Nadanie regulaminu Radzie Programowej do Spraw Wystaw i Targów.

ZARZĄDZENIE
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 14 lipca 1950 r.
w sprawie nadania regulaminu Radzie Programowej do Spraw Wystaw i Targów.

Na podstawie § 5 uchwały Rady Ministrów z dnia 1 kwietnia 50 w sprawie powołania Rady Programowej do Spraw Wystaw i Targów (Monitor Polski Nr A-41, poz. 469) zarządza się, co następuje:
§  1.
Radzie Programowej do Spraw Wystaw i Targów, powołanej uchwałą Rady Ministrów z dnia 1 kwietnia 1950 r. (Monitor Polski Nr A-41, poz. 469) nadaje się regulamin, będący załącznikiem do zarządzenia.
§  2.
Od wejścia w życie zarządzenia wszystkie ministerstwa i centralne instytucje państwowe lub publiczno-prawne obowiązane są zgłaszać plany okresowe wystaw i targów oraz ich założenia programowe Radzie Programowej do Spraw Wystaw i Targów w zakresie, ustalonym w załączonym regulaminie.
§  3.
Od dnia wejścia w życie niniejszego zarządzenia wszystkie urzędy i instytucje urządzające wystawy i targi, w zakresie ustalonym w § 2 załączonego regulaminu, mogą przystąpić do organizowania imprezy tylko w tym wypadku, jeżeli jest ona zatwierdzona przez Radę Programową do Spraw Wystaw i Targów w planie okresowym lub o ile wniosek o urządzenie imprezy pozaplanowej uzyskał akceptację Rady Programowej do Spraw Wystaw i Targów.
§  4.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 sierpnia 1950 r.

ZAŁĄCZNIK 

REGULAMIN RADY PROGRAMOWEJ DO SPRAW WYSTAW I TARGÓW

§ 1.
1.
Rada Programowa do Spraw Wystaw i Targów, zwana w dalszym ciągu "Radą", jest organem Prezesa Rady Ministrów, powołanym do kierowania całokształtem zagadnień, związanych z wystawiennictwem krajowym i międzynarodowym.
2.
Do zakresu działania Rady należy:
1)
ustalanie wytycznych polityki w zakresie wystaw i targów w kraju i za granicą,
2)
zatwierdzanie okresowych planów wystaw i targów na wniosek resortów i ich koordynacja,
3)
zatwierdzanie wniosków w sprawie urządzenia w kraju i za granicą wystaw i targów nie objętych planami okresowymi,
4)
opiniowanie kosztorysów wstępnych imprez wystawowo-targowych,
5)
ustalanie i zatwierdzanie założeń programowych dla poszczególnych imprez wystawowo-targowych,
6)
powoływanie lub zatwierdzanie składu komisji weryfikacyjnych dla kontrolowania imprez przed ich otwarciem,
7)
zatwierdzanie sprawozdań Komisarza Rządu do Spraw Wystaw i Targów z wykonania resortowych planów okresowych wystaw i targów oraz imprez pozaplanowych.
§  2.
Zatwierdzaniu przez Radę podlegają resortowe plany okresowe wystaw i targów obejmujące:
1)
organizację względnie udział w imprezach wystawowych lub targowych za granicą,
2)
organizację wystaw i targów międzynarodowych w kraju,
3)
organizację wszelkich wystaw i targów krajowych, podejmowanych lub finansowanych przez ministerstwa lub centralne instytucje państwowe oraz publiczno-prawne, bez względu na gospodarczy względnie pozagospodarczy charakter tych imprez,
4)
organizację wszelkich wystaw i targów, których znaczenie lub oddziaływanie wykracza poza obszar jednego województwa, choćby były podejmowane lub finansowane przez wojewódzkie albo i niższe instancje władz państwowych lub instytucji publiczno-prawnych.
§  3.
Okresowe plany wystaw i targów podlegają zatwierdzeniu Rady w zakresie:
1)
terminu i miejsca planowanych wystaw i targów,
2)
przedmiotu ich ekspozycji,
3)
globalnej sumy kosztów,
4)
organizatorów, odpowiedzialnych za organizację imprez.
§  4.
1.
Założenia programowe wystaw i targów podlegają zatwierdzeniu Rady w zakresie:
1)
przedmiotu i celu ekspozycji,
2)
podmiotów ekspozycji oraz rozmiaru i zakresu ich udziału,
3)
środków rzeczowych,
4)
założeń organizacyjnych realizacji i wykorzystania imprezy,
5)
szczegółowego projektu imprezy, ilustrowanego szkicami koncepcyjnymi rozwiązań plastyczno-przestrzennych, tekstów i haseł imprezy.
2.
Rada może zwolnić częściowo lub całkowicie organizatorów wystawy lub targów od przedstawienia założeń programowych, wymienionych w ust. 1.
§  5.
Przedkładane do zatwierdzenia Rady wnioski w sprawie urządzania imprez, nie objętych planami okresowymi, powinny odpowiadać wymogom § 3 oraz § 4 niniejszego regulaminu.
§  6.
Kosztorysy wstępne imprez wystawowo-targowych, podlegające opinii Rady, powinny zawierać globalną sumę wydatków, związanych z realizacją i eksploatacją imprezy z podziałem na zasadnicze grupy kosztów.
§  7.
Przewodniczący może zapraszać do udziału w pracach Rady rzeczoznawców z głosem doradczym, przedstawicieli władz i urzędów centralnych, oraz organizacji zawodowych, gospodarczych i społecznych i zezwalać im na referowanie spraw i udział w dyskusji.
§  8.
1.
Sprawy, należące do właściwości Rady, rozstrzygane są na posiedzeniach, zwoływanych przez przewodniczącego.
2.
Posiedzenia Rady są zwyczajne i nadzwyczajne.
3.
Zwyczajne posiedzenia Rady odbywają się raz w miesiącu.
4.
Posiedzenia nadzwyczajne wyznacza przewodniczący lub jego zastępca w miarę potrzeby z własnej inicjatywy lub na wniosek zainteresowanego resortu.
§  9.
Przewodniczący upoważniony jest w razie potrzeby ustanawiać spośród członków Rady swojego zastępcę.
§  10.
Sekretariat Rady prowadzi Komisarz Rządu do Spraw Wystaw i Targów.
§  11.
Wnioski na Radę powinny być zgłaszane na piśmie za podpisem właściwego Ministra albo naczelnego organu kierowniczego instytucji nie podlegającej organom administracji państwowej i składane w biurze Komisarza Rządu do Spraw Wystaw i Targów najpóźniej na 14 dni przed posiedzeniem Rady.
§  12.
1.
Termin i kolejność rozpatrywania spraw przez Radę ustala przewodniczący.
2.
Zawiadomienia o terminie posiedzenia Rady z dołączeniem porządku obrad powinny być doręczane członkom Rady oraz uczestnikom posiedzeń co najmniej na 3 dni przed posiedzeniem.
§  13.
W sprawach nagłych wnioski mogą być zgłaszane, za zgodą przewodniczącego, na posiedzeniu Rady.
§  14.
Uchwały Rady mogą być podejmowane w obecności przewodniczącego lub jego zastępcy i co najmniej 5 członków.
§  15.
Uchwały Rady zapadają zwykłą większością głosów osób biorących udział w posiedzeniu z prawem głosowania. W razie równości głosów rozstrzyga głos przewodniczącego.
§  16.
Przebieg posiedzeń Rady jest protokółowany. Protokóły podpisuje przewodniczący.
§  17.
Rada może powoływać Komisje lub Komitety stałe lub dorywcze, określając ich organizację i zakres działania.

Zmiany w prawie

Sejm uchwalił rentę wdowią z poprawkami rządu

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak...

Beata Dązbłaż 26.07.2024
Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024