Przekazanie rachunkowości w związku z nowym podziałem administracyjnym Państwa.

OKÓLNIK
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 18 sierpnia 1950 r.
w sprawie przekazania rachunkowości w związku z nowym podziałem administracyjnym Państwa.

W związku ze zmianą podziału administracyjnego Państwa (ustawa z dnia 28 czerwca 1950 r. - Dz. U. R P. Nr 28, poz. 255) i z utworzeniem wydziałów i referatów prezydiów rad narodowych (uchwała Rady Ministrów z dnia 17 kwietnia 1950 r. - Monitor Polski Nr A-57, poz. 655) oraz z tymczasowym podziałem funkcji w wydziałach i referatach finansowych prezydiów rad narodowych (instrukcja Ministra Finansów z dnia 18 lipca 1950 r.) zarządza się w zakresie przekazania rachunkowości, co następuje:
A.

I. Dotychczasowe państwowe władze asygnujące z kredytów budżetowych i administrujące dochodami budżetowymi, których zakres działania został włączony do prezydiów wojewódzkich rad narodowych (urzędy wojewódzkie, izby skarbowe, kuratoria okręgów szkolnych, wojewódzkie komisje planowania gospodarczego, okręgowe inspektoraty pracy, okręgowe urzędy zatrudnienia) sporządzą dla terenów przydzielonych do innych okręgów wojewódzkich następujące wykazy i wyciągi z podziałem na poszczególne powiaty:

a)
z ksiąg dochodów budżetowych według tytułów budżetowych:
1)
wykaz imienny zaległości według staniu na dzień 1 sierpnia 1950 r.,
2)
wyciąg obejmujący ogólne sumy zaległości według stanu na dzień 1 stycznia 1950 r. oraz sumy przypisów, odpisów i uiszczeń za czas od 1 stycznia do końca lipca br.,
3)
wykaz imienny należności czynnych według stanu na dzień 1 sierpnia 1950 r.;
b)
z ksiąg zestawień dochodów budżetowych - wyciąg obejmujący ogólne sumy przychodów za czas od 1 stycznia do końca lipca br.,
c)
z ksiąg zestawień sum niebudżetowych - wyciąg obejmujący ogólne sumy pozostałości na dzień 1 stycznia 1950 r., sumy przychodów i rozchodów za czas od 1 stycznia do końca lipca br. oraz sumy pozostałości na dzień 1 sierpnia br. - według poszczególnych rodzajów sum i z podziałem sum rachunków bieżących na "B" i "NB".

Pozostałości sum niebudżetowych, podlegające dyspozycji nowoutworzonych władz, należy przelać na rachunki tych władz w organach finansowych.

II. Na podstawie powyższych wykazów i wyciągów wspomniane w pkt 1 władze odpiszą w swoich księgach odnośne sumy i prześlą uzgodnione z wydziałami finansowymi wykazy właściwym terytorialnie prezydiom wojewódzkich rad narodowych (wydziałom fachowym), które wpiszą omawiane sumy do swoich ksiąg.

III. Z ksiąg kredytów i wydatków budżetowych nie dokonuje się żadnych przeniesień. Nowe władze asygnujące wpisywać będą obroty do ksiąg kredytów i wydatków budżetowych z chwilą uruchomienia im kredytów. Z tą chwilą dotychczasowe władze przekażą nowym władzom wykazy należności biernych.

Wyliczenia z udzielonych przez dotychczasowe władze asygnujące zaliczek na wydatki budżetowe powinny być przesyłane prezydiom wojewódzkich rad narodowych, w zakres których weszły dotychczasowe władze asygnujące. Na ich rachunki powinny być wpłacane do końca br. także zwroty tych zaliczek na wznowienie kredytów. Dotyczy to zarówno zaliczek asygnowanych bezpośrednio do rąk zaliczkobiorców, jak i przelanych na rachunki bieżące podległych urzędów I instancji.

IV. Równocześnie z przekazaniem, bądź w ślad za przekazanymi aktami osobowymi pracowników, zatrudnionych na terenach przydzielonych do innych okręgów - władze wymienione w ust. 1, które nie przesłały w międzyczasie wypisów należności i długów (wzór 22) - prześlą karty uposażeń i karty likwidacyjne na zasiłki rodzinne za spisem w dwóch egzemplarzach. Na jednym z nich odbierający wydział fachowy potwierdzi odbiór kart. Wydziały względnie referaty kadr nowych władz powinny stwierdzić na kartach uposażeń ich zgodność z aktami osobowymi pracowników.

B.

I. Wydziały finansowe wojewódzkich rad narodowych (b. izby skarbowe) - jako organy ześrodkowujące rachunkowość obrotów kasowych władz i urzędów państwowych - sporządzą z terenów przydzielonych do innych okręgów odpowiednie wyciągi z właściwych ksiąg zestawień (jak w pkt A. I), odpiszą sposobem rachunkowym odnośne sumy w swoich księgach i prześlą te wyciągi wydziałom finansowym prezydiów właściwych wojewódzkich rad narodowych, które wpiszą sumy te do swoich ksiąg rachunkowych.

Odnośnie dotychczasowych władz i urzędów asygnujących, mających swoje siedziby na terenach wydzielonych do innych okręgów, wydziały finansowe prezydiów wojewódzkich rad narodowych i rad narodowych m.st. Warszawy i m. Łodzi sporządzą i prześlą wydziałom finansowym prezydiów właściwych wojewódzkich rad narodowych wyciągi z ogólnych ksiąg kredytów i rozchodów budżetowych, obejmujące ogólne sumy za czas od 1 stycznia do końca lipca br. Sumy te należy również przenieść sposobem rachunkowym. Władze asygnujące zachowują zatem bez zmian sprawozdawczość w ciągu całego roku, z tym że wyciągi z ksiąg kredytów i wydatków budżetowych uzgadniać będą za miesiące od sierpnia począwszy z wydziałami finansowymi prezydiów właściwych terytorialnie wojewódzkich rad narodowych i rad narodowych m.st. Warszawy i m. Łodzi.

II. Wydziały finansowe prezydiów wojewódzkich rad narodowych (b. izby skarbowe) sporządzą odnośnie terenów wydzielonych wyciągi z ksiąg zestawień obrotów znaków wartościowych według rodzajów znaków, obejmujące pozostałość znaków na dzień 1 sierpnia br., wykazaną dla danego urzędu w przedziałce 15 księgi, oraz stan zaliczek, wykazany w przedziałce 23 - następnie odpiszą czerwonym atramentem pozostałość znaków w przedziałce 3, 7 i 15, a stan zaliczek w przedziałce 11 i 23. Odbierające wydziały finansowe prezydiów wojewódzkich rad narodowych wpiszą sumy te w tych samych przedziałkach w swoich księgach zestawień znaków wartościowych.

III. Wszystkie nie wyrównane rachunki sum obrotowych odnośnie terenów wydzielonych należy wyrównywać po 1 sierpnia br. za pomocą przesyłania wykazów i powoływania stycznych pozycji, nie przekazując odpowiednich sum.

IV. Dzienniki i dowody kasowe oraz dokumenty dotyczące kredytów budżetowych za czas do końca lipca br. pozostają w dotychczasowych wydziałach finansowych, zaś od sierpnia br. dzienniki i dowody kasowe otrzymują wydziały finansowe prezydiów wojewódzkich rad narodowych i rad narodowych m.st. Warszawy i m. Łodzi od podległych jednostek według nowego podziału administracyjnego. Wydziały finansowe prezydiów wojewódzkich rad narodowych i rad narodowych m.st. Warszawy i m. Łodzi prześlą wydziałom finansowym przejmującym wszystkie sprawozdania z inspekcji, protokoły rewizji i zapiski usterek, stwierdzanych przy cenzurze dzienników i dowodów kasowych, dotyczące b. urzędów skarbowych, wydzielanych do innych okręgów. Ponadto wydziały finansowe prezydiów wojewódzkich rad narodowych w Katowicach, Poznaniu, Szczecinie i Wrocławiu prześlą wydziałom finansowym prezydiów wojewódzkich rad narodowych w Opolu, Zielonej Górze i Koszalinie według terytorialnej właściwości odbitki szczegółowych zarządzeń z zakresu rachunkowości, na podstawie których - poza powszechnie obowiązującymi przepisami tymczasowej instrukcji organizacyjnej dla urzędów skarbowych - oparte są czynności rachunkowe podległych jednostek.

C.

Począwszy od miesiąca sierpnia br. wszystkie władze i urzędy państwowe winny przesyłać wyciągi i sprawozdania do uzgodnienia wydziałom finansowym prezydiów terytorialnie właściwych rad narodowych.

D.

I. Dotychczasowe urzędy skarbowe, których zasięg działania wskutek zmiany podziału administracyjnego nie pokrywa się z zasięgiem działania wydziałów finansowych prezydiów powiatowych rad narodowych i rad narodowych miast stanowiących powiaty miejskie oraz oddziałów terenowych wydziałów finansowych prześlą wydziałom finansowym właściwych terenowo rad narodowych - (podobnie jak to ustalono w ust. 4 okólnika z dnia 13 stycznia 1950 r. Nr D.VI.374/3/50) - podatkowe karty kontowe podatników i płatników z terenów wydzielonych do innych wydziałów, po uprzednim uzgodnieniu sald wszystkich kart kontowych z księgą zestawień podatkowych według stanu na koniec sierpnia br.

Kart kontowych zlikwidowanych do 31 grudnia 1949 r. (ust. 6 § 345 IUS) nie należy przesyłać.

II. W związku z powstałymi wątpliwościami wyjaśnia się, że nie obowiązują już nadal przepisy części III pkt 2 ustęp trzeci okólnika Ministerstwa Skarbu z dnia 3 stycznia 1950 r. Nr D.II.314/78/49 w sprawie tymczasowej organizacji izb i urzędów skarbowych, przeto w sprawach opodatkowania wszystkich podatników gospodarki uspołecznionej podatkiem obrotowym i dochodowym za okres do 1949 roku podatkowego włącznie właściwe są wydziały finansowe prezydiów powiatowych rad narodowych i rad narodowych miast stanowiących powiaty miejskie oraz pierwsze oddziały terenowe wydziałów finansowych prezydiów rad narodowych m.st. Warszawy i m. Łodzi - w ich obecnym zakresie terytorialnym.

W związku z powyższym podlegają przesłaniu do właściwych terytorialnie wydziałów finansowych względnie oddziałów terenowych karty kontowe wszystkich podatników według właściwości wymiarowej.

III. Równocześnie z kartami kontowymi należy przesłać wykaz kont w dwóch egzemplarzach, obejmujący prócz nazwisk podatników i płatników, względnie nazw firm i przedsiębiorstw oraz numerów kont przedziałki, jakie zawiera księga zestawień podatkowych. Do wykazów tych należy wpisać z poszczególnych kart kontowych podatników saldo na dzień 1 stycznia 1950 r. przypisy, odpisy i uiszczenia, dokonane do końca sierpnia br. i saldo na dzień 1 września br.

Do odpowiednich przedziałek rachunków zaliczek za poszczególne lata podatkowe należy wnieść sumy zaliczek przypisanych, odpisanych, zaliczonych i pozostałych, objęte przekazywanymi kartami kontowymi bez względu na to, w którym roku dokonano zapisu zaliczek na karcie kontowej. Do odpowiednich przedziałek rachunków zaliczek należy wpisać we wspomnianych wykazach dane tylko z tych kart kontowych, na których nie dokonano przypisu z definitywnego wymiaru.

O sumy wykazów oddający wydział finansowy zmniejszy wyprowadzane od początku roku sumy w księdze zestawień podatkowych (czerwonym atramentem.), zaś odbierający wydział finansowy zwiększy sumy od początku roku.

Podobnie przeprowadzają zmianę obydwa wydziały finansowe w zestawieniu wpływów podatkowych wzór Nr 215b oraz we wszystkich innych rachunkowych i statystycznych sprawozdaniach podatkowych, w których podawane są sumy od początku roku. Nawiązując do okólnika Ministerstwa Finansów z dnia 18 lipca 1950 r. Nr BD.3825/1/50 w sprawie planowania dochodów podatkowych z gospodarki uspołecznionej i kontroli wykonania planów w roku 1950 - celem zapobieżenia ewentualnym wątpliwościom wyjaśnia się, że w planach kwartalnych zarówno co do wielkości planowanych, jak i wykonania planów wydziały finansowe (oddziały terenowe):

przekazujące - wykażą dane z wyłączeniem przedsiębiorstw przekazanych;

przejmujące - wykażą dane co do przedsiębiorstw przejętych i ewentualnie własnych (dla których już uprzednio były właściwe).

IV. O przekazaniu kart kontowych i wykazów donieść powinny - z podaniem sum tych wykazów - oddające i odbierające wydziały finansowe prezydiów powiatowych rad narodowych i rad narodowych miast stanowiących powiaty miejskie oraz oddziały tych wydziałów swoim przełożonym wydziałom finansowym prezydiów wojewódzkich rad narodowych i rad narodowych m.st. Warszawy i m. Łodzi celem uzgodnienia sum nie tylko w okręgu jednego województwa ale i między województwami.

E.

Wydziały finansowe prezydiów wojewódzkich rad narodowych i rad narodowych m.st. Warszawy i m. Łodzi oraz inne władze asygnujące, zarówno przekazujące, jak i odbierające, powinny w każdym przypadku przenoszenia sum z jednego okręgu do drugiego przesłać właściwej delegaturze Najwyższej Izby Kontroli odpisy odpowiednich wyciągów z ksiąg rachunkowych.

F.

Wydziały finansowe prezydiów wojewódzkich rad narodowych i rad narodowych m.st. Warszawy i m. Łodzi zarządzą otwarcie rachunków czekowych w Powszechnej Kasie Oszczędności dla nowopowstałych podległych wydziałów finansowych i dla oddziałów terenowych. Jednocześnie należy przesłać Ministerstwu Finansów zaktualizowany wykaz wszystkich wydziałów finansowych i oddziałów terenowych z podaniem numerów ich rachunków czekowych w P.K.O.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1950.A-92.1148

Rodzaj: Okólnik
Tytuł: Przekazanie rachunkowości w związku z nowym podziałem administracyjnym Państwa.
Data aktu: 18/08/1950
Data ogłoszenia: 23/08/1950
Data wejścia w życie: 23/08/1950