Szczegółowe określenie zakresu Narodowego Spisu Powszechnego 1950 r.

ZARZĄDZENIE
PRZEWODNICZĄCEGO PAŃSTWOWEJ KOMISJI PLANOWANIA GOSPODARCZEGO
z dnia 11 sierpnia 1950 r.
w sprawie szczegółowego określenia zakresu Narodowego Spisu Powszechnego 1950 r.

Na podstawie §§ 3 i 4 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 26 lipca 1950 r. w sprawie Narodowego Spisu Powszechnego 1950 r. (Dz. U. R. P. Nr 32, poz. 293) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Narodowy Spis Powszechny 1950 r., zwany w dalszym ciągu w skróceniu Spisem, obejmie następujące cechy:
1)
w części dotyczącej ludności i zawodu:
a)
nazwisko i imię,
b)
stosunek pokrewieństwa z głową gospodarstwa domowego,
c)
płeć,
d)
data urodzenia,
e)
związek małżeński,
f)
charakter przebywania w miejscu Spisu,
g)
miejsce ostatniego stałego zamieszkania przed wojną 1939 r.,
h)
umiejętność czytania i pisania,
i)
uczęszczanie do szkoły (nazwa i rodzaj szkoły),
j)
źródło utrzymania,
k)
miejsce pracy,
l)
zawód wykonywany,
ł)
grupa społeczna,
m)
liczba zatrudnionych osób oraz liczba pomagających członków rodziny,
n)
praca uboczna;
2)
w części dotyczącej zamieszkanych mieszkań:
a)
użytkownik,
b)
rodzaj zamieszkanego pomieszczenia (mieszkanie - pomieszczenie zamieszkane prowizorycznie),
c)
opis mieszkania (liczba izb, piętro oraz następujące instalacje: wodociąg, zlew, ustęp, elektryczność, gaz, łazienka i centralne ogrzewanie);
3)
w części dotyczącej zamieszkanych nieruchomości (budynków):
a)
właściciel - użytkownik,
b)
liczba budynków,
c)
rodzaj i liczba pomieszczeń zamieszkanych prowizorycznie,
d)
opis budynków mieszkalnych (materiał ścian i pokrycia, liczba pięter, rok budowy, liczba mieszkań zamieszkanych, liczba izb, liczba ludności zamieszkałej),
e)
instalacje na terenie nieruchomości (połączenie z siecią wodociągową, kanalizacyjną, elektryczną i gazową oraz centralne ogrzewanie);
4)
w części dotyczącej zamieszkanych miejscowości:
a)
nazwa,
b)
rodzaj,
c)
stacja kolejowa,
d)
stacja autobusowa,
e)
placówka pocztowa,
f)
telefon,
g)
elektryczność,
h)
szkoła podstawowa;
5)
w części dotyczącej gospodarstw rolnych (ogrodniczych, sadowniczych, leśnych, rybnych i hodowlanych):

A.

w prywatnych gospodarstwach rolnych:

a)
gospodarujący,
b)
zatrudnienie i praca,
c)
położenie gruntów (w miejscowej gminie - w innej gminie),
d)
powierzchnia gruntów według tytułu własności,
e)
powierzchnia gruntów według rodzaju użytkowania,
f)
zasiewy 1949/1950 r.,
g)
inwentarz żywy,
h)
maszyny i urządzenia rolnicze;

B.

w gospodarstwach rolnych będących w użytkowaniu Państwa, instytucyj publicznych i organizacyj społecznych:

nazwa Instytucji użytkującej, nazwa właściciela, charakter gospodarstwa według rodzaju produkcji oraz cechy wymienione pod lit. A pkt b) do h);

C.

w spółdzielniach produkcyjnych I typu:

nazwa spółdzielni, liczba jej członków, powierzchnia gruntów członków spółdzielni objętych wspólną uprawą, powierzchnia innych gruntów spółdzielni według rodzaju użytkowania oraz cechy wymienione pod lit. A pkt g) i h);

D.

w spółdzielniach produkcyjnych II i III typu:

nazwa spółdzielni, typ statutu, liczba członków spółdzielni, liczba zrzeszonych gospodarstw rolnych i bezrolnych gospodarstw domowych (rodzinnych) oraz cechy wymienione pod lit. A pkt b) do h);

E.

w przyzagrodowych gospodarstwach członków spółdzielni produkcyjnych II i III typu:

nazwisko i imię członka spółdzielni, powierzchnia gruntów wniesionych do spółdzielni, powierzchnia działki przyzagrodowej, powierzchnia innych gruntów pozostających we władaniu członka spółdzielni, liczba domowników biorących udział w pracy spółdzielni i cechy wymienione pod lit. A pkt c), e), g) oraz h).
2.
Co do użytkowników gruntów o powierzchni poniżej 0,1 ha oraz co do osób nie użytkujących gruntów, lecz posiadających zwierzęta gospodarskie, Spis w części dotyczącej gospodarstw rolnych obejmie cechy:
a)
nazwisko i imię osoby, u której znajdują się zwierzęta;
b)
zwierzęta gospodarskie.
§  2.
Zakres Spisu w obiektach i budynkach pozostających pod zarządem władz wojskowych i organów bezpieczeństwa publicznego, jak również w zakładach wydzielonych, podległych tym władzom i organom, zostanie szczegółowo określony odrębnym zarządzeniem Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego, wydanym w porozumieniu z Ministrem Obrony Narodowej i Ministrem Bezpieczeństwa Publicznego.
§  3.
Zarządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia w Monitorze Polskim.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1950.A-92.1140

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Szczegółowe określenie zakresu Narodowego Spisu Powszechnego 1950 r.
Data aktu: 11/08/1950
Data ogłoszenia: 23/08/1950
Data wejścia w życie: 23/08/1950