Instrukcja Nr 9 w sprawie trybu układania projektów budżetów rad narodowych.

UCHWAŁA
RADY MINISTRÓW
z dnia 21 czerwca 1950 r.
INSTRUKCJA Nr 9 w sprawie trybu układania projektów budżetów rad narodowych.

Na podstawie art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 20 marca 1950 r. o terenowych organach jednolitej władzy państwowej (Dz. U. R. P. Nr 14, poz. 130) Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
Projekty budżetów terenowych, układane przez prezydia rad narodowych, dzielą się na:
a)
projekty jednostkowe poszczególnych rad narodowych,
b)
budżety zbiorcze.

Projekty budżetów zbiorczych układane są na szczeblu powiatu i województwa. Projekt zbiorczego budżetu powiatowego obejmuje projekt jednostkowego budżetu powiatu i projekty budżetów gmin wiejskich oraz miast nie stanowiących powiatów. Projekt zbiorczego budżetu wojewódzkiego obejmuje projekt jednostkowego budżetu województwa, projekty zbiorczych budżetów powiatowych oraz projekty budżetów miast stanowiących powiaty.

§  2.
Prezydia rad narodowych poprzez swe organa finansowe (wydziały i referaty finansowe):
a)
układają na podstawie zgłoszeń poszczególnych wydziałów projekt jednostkowego budżetu rady narodowej jak również projekt budżetu zbiorczego,
b)
uzgadniają preliminarze wydatków i dochodów z narodowym planem gospodarczym przy udziale terenowych komisji planowania gospodarczego,
c)
nadzorują czynności układania budżetów przez prezydia rad narodowych niższego stopnia,
d)
czuwają nad zgodnością preliminarzy z limitami.
§  3.
1.
Opracowany przez prezydium rady narodowej projekt budżetu powinien być zaopiniowany przez komisję budżetowo-finansową i zatwierdzony przez radę narodową.
2.
W wyjątkowych przypadkach, gdy rada narodowa nie może powziąć uchwały w terminie ustalonym w nocie budżetowej, można ograniczyć się do opinii komisji budżetowo-finansowej.
§  4.
1.
Prezydia rad narodowych niższego stopnia przedkładają projekty budżetów w terminach, określonych w zarządzeniu Ministra Finansów (nocie budżetowej), prezydiom rad narodowych wyższego stopnia do rozpatrzenia i włączenia ich do budżetów zbiorczych.
2.
Projekty zbiorczych budżetów wojewódzkich oraz budżetów m.st. Warszawy i m. Łodzi prezydia wojewódzkich rad narodowych oraz rad narodowych m.st. Warszawy i m. Łodzi przesyłają Ministerstwu Finansów do rozpatrzenia i włączenia ich do projektu Budżetu Państwa.
§  5.
Przy rozpatrywaniu złożonych projektów budżetów prezydia rad narodowych wyższego stopnia, w razie stwierdzonych uchybień, postępują stosownie do postanowień art. 31 ustawy o terenowych organach jednolitej władzy państwowej.
§  6.
1.
W ramach limitów, ustalonych przez Radę Ministrów dla Budżetu Państwa na 1951 r., prezydia wojewódzkich rad narodowych dokonają podziału tych limitów na potrzeby jednostkowych budżetów województwa, budżetów powiatowych rad narodowych oraz budżetów miast stanowiących powiatu. Prezydia powiatowych rad narodowych podzielą przyznane im limity między jednostkowy budżet powiatu oraz budżety miast nie stanowiących powiatów i budżety gmin wiejskich.
2.
Prezydia rad narodowych w oparciu o limity, ustalone zgodnie z ust. 1, dostosują do nich projekty swych budżetów i skontrolują w tym zakresie projekty budżetów rad narodowych niższego stopnia.
§  7.
Zarządzenie Ministra Finansów (nota budżetowa) ustali terminy dla dokonania poszczególnych czynności, związanych z układaniem budżetów terenowych, układ tych budżetów oraz szczegółowe zasady ich opracowania, które w 1951 roku uwzględnią w szczególności następujące założenia:
a)
finansowanie akcji socjalnej odbywa się w trybie bezpośredniego dotowania z budżetu urządzeń akcji socjalnej,
b)
znosi się rozliczanie między instytucjami objętymi budżetem centralnym i budżetami terenowymi z tytułu opłat za korzystanie ze społecznych zakładów służby zdrowia,
c)
budżety terenowe obejmują gospodarkę mieszkaniową w zakresie nieruchomości będących w zarządzie b. organów samorządu terytorialnego, administrowanych przez Zakład Osiedli Robotniczych (administracja osiedli), jak również nieruchomości mieszkalnych administrowanych przez władze państwowe z wyjątkiem będących w zarządzie Prezydium Rady Ministrów, Ministerstwa Obrony Narodowej i Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego,
d)
budżety terenowe obejmują całość wpływów na Fundusz Gospodarki Mieszkaniowej z danego terenu,
e)
budżety terenowe otrzymują procentowy udział we wpływach brutto Państwowego Funduszu Ziemi w wysokości określonej w ustawie skarbowej,
f)
z dniem 1 stycznia 1951 r. znosi się Fundusz Pracy jako odrębną jednostkę budżetową. Konieczne wydatki na akcję produktywizacji niezatrudnionych oraz akcję robót interwencyjnych pokryte będą w roku 1951 z budżetu centralnego.
§  8.
Zobowiązuje się właściwych Ministrów do przedłożenia Radzie Ministrów do dnia 1 października 1950 r. projektów zmian odpowiednich aktów ustawodawczych w celu dostosowania ich do postanowień niniejszej uchwały, jak również - do dokonania w tym terminie niezbędnych zmian w innych obowiązujących przepisach.
§  9.
Wykonanie uchwały porucza się Ministrowi Finansów, a w zakresie postanowień § 8 - również właściwym Ministrom.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1950.A-77.890

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Instrukcja Nr 9 w sprawie trybu układania projektów budżetów rad narodowych.
Data aktu: 21/06/1950
Data ogłoszenia: 04/07/1950
Data wejścia w życie: 04/07/1950