Przesuwanie inżynierów i techników do produkcji.

UCHWAŁA
PREZYDIUM RZĄDU
z dnia 18 lipca 1950 r.
w sprawie przesuwania inżynierów i techników do produkcji.

Niezbędnym warunkiem wykonania planu 6-letniego w gospodarce narodowej jest zapewnienie zakładom produkcyjnym odpowiedniej ilości kadr inżynierów i techników, biorących bezpośredni udział w procesie produkcyjnym.
Istniejące kadry inżynierów i techników nie są obecnie w pełni wykorzystane zgodnie z posiadanymi kwalifikacjami; poważna liczba spośród nich jest zatrudniona na stanowiskach nie wymagających wykształcenia technicznego.

W celu zapewnienia właściwego zatrudnienia inżynierów i techników, a w szczególności w celu zwiększenia bezpośredniego udziału inżynierów i techników w procesie produkcyjnym, Prezydium Rządu uchwala, co następuje:

I.

Właściwi Ministrowie zarządzą sporządzenie do dnia 1 września 1950 r. imiennych wykazów inżynierów i techników, zatrudnionych w dniu 30 czerwca 1950 r. w podległych im urzędach, instytucjach oraz przedsiębiorstwach, za wyjątkiem produkcyjnych zakładów pracy. Wykazy należy sporządzić na formularzach według załączonego wzoru.

II.

Na podstawie wykazów, wymienionych w pkt I, właściwi Ministrowie ustalą do dnia 15 września 1950 r. w porozumieniu z Przewodniczącym Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego imienne plany przesunięć inżynierów i techników do pracy w zakładach produkcyjnych.

III.

Imiennymi planami przesunięć winni być objęci:

a)
inżynierowie i technicy, zatrudnieni w działach służby nie wymagających obsadzenia przez osoby, posiadające wyższe lub średnie wykształcenie techniczne (np. w działach administracyjnych, księgowości, finansowych, organizacji, zatrudnienia i płac, za wyjątkiem normowania pracy, itp.),
b)
inżynierowie i technicy, zatrudnieni w działach służby handlowej, zaopatrzenia i zbytu na stanowiskach nie wymagających obsadzenia przez osoby, posiadające wyższe lub średnie wykształcenie techniczne,
c)
inżynierowie i technicy, zatrudnieni w administracji państwowej i przemysłowej (do dyrekcji przedsiębiorstwa wielozakładowego włącznie) oraz przedsiębiorstwach pozaprodukcyjnych na stanowiskach wymagających wykształcenia technicznego, o ile posiadają oni zawód względnie specjalność w zawodzie, w zakresie której istnieje dotkliwy brak kadr w zakładach produkcyjnych.

IV.

Imienne plany przesunięć inżynierów i techników winny być opracowane przy zachowaniu następujących zasad:

a)
w pierwszym rzędzie należy dążyć do jak najlepszego wykorzystania wiedzy technicznej i doświadczenia zawodowego danego inżyniera (technika) dla dobra produkcji,
b)
w miarę możliwości należy uwzględnić życzenia zainteresowanych pracowników co do rodzaju przedsiębiorstwa produkcyjnego i charakteru pracy, do której mają być przesunięci, jak również i miejscowości, do której mają być skierowani.

Przenoszenie poza dotychczasowe miejsce zamieszkania winno być ograniczone do niezbędnego minimum.

V.

1.
Planem przesunięć nie należy w zasadzie obejmować inżynierów i techników, którzy w dniu 30 czerwca 1950 r. ukończyli 60-ty rok życia.
2.
Wiedzę fachową i doświadczenie osób, o których mowa w ust. 1-szym, należy - wykorzystać w ich dotychczasowym zakładzie pracy, przesuwając ich w razie potrzeby w ramach tego zakładu na odpowiednie stanowiska, wymagające obsadzenia przez osoby o kwalifikacjach technicznych.

VI.

1.
Imienny plan przesunięć inżynierów i techników w resortach, którym podlegają zakłady produkcyjne, powinien w pierwszym rzędzie zapewnić zaspokojenie potrzeb zakładów produkcyjnych, nadzorowanych przez dany resort.
2.
Plan przesunięć inżynierów i techników w resortach, którym nie podlegają zakłady produkcyjne, względnie w resortach, które w podległych sobie produkcyjnych zakładach pracy nie mogłyby wykorzystać inżynierów i techników w sposób właściwy, a więc zgodny z ich kwalifikacjami i specjalnością, winien przewidywać odpowiednie przesunięcie inżynierów i techników do produkcyjnych zakładów pracy, podległych innym resortom, a to zgodnie z rozdzielnikiem, ustalonym w porozumieniu z Państwową Komisją Planowania Gospodarczego.
3.
Plan przesunięć winien zawierać ścisłe terminy przesunięć i być wykonany najdalej do końca 1950 r.

VII.

Właściwi Ministrowie i kierownicy urzędów centralnych zarządzą w podległych im produkcyjnych zakładach pracy przeprowadzenie kontroli zatrudnienia inżynierów i techników, a w przypadku stwierdzenia, że inżynierowie i technicy zatrudnieni są przy pracach nie odpowiadających ich kwalifikacjom względnie specjalnością, nakażą przeprowadzenie odpowiedniego przesunięcia.

VIII.

Postanowienia uchwały, dotyczące zakładów pracy podległych Ministrom (kierownikom urzędów centralnych) stosuje się również do zakładów pracy przez nich nadzorowanych.

IX.

Wykonanie uchwały porucza się Przewodniczącemu Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego i wszystkim Ministrom oraz kierownikom urzędów centralnych.

ZAŁĄCZNIK 

WYKAZ

inżynierów i techników, zatrudnionych w urzędach, instytucjach i przedsiębiorstwach nieprzemysłowych.
Lp. Nazwisko i imię Rok urodzenia Zawód, specjalność w zawodzie Ilość lat praktyki w zawodzie Praca obecna Uwagi
Nazwa zakładu pracy (miejscowość) Dział Oddział wydz. Stanowisko

Zmiany w prawie

Sejm uchwalił rentę wdowią z poprawkami rządu

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak...

Beata Dązbłaż 26.07.2024
Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024