Oszczędności w zużywaniu papieru.

UCHWAŁA
PREZYDIUM RZĄDU
z dnia 29 lipca 1950 r.
w sprawie oszczędności w zużywaniu papieru.

W celu prowadzenia oszczędnej gospodarki wytworami i przetworami papierniczymi ustala się następujące zasady obowiązujące w zużywaniu papieru i jego przetworów:
§  1.
Wszelkie wydawnictwa powinny być wykonywane z zachowaniem racjonalnego wykorzystania papieru przez:
a)
oszczędny i właściwy dla potrzeb dobór odpowiednich gatunków, klas, gramatur i formatów papieru,
b)
oszczędny i racjonalny układ treści druku,
c)
zmniejszenie marginesów i likwidowanie pustych stron (vacatów).
§  2.
Zobowiązuje się Instytucje Wydawnicze i Kolportażu do stałego analizowania zagadnień zwrotów oraz ich ograniczenia.
§  3.
Nakłada się na Ministerstwa, Urzędy, Instytucje i Przedsiębiorstwa obowiązek zachowywania maksymalnej oszczędności w zużywaniu papieru przez:
a)
stosowanie właściwych gatunków papieru dla potrzeb biurowych,
b)
właściwe wykorzystywanie formatów papieru w stosunku do faktycznych potrzeb,
c)
obustronne wykorzystywanie papieru, stosowanie makulatury na bruliony i notatki, unikanie stosowania towarzyszących pism przesyłkowych,
d)
ograniczanie ilości odbitek maszynopisów i z powielaczy do rzeczywistych potrzeb,
e)
ograniczenie drukowania ulotek i wysyłania zaproszeń,
f)
stosowanie oszczędnej gospodarki drukami.
§  4.
Maksymalną ilość jednorazowych zamówień na druki akcydensowe ustala się:
1)
dla druków użytku powszechnego (druki gotowe) na ilość zużycia kwartalnego,
2)
dla druków specjalnych (nakłady indywidualne) na ilość zużycia półrocznego.
§  5.
Zobowiązuje się Ministerstwa, Instytucje, Urzędy i Przedsiębiorstwa do skoncentrowania zagadnień gospodarki drukami i papierem dla potrzeb danej jednostki organizacyjnej w ramach komórek zajmujących się sprawami organizacyjnymi oraz do wyznaczania specjalnego pracownika odpowiedzialnego za gospodarkę drukami i racjonalne zużywanie papieru.

Nakłada się na Ministerstwa, Urzędy, Instytucje i Przedsiębiorstwa obowiązek szczegółowego określenia formatów, gatunków klas i gramatur papieru na wszystkie druki, wprowadzane do użytku drogą zarządzeń na podstawie instrukcji, które wyda Biuro do Spraw Papieru.

Przy zamówieniach na wykonanie druków, zamawiający obowiązany jest wskazać format, rodzaj, klasę i gramaturę papieru, na jakim druk ma być wykonany, a wykonawca obowiązany jest do umieszczenia odnośnych danych w cechach druku na każdym wykonywanym egzemplarzu.

§  6.
Zobowiązuje się Ministerstwo Finansów do opracowania przepisów o właściwej gospodarce kredytami na papier i druki, a w szczególności do wyodrębnienia w budżetach oddzielnych pozycji kredytów na:
a)
papier do użytku biurowego,
b)
druki akcydensowe manipulacyjne,
c)
druki akcydensowe użytkowe,
d)
wydawnictwa własne,
e)
wydawnictwa obce (zakup, prenumerata) i ustalenia warunków dysponowania tymi kredytami z wprowadzeniem zakazu przerzutów z innych pozycji budżetu.
§  7.
Zobowiązuje się Ministerstwo Finansów do przeprowadzenia w porozumieniu z zainteresowanymi Ministerstwami rewizji dotychczasowych zasad nieodpłatnego zaopatrywania stron w manipulacyjne druki akcydensowe oraz do opracowania przepisów regulujących powyższe zagadnienie.
§  8.
Zobowiązuje się Ministerstwa do wydania analogicznych zarządzeń w oparciu o przepisy Ministerstwa Finansów, przewidziane w § 6 uchwały niniejszej, w stosunku do wszystkich jednostek podległych Ministerstwom.
§  9.
Zobowiązuje się Ministerstwo Handlu Wewnętrznego do utworzenia - w porozumieniu z Ministerstwem Przemysłu Lekkiego i Biurem do Spraw Papieru - przedsiębiorstwa centralizującego zamówienia i zbyt druków akcydensowych.
§  10.
Zobowiązuje się drukarnie i przedsiębiorstwa działające w zakresie obrotu drukami gotowymi do współdziałania w akcji oszczędnego zużywania papieru, a w szczególności do zgłaszania do Biura do Spraw Papieru zastrzeżeń w przypadkach otrzymywania zamówień rażących, tak co do jakości papieru żądanego na druki, jak i ilościowego zapotrzebowania.
§  11.
Zobowiązuje się Ministerstwo Handlu Wewnętrznego do wprowadzenia standartowych opakowań handlowych i ustalenia norm zużywania papieru pakowego.
§  12.
Zobowiązuje się drukarnie pracujące na maszynach rotacyjnych do rejestrowania zdarć i resztek papieru rolowego i przecinania ich na formaty nadające się na cele drukowe i użytkowe oraz do zgłaszania zapisów tych papierów w terminach comiesięcznych do Biura do Spraw Papieru. Zakazuje się wykorzystywać papiery powyższe bez zgody Biura do Spraw Papieru.
§  13.
Zobowiązuje się zakłady wydawnicze do ograniczania ilości zdarć, makulatury i pozostałości na cewkach przy papierze rotacyjnym, przez stałą analizę i kontrolę tych strat, a w szczególności do korzystania z wyników współzawodnictwa i osiągnięć zakładów pracy w tej dziedzinie.
§  14.
Zobowiązuje się przemysł papierniczy do stałej kontroli jakości papieru rotacyjnego oraz do właściwego opakowywania rol, zabezpieczającego przed ich uszkadzaniem w czasie transportu.
§  15.
Zobowiązuje się Ministerstwo Komunikacji do wydania zarządzenia nakazującego zwrócenie szczególnej uwagi na właściwy transport i przeładunek papieru rotacyjnego.
§  16. 1
Zobowiązuje się Ministerstwa oraz Urzędy Centralne, podległe Prezesowi Rady Ministrów, do złożenia w terminie do dnia 30 listopada 1950 r. do Biura do Spraw Papieru przy Prezesie Rady Ministrów zapotrzebowań na druki akcydensowe na rok 1951 według wytycznych, które ustali Biuro do Spraw Papieru przy Prezesie Rady Ministrów w porozumieniu z Państwową Komisją Planowania Gospodarczego i Ministerstwem Przemysłu Lekkiego.
§  17.
Zobowiązuje się Biuro do Spraw Papieru do powołania inspektorów, którzy pełnić będą nadresortową kontrolę odnośnie przestrzegania przepisów niniejszej uchwały.
§  18.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia w Monitorze Polskim.
1 § 16 zmieniony przez § 1 uchwały z dnia 21 października 1950 r. (M.P.50.A-115.1437) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 30 października 1950 r.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1950.A-89.1116

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Oszczędności w zużywaniu papieru.
Data aktu: 29/07/1950
Data ogłoszenia: 16/08/1950
Data wejścia w życie: 16/08/1950