Ogłoszenie drugiego wykazu przedsiębiorstw przechodzących na własność Państwa.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA BUDOWNICTWA
z dnia 26 lipca 1950 r.
o ogłoszeniu drugiego wykazu przedsiębiorstw przechodzących na własność Państwa.

Na podstawie § 30 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 stycznia 1947 r. w sprawie trybu postępowania przy przejmowania przedsiębiorstw na własność Państwa (Dz. U. R. P. Nr 16, poz. 62) zarządzam ogłoszenie drugiego wykazu przedsiębiorstw, przechodzących na własność Państwa na zasadzie art. 2 ustawy z dnia 3 stycznia 1946 r. o przejęciu na własność Państwa podstawowych gałęzi i gospodarki narodowej (Dz. U. R. P. Nr 3, poz. 17).
Wymienione w wykazie przedsiębiorstwo przechodzi na własność Państwa w całości wraz z nieruchomym i ruchomym majątkiem oraz wszelkimi prawami.

Niedokładności w określeniu nazwy lub przedmiotu przedsiębiorstwa, wymienionego w wykazie, się mają znaczenia, jeżeli z całości ogłoszenia wynika, o jakie przedsiębiorstwo chodzi.

Spółdzielnie albo związki spółdzielni mogą zgłosić do Głównej Komisji do Spraw Upaństwowienia Przedsiębiorstw w Warszawie swoje prawa do przedsiębiorstwa objętego wykazem, a właściciele mogą ponadto zgłosić zarzuty, że przedsiębiorstwo nie przechodzi na własność Państwa.

W imieniu związków międzykomunalnych oraz wszelkich instytucji, które w związku z wojną rozpoczętą w dniu 1 września 1939 r. zostały rozwiązane lub utraciły faktyczną możność działania, mogą zgłaszać ich prawa wojewódzkie rady narodowe.

Prawa lub zarzuty winny być zgłoszone do Głównej Komisji do Spraw Upaństwowienia Przedsiębiorstw w Warszawie w 30-dniowym terminie od daty ogłoszenia wykazu i poparte odpowiednimi dowodami.

Uprawnienia przysługujące na podstawie wymienionego wyżej rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 stycznia 1947 roku właścicielowi przedsiębiorstwa przysługują również, w razie jego nieobecności, krewnym w linii prostej (zstępnym i wstępnym, również dzieciom nieślubnym), rodzeństwu, dzieciom rodzeństwa, małżonkowi tudzież osobom sprawującym zarząd przedsiębiorstwa nieobecnego właściciela.

ZAŁĄCZNIK 

Wykaz drugi przedsiębiorstw

które przechodzą na własność Państwa z mocy art. 2 ust. 1 i 3 ustawy z dnia 3 stycznia 1946 r. (Dz. U. R. P. Nr 3, poz. 17).
Lp. Nazwa przedsiębiorstwa Nazwisko właściciela Przedmiot przedsiębiorstwa Miejsce położenia przedsiębiorstwa Na czyją rzecz przechodzi
1. Georg Zeimer

Fabryka Mat Trzcinowych

Georg Zeimer Wyrób mat Iława, ul. Biskupska Skarbu Państwa

Zmiany w prawie

Sejm uchwalił rentę wdowią z poprawkami rządu

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak...

Beata Dązbłaż 26.07.2024
Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024