Włączenie do planów inwestycyjnych Centralnych Zarządów Przemysłu budownictwa ośrodków zdrowia w zakładach przemysłowych.

UCHWAŁA
PREZYDIUM RZĄDU
z dnia 26 lipca 1950 r.
w sprawie włączenia do planów inwestycyjnych Centralnych Zarządów Przemysłu budownictwa ośrodków zdrowia w zakładach przemysłowych.

W celu zapewnienia podstawowej pomocy lekarskiej dla robotników w miejscu ich pracy Prezydium Rządu uchwala:
1.
Centralne Zarządy Przemysłu obowiązane są przy opracowywaniu swych planów inwestycyjnych, poczynając od planu inwestycyjnego na rok 1951, uwzględniać przede wszystkim rozbudowę bądź adaptację, a następnie budowę nowych pomieszczeń, przeznaczonych na ośrodki zdrowia we wszystkich zakładach przemysłowych, zatrudniających powyżej 499 pracowników.

Przy ustalaniu rocznych planów inwestycyjnych mogą być, w miarę możności, dokonane pewne przesunięcia limitów inwestycyjnych na rzecz pierwszych lat planu sześcioletniego w ramach globalnego limitu na ośrodek zdrowia.

2.
Przepisy pkt 1 stosuje się do planów zakładów przemysłowych projektowanych, znajdujących się w budowie lub rozbudowie, a także do planów zakładów przemysłowych już istniejących, jeżeli nie posiadają one ośrodków zdrowia, bądź jeżeli posiadane przez nie urządzenia dla udzielania pomocy leczniczej i zapobiegania chorobom wykazują odchylenia na niekorzyść w stosunku do programów użytkowych opracowanych przez Ministerstwo Zdrowia dla tego typu ośrodków zdrowia.
3.
W miarę możności Centralne Zarządy Przemysłu, na zasadach określonych w pkt 1 i 2, włączą do swych planów inwestycyjnych budowę, rozbudowę lub adaptację pomieszczeń na izby chorych i półsanatoria.
4. 1
(skreślony).
5.
Centralne Zarządy Przemysłu zarządzą, aby najdalej w ciągu trzech miesięcy od daty wejścia w życie niniejszej uchwały podległe im zakłady przemysłowe przeznaczały nadające się do tego celu pomieszczenia własne na prowadzenie ośrodków zdrowia oraz, o ile zachodzą ku temu możliwości techniczne, dokonały adaptacji tych pomieszczeń stosownie do wzorcowych planów użytkowych, opracowanych przez Ministerstwo Zdrowia dla tego typu ośrodków zdrowia. Minister Zdrowia w porozumieniu z Przewodniczącym Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego wytypuje zakłady przemysłowe, w których już w okresie pierwszych lat planu sześcioletniego powinny powstać półsanatoria.
6.
W ciągu miesiąca od dnia wejścia w życie niniejszej uchwały Ministerstwo Zdrowia dostarczy Centralnym Zarządom Przemysłu typowe programy użytkowe ośrodków zdrowia, zróżniczkowane w zależności od liczby pracowników zakładów przemysłowych.
7.
Centralne Zarządy Przemysłu przedłożą do zatwierdzenia pod względem funkcjonalnym Ministrowi Zdrowia projekty koncepcyjne szkicowe i podstawowe ośrodków zdrowia w zakładach przemysłowych, wykonane na podstawie otrzymanych od Ministerstwa Zdrowia programów użytkowych.
8.
Centralne Zarządy Przemysłu w zakresie wykonania postanowień niniejszej uchwały obowiązane są współdziałać z właściwymi radami związków zawodowych, jak również z radami zakładowymi poszczególnych zakładów w celu wykorzystania ich inicjatywy w realizowaniu uchwały.
9.
Do zadań Ministerstwa Zdrowia należy wyposażenie w sprzęt sanitarny, utrzymywanie i prowadzenie ośrodków zdrowia oraz izb chorych i półsanatoriów w zakładach przemysłowych.
10.
Wykonanie uchwały porucza się Ministrowi Zdrowia w porozumieniu z Przewodniczącym Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego.
11.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia w Monitorze Polskim.

ZAŁĄCZNIK  2

(skreślony).

1 Pkt 4 skreślony przez § 1 uchwały nr 777 z dnia 17 listopada 1951 r. (M.P.51.A-96.1337) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 29 listopada 1951 r.
2 Załącznik skreślony przez § 1 uchwały nr 777 z dnia 17 listopada 1951 r. (M.P.51.A-96.1337) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 29 listopada 1951 r.

Zmiany w prawie

Sejm uchwalił rentę wdowią z poprawkami rządu

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak...

Beata Dązbłaż 26.07.2024
Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024