Biblioteka Domu Wojska Polskiego w Warszawie,
5)
Biblioteka Akademii Sztabu Generalnego im. Gen. Karola Świerczewskiego w Warszawie,
6)
Biblioteka Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych w Warszawie,
7)
Biblioteka Głównego Urzędu Statystycznego,
8)
Biblioteka Śląska w Stalinogrodzie,
9)
Biblioteka Centralna Polskiego Radia w Warszawie,
10)
biblioteki ministerstw,
11)
biblioteki państwowych uniwersytetów,
12)
w zakresie swojej specjalności: biblioteki nie wymienionych wyżej państwowych szkół wyższych, instytutów i towarzystw naukowych, pedagogiczne biblioteki wojewódzkie, biblioteki archiwów i muzeów państwowych,
13)
Biblioteka Publiczna m. st. Warszawy.
2.
Druki wycofane, znajdujące się w chwili ogłoszenia niniejszego zarządzenia w którejkolwiek z nie wyszczególnionych powyżej bibliotek, powinny być po stwierdzeniu ich wycofania z obrotu (katalogu i inwentarza), przekazane Bibliotece Narodowej w Warszawie.
3. 2
Biblioteki wymienione w ust. 1 pkt 12, które chcą zachować w swoich zbiorach dla ich kompletności druki wycofane z obrotu, powinny zgłosić Ministerstwu Kultury i Sztuki specjalność, w zakresie której zamierzają gromadzić pełne piśmiennictwo. Zgłoszenie to powinno być zaopiniowane przez ministerstwo, któremu dana biblioteka podlega. Biblioteka uzyskuje prawo przechowywania druków wycofanych z obrotu z chwilą zaakceptowania zgłoszenia przez Ministerstwo Kultury i Sztuki.
§  3. 3
1.
Każda biblioteka, mająca prawo przechowywać w swoich zbiorach druki wycofane z obrotu, składa ministerstwu, któremu podlega, roczne sprawozdanie z działalności działu prohibitów do dnia 31 stycznia.
2.
Pieczę i nadzór nad drukami wycofanymi pełni pod osobistą odpowiedzialnością dyrektor względnie kierownik biblioteki, który bibliotekarskie opracowanie tych druków może powierzyć tylko zaufanemu bibliotekarzowi.
§  4.
Karty katalogowe normalnie skatalogowanych druków wycofanych po włączeniu do osobnego katalogu i wpisaniu do osobnego inwentarza przechowuje pod zamknięciem dyrektor (kierownik) biblioteki.
§  5.
Druki, objęte zarządzeniem wycofania, należy wyłączyć z ogólnego zasobu biblioteki i ustawić w wydzielonym dla tego celu pomieszczeniu, które dyrektor (kierownik) biblioteki winien osobiście utrzymywać pod stałym zamknięciem.
§  6.
Jeżeli zarządzenie wycofania dotyczy tylko części jakiegoś dzieła, stanowiącego oddzielny tom, należy cały tom wyłączyć i na odwrotnej stronie jego okładki zaznaczyć, które części zostały objęte zarządzeniem wycofania oraz podać numer, pod jakim dzieło wpisano do inwentarza druków wycofanych. Gdy zarządzenie wycofania dotyczy poszczególnych numerów lub zeszytów jakiegoś wydawnictwa periodycznego, należy te numery lub zeszyty wyłączyć z całości wydawnictwa, ułożyć w chronologicznym porządku w tekach oznaczonych odpowiednimi numerami inwentarza druków wycofanych.
§  7.
1.
Na korzystanie z druków wycofanych może zezwolić jedynie władza naczelna, której odnośna biblioteka podlega, względnie osoba przez nią upoważniona do udzielania zezwoleń. Korzystanie nastąpić może w obrębie biblioteki w czytelni na ten cel przeznaczonej i tylko bezpośrednio przez osobę do tego upoważnioną.
2.
W każdym przypadku korzystania z druku wycofanego czytelnik winien wpisać w odpowiednim protokole (w osobnej księdze) swoje nazwisko i imię, stanowisko i adres oraz tytuł udostępnionego druku i datę dnia, w którym z niego korzystał oraz cel. Kierownik biblioteki zaś zaznacza tamże prawidłowy zwrot danego druku.
§  8.
1.
Zarządzenie niniejsze nie narusza uprawnień władz sądowych i prokuratorskich, przysługujących im w myśl odpowiednich przepisów kodeksu postępowania karnego.
2.
Katalog lub inwentarz druków wycofanych może być udostępniony również tylko za zezwoleniem władzy naczelnej.
§  9.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 2 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. a) zarządzenia z dnia 30 listopada 1954 r. (M.P.55.12.130) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 18 lutego 1955 r.
2 § 2 ust. 3 dodany przez § 1 pkt 1 lit. b) zarządzenia z dnia 30 listopada 1954 r. (M.P.55.12.130) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 18 lutego 1955 r.
3 § 3 zmieniony przez § 1 pkt 2 zarządzenia z dnia 30 listopada 1954 r. (M.P.55.12.130) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 18 lutego 1955 r.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1950.A-99.1249

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Gromadzenie, przechowywanie i wyjątkowe udostępnianie w bibliotekach druków wycofanych z obrotu.
Data aktu: 02/09/1950
Data ogłoszenia: 20/09/1950
Data wejścia w życie: 20/09/1950