Gromadzenie, przechowywanie i wyjątkowe udostępnianie w bibliotekach druków wycofanych z obrotu.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA OŚWIATY
z dnia 2 września 1950 r.
w sprawie gromadzenia, przechowywania i wyjątkowego udostępniania w bibliotekach druków wycofanych z obrotu.

Na podstawie art. 3 oraz art. 14 ust. 2 dekretu z dnia 17 kwietnia 1946 r. o bibliotekach i opiece nad zbiorami bibliotecznymi (Dz. U. R. P. Nr 26, poz. 163) zarządza się, co następuje:
§  1.
Zarządzenie niniejsze dotyczy wszelkich drogą mechaniczną lub chemiczną powielonych wytworów graficznych, które na podstawie obowiązujących przepisów zostały wycofane, a to zarówno wytworzonych w kraju, co do których wydano zarządzenie wycofania, jak i zagranicznych nie mających w kraju debitu.
§  2.
1. 1
Druki wymienione w § 1 mogą gromadzić, przechowywać i wyjątkowo udostępniać dla celów urzędowych, naukowych lub zawodowych - przy zachowaniu przepisów dekretu z dnia 5 lipca 1946 r. o utworzeniu Głównego Urzędu Kontroli Prasy, Publikacji i Widowisk (Dz. U. z 1946 r. Nr 34, poz. 210, z 1948 r. Nr 36, poz. 257, z 1952 r. Nr 19, poz. 114 oraz z 1953 r. Nr 49, poz. 239) oraz pod warunkiem ścisłego przestrzegania przepisów niniejszego zarządzenia - jedynie wymienione poniżej biblioteki:
1)
Biblioteka Narodowa w Warszawie,
2)
Biblioteka Sejmowa w Warszawie,
3)
Biblioteki Polskiej Akademii Nauk,
4)
Biblioteka Domu Wojska Polskiego w Warszawie,
5)
Biblioteka Akademii Sztabu Generalnego im. Gen. Karola Świerczewskiego w Warszawie,
6)
Biblioteka Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych w Warszawie,
7)
Biblioteka Głównego Urzędu Statystycznego,
8)
Biblioteka Śląska w Stalinogrodzie,
9)
Biblioteka Centralna Polskiego Radia w Warszawie,
10)
biblioteki ministerstw,
11)
biblioteki państwowych uniwersytetów,
12)
w zakresie swojej specjalności: biblioteki nie wymienionych wyżej państwowych szkół wyższych, instytutów i towarzystw naukowych, pedagogiczne biblioteki wojewódzkie, biblioteki archiwów i muzeów państwowych,
13)
Biblioteka Publiczna m. st. Warszawy.
2.
Druki wycofane, znajdujące się w chwili ogłoszenia niniejszego zarządzenia w którejkolwiek z nie wyszczególnionych powyżej bibliotek, powinny być po stwierdzeniu ich wycofania z obrotu (katalogu i inwentarza), przekazane Bibliotece Narodowej w Warszawie.
3. 2
Biblioteki wymienione w ust. 1 pkt 12, które chcą zachować w swoich zbiorach dla ich kompletności druki wycofane z obrotu, powinny zgłosić Ministerstwu Kultury i Sztuki specjalność, w zakresie której zamierzają gromadzić pełne piśmiennictwo. Zgłoszenie to powinno być zaopiniowane przez ministerstwo, któremu dana biblioteka podlega. Biblioteka uzyskuje prawo przechowywania druków wycofanych z obrotu z chwilą zaakceptowania zgłoszenia przez Ministerstwo Kultury i Sztuki.
§  3. 3
1.
Każda biblioteka, mająca prawo przechowywać w swoich zbiorach druki wycofane z obrotu, składa ministerstwu, któremu podlega, roczne sprawozdanie z działalności działu prohibitów do dnia 31 stycznia.
2.
Pieczę i nadzór nad drukami wycofanymi pełni pod osobistą odpowiedzialnością dyrektor względnie kierownik biblioteki, który bibliotekarskie opracowanie tych druków może powierzyć tylko zaufanemu bibliotekarzowi.
§  4.
Karty katalogowe normalnie skatalogowanych druków wycofanych po włączeniu do osobnego katalogu i wpisaniu do osobnego inwentarza przechowuje pod zamknięciem dyrektor (kierownik) biblioteki.
§  5.
Druki, objęte zarządzeniem wycofania, należy wyłączyć z ogólnego zasobu biblioteki i ustawić w wydzielonym dla tego celu pomieszczeniu, które dyrektor (kierownik) biblioteki winien osobiście utrzymywać pod stałym zamknięciem.
§  6.
Jeżeli zarządzenie wycofania dotyczy tylko części jakiegoś dzieła, stanowiącego oddzielny tom, należy cały tom wyłączyć i na odwrotnej stronie jego okładki zaznaczyć, które części zostały objęte zarządzeniem wycofania oraz podać numer, pod jakim dzieło wpisano do inwentarza druków wycofanych. Gdy zarządzenie wycofania dotyczy poszczególnych numerów lub zeszytów jakiegoś wydawnictwa periodycznego, należy te numery lub zeszyty wyłączyć z całości wydawnictwa, ułożyć w chronologicznym porządku w tekach oznaczonych odpowiednimi numerami inwentarza druków wycofanych.
§  7.
1.
Na korzystanie z druków wycofanych może zezwolić jedynie władza naczelna, której odnośna biblioteka podlega, względnie osoba przez nią upoważniona do udzielania zezwoleń. Korzystanie nastąpić może w obrębie biblioteki w czytelni na ten cel przeznaczonej i tylko bezpośrednio przez osobę do tego upoważnioną.
2.
W każdym przypadku korzystania z druku wycofanego czytelnik winien wpisać w odpowiednim protokole (w osobnej księdze) swoje nazwisko i imię, stanowisko i adres oraz tytuł udostępnionego druku i datę dnia, w którym z niego korzystał oraz cel. Kierownik biblioteki zaś zaznacza tamże prawidłowy zwrot danego druku.
§  8.
1.
Zarządzenie niniejsze nie narusza uprawnień władz sądowych i prokuratorskich, przysługujących im w myśl odpowiednich przepisów kodeksu postępowania karnego.
2.
Katalog lub inwentarz druków wycofanych może być udostępniony również tylko za zezwoleniem władzy naczelnej.
§  9.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 2 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. a) zarządzenia z dnia 30 listopada 1954 r. (M.P.55.12.130) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 18 lutego 1955 r.
2 § 2 ust. 3 dodany przez § 1 pkt 1 lit. b) zarządzenia z dnia 30 listopada 1954 r. (M.P.55.12.130) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 18 lutego 1955 r.
3 § 3 zmieniony przez § 1 pkt 2 zarządzenia z dnia 30 listopada 1954 r. (M.P.55.12.130) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 18 lutego 1955 r.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1950.A-99.1249

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Gromadzenie, przechowywanie i wyjątkowe udostępnianie w bibliotekach druków wycofanych z obrotu.
Data aktu: 02/09/1950
Data ogłoszenia: 20/09/1950
Data wejścia w życie: 20/09/1950