Dopuszczenie niektórych osób do wykonywania czynności pomocnika (asystenta) mierniczego górniczego.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA GÓRNICTWA
z dnia 12 czerwca 1950 r.
w sprawie dopuszczenia niektórych osób do wykonywania czynności pomocnika (asystenta) mierniczego górniczego.

Na podstawie art. 162 ust. 2 prawa górniczego (Dz. U. R. P. z 1930 r. Nr 85, poz. 654, z 1938 r. Nr 91, poz. 627, z 1947 r. Nr 24, poz. 93 i z 1947 r. Nr 65, poz. 383) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Zezwala się Wyższemu Urzędowi Górniczemu po zasięgnięciu opinii organizacji miernictwa górniczego, nadać uprawnienia oraz tytuł pomocnika (asystenta) mierniczego górniczego również osobie, która:
1)
posiada obywatelstwo polskie,
2)
włada biegle językiem polskim w słowie i w piśmie,
3)
nie jest pozbawiona z mocy wyroku sądowego zdolności do piastowania urzędów publicznych,
4)
przedstawi jeden z następujących dowodów posiadania wykształcenia teoretycznego i praktyki zawodowej:
a)
świadectwo ukończenia szkoły technicznej oraz dowód odbycia ośmioletniej praktyki przy mierniczym górniczym, lub
b)
dowód odbycia co najmniej dwunastoletniej praktyki przy mierniczym górniczym,
c)
udowodni swe uzdolnienie praktyczne i teoretyczne przez poddanie się z pomyślnym wynikiem egzaminowi przed osobną komisją, ustanowią przy Wyższym Urzędzie Górniczym.
2.
W skład komisji egzaminacyjnej wchodzą:
1)
Prezes Wyższego Urzędu Górniczego lub wyznaczona przezeń osoba jako przewodniczący komisji,
2)
przedstawiciele Ministerstwa Górnictwa i Związku Zawodowego Górników,
3)
znawcy poszczególnych przedmiotów, powołani przez przewodniczącego komisji spośród praktykujących mierniczych górniczych i wykładowców zawodowych szkół licealnych.
§  2.
1.
Egzamin na pomocnika (asystenta) mierniczego górniczego składa się z egzaminu pisemnego i ustnego:
1)
egzamin pisemny polega na wykonaniu pomiarów poziomych i wysokościowych na kopalni. Rozmiary prac winny być tak wybrane, aby przeciętny pracownik mógł je wykonać w terenie i w biurze w ciągu 2 tygodni. Cała praca winna być wykonana samodzielnie i własnoręcznie;
2)
egzamin ustny obejmuje dziedziny: techniczną i prawną oraz geologię.

W dziedzinie technicznej kandydat winien wykazać znajomość różnych metod mierzenia (miernictwo powierzchniowe i górnicze).

W dziedzinie prawa winien wykazać się znajomością przepisów prawa górniczego oraz przepisów, dotyczących prawidłowego i bezpiecznego prowadzenia zakładów górniczych.

Egzamin z geologii odbywa się w zakresie programu szkoły licealnej górniczo-mierniczej. Kandydaci, którzy przedstawią świadectwo ukończenia takiej szkoły lub szkoły równorzędnej ze stopniem co najmniej dostatecznym z geologii, są zwolnieni od egzaminu z geologii.

2.
Postępowanie przy wymienionych egzaminach prowadzi się zgodnie z przepisami rozdz. III. rozporządzenia Ministra Przemysłu i Handlu z dnia 27 października 1933 r. o egzaminach osób, ubiegających się o uprawnienia do wykonywania zawodu mierniczego górniczego (Dz. U. R. P. z 1933 r. Nr 92, poz. 709) bez uwzględnienia przepisów dotyczących rysunku próbnego oraz obowiązku stosowania § 10 (4) tegoż rozporządzenia.
3.
Osoby, o których mowa w art. 162 ust. 2 prawa górniczego, wykazują dostateczne uzdolnienie praktyczne z zakresu miernictwa górniczego w sposób, przewidziany w § 2 niniejszego zarządzenia i uzyskują tytuł pomocnika (asystenta) mierniczego górniczego.
§  3.
Pomocnik (asystent) mierniczego górniczego uprawniony jest do dokonywania:
1)
pomiarów poligonowych i niwelacyjnych, opartych na pomiarach podstawowych;
2)
pomiarów uzupełniających;
3)
wyznaczania filarów ochronnych;
4)
na zlecenie pisemne mierniczego górniczego czynności pomiarowych, obliczeniowych i rysowniczych w zakresie pomocniczych czynności pomiarowych;
5)
za zgodą Wyższego Urzędu Górniczego na wniosek mierniczego górniczego:
a)
pomiarów orientacyjnych i nawiązujących na powierzchni i w kopalni,
b)
pomiarów podstawowych na powierzchni i w kopalni między głównymi wyrobiskami górniczymi (szyby, przekopy upadowe łączące kopalnię z powierzchnią),
c)
pomiarów podstawowych dla pól górniczych lub terenów eksploatacyjnych,
d)
pomiarów badawczych dla ustalenia wpływów eksploatacji górniczej na powierzchnię (ruchy terenu, zanik wody itp.),
e)
pomiarów i czynności, które ze względu na bezpieczeństwo ruchu kopalni lub bezpieczeństwo powierzchni zostały nakazane do wykonywania przez Wyższy Urząd Górniczy pod nadzorem mierniczego górniczego.
§  4.
Plany robót, wymienionych w § 3, sporządzane przez pomocnika (asystenta) mierniczego górniczego wymagają dla swej ważności podpisu mierniczego górniczego i pomocnika (asystenta) mierniczego górniczego.
§  5. 1
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia i obowiązuje do dnia 31 grudnia 1953 r.

MINISTER GÓRNICTWA R. Nieszporek

1 § 5:

- zmieniony przez § 1 zarządzenia z dnia 23 lutego 1952 r. w sprawie przedłużenia mocy obowiązującej zarządzenia Ministra Górnictwa z dnia 12 czerwca 1950 r. w sprawie dopuszczenia niektórych osób do wykonywania czynności pomocnika (asystenta) mierniczego górniczego (M.P.52.A-25.323) z dniem 1 stycznia 1952 r.

- zmieniony przez § 1 zarządzenia z dnia 31 grudnia 1952 r. w sprawie przedłużenie mocy obowiązującej zarządzenia z dnia 12 czerwca 1950 r. w sprawie dopuszczenia niektórych osób do wykonywania czynności pomocnika (asystenta) mierniczego górniczego (M.P.53.A-8.113) z dniem 1 października 1952 r.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1950.A-73.840

Rodzaj: Zarządzenie
Tytuł: Dopuszczenie niektórych osób do wykonywania czynności pomocnika (asystenta) mierniczego górniczego.
Data aktu: 12/06/1950
Data ogłoszenia: 24/06/1950
Data wejścia w życie: 24/06/1950