Organizacja i sposób rejestracji maszyn przemysłowych i urządzeń technicznych oraz kontrola wykonania obowiązku rejestracji.

ZARZĄDZENIE
PREZESA CENTRALNEGO URZĘDU DROBNEJ WYTWÓRCZOŚCI
z dnia 3 sierpnia 1950 r.
w sprawie organizacji i sposobu rejestracji maszyn przemysłowych i urządzeń technicznych oraz kontroli wykonania obowiązku rejestracji.

Na podstawie art. 3 ust. 4 ustawy z dnia 20 lipca 1950 r. o rejestracji maszyn i przymusowym wykupie nieczynnych maszyn przemysłowych (Dz. U. R. P. Nr 31, poz. 285) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Artykuły powołane w zarządzeniu niniejszym bez bliższego określenia oznaczają artykuły ustawy z dnia 20 lipca 1950 r. o rejestracji maszyn i przymusowym wykupie nieczynnych maszyn przemysłowych (Dz. U. R. P. Nr 31, poz. 285).
2.
Ilekroć w zarządzeniu niniejszym jest mowa o maszynach bez bliższego określenia, rozumie się przez to maszyny przemysłowe i urządzenia techniczne, o których mowa w art. 1.
§  2.
Rejestracji podlegają wszelkie maszyny zarówno czynne jak i nieczynne, z wyjątkiem maszyn, o których mowa w art. 2.
§  3.
1.
Rejestracji dokonuje się przez złożenie władzy rejestracyjnej (art. 3 ust. 1) wypełnionej deklaracji, według wzoru stanowiącego załącznik do niniejszego zarządzenia.
2.
Deklaracja powinna być wypełniona w czterech egzemplarzach, z których jeden, poświadczony przez władzę rejestracyjną, zostaje wydany zgłaszającemu maszyny i stanowi dowód dopełnienia obowiązku rejestracji.
3.
Właściwą władzę rejestracyjną w rozumieniu ust. 1 i art. 4 są referaty przemysłu prezydiów właściwych powiatowych rad narodowych, a w m.st. Warszawie i m. Łodzi wydziały przemysłu prezydiów rad narodowych tych miast.
§  4.
Na jednej deklaracji należy wymienić maszyny stanowiące własność lub będące w posiadaniu albo dzierżeniu osoby dokonującej zgłoszenia, służące dla celów jednego rodzaju przemysłu.
§  5.
1.
Właściwa władza rejestracyjna ustali i poda do wiadomości publicznej miejsce, terminy i kolejność składania deklaracji, jak również zapewni zainteresowanym odpowiednią ilość formularzy (druków) deklaracji.
2.
Zaopatrzenie się w formularze (druki) deklaracji należy do obowiązku zgłaszających maszyny do rejestracji.
§  6.
1.
Zmiany okoliczności faktycznych dotyczących zarejestrowanych maszyn, o których mowa w art. 1 ust. 2, należy zgłaszać na piśmie władzy rejestracyjnej, podając dokładny zakres i przyczyny tych zmian.
2.
Za zmianę stopnia wykorzystania maszyny uważa się jej unieruchomienie lub zmniejszenie stopnia wykorzystania przez czas co najmniej jednego miesiąca.
§  7.
1.
W przypadku zamierzonego zbycia lub oddania w użytkowanie zarejestrowanych maszyn należy złożyć władzy rejestracyjnej podanie ze wskazaniem osoby nowonabywcy lub przyszłego użytkownika oraz sposobu wykorzystania maszyn przez te osoby.
2.
Brak odpowiedzi władzy rejestracyjnej w ciągu 60 dni od daty zgłoszenia równoznaczny jest z wyrażeniem zgody na dokonanie zbycia lub oddanie w użytkowanie.
§  8.
1.
Kontrolę wykonania obowiązku rejestracji wykonuje władza rejestracyjna.
2.
Przedstawiciele tej władzy mają prawo wstępu do pomieszczeń, w których znajdują się maszyny podlegające rejestracji.
§  9.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia w Monitorze Polskim.

ZAŁĄCZNIK 

Deklaracja do rejestracji maszyn przemysłowych i urządzeń technicznych.

Stosownie do postanowień art. 1 ustawy z dnia 20 lipca 1950 r. o rejestracji maszyn i przymusowym wykupie nieczynnych maszyn przemysłowych (Dz. U. R. P. Nr 31, poz. 285) zgłaszam niniejszym posiadane maszyny i urządzenia techniczne.
1)
Rodzaj zakładu przemysłowego, w którym mają zastosowanie rejestrowane maszyny .................... Nr statystyczny gałęzi, grupy i rodzaju przemysłu ..........................................
2)
Imię i nazwisko (firma) oraz adres posiadacza lub dzierżyciela maszyn ..............................
3)
Imię i nazwisko oraz adres właściciela maszyn ....................................................................
4)
Miejsce znajdowania się maszyn .......................... charakter miejsca ..................................
5)
Zestawienie rejestrowanych maszyn i urządzeń technicznych:
Lp. nazwa i rodzaj maszyn lub urządzenia charakterystyka maszyn (typ, rok budowy, wyposażenie, wymiary robocze) stan maszyn lub urządzenia (dobry, średni, zły lub % zużycia, ewentualne braki lub uszkodzenia) stopień wykorzystania (nieczynne lub wykorzystane częściowo w stosunku %)
1 2 3 4 5

Prawdziwość powyższych danych stwierdzam własnoręcznym podpisem ………………

................................................, dnia .................................. 1950 r.

……………………………...................

mię, nazwisko i podpis deklarującego

Deklarację przyjęto dnia ................................................. 1950 r.

pieczęć władzy dokonującej rejestracji

………………………….....................

podpis przyjmującego zgłoszenia

Objaśnienia dla wypełniających deklarację.

Do pkt 1 - Podać rodzaj zakładu przemysłowego np.: stolarnia mechaniczna, huta szkła wg klasyfikacji zakładów G.U.S. zawierającej wykaz gałęzi, grup i rodzajów przemysłu; o ile zakład jest czynny podać również Nr statystyczny, do którego dany zakład wg tej klasyfikacji został zaliczony.

Do pkt 2 - Wskazać osobę która bez względu na tytuł prawny posiada lub dzierży maszyny.

Do pkt 3 - Wskazać osobę właściciela, o ile maszyny nie są w jego posiadaniu.

Do pkt 4 - Poza wskazaniem miejsca (adresu), gdzie maszyny się znajdują, należy nadto określić charakter tego miejsca np.: warsztat, magazyn, podwórze itp.

Do pkt 5:

rubr. 2 - Podać nazwę zwykle używaną dla danej maszyny, np.: frezarka, automat do produkcji butelek, piła tarczowa do drzewa.

rubr. 3 - Określając typ należy podać: frezarka pionowa, pozioma lub uniwersalna, wytaczarka do cylindrów pozioma, frezarka grubościowa do drzewa. Rok budowy podać w miarę możności. Przy wyposażeniu wskazać np.: frezarka z aparatem podziałowym, tokarka z okularem itp. Określając wymiary robocze należy podać np.: przy tokarce wysokość kłów ponad łoże, długość toczenia; przy silnikach ilość obrotów, napięcie, moc; przy kotłach i kadziach pojemność itp.

rubr. 4 - Stan maszyn podać wg oceny szacunkowej w miarę możności w procentach. Braki i uszkodzenia podać dokładnie np.: brak 10 kół zmianowych i konika przy tokarni, pęknięty stół żeliwny w heblarce, brak koła pasowego u wiertarki.

rubr. 5 - Stosunek procentowy należy obliczyć uwzględniając ilość możliwych maszynogodzin przy jednej zmianie w ciągu miesiąca oraz faktyczną ilość wykorzystania maszynogodzin w miesiącu przyjmując przeciętną z 3-ch ostatnich miesięcy przed miesiącem, w którym weszła w życie ustawa o rejestracji maszyn i przymusowym wykupie nieczynnych maszyn przemysłowych. Np. przy danej maszynie zdolność produkcyjna wynosi przeciętnie 200 godzin, wykorzystano w 3-ch miesiącach 100, 60, 140 godzin, przeciętna za 3 miesiące wynosi 100 godzin - stopień wykorzystania wyniesie w stosunku do przeciętnej zdolności produkcyjnej 50%.

Zmiany w prawie

Sejm uchwalił rentę wdowią z poprawkami rządu

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak...

Beata Dązbłaż 26.07.2024
Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024