Oszczędności w zużywaniu papieru.

UCHWAŁA
PREZYDIUM RZĄDU
z dnia 29 lipca 1950 r.
w sprawie oszczędności w zużywaniu papieru.

W celu prowadzenia oszczędnej gospodarki wytworami i przetworami papierniczymi ustala się następujące zasady obowiązujące w zużywaniu papieru i jego przetworów:
§  1.
Wszelkie wydawnictwa powinny być wykonywane z zachowaniem racjonalnego wykorzystania papieru przez:
a)
oszczędny i właściwy dla potrzeb dobór odpowiednich gatunków, klas, gramatur i formatów papieru,
b)
oszczędny i racjonalny układ treści druku,
c)
zmniejszenie marginesów i likwidowanie pustych stron (vacatów).
§  2.
Zobowiązuje się Instytucje Wydawnicze i Kolportażu do stałego analizowania zagadnień zwrotów oraz ich ograniczenia.
§  3.
Nakłada się na Ministerstwa, Urzędy, Instytucje i Przedsiębiorstwa obowiązek zachowywania maksymalnej oszczędności w zużywaniu papieru przez:
a)
stosowanie właściwych gatunków papieru dla potrzeb biurowych,
b)
właściwe wykorzystywanie formatów papieru w stosunku do faktycznych potrzeb,
c)
obustronne wykorzystywanie papieru, stosowanie makulatury na bruliony i notatki, unikanie stosowania towarzyszących pism przesyłkowych,
d)
ograniczanie ilości odbitek maszynopisów i z powielaczy do rzeczywistych potrzeb,
e)
ograniczenie drukowania ulotek i wysyłania zaproszeń,
f)
stosowanie oszczędnej gospodarki drukami.
§  4.
Maksymalną ilość jednorazowych zamówień na druki akcydensowe ustala się:
1)
dla druków użytku powszechnego (druki gotowe) na ilość zużycia kwartalnego,
2)
dla druków specjalnych (nakłady indywidualne) na ilość zużycia półrocznego.
§  5.
Zobowiązuje się Ministerstwa, Instytucje, Urzędy i Przedsiębiorstwa do skoncentrowania zagadnień gospodarki drukami i papierem dla potrzeb danej jednostki organizacyjnej w ramach komórek zajmujących się sprawami organizacyjnymi oraz do wyznaczania specjalnego pracownika odpowiedzialnego za gospodarkę drukami i racjonalne zużywanie papieru.

Nakłada się na Ministerstwa, Urzędy, Instytucje i Przedsiębiorstwa obowiązek szczegółowego określenia formatów, gatunków klas i gramatur papieru na wszystkie druki, wprowadzane do użytku drogą zarządzeń na podstawie instrukcji, które wyda Biuro do Spraw Papieru.

Przy zamówieniach na wykonanie druków, zamawiający obowiązany jest wskazać format, rodzaj, klasę i gramaturę papieru, na jakim druk ma być wykonany, a wykonawca obowiązany jest do umieszczenia odnośnych danych w cechach druku na każdym wykonywanym egzemplarzu.

§  6.
Zobowiązuje się Ministerstwo Finansów do opracowania przepisów o właściwej gospodarce kredytami na papier i druki, a w szczególności do wyodrębnienia w budżetach oddzielnych pozycji kredytów na:
a)
papier do użytku biurowego,
b)
druki akcydensowe manipulacyjne,
c)
druki akcydensowe użytkowe,
d)
wydawnictwa własne,
e)
wydawnictwa obce (zakup, prenumerata) i ustalenia warunków dysponowania tymi kredytami z wprowadzeniem zakazu przerzutów z innych pozycji budżetu.
§  7.
Zobowiązuje się Ministerstwo Finansów do przeprowadzenia w porozumieniu z zainteresowanymi Ministerstwami rewizji dotychczasowych zasad nieodpłatnego zaopatrywania stron w manipulacyjne druki akcydensowe oraz do opracowania przepisów regulujących powyższe zagadnienie.
§  8.
Zobowiązuje się Ministerstwa do wydania analogicznych zarządzeń w oparciu o przepisy Ministerstwa Finansów, przewidziane w § 6 uchwały niniejszej, w stosunku do wszystkich jednostek podległych Ministerstwom.
§  9.
Zobowiązuje się Ministerstwo Handlu Wewnętrznego do utworzenia - w porozumieniu z Ministerstwem Przemysłu Lekkiego i Biurem do Spraw Papieru - przedsiębiorstwa centralizującego zamówienia i zbyt druków akcydensowych.
§  10.
Zobowiązuje się drukarnie i przedsiębiorstwa działające w zakresie obrotu drukami gotowymi do współdziałania w akcji oszczędnego zużywania papieru, a w szczególności do zgłaszania do Biura do Spraw Papieru zastrzeżeń w przypadkach otrzymywania zamówień rażących, tak co do jakości papieru żądanego na druki, jak i ilościowego zapotrzebowania.
§  11.
Zobowiązuje się Ministerstwo Handlu Wewnętrznego do wprowadzenia standartowych opakowań handlowych i ustalenia norm zużywania papieru pakowego.
§  12.
Zobowiązuje się drukarnie pracujące na maszynach rotacyjnych do rejestrowania zdarć i resztek papieru rolowego i przecinania ich na formaty nadające się na cele drukowe i użytkowe oraz do zgłaszania zapisów tych papierów w terminach comiesięcznych do Biura do Spraw Papieru. Zakazuje się wykorzystywać papiery powyższe bez zgody Biura do Spraw Papieru.
§  13.
Zobowiązuje się zakłady wydawnicze do ograniczania ilości zdarć, makulatury i pozostałości na cewkach przy papierze rotacyjnym, przez stałą analizę i kontrolę tych strat, a w szczególności do korzystania z wyników współzawodnictwa i osiągnięć zakładów pracy w tej dziedzinie.
§  14.
Zobowiązuje się przemysł papierniczy do stałej kontroli jakości papieru rotacyjnego oraz do właściwego opakowywania rol, zabezpieczającego przed ich uszkadzaniem w czasie transportu.
§  15.
Zobowiązuje się Ministerstwo Komunikacji do wydania zarządzenia nakazującego zwrócenie szczególnej uwagi na właściwy transport i przeładunek papieru rotacyjnego.
§  16. 1
Zobowiązuje się Ministerstwa oraz Urzędy Centralne, podległe Prezesowi Rady Ministrów, do złożenia w terminie do dnia 30 listopada 1950 r. do Biura do Spraw Papieru przy Prezesie Rady Ministrów zapotrzebowań na druki akcydensowe na rok 1951 według wytycznych, które ustali Biuro do Spraw Papieru przy Prezesie Rady Ministrów w porozumieniu z Państwową Komisją Planowania Gospodarczego i Ministerstwem Przemysłu Lekkiego.
§  17.
Zobowiązuje się Biuro do Spraw Papieru do powołania inspektorów, którzy pełnić będą nadresortową kontrolę odnośnie przestrzegania przepisów niniejszej uchwały.
§  18.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia w Monitorze Polskim.
1 § 16 zmieniony przez § 1 uchwały z dnia 21 października 1950 r. (M.P.50.A-115.1437) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 30 października 1950 r.

Zmiany w prawie

Sejm uchwalił rentę wdowią z poprawkami rządu

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak...

Beata Dązbłaż 26.07.2024
Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024